Bmw 3.20i Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW 3.20i otomatik şanzıman tamiri için en iyi tamir merkezini arıyorsanız doğru adrestesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites BMW 3.20i araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekte ve yaşadığınız Bmw 3.20i otomatik şanzıman sorunu için hizmetinizdeyiz. BMW 3.20i otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. BMW 3.20i otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Bmw 3.20i Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW 3.20i Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz, Bursa Osmangazi ve İzmir Bayraklı‘daki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

BMW 3.20i Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Bmw 3.20i araçlarında GM şanzıman ve ZF şanzıman kullanmaktadır. BMW 3.20i grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

 • BMW 3.20i (E46) ZF5HP19 Otomatik Şanzıman Tamiri

        Bmw_318i_E91_ZF_6HP19_Otomatik_Sanziman_Tamiri

 • BMW 3.20Ci (E46) GM 5L40E Otomatik Şanzıman Tamiri

 • BMW 3.20i (E90) ZF6HP19 Otomatik Şanzıman Tamiri

 • BMW 3.20i (E90) ZF6HP21 Otomatik Şanzıman Tamiri

BmwX56HP21otomatiksanzimannn

 • BMW 3.20i (F30) ZF8HP45 Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW E46 Otomatik Şanzıman Arızaları

BMW E46 şanzıman arızaları, araçlarda kullanılan ZF şanzıman ve GM şanzıman üzerinden iki farklı grupta incelenebilir.

BMW E46 Şanzıman Arıza Lambası Yanması: Her iki şanzıman türünde de sıklıkla karşılaşılabilecek bir arıza türüdür. Tecrübelerimiz çoğu zaman lamba yanma sebebinin devir sensörü arızası olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte eğer arıza lambanız yanıyorsa, en yakın arıza tespit cihazından alacağınız arıza kodları size yardımcı olmamızı kolaylaştıracaktır.

BMW E46 Otomatik Şanzıman Beyni arızası: 5HP19 ZF şanzıman kullanan araçlarda, şanzıman beyni kanallarının aşınması sonucu otomatik vites geçişlerinde vuruntu yaşanmaktadır. Geri viteste vuruntu ve sarsıntı, geri viteste aracın gaz yememesi, D’ye alınca vuruntu, rampada aracın çekişten düşmesi, vites geçişlerinde vuruntu ve boşa düşmesi gibi sorunlar kilometresi yüksek 3.20i araçlarda sıklıkla karşılaşılan problemlerdir. GM şanzıman genellikle tork konvertör selenoidleri bozulurken, ZF 5HP19 şanzımanlarda EPC selenoid hatası şanzımanda vuruntuya neden olmaktadır. 

Bmw E46 Şanzıman Türbünü: 15 yaşın üzerinde olan E46 kasalarında kullanılan tork konvertörleri zaman içerisinde aşınmayla birlikte bozulurlar. Özellikle ilk kalkışlarda kendini belli eden tork konvertör arızaları firmamızda garantili olarak çözüme kavuşturulmaktadır.

E90 Tork Konvertör Problemleri

BMW E90 tork konvertörü arızası: 6HP serisi ZF şanzıman kullanan BMW E90 3.20i araçlarda sıklıkla karşılan tork konvertör arızası, aracınız sabit bir hızda giderken, devir saatinde göreceğiniz oynamalardır. Eğer 100 km ve üzeri bir hızda ayağınız gaz pedalında sabit konumda giderken devir saatiniz 1500 ile 2000 devir arasında oynuyorsa, tork konvertörünüz arızalıdır.

Tork konvertör arızasının başka bir belirtisi, aracınız düz bir yolda giderken zaman zaman size  kasis üzerinden geçiyor hissi vermesidir. Bunun nedeni kaçıran şanzıman türbünü balatalarıdır. Ayrıca şanzıman tork konvertörü kaçırmaya başlayınca şanzıman ısınması meydana gelir ve zaman içerisinde şanzımanın iç aksamına zarar vermeye başlar.

Bir başka Bmw E90 ZF şanzıman arızası alt devirlerde sarsıntıdır. Özellikle 1000-2000 devir arasında aracınızda sarsıntı hissediyorsanız muhtemel bir şanzıman türbünü arızası bulunmaktadır.

3.20i Tork Konvertör Tamiri

Gizli balata (captive-clutch) sistemine sahip 6HP serisi tork konvertörleri, eğer firmamızda olduğu gibi, ön yükleme test cihazı yardımı ile revize edilmezse, kısa süre sonra tekrar problem yaşamanız muhtemeldir. Firmamızda ZF şanzımanlara ait tork konvertörleri tam otomatik makineler ile garantili olarak yenilenmektedir.

                               

BMW E90 Şanzıman Yağı Değişimi: BMW 3.20i 6 ileri vites araçlarda otomatik şanzıman beyni yağ kirlenmesine karşı oldukça hassastır. Yağın içerisindeki kirler ve tozlar, dur kalk sonucu ısınan  yağın balataları soğutamaması sonucu zaman içerisinde artış gösterirler. Bundan dolayı Atco Mühendislik E90 Bmw araçlarda olarak periyodik aralıklarla otomatik şanzıman yağı değişimini önermekteyiz. 

E90 3.20 Otomatik Şanzıman Arızaları

Bmw E90 şanzıman sorunu olarak en çok karşılaşılan problem ise belirli vites geçişlerinde boşa düşme, kaçırma ve araç devrinin artmasıdır. Bu arızalar özellikle gaza yüklenildiğinde ve rampada kendisini belli ederler. En çok karşılaşılanı 4 vitese geçerken boş yapma, titreme, 4’ten 5.vitese geçerken boş yapma ve devir saatinde kaydırma yapmasıdır. Bir başka E90 şanzıman arızası 1’den 2.vitese vuruntulu geçiş, aracın her zaman 2.vitese geçmemesi, 2.vitese geçtikten sonra ayağınızı gazdan çekerseniz vuruntu, 6.vitese geçmeme ve 5.viteste kalma olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer arıza ilerlemişse ekranda “transmission fault” hatası belirir ve şanzıman arıza lambası yanar. Genellikle şu arıza kodlarını atar:

4F85: Ratio monitoring
4F8A: 4-5 geçisi probleml
4F83: C Clutch Failure
4F57: Shift Monitoring 1-2
4F5B: Shift Monitoring 5-6
4F4E: Gear Monitoring

Eğer aracınızda bu yukarıdaki arızalardan bir yada birkaç tanesi mevcutsa, şanzımanın tamir edilmesi gerekmektedir. Firmamızda bu sorunlar garantili olarak çözüme ulaştırılmaktadır.

Makyajlı kasa E90 3.20i şanzıman sorunu olarak en çok karşılaşılan problem ise belirli vites geçişlerinde boşa düşme, kaçırma ve araç devrinin artmasıdır. Bu arızalar özellikle gaza yüklenildiğinde ve rampada kendisini belli ederler. En çok karşılaşılanı 5.vitese devirlenmede problem, 1’den 2.vitese geçerken zorlanmas hissi ve vuruntu, 5’ten 4.vitese geçerken boşa düşme hissidir. Eğerbu arızalar ilerlemişse ekranda “transmission fault” hatası belirir ve şanzıman arıza lambası yanar.

Bir diğer problem ise motoru çalıştırdığınızda park konumunda gelen bir vuruntudur. Genellikle bunu şu iki arıza kodu izler:

4E8A Monitoring of valve position
507D Parking gear incorrectly disengage

Şanzıman beyni ile alakalı olan bu arızalar firmamızda garantili olarak tamir edilmektedir.

BMW F30 Şanzıman Arızaları

BMW F30 Şanzıman Vuruntu Sorunu: 8HP45 serisi şanzımanlarda daha çok mekanik aksamlarda (kavrama tasları) yaşanan aşınmalardan dolayı vuruntu problemi ile karşılaşılmaktadır. Uzman teknisyenlerimiz ile şanzımanınız garantili olarak revize edilmekte ve vuruntu problemi ortadan kaldırılmaktadır.

3.20i BMW F30 Titreme Sorunu: Diğer bütün ZF serisi şanzımanlar gibi F30 araçlarda bulunan 8HP45 8 ileri otomatik vites şanzımanların kritik yönlerinden birisi tork konvertörüdür. BMW şanzıman tirbün sorunu olarakta bilinen, kalkışta titreme, sabit hızda devir dalgalanması gibi arızalar F30 BMW araçlarda da görülebilmektedir.

F30 yağ soğutucu patlaması:

Bmw F30 şanzımanların diğer bir sorunu şanzıman yağ soğutucusunu (eşanjörü) patlatmasıdır. Ortalama 100.000 km civarında gördüğümüz bu arıza sonucu şanzımanların sökülerek revize olması gerekmektedir. Eğer bu operasyonda şanzıman beyni ve selenoidleri incelenmez ve gerekli müdahale yapılmazsa, araçta vuruntu ve durmaya yakın titreme sorunları yaşanabilmektedir.

BMW ZF Şanzıman Selenoid Valf Sorunları

Arıza tespit cihazları otomatik şanzıman selenoid valf ve şanzıman beyni arızalarını elektriksel düzeyde tespit edebilir. Bununla birlikte fonksiyonel açıdan şanzıman beyninin ve selenoidlerin testi arıza tespit cihazları ile gerçekleştirilemez. 

Atco Mühendislik, selenoid testi ve 3 adet şanzıman beyni testi cihazları ile Türkiye’nin en kapsamlı selenoid ve şanzıman beyni test merkezidir. Bu sayede müşterilerimiz sadece gerekli parçaların değişimine ödeme yaparlar ve sunabildiğimiz otomatik şanzıman fiyatları, garantili onarım için oldukça uygundur.

Otomatik şanzıman selenoid testi ve şanzıman beyni videolarımızı www.sanzimanbeyni.com sitemizden izleyebilirsiniz.

BMW ZF Otomatik Şanzıman Testi

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün BMW 3.20i otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

 

Bmw 3.20i Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

İster E46, ister E90, ister F30 olsun, bütün BMW araçlar, şehir içi dur-kalk yaparak istenmeyen sıcaklıklarda çalışırlar. Yüksek sıcaklıklar şanzıman yağının daha çabuk bozulmasına ve şanzıman parçalarının daha hızlı aşınmasına, bu da otomatik şanzıman vuruntu problemine yol açacaktır.

En iyi tamir, önleyici bakımdır. Düzenli değiştirilen şanzıman yağı, şanzımanınızın ömrünü uzatacaktır. Servisimizde BMW 3.20i şanzıman yağı değişimi tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. BMW 3.20i otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

BMW 3.20i şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Bmw 3.20i şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bmw 3.20i Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatları

Bmw 3.20i otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Bmw 3.20i şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Bmw 3.20i otomatik şanzıman fiyatlarımızı bölge müdürlüklerimizden öğrenebilirsiniz:

Bmw 3.20i Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

Bmw 3.20i Tork Konvertörü, Şanzıman Beyni Arızaları ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Servislerimizin adres bilgileri için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz:

Atco Otomatik Şanzıman Servisi – İstanbul Kartal
Atco Otomatik Şanzıman Servisi – İstanbul Levent
Atco Otomatik Şanzıman Servisi Ankara
Atco Otomatik Şanzıman Servisi İzmir

Ustaya Sor – Bmw E90 ve F30 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara, İstanbul Levent, İstanbul Kartal ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer E90 ve F30 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

118 thoughts on “Bmw 3.20i Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Gökhan tekin
  Gökhan tekin / Cevapla 11 Mayıs 2019 at 17:57

  Merhaba f30 dizel aracım p den d ye d den n ye her harekette vuruntu oluyor yağ değişimi ve filtre değişimi yaptırdım ilk defa aracım 175.000 km de hala bu arıza geçmedi yardımcı olurmusunuz Denizli merkezde yaşıyorum teşekkür ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Mayıs 2019 at 14:51

   Gökhan Bey, F30 araçların üzerindeki 8HP şanzımanlarda genellikle mekanik aşınmalar sonucu bu problemler ile karşılaşmaktayız. Aracınızda bir arıza kodu var mıdır?

   • Önder oğul
    Önder oğul / Cevapla 8 Ekim 2019 at 10:49

    Merhaba Aracım 2001 md 320i Mekanik konvertör kilit kavrama gözlemi, vites gözlemi, devir gözlemi 4 hatalarını veriyor sorun ne olabilir

    • Ahmet
     Ahmet / Cevapla 28 Aralık 2022 at 01:17

     Merhabalar aracım 320i 2001 e 46 araç soğukken vites 2 den 3 e geçerken arka taraftan bi vuruntu sesi geliyor bide r ye geçtiği zaman ama bu araç soğukken yapıyo biraz bindikten sonra kesiyo yağını değiştirdim hala aynı acaba sorun nerdedir

     • AtcoAdmin
      AtcoAdmin / 28 Aralık 2022 at 11:05

      Merhaba Ahmet Bey, şanzıman beyniyle alakalı bir problem olabilir. Daha net bir teşhis için arıza kodlarına baktırmanızda fayda var. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

   • Niyazi
    Niyazi / Cevapla 15 Mayıs 2020 at 23:39

    Merhaba aracım BMW E46 328i 1998 model, şanzıman revize edildi. Ancak şanzıman hidrolik beyni de arizaliymis bu parçayı Ankara’da sağlam bulamadık, sizde 2,el tamirli garantili olarak bulunur mu teşekkürler

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:40

     Niyazi Bey, maalesef stoklarımızda yok, dilerseniz kendi beyninizi gönderin, onu revize edelim.

 2. Serkan
  Serkan / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 12:51

  Hocam merhaba iyi çalışmalar. BMW E46 2000 model 3.20i aracım var. Aracım çok sıkıştırınca D de iken arıza ışığı yakıyor ve sanki 5. viteste gibi çok zor gaz yiyor. Bunu manuel viteste kullanırken kendi kendine vites değiştirme yapıyor daha sonra arıza ışığı yakıyor. Bu arızaların başladığında ise özellikle araçta 3. vitesten 4. vites e geçişte sert vuruntu yapıyor. Bazen rampa da geri kaçırma yapıyor gaza basınca gitmiyor. Stop edip yeniden çalıştırdığımda ise düzeliyor her şey fakat bir müddet sonra tekrar yapıyor. Bilgisayara bağlattığımda Tork Konvektörü arızası gösteriyor. Sizce sebebi nedir maliyet ne çıkar. Acaba şanzıman da bir arıza var mıdır. Bulunduğum ilçede yapabilecek bir usta olduğunu düşünmüyorum. Sizin yer neresi. İrtibat numaram: 0532 343 9814 İyi çalışmalar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 13:14

   Serkan Bey, aracınız ışığı yaktığı anda korumaya alır ve 4.viteste takılı kalır. Manuel viteste kendi kendine vites değişmesinin nedenleri şanzımanın devir kaçırması veya elektriksel hata olabilir. Rampa probleminiz ise tork konvertörü ile alakalı gözüküyor. Pazartesi günü size arızlalar ile ilgili arkadaşlarımız ulaşacaktır.

   • Goksel onsoy
    Goksel onsoy / Cevapla 17 Eylül 2019 at 23:29

    Merhaba! 2001 3.18 var bende arac bi veteste kalkiyor bitane vites atiyor triptonik hic calismiyor sanziman degistik ayni hic degisen bise yok vites atmiyor nedendir ve ne kadar maliyet cikar

    • ÖNDER
     ÖNDER / Cevapla 7 Aralık 2020 at 21:38

     merhaba aracım BMWX1 startstop devredeyken kalkışiçin çalışınca janzuman arıza ışığı yanıp park geçiyor tekrardan D ye alıp devam etdim sorun büyükmü teşekkürler şimdiden

     • AtcoAdmin
      AtcoAdmin / 21 Ocak 2021 at 17:44

      Merhaba Önder Bey aracınızdaki arızayı yerimizde görmek isteriz. Dilerseniz ücret cihaz ve yol testi için İstanbul, İzmir yada Ankara servis noktamıza bekleriz. Bu lokasyonlara uzaksanız arıza kodlarınızı bizimle paylaşabilirseniz yardımcı olmak isteriz. İrtibat numaramız 0530 567 8991

 3. alper
  alper / Cevapla 9 Temmuz 2019 at 12:07

  merhaba, 2001 model 320i e46 otomatik/triptronik araca sahibim. Aracım son günlerde 5 inci ve 4 üncü viteste hafif gazda giderken devir saati aşağı ve yukarı doğru salınım yapmaya başladı. Bu problemi yaptığı zaman gazdan ayağımı çekip tekrar bastığımda araç devrini aldığı için düzeliyor. Bu arızayı nereden yapar, bu problem aracın kavramasını ve performansını etkiliyor mu. Son olarak maaliyet olarak ne tutar, iyi çalışmalar dilerim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Temmuz 2019 at 20:25

   Alper Bey, aracınızda tork konvertör problemi başlamış. Bu şekilde kullanım dönemsel problemler yaratabilecektir. Maliyet, sökme-takma, yağ, tork konvertör revizyonu yaklaşık 3.000 TL gibi bir maliyet olacaktır.

  • Baha
   Baha / Cevapla 11 Ekim 2020 at 21:47

   Slmlar 94 318i e36 çift kartelli otomatik şanzıman li aracım. ARAÇ BİRAZ YOL ALDIKTAN SONRA YAVAŞLADIĞIM ZAMAN 3 VİTESTE KALIYOR stop ediyorum tekrar ÇALIŞTIRIYORUM SORUN GİDİYOR SONRA TEKRAR yapıyor 3 viteste kalıyor . Gaza basınca malum 3 viteste zor kalkıyor devrimi aldığında gidiyor 4 vitese geçmiyor.

 4. Sevket
  Sevket / Cevapla 11 Temmuz 2019 at 10:30

  Iyi gunler hocam ben hollandadan benim problem ayni seri numarasi olan sanziman ile degisim olsa problem olurmu 530d Bmw aracin uzerindeki bozuk.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Temmuz 2019 at 20:32

   Şevket Bey, ZF şanzımanlarda 10 haneli bir rakam vardır. Genellikle 1060 veya 1070 ile başlar. Aynı kod olan şanzıman değişimi ile değişim yapabilirsiniz.

 5. yücel çelik
  yücel çelik / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 09:20

  2000 model 320İ (e46) aracım var, son zamanlarda vitesin yazdığı kısımda çark işareti çıkıyor ve araç çok zor hareketlenmeye başlıyor. aracı stop edip çalıştırdığımda uzun süre tekrar kullanıyorum. bilgisayara bağlattığımda (059) 3B Hız kesilmesi (P0720) arızası verdi. Nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 07:40

   Yücel Bey, şanzıman hız sensörünüzde elektriksel problem bulunmaktadır. Öncelikle hız sensörüne giden kablo tesisatı incelenmelidir. Eğer kablo tesisatında bir problem yok ise, sensör değişimi gerekecektir.

   • Yasin
    Yasin / Cevapla 25 Kasım 2019 at 07:50

    Selam 99 model e 46 aracı sabahları çalıştırıp vitesi d’ ye aldığımda hafif gaz veriyorum sanziman arızaya geçiyor her sabah yapıyor spot edip çalıştırıyorum 10 km sonra araç ısındıktan sonra problem ortadan kalkıyor konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim her ustaya güven olmuyor yerinizde bildirirmidiniz

   • yücel çelik
    yücel çelik / Cevapla 6 Temmuz 2021 at 17:44

    Cevabınız için teşekkür ederim. şanzuman revizyonu yapıldı. şanzumanı yapan usta, elektrik tesisatını, sensör değişimini hidrolik beyin kontrolünü ve motor beyin kontrolünü yaptık. arıza tekrar yaptı. şanzuman ikinci sefer sökülüp kontrol edildi. acaba arabada bu arızayı tetikleyen başka bir durum olabilirmi.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 21 Temmuz 2021 at 11:52

     Yücel bey, güncel arıza kodunu paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

     • YÜCEL ÇELİK
      YÜCEL ÇELİK / 19 Ocak 2022 at 16:55

      2000 MODEL E46 320İ ARAÇ SAHİBİYİM. ARACIMDA ŞANZUMAN ARIZASINDA ÇIKAN KOD P0720,. ŞANZIMAN REVİZYONUNDAN ÖNCE VE SONRA YİNE AYNI KODU ALDIK. SADECE SICAK HAVALARDA KLİMA AÇIKKEN DURUŞLAR ESNASINDA VE ROLANTİDE BEKLERKEN ARIZAYA GEÇİYOR.

     • AtcoAdmin
      AtcoAdmin / 7 Şubat 2022 at 01:08

      Yücel bey, şanzıman beynine bağlanan okuyucu hız sensörleri var. Çıkış hız sensörünü ve kablosunu değiştirin, sorununuz çözülecektir.

 6. Okan
  Okan / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 10:23

  Merhaba, 2009 model BMW 3.20i 170 hp araç almayı düşünüyorum. Alacağım araç 2. vitesten 3. vitese geçerken tutukluk yapıyormuş. Şanzıman problemi olduğu için fiyatı biraz uygun. Aracı alıp yeni bir şanzıman taktırsam maliyeti ne olur? ya da tamiri yapılabilirse ortalama ne kadar masrafı olur? Bilgilendirebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 5 Ağustos 2019 at 15:12

   Okan bey, bu araçların yeni şanzımanları oldukça pahalıdır (30-40 bin TL gibi). Bu şanzımanların revizyonları ortalama 8 ila 10 bin TL arasında gerçekleşmektedir.

   • Harun
    Harun / Cevapla 14 Ağustos 2019 at 23:27

    Ustam selamlar , f10 5.20 d aracım var . Aracın şanzıman geçişleri sıkıntısız herşey stabil . Fakat aracım soğukkan sıkıntısız . Kısa mesafelerdede sorun yok , fakat yaklaşık 40-50 km gittıkten sonra , istop ettıgımızde joıstıck vıteste parka almıyor (N) yanıp sönüyor ve ekranda vires P konumunda değil yazıyor . 30-40 dkk gectıkten sonrada parka gecıyor . Ustam ne gibi bir sorun vardır sızce .

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 01:29

     Harun Bey, sorun şanzıman kartından veya elektronik park kilidinden kaynaklabilir.

 7. Serdar
  Serdar / Cevapla 28 Temmuz 2019 at 22:56

  Merhabalar benim de 1992 model 3.20ia otomatik şanzıman bmw var ve titreme yapıyor sivasta olduğum için kimse tamir yaptırma diyor bu konuda bana yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlemeliyim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 08:50

   Serdar Bey, titremeyi vites geçişlerinde mi yapıyor, yoksa rampada veya ilk kalkışta mı?

 8. Hasan
  Hasan / Cevapla 4 Ağustos 2019 at 01:20

  Slm bende bmw 318 i E 46 var arac kendi kendine stop etii ve geri calistirdim otamatik vites göstergesinin yaninda sanziman isigi yandi problem neden kaynaklaniyor aceba tesk ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 08:51

   Hasan Bey, aracınız bu durumda bir arıza kodu atar. Bu kodu bilgisayara bağlatıp öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, master teknisyenlerimiz hem arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp elektronik diyagnosunu yapsınlar, hem de sürüş anında arızanızı tespit edelim. Bu işlemler için herhangi bir ücret almıyoruz.

 9. Emrah A
  Emrah A / Cevapla 15 Ağustos 2019 at 07:36

  Merhaba 2014 model 320i ed aracım vites geçişlerinde sarsıntı yapıyor. Sanki böyle toyota,peugoet viteslerde olur ya onun gibi. Bide gazda. Ayağımı çektiğimde düz yolda sanki kavisli yola girmişim gibi sallıyor aracı. Eskişehirde usta bulamadım.öneriniz nedir? Birde arıza ne olabilir toplam maliyet ne olur?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 01:34

   Emrah Bey, aracın sallanmasının nedeni muhtemelen tork konvertörüdür. Vuruntular şanzıman içerisindeki boşluklardan veya hidrolik üniteden yapabilir. Eğer yolunuz İstanbul’a düşüyorsa biz yardımcı olmaya çalışırız. Çıkacak parçalar ile birlikte 4 ile 12 bin TL arasında bir maliyet düşünebilirsiniz.

 10. Turgay
  Turgay / Cevapla 25 Ağustos 2019 at 17:44

  Hocam 2008 3.20 i GM sanziman aracım var aracı D konuma aldığımda vurunutu yapıyor başkada hiçbir şey yok vites gecisler ve R konuma alsam bile mukaemmel birtek D konuma aldığımda vuruntu var sorun nedir teşekkürler

  • İsa kahraman
   İsa kahraman / Cevapla 22 Ekim 2019 at 01:29

   Selam bende 2003 318i aracim var arac p den dye alinca veya r ye alinca vuruntu yapiyor arizasi ne olabilir ve revizyon gerekiyorsa maliyet ne cikabilir yardimci olursaniz sevinirim

 11. Gökhan
  Gökhan / Cevapla 30 Ağustos 2019 at 19:35

  Merhaba ustam benim 2004 e46 330 i var otomatik şanzuman 2 den 3 e geçerken silkeleme yapıyor obur geçişler normal d den r ye alırken vuruntu oluyor şanzuman 25000 km önce komple revizyon yapıldı şanzuman beyninden yapar dediler dogrumudur acaba

  • türker
   türker / Cevapla 10 Eylül 2019 at 13:22

   sorunu bulduysanız benimlede paylaşırmısınız

 12. gökhan
  gökhan / Cevapla 4 Eylül 2019 at 17:50

  aracım f30 2017 7000km 318 benzinli. kalkarken veya hareket halinde normal olan araç ara ara trafik ışıklarında beklerken bir veya iki kez vuruntu ( ayağınızı gazdan hafif çekerde araç hareket etmeye başladığı anda fren yaparmış gibi) yapıyor. dediğim gibi hareket halinde hiç bir problem yok. şanzuman kaynaklı olabilir mi

 13. Taner
  Taner / Cevapla 5 Eylül 2019 at 18:50

  Merhaba benim bmw 316i otomatik vites arabam var calistirdigimda bi sure gttikten sonra d deyken devir 2ooo i gecmiyor gaza ne kadar bassam da gecmiyor stop edip calistrdigimda biraz duzeliyo sonra yine ayni olur neden acaba ?

  • Ahmet
   Ahmet / Cevapla 4 Ekim 2019 at 08:29

   Merhaba 2012 f30 km 90binde 316i şanzımana soğutucunun çatlaması sonucu su karıştı soğutucu değiştirildi ve yağ değişimi yapıldı ancak araç soğukken küçük viteslerde vuruntu meydana gelmeye başladı ayrıca frenle dururken vites d pozisyonunda araç kalkacakmış gibi yükleniyor 5-6 sn sonra tekrar bırakıyor ısınana kadar bu şekilde devamlı yapıyor ısındıktan sonra bi sorun kalmıyor vuruntuda kesiliyor sebebi nedir sizce? Masrafı ne olur

 14. Adem kilit
  Adem kilit / Cevapla 10 Eylül 2019 at 13:48

  Mhb kolay gelsin Bmw e 46 im var benim problemim şu seyir halinde giderken hz 180 . 160 misla giderken gazdan çekiyorum ayağımı araba vuruntu yapıyor ileri geri fites yapinca aynı sorun sürüyor ne yapmalıyım meliyat ne olur

 15. Özgür
  Özgür / Cevapla 12 Ekim 2019 at 06:44

  97 model e36 kasa 3.20 Manuel arabam var dün Ankaranın akşam yoğun trafiğinde birde rampada dur kalk dur kalk yapa yapa bir süre sonra aracım vitese geçmedi sadece geri vites, stop edip 1 nci viteste çalıştırdım aracı kenara çektim debriyajı pompaladım sonra bindim evin önüne geldim o halde baskı balata yeni değişti bu arada 3 4 ay kadar

 16. SERKAN AKILLI
  SERKAN AKILLI / Cevapla 14 Ekim 2019 at 17:19

  Merhaba 2012 f30 316i 130.000 KM DE aracım d ye alınca ileri sert şekilde vuruntu oluyor ama usinınca olmuyor. ve bu gün araçla biraz bastım ve ışıkta durunca (tam güçte kullanmak mümkün olmaya bilir servise gidiniz) mesaji cıktı ve araç şanzıman gösteriyor kayboldu sonra araç vites atmamaya başladı durdum stop edip calistirdim düzeldi aracın sorunu nedir maliyeti ne olur assa yukarı

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:51

   Serkan Bey, fasılalı dediğimiz bir arıza yaşıyorsunuz. Bu arıza tekrarlayınca aracı bir arıza tespit cihazına bağlatırsanız, o kod ile size daha fazla yardımcı olabiliriz. Eğer İstanbul veya İzmir’de iseniz, servisimizde bu hizmeti ücretsiz sunabiliriz.

 17. Serkan
  Serkan / Cevapla 22 Ekim 2019 at 21:20

  İyi günler 2013 model f30 316.i aracım var , aracımı her çalıştırdığımda en az 2 3 dk ısınmasını bekler yola öyle çıkarım . Aracım 1000 ve 2500 devir arası düşük hız yüksek viteste (2,3,4) araç sanki gaza bas çek yapar gibi yapıyor . Bunun nedeni nedir acaba ? Not: buji bobin , selenoid valfi , dumpvalve hepsi değişti ama hala bu sıkıntılı durum devam ediyor

 18. Mete
  Mete / Cevapla 27 Ekim 2019 at 14:14

  Merhaba, herkese itina ile cevap vermişsiniz, sizi tebrik ediyorum, benim e46 2003 3.25 aracım var, kalkışta bir süre (35-45 km hız arası) titreme yapıyor, geri viteste kararsız kalıyor, sebebi ne olabilir, maliyet hangi civarda olur. Şimdiden teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:53

   Mete Bey, şaznımanınızda bir tasta muhtemelen kaçırma var, ondan titreme yapıyor ve geri viteste kararsız kalıyor gibi.

 19. Ertugrul
  Ertugrul / Cevapla 21 Kasım 2019 at 22:20

  Merhaba 1999 model e46 otomatik sanziman aracimda soguklarda ilerlerken sanzimanda vites gecislerinde bir cizirti gibi ses geliyor ama vites gecislerinde felan herangi bir sikinti olmuyor ne gibi bir problemi olabilir ?

  • Oğuzhan
   Oğuzhan / Cevapla 17 Aralık 2019 at 13:47

   Merhaba 2009 320i aracımın vites geçişlerinde bir problem yok fakat sport moduna alamıyorum oraya geçtiğinde hala d durumunda kalmaya devam ediyor bunun sebebi ne olabilir

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:53

    Oğuzhan Bey, sorun elektriksel veya şanzıman kartındaki pozisyon şalterinden olabilir.

 20. Can Kılınç
  Can Kılınç / Cevapla 5 Aralık 2019 at 16:07

  Merhabalar,

  2000 model 320 e46 aracımı, soğukken çalıştırdığımda, hareket etmek için gaza bastığımda aracım çok ağır hareket ediyor ve bir kaç saniye sonra şanzıman korumaya alıyor. Stop edip, tekrar çalıştırıp, vitesi önce R’ye alıp 5 metre kadar geri gittikten sonra D’ye alıyorum. Bunu yaptıktan sonra, araç – şanzıman ısınana kadar arıza vermiyor. Ancak bu süreçte yavaşlama veya durma durumunda vites boşa çıkıyor, ne kadar gaz versemde ağır hareket ediyor ve tekrar korumaya alıyor. Makinaya bağlattığımda ise.; Mekanik kilitli tork konventörü arızası, devir gözlemi 3-4 arızası ve devir bayılma gözlemi arızalarını vermekte. Bunun çözümü tam olarak nedir ve maliyeti ne tutmaktadır acaba*

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:55

   Can Bey, mıuhtemelen şanzımanınız içerisinde balatalar yanık ve tork konvertörünün de tamiri gerekiyor. 5 ile 10 bin TL arası bir masraf sözkonusu olabilir.

 21. Remzi
  Remzi / Cevapla 18 Ocak 2020 at 17:55

  İyi günler 320i e46 aracım var ileri viteste hiçbir sorun yok fakat geriye taktığımda ayağımı frenden çekince araç gidiyor gaza yüklendiğim zaman araç hızlanmıyor fakat ilerliyor ama gaza okşayarak bastığım zaman hızlanıyor tribüni değiştirdik hiçbir değişiklik olmadı neden olabilir acaba

 22. Hüseyin
  Hüseyin / Cevapla 23 Ocak 2020 at 13:02

  Selam bende 1992 model 525tds var devir saati eskisinden düşük kalıyor yarı yarıya gaz verince de yolda giderken veya ralantide gazverince ikibin deviri geçince şanzıman arızası veriyor yıldız sebep ne olabilir şanzıman yağı filtresi değişti hâlâ aynı

 23. tolunay
  tolunay / Cevapla 27 Ocak 2020 at 16:01

  merhaba.2006 320d aracım 90 km/h hızdan sonra içeriye uğultu yapıyor.ötme gibi.dişli sesi gibi.bir de “vuuv vuuv” diye uğultu yapıyor kesik kesik.ama gidişinde vites geçişlerinde hiçbir sorun yok.bu ıkı sorun neden kaynaklıdır.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:56

   Tolunay bey, ses problemlerini ancak araçta dinledikten sonra net şekilde cevaplayabiliyoruz. Eğer İstanbul veya İzmir’de iseniz sizi servisimize bekleriz.

 24. Hakan
  Hakan / Cevapla 30 Ocak 2020 at 00:55

  Merhaba 1999 model 3.28 ci aracımda türbün arızası var devir düşüp yükseliyor sadece türbün revizyonunun maliyeti nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 30 Ocak 2020 at 10:31

   Yaklaşık 1.000 TL’dir.

 25. Lina
  Lina / Cevapla 6 Şubat 2020 at 12:15

  Mrb 316i aracım şanzuman hatası cıkıyo bana yag ve filtresi degistigi zamn düzelir dediler yaptirdim ve aynı hatayı tekrar veriyo buv hatayı neden verir acaba

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:57

   Merhaba, arıza kodunuzu biliyor musunuz?

 26. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 17 Şubat 2020 at 23:05

  Merhaba kolay gelsin bende 2000 model 3.18 otomatik şanzıman aracım var vuruntu sadece geri vitese geçerken var ancak araç İle ani yüklenmelerde 2. Vitesten 3. Vitese geçerken araç kendini korumaya alıyor stop edip bekliyorum. Sonra düzeliyor sebebi nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:58

   Mehmet Bey, şanzımanınız içerisinde mekanik arıza mevcut.

 27. Erdinç
  Erdinç / Cevapla 22 Şubat 2020 at 23:23

  Hocam slm BMW 3.20i otomatik vites aracım bilgisayarda selenoid arızası veriyor kalkışlarda çok hantal kalıyor ve gaza bastigimda araç sonradan sanki gaz veriliyor gibi sonradan gaz yiyor tribin tam doldurma yapmadığı soylenildi bu durumlarda fiyat aralıkları ne olur mail atarsanız sevinirim e.baz_1988@hotmail.com

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:58

   Erdinç Bey, arıza kodunuzu paylaşırsanız siz çok daha sağlıklı geri dönüş yapabiliriz.

 28. Ali
  Ali / Cevapla 25 Şubat 2020 at 23:49

  Merhaba abicim bende bmw e36 kasa m40 motor 316i otomatik vaar arabam 1 ve 2de sikinti yok 2 den uce gecerken arasira devir saati 5-6 kadar cikiyo gazdan birden ayagimi cekince 3 geciyo 4 te kafasina gore geciyo sorun ne olabilir acaba yardimci olirsaniz mutlu olurim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 18:59

   Ali Bey, şanzıman içerisinde basınç kaçağı var. Maalesef şanzımanınızın revize olması gerekiyor.

 29. Mehmet ali
  Mehmet ali / Cevapla 22 Nisan 2020 at 16:56

  Meraba. 2003 e46 3.30d otomatik vites aracımda D ile giderken dişli simgesi yanıyor ve araç 5.viteste kalıyor. Ancak stop edip çalıştırdığımda işaret sönüyor 10 dakka sonra tekrar yanıyor. Bilgisayara bağlattığımda 5.vites geçişini kontrol edin yazıyor. Bi kaç kişiye danıştım aynı şey başına gelen olmuş şarj dinamosunu değişince olay çözülmüş. Bana bi çözüm yolu önerirmisiniz ? Sorun beyinde mi yoksa gerçekten dişlidemi sıkıntı var?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 19:00

   Mehmet Ali Bey, bu arıza olduğu zaman beyine bir arıza kodu yazılır. Cihaza bağlatıp bu kodu bizimle paylaşabilirseniz size daha çok yardımcı oluruz. Arızanın birçok sebebi olabilir. Eğer İstanbul veya İzmir’de iseniz, servisimizde bu hizmeti ücretsiz sunabiliriz.

 30. Ersan
  Ersan / Cevapla 1 Haziran 2020 at 11:44

  Merhabalar bende 2000 model 320i var otomatik şanzımanı revize ettirdim fakat sonrasında yoğun trafikte tahminimce aşırı ısındığı zamanlarda D yerine Çark dişlisi işareti yanıyor ve aracım yürümüyor. 3 kez bilgisayara bağlattığımda 2 sinde *sıcaklık sezici * şanzıman sezici hatalarını verdi? bir kısım usta şanzıman açılıp yapılacak dedi. bir kısmı beyni değişecek dedi biri de elektrik tesisatı değişmeli dedi. aracımın vites geçişlerinde sorun yok araçta vites boşluğu vurması yok geri kaçırma yok. ben ankaradayım bana bir çözüm yada sorunum nedir ? aracı kapatıp açtıktan sonra hiç bir sorun yok ama dış sıcaklıkla beraber dur kalk çok olduğu zaman aracım bu arızayı veriyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 2 Haziran 2020 at 22:11

   Ersan Bey, aracınız korumaya alıyor. Buradaki sıcaklık sensör hatası sensörden, az olan şanzıman yağından, şanzımanın içerisindeki basınç kaçaklarından, tork konvertöründen olabilir. Öncelikle şanzıman yağ seviyenizi ve aracınızın soğutma sistemini (radyatör, fan vb) kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

   • Ersan
    Ersan / Cevapla 17 Haziran 2020 at 16:12

    Tekrar rahatsız ediyorum .
    EGS: Şanzıman Hidroliği sıcaklığı sezicisi
    EGS: Belirtili Şanzıman İzlemesi
    LSZ: Öndeki yükleme Sezicisi, kesilme olarak arıza veriyor

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 19 Haziran 2020 at 02:23

     Ersan Bey, bize arıza kodları ile paylaşım yapabilir misiniz? Mesela EGS 514A gibi… Zira kodların Türkçe çevrimlerinde problem yaşanabiliyor.

     • Ersan
      Ersan / 19 Haziran 2020 at 16:03

      EGS22, Şanzıman hidoliği sıcaklığı sezicisi
      EGS 31 Belirti, şanzıman izlemesi
      LSZ 21 Öndeki yükleme sezicisi

     • AtcoAdmin
      AtcoAdmin / 23 Haziran 2020 at 09:16

      Ersan Bey, EGS arızaları şanzımanınız içerisinde ve tork konvertöründe problem olduğunu işaret ediyor. LSZ hatası K-bus haberleşme hatası olup, elektrikçinin tesisatı ve beyinleri kontrol etmesi gereklidir.

 31. Berk
  Berk / Cevapla 6 Haziran 2020 at 16:46

  İyi gunler 2001 model e46 aracimda son bi haftadir sorun yasamaktayim. Araci cihaza bagladiginda 0740 tork konvektor solenoid arizasi aliyorum. Daha sonra arada sırada arac cark isareti yakiyor ve yaktigi zaman bagladigimda 0733 3.viteste kaldigini gosteriyoe. Stop edip calistirinca cok uzun zaman vermiyor. Aracta vites gecislerinde problem yok. Kaydirma vs gibi durumda goremedim. Solenoid arizasindan dolayi mi sikinti çıkarıyor acaba. Eskişehirden istanbula gelsek bunu test edebiliyor musunuz? Ne kadar bi maliyeti cikar acaba

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 8 Haziran 2020 at 11:24

   Berk Bey, aracınızda iki ayrı problem mevcut, tork konvertörü ve 3.vites basınç kaçakları. Aracınızı burada birebir test etmemiz gerekiyor. Ancak bundan sonra problemin şanzıman beyninden mi, selenoidten mi yoksa şanzımanın içinden mi olduğunu tespit edebiliriz.

   • Berk
    Berk / Cevapla 8 Haziran 2020 at 14:26

    O zaman en kısa zamanda sizle iletişime geçip gelmeyi düşünüyorum. Bu 0740 arıza lambası yanmadan arada sırada cihazla bakınca alıyorum fakat dedigim gibi obür arıza sürekli olan bişeyde değil. Artık mecbur bi test gerekiyor galiba.

 32. Gökhan
  Gökhan / Cevapla 7 Haziran 2020 at 16:03

  İyi günler 1993 model 3.20i otomatik aracımın devamlı olmasada arada bir hareket halindeyken durunca vites boşa geçmiş gibi gaz yemiyor biraz zorlayınca yüksek viteste gibi zor kalkıyor bi yardımcı olursanız antalyadayım yonlendireceginiz usta varmı burda iyi calismalar

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 8 Haziran 2020 at 11:25

   Gökhan Bey, aracınızın üzerindeki şanzıman hakkında detaylı bir bilgiliye sahip değiliz. Genellikle mekanik basınç kaçakları olduğunda bahsettiğiniz arızalar ortaya çıkar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 8 Haziran 2020 at 11:25

   Gökhan Bey, aracınızın üzerindeki şanzıman hakkında detaylı bir bilgiliye sahip değiliz. Genellikle mekanik basınç kaçakları olduğunda bahsettiğiniz arızalar ortaya çıkar.

 33. Serkan FAIZ
  Serkan FAIZ / Cevapla 8 Haziran 2020 at 15:27

  Selamlar

  2013 Model 320d xd f30 aracim var. ZF Otomatik 8 iler sanzisan. KM 235000 de. Henüz bir ariza vermedi. arac 4 yildir bende. Tabi eskisi gibi cok yumusak gecisler yok viteste. Yakin zamanda Türkiyeye geliyorum. Benim sorum eger Türkiye de aracim otomatik vites ariza yaparsa revize ücreti nedir?

  tesekkür ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Haziran 2020 at 09:41

   Serkan Bey, komple revizyon 11-12 bin TL civarında tutmaktadır.

 34. Serkan
  Serkan / Cevapla 8 Temmuz 2020 at 23:09

  1994 e 36 3.20 otomatik aracım var aracımı çalıştırıp 10 km kadar gittikten sonra dönüş yapmak için durdum gaza bastığımda araç boştaymış gibi devri yükseliyor ve hareket etmiyor hiç bir viteste işlev görmüyor bi süre bekleyip yeniden çalıltırdığımda normal şekilde hareket ediyo iki kez yaptı genelde tam gaz yapınca oluyor ilk yaptığında vites kısmından hafif duman geldi sebebi nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 11:58

   Serkan Bey, şanzımanınız içinde kaçırmalar var. Şanzımanın revizyon vakti gelmiş gözükmektedir.

 35. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 9 Temmuz 2020 at 18:49

  Merhaba ustam;
  e90 2007 320d aracım 165000 km de. daha önce yağ değişimi yapılmadı. İlk defa 1 yıl önce şanzıman uyarısı verdi, stop edip çalıştırdım devam ettim. Kontrol ettiklerinde 4-5 vites geçiş uyarısı dediler ve kaçırma var dendi. Geçen 1 yıl içinde 4 ya da 5 defa daha uyarı verdi. en son 1 hafta içinde 2 defa daha uyarı lambası yanınca bir defa daha baktırdım aynı uyarı ve revizyon deniyor. Fakat ben arabamı sıfırdan beri kullanıyorum ve vites geçişleri, titreme vs bir şikayetim yok. Revizyon olmalı mı, yağ değişimi yapılsa uyarı vermesi gider mi? Böyle kullanmaya devam etsem ne olur gibi emin olamadığım konular var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 12:56

   Mehmet Bey, yağ değişimi yapıldıktan sonra bu arıza gitmez. Boşu boşuna yağ parası ödemeyin. Problem 6HP serisi şanzımanlarda sıklıkla karşılaşılan ve revizyon ihtiyacı olduğunu gösteren bir problemdir. ARacınızı 3.vitesten sonra sıkıştırın (otobanda dip gaz yaparak 4 ve 5’e geçmesini sağlayın), muhtemelen problemin tekrar ettiğini göreceksiniz. Garantili çözüm için bize uğrayabilirsiniz.

 36. Muhammed
  Muhammed / Cevapla 27 Temmuz 2020 at 11:01

  Merhaba Ustam, 2006 320D Aracımda 1. ve 2. vitesde iken gaza yüklendiğimde araç vites yükseltmiyor devir sonda kalıyor. Manuele alıp yaptığım zaman ise kırmızı sanzıman lambası yanıyor ve arac gaz yemiyor, stop edip calıstırınca düzeliyor. Sorun neyden kaynaklı acaba

  • Muhammed
   Muhammed / Cevapla 15 Eylül 2020 at 10:10

   Şanzıman beyni değişti sorun giderildi. Maliyeti : 4.000TL tuttu.

 37. erdi
  erdi / Cevapla 27 Temmuz 2020 at 11:14

  Merhaba;
  2013 F30 320İ ED aracım var. 90.000 km’de.
  Dip gaz ya da hızlı ivmelenmek için gaza yüklendiğimde vites geçişlerinde sarsıntı yapıyor. Özellikle yüksek hızda ve gaza yüklenince. Kalkışta,düşük hızlarda ve yumuşak kullanımda herhangi bir sorun yok.Öneriniz nedir?Yaklaşık maliyet bilgisi alabilir miyim? Teşekkürler.

 38. Murat
  Murat / Cevapla 31 Temmuz 2020 at 00:07

  Merhaba
  2001 model E46 3.25i aracım var
  ZF 5HP19 şanzıman mevcut
  Aracimin şanzımani motor yük altındayken vites kuculturken vuruntu yapıyordu
  Şanzıman yağ ve filtresini değiştirdim
  Vites geçişleri çok yumuşak oldu
  Ancak vuruntu azaldı ama geçmedi
  Araçla anı gazlama yapmaya korkuyorum vites dusurup vuruntu yapacak diye
  Ayrıca çoğu zaman geri vitese takınca tam geçmiyor ayağımı gazdan çekiyorum hareket ediyor ama gaz verince tak diye ses verip geçiyor nazende biraz ga verince geri geri giderken patirdama yapıyor
  Bunu her zaman yaomasada genelde yapıyor
  Makinadan bakınca gear semptom yazıyor siliyorum geçiyor

 39. Baha
  Baha / Cevapla 11 Ekim 2020 at 21:48

  Slmlar 94 318i e36 çift kartelli otomatik şanzıman li aracım. ARAÇ BİRAZ YOL ALDIKTAN SONRA YAVAŞLADIĞIM ZAMAN 3 VİTESTE KALIYOR stop ediyorum tekrar ÇALIŞTIRIYORUM SORUN GİDİYOR SONRA TEKRAR yapıyor 3 viteste kalıyor . Gaza basınca malum 3 viteste zor kalkıyor devrimi aldığında gidiyor 4 vitese geçmiyor.

 40. Erdem
  Erdem / Cevapla 14 Ekim 2020 at 01:08

  Merhaba;

  2012 Temmuz ayı üretimi, 2012 model BMW F30 kasa 3.16i araç sahibiyim. Araç üzerinde 8 ileri otomatik ZF şanzıman mevcut ve aracım 146.000 kilometrede. Aracı ikinci el olarak satın aldım ve 3 aydır kullanıyorum. Aracı alırken lifte kaldırıp kontrol ederken alttan herhangi bir darbe almadığını gözlemledik ancak şanzıman filtresinin kenarlarının ıslak olduğunu tespit ettik ve bunu bilerek satın aldım. Bu ıslaklık yalnızca ıslaklık şeklinde ve park yerinde damlayan veya biriken yağ gözlemlemiyorum.

  Sorunuma gelirsek, aracımı yaklaşık 40 dk’lık şehir içi kullanımından sonra park ederken geri vitese takınca bir sorun yaşamıyorum ancak bu geri gitme işleminden sonra durup ileri vites geçişinde (her zaman olmuyor) şanzıman normale göre fazla bekleyip (yaklaşık 2-3 saniye) sert bir darbe ile ileri hamle hamle yapıyor. Bu durum park etme devam ederken her geri-ileri vites geçişinde, ileri geçişlerde yapıyor.

  Bu duruma ek olarak bir tespitim de, bu sert darbeyi yaşadığımda aracımı tamamen kapatıp peşine tekrar çalıştırınca bu problem ortadan kalkıyor. Açıkçası sorunun mekanik mi yazılımsal mı olduğu konusunda kafam epey karıştı.

  Yorumlarınızı merak ediyorum. İyi çalışmalar.

 41. Hasan şimşek
  Hasan şimşek / Cevapla 29 Ocak 2021 at 13:38

  2008 model e93 gm şanzıman bi aracım var şanzıman ısındığı zaman arıza verip duruyor acaba sorun nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 29 Ocak 2021 at 16:00

   Merhaba Hasan Bey aracınızdaki problemi yerimizde görmek tespit etmek isteriz. Dilerseniz ücretsiz yol ve cihaz testi için İstanbul, İzmir yada Ankara servis noktalarımıza bekleriz.

 42. Doğan yağmuroğlu
  Doğan yağmuroğlu / Cevapla 2 Şubat 2021 at 01:29

  Hocam kolay gelsin aracım 320 i 2003 model ara ara araç çok ısındığı zaman D ile ilerlerken kilometre saatindeki vites konumu yok oluyor ve araç vites değiştirmiyor sonra manüele alınca sorunsuz vites atıyor ve d konumu ara ara gidip geliyor durduğum zaman p ye atıyorum ekran da göstermiyor stop ediyorum ve çalışmıyor biraz bekledikten sonra düzeliyor sorunu nedir acaba ?? 0506 932 9937 numaram çok sevinirim yardımcı olursanız teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 2 Şubat 2021 at 17:12

   Merhaba Doğan Bey aracınızdaki arızayı yerimizde görmek test etmek isteriz. Dilerseniz ücretsiz yol ve cihaz testi için İstanbul, İzmir yada Ankara servis noktalarımıza bekleriz. Bu lokasyonlar size uzak kalıyorsa aracınızın arıza kodlarını tarafımıza yollarsanız size yardımcı olmak isteriz. İrtibat numaramız 0530 567 8991

 43. enes
  enes / Cevapla 2 Şubat 2021 at 11:12

  merhaba kolay gelsin aracım 320d f30 kasa 2013 model 80.000 bin km de aracım 1.vitesten 2.vitese geçerken özellikle ekonomi modunda daha çok yapıyor bunu sanki arkadan bir şey itiyormuş gibi bir ileri atılma oluyor ve bunu her seferinde yapıyor şanzıman sıcak olsa da soğuk olsa da farketmiyor ama diğer vites geçişlerinde 3,4,5 gibi normale dönüyor konfor modunda biraz daha az hissediliyor sport modunda gösterge paneline bakmasam vites geçişini anlamam bile bu bir sorunmu bilmiyorum ama çok rahatsız ediyor göstermem gerekir mi birde 1 2 sene önce araca bakım yaptırırken usta şanzıman yağ kaçırdığını sızıntılarının olduğunu söylemişti yağını değiştirmemiz gerekirmi kaç km değişir.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 2 Şubat 2021 at 17:40

   Merhaba Enes Bey aracınızdaki problem tork konvektör arızasıdır. Dilerseniz ücretsiz yol cihaz testi için İstanbul, İzmir yada Ankara servis noktalarımıza bekleriz. İrtibat numaramız 0530 567 8991

 44. Ersin
  Ersin / Cevapla 4 Şubat 2021 at 06:08

  Merhaba kolay gelsin. Bmw 2001 model e46 aracım var. Araç D ve R viteslerinde ani gaz verince stop ediyor. 4 ve 5 viteste ise 100 km/st geçince gaza her ne kadar basarsan bas devir kendi kendine düşüyor açıkcası araçtan bir bmw performansı alamıyorum. Sebebi nedir ve ortalama maliyeti ne olur.

 45. Kenan
  Kenan / Cevapla 15 Şubat 2021 at 20:34

  Slm 328 i e46 aracim var vites kolunu p koydugumda sorun cikariyo kontagi kapatim vites kolunu n ye aldigimda sorun gidiyo d r sirali viteste hic sorun yapmiyo p konumuna koydugumda yine ariza lambasi yaniyo sorun ne olabilir saygilar

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Şubat 2021 at 07:10

   Merhaba, sorun şalterden olabilir. Aracı arıza tespit cihazına bağlattınız mı hiç?

 46. Yusufcan
  Yusufcan / Cevapla 16 Mart 2021 at 17:41

  2001 E46 otomatik şanzıman arızası veriyor aracım gösterge panelinde ikaz ışığı yanıyor yanıyor bu arıza için ne yapmam gerek m52 tu çift vaunos

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mart 2021 at 18:06

   Yusufcan Bey, ikaz ışığının nedenini öğrenmek için aracınızı Atco İstanbul, Atco Ankara yada Atco İzmir şubelerimizden birisini ziyaret ederek ücretsiz bir şekilde kontrol ettirebilirsiniz. Araç kullanımınız sırasında herhangi bir şikayetle karşılaşıyor musunuz?

 47. Mustafa Armagan
  Mustafa Armagan / Cevapla 20 Mart 2021 at 20:43

  Iyi gunler aracim 740xdrive bmw F01 2011 model.Kucuk vites gecislerinde vuruntu hissediliyor yuksek viteslerde birsey hissedilmiyor.Sebebi nedir acaba tesekkurler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Mart 2021 at 11:44

   Mustafa Bey, bahsettiğiniz arıza durumunun bir çok nedeni olabilir aracınızda mekanik bir problemdende kaynaklanabileceği gibi valfbody yada selenoidlerden de kaynaklanabilir. Dilerseniz ücretsiz bir şekilde ekspertiz ve hata kodlarınızı öğrenmek için İstanbul Atco, Ankara Atco yada İzmir Atco şubelerimizden birisini ziyaret edebilirsiniz.

 48. Serkan
  Serkan / Cevapla 22 Nisan 2021 at 19:15

  Araç ısınınca trafikte bi ıslık sesiyle başlıyor biz rulman kayış sesi vs sandık ama şanzıman dan geliyor acaba sorun nedir sanziman 5000 km önce yapılmış

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Nisan 2021 at 09:26

   Serkan Bey, Duyduğunuz o ıslık sesi şanzımanınızın içerisinde ki tork konvertöründen gelmektedir. Rampalarda güç kaybı hissediyor musunuz? İsterseniz İstanbul Atco, Ankara Atco yada İzmir Atco şubelerimizden birisini ziyaret ediniz ücretsiz bir şekilde ekspertiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

 49. Çağrı çerikci
  Çağrı çerikci / Cevapla 1 Mayıs 2021 at 00:07

  Iyi gunler 2008 model bmw 1.16i otomatik gm 6 ileri sanziman bulunan aracimda hizlanma konusunda yokusta gic kaybi ve geri viteste gaz yememe gibi durumlar soz konusu bunu sorunlar neden kaynaklaniyor acaba bilgi vermenizi rica ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 5 Mayıs 2021 at 14:18

   Çağrı Bey, yokuşta yaşamış olduğunuz güç kaybının nedeni tork konventorunden kaynaklı olabileceği gibi şanzıman içerisinde bir basınç kaybıda yaşıyor olabilirsiniz. Dilerseniz Atco İstanbul, Atco Ankara yada Atco İzmir şubelerimizden birisini ziyaret ederek aracınıza özel ekspertiz ve arıza hata kodu öğrenme işlemlerimizden faydalanabilirsiniz.

 50. Tayfun
  Tayfun / Cevapla 26 Şubat 2022 at 22:03

  Selamın aleyküm 320 i var aracım p konumuna geçmiyor sebebi nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 15 Mart 2022 at 21:24

   Merhaba, aracınız kaç modeldir?

 51. Nevzat genç
  Nevzat genç / Cevapla 26 Nisan 2022 at 00:59

  Kolay gelsin tebrikler bütün sorulara cevap verdiğiniz için aracım 1999 model 3.28i E46 kasa geçen yaz aracımın sanzuman yağı filtre ve kapak contasını değiştirdim. Belirli bir zaman sonra D harfinin yanında arıza ışığı yanmaya başladı. Aracımı R veya D aldığımda ilk kalkışta vuruntulu kalkıyor sonrasında sorun yok bilgisayara bağlattik fren pedal müsuru dediler değiştirdim arıza ışığı sönmedi hella marka sensör aldım yine sönmedi en son orjinal sensör aldım yine sönmedi bir turlu arıza ışığı sönmedi başka arızada göstermiyor bilgisayar fren pedal müsuru diyor 151 fren sinyali yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor numaram 05445448201 şimdiden teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2022 at 03:21

   Nevzat bey, anlayabildiğimiz kadarı ile fren müşüründen kontrol ünitesine giden tesisatta sıkıntı gözükmektedir.

 52. emir
  emir / Cevapla 25 Temmuz 2022 at 14:35

  Merhaba, E84 kasa X1 aracımda sadece start/stop halinde araç tekrar çalıştığında D’ye atmıyor P’de kalıyor manuel atmanız gerekiyor. Şanzıman hatası yazıyor.

  Biraz araştırdığımda bunun kronik bir arıza olduğunu gördüm, bir forumda bunun vites seçicideki yayın kopmasından olduğu yazıyor yayı değiştirince çalışmış.Siz hiç böyle bir değişiklik tecrübe ettiniz mi aracı Ankara servisinize getireceğim öyle ise.

  İyi günler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Ağustos 2022 at 15:03

   Merhaba Emir Bey , henüz bu arıza ile karşılaşmadık .

 53. Ahmet
  Ahmet / Cevapla 28 Aralık 2022 at 01:21

  Merhabalar aracım 320i 2001 model e46 araç soğukken vites 2 den 3 e geçerken arka taraftan bi vuruntu sesi geliyor bide r deyken yapıyor bunu ama araç soğukken biraz bindikten sonra kesiliyor yağını değiltirdim sorun gitmedi acaba nerden kaynaklanır

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 28 Aralık 2022 at 11:07

   Merhaba Ahmet Bey, şanzıman beyniyle alakalı bir problem olabilir. Daha net bir teşhis için arıza kodlarına baktırmanızda fayda var. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.