Ford Fiesta Otomatik Şanzıman Tamiri

Ford Fiesta otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Ford Fiesta araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz.

Ford Fiesta otomatik şanzıman sorunu (vuruntu, kalkışta titreme, arıza lambası yanması, vites geçişinde zorluk, vitese geçmeme, P0700 arıza kodu, şanzıman arıza uyarısı yakması) zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra daha büyük masraflar açabilir. Bu yüzden Ford Fiesta şanzıman arıza lambası yakıyorsa veya Fiesta vites kutusu arızası yaşıyorsanız, en kısa zamanda servisinize danışmanızı tavsiye etmekteyiz.

Ford Fiesta Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Ford Fiesta Şanzıman Çeşitleri

Ford Fiesta araçlarda tam otomatik ve Powershift şanzımanlar kullanılmaktadır. Firmamızda tamirini gerçekleştirdiğimiz Ford Fiesta otomatik şanzıman tipleri:

 • Ford Fiesta 4 ileri 4F27E Otomatik Şanzıman Tamiri

 • Ford Fiesta Powershift Şanzıman Tamiri (6DCT250 Kuru kavrama)

Ford Fiesta Otomatik Şanzıman Sorunları

2012 yılına kadar üretilmiş olan benzinli Focus araçlarda bulunan 4F27E otomatik şanzıman oldukça sıkıntısız bir şanzıman çeşitidir. Kilometreye bağlı olarak vites geçişlerinde devir yükselmesi, vitese geçmeme, dip gazda arıza moduna geçme, R’de ve D’de geç doldurma problemleri olmaktadır. Ford Fiesta otomatik şanzıman vuruntu problemi ise en bilinenidir.  Fiesta otomatik vites vuruntusu gibi sorunları firmamızda garantili olarak çözüme kavuşturulmaktadır.

Fiesta Powershift Şanzıman Sorunları

2012 Model ve üzeri Ford Fiesta araçlarda Powershift kuru kavrama (DCT250) şanzımanlar kullanılmıştır. Fiesta Powershift şanzıman sorunlarını, tam otomatik 4F27E Fiesta şanzımanlardan ayrı bir şekilde incelemekte fayda bulunmaktadır.

Fiesta Powershift şanzıman gibi kuru kavramaya sahip otomatikleştirilmiş şanzımanlar, özellikle şehir içi dur kalk trafikte problem yaratırlar. Bunun temel nedeni kavramanın soğuması için yağlama düzeneği bulunmaması ve kavramanın aşırı ısınmasıdır. Zaman içerisinde aşırı ısınan kavrama balataları işlevlerini kaybeder ve halk arasında Powershift vites sorunu veya Fiesta Powershift titreme sorunu olarak bilinen, özellikle yokuşta ve ilk kalkışta titreme veya silkeleme olarak adlandırılan arıza ile karşı karşıya kalırız. Bu vites kutusu arızasını gidermenin en sağlıklı yolu Powershift kavrama kitinin değiştirilmesidir.

Ford Fiesta Kavrama Değişimi 

Güncel Fiesta Powershift kavrama fiyatı ve Powershift kavrama değişimi fiyatı için 0 216 365 95 00 nolu telefondan servis danışmanımıza ulaşabilirsiniz.

Fiesta TCM Problemleri

Tam otomatik 4F27E araçlarda yaşanan TCM problemleri araçta P1746 Basınç solenoidi A açık devre arızası attırabilmektedir. Bu arıza özellikle araç ısınınca meydana gelir. Önce tesisat ve selenoid kontrol edilmeli, ardından TCM ünitesine bakılmalıdır.

Powershift TCM Problemi:

İlk üretilen Fiesta Powershift araçlardaki TCM üniteleri gerçekten çok problemlidir. Birçok yazılım güncellemesi yanı sıra, ünitenin kendisinde de bizim tespitimiz en az 10 farklı versiyon sürülerek iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

Sıklıkla karşılaşılan arızalar:

 • Aracın parktan çıkmaması,
 • İleri ve geri vitesin kaybolması,
 • Otomatik vites geçmemesi,
 • P yanıp sönmesi
 • Ekranda PRNDS ışıklarının karışması
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Vites geçişlerinde ses
 • Spor moda geçmeme sayılabilir.

İlk TCM ünitelerinin en çok karşılaşılan arızaları P0607, P06B8, P0884 arıza kodlarıdır. Zaman içerisinde Ford mühendisleri P0606 diye bir kodu aktif kullanmaya başlayarak TCM çökecek diye erken uyarı sistemi kurmayı uygun görmüşlerdir.

Bugün ise o günlerden geriye sadece sıklıkla karşılaşılan P0900 Cluth actuator open circuit ( kavrama aktüatör açık devre ) arızası kalmıştır. Bu arıza TCM (şanzıman beyni) ile alakalı bir arızadır ve elektronik beyin ünitesinin değişmesi gerekir.

Garantili Fiesta Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Ford Fiesta otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Ford Fiesta otomatik vites şanzıman test videolarımızı aşağıda izleyebilirsiniz:

Ford Fiesta Şanzıman Yağı Değişimi

Ford Fiesta şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Ford Fiesta otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Ford Fiesta Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Ford Fiesta aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

69 thoughts on “Ford Fiesta Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.