Volkswagen Passat Otomatik Şanzıman Tamiri

VW Passat otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Volkswagen Passat otomobillerinizin otomatik vites problemlerine garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda VW Passat marka araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız.

VW Passat Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Passat uzun yıllar içerisinde kendi üretimi olan 01N ve DSG şanzımanlar kullandığı gibi, zaman zaman ZF ve Aisin gibi otomatik şanzıman üreticilerinin şanzımanlarını da araçlarına monte etmiştir.

 • VW Passat 01N Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Volkswagen Passat 09G (Aisin TF-60SN) Otomatik Şanzıman Tamiri
 • VW Passat DSG Otomatik Şanzıman Tamiri (6 ileri 02E)
 • Volkswagen Passat DSG Otomatik Şanzıman Tamiri (7 ileri 0AM)
 • VW Passat 01V ZF (5 ileri 5HP19) Otomatik Şanzıman Tamiri

Passat B5 Otomatik Şanzıman Arızaları

Passat B5 kasasında daha evvelki Passat aileleri gibi tam otomatik şanzımanlar kullanılmıştır. VW kendi üretimi olan 01N şanzımanlar ve ZF tarafından tedarik edilmiş 5HP19FL şanzımanlar benzer arızalar gösterirler. B5 kasasında kullanılan 01N şanzımanlar için en bilinen Passat otomatik vites problemleri geç vites değiştirme (yüksek devirde vites atma), rampada aracın geri kaçırması, ilk kalkışta vuruntu ve bir süre sonra boşa düşmedir. 

ZF5HP19FL (01L) Passat şanzımanlar ise daha çok geri viteste vuruntu ve sarsıntı, geri viteste aracın gaz yememesi, D’ye alınca vuruntu, rampada aracın çekişten düşmesi, vites geçişlerinde vuruntu ve boşa düşmesi gibi arızalar gösterirler.

Birçoğu kilometreye bağlı bu arızaların büyük çoğunluğunun nedeni işlevini yitirmekte olan selenoid valfler ve aşınmış şanzıman beyin (hidolik) üniteleridir. 

Eğer tam otomatik şanzımanınızda yukarıda bahsedilen sorunlar var ise, en yakın serviste aracınıza arıza tespit cihazı bağlatıp, arıza kodlarını almanızı tavsiye ederiz. Passat otomatik şanzıman arızaları hakkında her zaman 0 216 365 95 00 nolu telefonumuzdan destek alabilirsiniz.

Passat B6 Tiptronic Şanzıman Arızaları

Passat B6 kasasında tam otomatik şanzıman olarak 09G, yada üreticisi Aisin’deki adı ile TF-60 şanzımanı tercih etmiştir. DSG’den farklı olduğu anlaşılması amacıyla, bu araçlar piyasaya Tiptronic olarak lanse edilmiştir.

Aisin TF60 şanzıman, yumuşak vites geçişlerine sahiptir. Bununla birlikte zaman içerisinde, diğer Aisin şanzımanlar gibi, özellikle valf gövdesi kısmından (hidrolik ünite) arıza vermeye başlarlar.

Passat Tiptronic şanzımanların en çok karşılaşılan sorunları, özellikle ısınınca vites geçişlerinde vuruntu – sanki arkadan başka bir araç çarpmış gibi (özellikle 3-4 geçişi), park (p) konumundan drive (d) konumuna alınca sarsıntı, devir yükselmesine rağmen aracın hızlanmaması ve şanzımanın vites değiştirememesi ve şanzımanın kendiliğinden vitesi yükseltme ve düşürme gibi problemlerdir. 

Bu problemlerin büyük çoğunluğu şanzıman beyni ve selenoidlerden kaynaklanır. Eğer probleme zamanında müdahale edilmez ise, şanzımanın mekanik kısmında da hasarlar başlar. 

Piyasada genel kanı, selenoid burçları değişimi ile şanzımandaki birçok problemin giderileceğidir. Oysa ki, eğer valf gövdenizde aşınma varsa, selenoid tamiri boşuna para harcamak olacaktır. Doğru yöntem, hem valf gövdesinin, hem de selenoidlerin birlikte revizyon yapılması olacaktır.

Aisin TF60 şanzıman beyni ve selenoid tamiri hakkında detaylı bilgilere sanzimanbeyni.com sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Volkswagen Passat Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Volkswagen Passat otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Volkswagen Passat araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Volkswagen Passat şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Volkswagen Passat otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Volkswagen Passat Şanzıman Yağı Değişimi

Volkswagen Passat şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Volkswagen Passat otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Volkswagen Passat şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Volkswagen Passat şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Volkswagen Passat Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Zafer
  Zafer / Cevapla 13 Ocak 2020 at 21:57

  1998 1.8 T passat tiptronik arabam ilk çalistiginda kalkışta bi isteksizlik var ve P den R veya D ye aldigimda bi vuruntu oluyor fakat birkac km yol gittikten sonra aksama kadar bi problem olmuyor.ozellikle sabah ilk dakikalarda oluyor.yani motor sanziman sıcakken hicbir sorun yok.yolda giderken vites gecisleri falan hissettirmiyor guzel.sizce bu vuruntu sebebi çözumu nedir teşekkurler simdiden. 0
  5534679598

 2. Hüseyin KAÇTAN
  Hüseyin KAÇTAN / Cevapla 24 Şubat 2020 at 20:15

  Merhaba aracım 1997 passat 1.8 düz motor 4 ileri otomatik şanzıman, benim problemim P-R-N-D geçişlerinde hiçbir vuruntu yada yokuşta geri kaçırma yok, sadece 2-3 vites geçişinde vuruntu oluyor,İnternette bazı sitelerde boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyondan sonra düzeldi diyen yorumlar okudum ama gerçeklik payı varmıdır?Yardımcı olursanız sevinirim selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.