Volvo XC90 Otomatik Şanzıman Tamiri

Volvo XC90 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Volvo XC90 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Volvo XC90 otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Volvo XC90 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Volvo XC90 Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Volvo XC90 grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre şanzıman tipleri:

 • Volvo XC90 AW55-50SN (AF33-5) Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Volvo XC90 AW55-51SN (AF33-5) Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Volvo XC90 Geartronic TF-80SC (AF40) Otomatik Şanzıman Tamiri

 • Volvo XC90 Powershift (MPS6 – DCT450) Otomatik Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Volvo XC90 otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

XC90 Aisin 55-51 Şanzıman Sorunları

5 ileri tam otomatik şanzımanlara sahip XC90 araçlarda en sık rastlanan şanzıman arızaları şunlardır:

 • Tork Konvektör (Tirbün) problemleri: Bu arıza olduğunda genellikle P0740, P0741 ve 2757 arıza kodu ile karşılaşırsınız. Volvo XC90 araçlarda bazen bu arıza kodları yerine TCM-002F arıza kodu da çıkmaktadır. Sıklıkla karşılaşılan durumda yüksek hızda giderken, örnek 120-130 km/saat hızda 5. viteste, Esp on/off ışıkları ve abs ışıkları yanar ve araç kendisini 4.viteste korumaya alır. Durdurup tekrar kontağı açınca normal haline döner. Bu arıza olması durumunda tork konvektör (tirbün) revizyon işlemi gerçekleştirilirken şanzıman beynininde açılıp tamir olması gerekmektedir.
 • Vites D ve R’ye alındığında vuruntu: Aracı vitese aldığınızda geç doldurma, iki kez doldurma gibi arızalar firmamızda garantili olarak tamir edilmektedir.
 •  Vites geçişlerinde vuruntu: Özellikle 3’ten 4’e geçerken boşa düşme veya sarsıntı en fazla karşılaşılan sorundur. İlk etapta selenoidler ve beyinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Atco Otomatik Şanzıman olarak geliştirdiğimiz test makinamız ile şanzımanınız sökülmeden belli noktalardan basınç vererek içerisindeki problemleri tespit edilebilmektedir.

Volvo Geartronic Şanzıman Sorunları

Firmamızda 6 ileri vitese sahip Volvo XC90 Geartronic şanzımanlarda yaşanan arızalar garantili olarak çözüme kavuşturulmaktadır. En sık karşılaşılan XC90 Geartronic (Aisin AF40 – TF80) şanzıman arızaları:

 1.  Şanzıman beyni problemleri: Geartronic şanzıman beyni sorunları daha çok vites geçişlerinde kaçırma/boşa düşme ve vites düşürürken vuruntu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer XC90 aracınız özellikle 4’ten 3’e, 3’ten 2’ye düşerken vuruntu yaşatıyorsa ve benzer şekilde yükseltirken kaçırma/boşa düşme yapıyorsa şanzıman beyninizin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 2. Isınınca ışıklarda dururken kalkışta vuruntu; Bu mekanik bir problemdir ve şanzımanın iç mekanik kısımlarına bakılması gerekmektedir
 3. Hızlı vites değiştirme,rampada vites geçişi olmama: AF40, bir diğer adıyla TF80 şanzımanların en bilinen arızalarından birisi tork konvertör problemidir. Genellikle araçta P0741 arıza kodu bulunur ve tork konvektörün (tirbün) revizyon edilmesi gerekmektedir. Revizyon işlemi gerçekleştirilirken şanzıman beyninin basınç testlerininde yapılması aracınızın ilerleyen zamanda arızayı tekrar yaşamaması için önem taşımaktadır.

XC90 Powershift Arızaları ve Tamiri

Powershift şanzıman kullanılan araçlarda mekatronik ünitelerinden kaynaklanan bir dizi problem yaşanmaktadır:

 1. Araç geri viteste hemen tepki vermez, ısınınca geri vites zayflar ve kaybolur.
 2. Rampa çıkarken devir saatinde dalgalanma gözlemlenir.
 3. Ekranda “düşük şanzıman performansı” uyarısı çıkar.
 4. Aracın vites geçişlerinde sert sarsılmaya hissedilmeye başlar.
 5. Selenoid arıza kodları atmaya başlar:
  • P0766 – Shift Solenoid D Performans
  • P0796 – Basınç Kontrol Selenoidi C Performans
  • P1761 – Selenoid C Düşük Peformans
  • P2714 – Basınç Kontrol Solenoidi D Performans

Eğer Volvo XC90 aracınızda bu yukarıdaki sorunların bir veya birkaç tanesini yaşıyorsanız, mekatronik ünitesinin tamir edilmesi gerekmektedir. Yetkili servislerde oldukça pahalı olan ve 12.000 TL’den başlayan bu üniteler, Atco mühendisleri tarafından oluşturulan tamir yöntemleri ile çok daha ucuz bir şekilde firmamızda garantili olarak onarılmaktadır.

Volvo XC90 Şanzıman Tamiri

Volvo XC90 Geatronicve Powershift araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Volvo XC90 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Volvo XC90 otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Volvo XC90 Şanzıman Yağı Değişimi

Volvo XC90 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Periyodik şanzıman yağı değişimi, Volvo XC90 şanzıman problemi yaşamamanız için, özellikle şehir içinde çok kullanılan araçlarda, son derece faydalı olabilir. Volvo XC90 otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Volvo XC90 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Volvo XC90 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Volvo XC90 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Volvo XC90 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

17 thoughts on “Volvo XC90 Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.