Mercedes C180 Otomatik Şanzıman Tamiri

Mercedes C180 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız, doğru yerdesiniz. Mercedes C180 (W202, W203, W204) otomobillerinizin otomatik vites problemlerine garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda Mercedes-Benz marka araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız.

Mercedes C180 otomatik şanzıman tamiri
Mercedes C180 Otomatik Şanzıman Tamiri

Mercedes C180 Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbu Kartal ve Levent, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Mercedes C180 Hangi Şanzımanları Kullanıyor?

C180 araçlarda kullanılan ve firmamızda tamirini gerçekleştirdiğimiz Mercedes-Benz C180 otomatik şanzıman tipleri şunlardır:

 • Mercedes C180 W202 722.6  – Mercedes 5 ileri Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Mercedes C180 W203 – 5G-Tronic Şanzıman Tamiri
 • W203Mercedes C180  – 7G-tronic 722.9 7 vites Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Mercedes W204 C180 – 7G-tronic Otomatik Şanzıman Tamiri

722.6 5G-Tronic Otomatik Şanzıman Arızaları

Mercedes imali 722.6 serisi şanzımanlarda en belirgin sıkıntı,  otomatik şanzıman vites geçiş sorunudur. Özellikle R ve D’ye alınca ve 1-2 vites geçişleri esnasında, şanzımanda müşterileri en fazla rahatsız eden arızaların başında gelmektedir.

5G-Tronic şanzımanların tork konvertörleri oldukça hassas olup, özellikle 80-90 km hızlarda kasada titreme yapmaktadır. Tork konvertör arızasının bir diğer belirtisi sabit hızda giderken devir saatinde gezintidir.  

Ayrıca yüksek kilometrelerde otomatik şanzıman basınç kayıpları, gaza yüklenince aracın boşa düşmesine (devir saatinin yükselmesine) ve otomatik vites vuruntusuna sebep olmakta, bazı durumlarda soğukken her vites geçişinde 1500-2000 devir arası devir saatinin sürekli oynamasına neden olabilmektedir.

Şanzıman kartı bozulması bir başka 722.6 W202 W203 W204 şanzıman sorunudur. Bozulmuş olan kart üzerinde elektronik akımlar birbirine karışır ve doğru vites geçişi sağlanamaz. Kullanıcılar bu şikayeti istenilen vites yerine bir başka vitese geçme, vites karıştırma olarak tarif etmektedirler.

Mercedes 722.9 ve 722.6 Şanzıman Resetleme

Mercedes araçlarda kontrol ünitesi kullanıcının tarzını en son 40 vites geçişini inceleyerek ve vites geçiş sürelerini bu kullanım tarzına uygun hale getirerek adaptif bir şekilde öğrenmektedir. Örnek vermek gerekirse, siz sürekli yarış halinde gaza basarak kullanıyorsanız, aracınızın vites geçiş komutları 3.000 devire göre ayarlanırken, eğer nazikçe kullanıyorsanız, aracınızın vites geçiş komutları 1.800 devire göre ayarlanacaktır. 

Yaygın ve yanlış olan bir kanı şanzıman resetleme işleminden sonra şanzıman kulanımının ilk günkü haline döneceğidir. Binlerce kilometre kullanılmış, içinde mekanik aşınmalar başlamış, selenoidleri yıpranmış bir şanzımandan bu sonucu beklemek biraz yanlıştır. Tecrübemiz göstermektedir ki sadece yeni revize edilmiş C180 araçlar bu adaptasyon ile ilk günkü haline gelmektedir. Eğer şanzımanınızda mekanik sorunlar ve aşınmalar var ise, bu işlem pek bir işe yaramayacaktır. Bazı durumlarda, hafızadaki program aracın problemli parçalarını gözönüne alarak çalıştığından, resetleme sonrası araçtaki vuruntuların değiştiği ve fazlalaştığı da görülmüştür.

Kısaca eğer Mercedes aracınız yüksek kilometrelerde ise, şanzıman resetleme ve adaptasyonu yaşadığınız C180 vites geçişleri sorunları, vitese geçişte sarsıntı, gaz yemiyor ve otomatik şanzıman vites atmıyor problemlerini büyük ihtimal ortadan kaldırmayacaktır.

C180 Şanzıman Adaptasyonu

5G-Tronic ve 7G-tronic şanzımanlarda adaptasyon iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunların ilki diagnostik cihazı ile bağlanarak adaptif verilerin silinmesi ve aracın 15 dakika kullanılmasıdır. Bu işlemde beyin öğrenilmiş verinin tamamını silecek ve aracınız ilk günkü verileri kullanır haline dönecektir.

Sizin kendi başınıza yapabileceğiniz resetleme ve adaptasyon öğretisi ise şu 7 adımdan oluşmaktadır:

 1. Kontağı 2 pozisyonuna getirin – Ekran ışıkları yanacak, motor çalışmayacaktır.
 2. Gaz pedalına sonuna kadar basın
 3. En az 10 saniye ayağınızı dip gazda tutun
 4. Kontağı kapatın
 5. Ayağınızı gaz pedalından çekin
 6. İki dakika bekleyin
 7. Aracı en az 15 dakika kullanın.

Bu kullanım esnasında aracınızı önünüzdeki dönem nasıl kullanmak istiyorsanız, o şekilde kullanmanız faydalı olacaktır. Bu işlem esnasında şanzımanınız resetlendiği için bu 15 dakikalık kullanımızda motor beyni (ECU) ve şanzıman beyni (TCM) kullanım tarzınızı öğrenerek adaptasyon işlemine tamamlayacaktır.

W204 C180 Şanzıman Sorunları

7G Tronic şanzımanların en bilinen arızaları şanzıman elektronik kartının üzerindeki hız sensörlerinin bozulmasıdır. Bozulan hız sensörlerinden araç bilgisayarınız doğru verileri alamazsa aracınızda şanzıman vuruntu sorunu başlaması ve vites geçişleri hissedilmeye başlaması normaldir. Bilgisayar ile bağlandığınızda  şu arıza kodlarının bir veya birkaç tanesini görebilirsiniz:

 • P0717 – Signal from Y3/8n1 turbine sensor
 • P0718 – Faulty unit Y3/8n1
 • P2767 – Signal from Y3/8n2 turbine sensor
 • P2768 – Faulty unit Y3/8n2

7G Tronic şanzımanların bilinen bir başka problemi devir saatinde gezinmedir. Bir başka türbün problemi durmaya yakın titremedir. Tork konvertör tamiri ile bu problem ortadan kaldırılabilmektedir. 

Mercedes-Benz literatüründe 7 G-Tronic şanzımanlarda valfgövdesi ve selenoidler tek bir parça olarak tanımlanmıştır ve tek başlarına değiştirilmesi önerilmez. C180 aracınızda tek bir selenoidin bozulmaya başlaması ile aracınız vites geçişlerinde sarsıntılar yapmaya başlayabilir. 

C180 Selenoid Valf ve Şanzıman Beyni Testi 

Arıza tespit cihazları otomatik şanzıman selenoid valf ve şanzıman beyni arızalarını elektriksel düzeyde tespit edebilir. Bununla birlikte fonksiyonel açıdan şanzıman beyninin ve selenoidlerin testi arıza tespit cihazları ile gerçekleştirilemez. 

Atco Mühendislik, selenoid testi ve 3 adet şanzıman beyni testi cihazları ile Türkiye’nin en kapsamlı selenoid ve şanzıman beyni test merkezidir. Bu sayede müşterilerimiz sadece gerekli parçaların değişimine ödeme yaparlar ve sunabildiğimiz otomatik şanzıman fiyatları, garantili onarım için oldukça uygundur.

Oldukça pahalı olan selenoid valflerin ve şanzıman beyninin test edilmeden değiştirilmesi, gereksiz şanzıman tamir fiyatları ortaya çıkmasına, arızalı parçaların tespit edilmemesi ve değiştirilememesi ise arızanın devam etmesine neden olacaktır. 

Garantili C180 Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Mercedes otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Mercedes C180 Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatları

Otomatik şanzıman fiyatları döviz ile ithal edilen parçalardan dolayı sürekli değişmektedir.

Mercedes C180 Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

Mercedes C180 Tork Konvertörü, Şanzıman Beyni Arızaları ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Mercedes C180 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Servisimizde Mercedes C180 şanzıman yağı değişimi tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Mercedes C180 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mercedes C180 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Mercedes C180 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Mercedes C180 Otomatik Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Mercedes C180 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

79 thoughts on “Mercedes C180 Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Kadir ince
  Kadir ince / Cevapla 19 Haziran 2019 at 12:59

  Merhaba. 2007 c180 sport edition arcımın şanzıman beynini değiştirdim. Sorun azaldı ama devam ediyor. Araç özellikle soğukken hızlanırken gazı al ver yapıyor buda irkilmeye neden oluyor. Bu beyini tamir edebilirmiyiz yada sizde uygun fiyata şanzıman beyni varmı

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 09:56

   Kadir Bey, beyindeki basınç ayar valfi problemli olabileceği gibi arıza hava emiş sistemi ile alakalı da olabilir. Elimizde aracınıza ait beyin mevcut. Beyin tamirini de gerçekleştirebiliyoruz. Dilerseniz buyurun bir çayımızı için, detaylı olarak sizi bilgilendirelim.

   • Sinan özdemir
    Sinan özdemir / Cevapla 11 Aralık 2023 at 20:41

    Meraba c180 şanzımanda vites gecislerinde yüksek hızlanmaya geçtimi sarsıntılı vuruntulu vites geçişi oluyo rahatsız edıcı sekilde lütfen çözüm nedir

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 12 Aralık 2023 at 10:51

     Merhaba, şanzıman beyninde basınç kaçağı oluşmuş olabilir. Ya da basıncı alan clutclarda bir problem olabilir. Arıza kodlarına baktırmanızı öneririz.

   • Yildiray
    Yildiray / Cevapla 21 Mart 2024 at 23:18

    Aracim ani hizlanmalarsa vuruntu yapiyor sanki biri arkadan tekme atar gibi

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 26 Mart 2024 at 08:48

     Merhaba, şanzıman içinde bir problem olabilir. Öncelikle cihaz bağlayıp arıza tespiti yapılması gerekiyor.

 2. Hh
  Hh / Cevapla 4 Kasım 2019 at 19:26

  Slm ustam 2005 Mercedes C180 komporosor w203 kasa aracım aracı ilk çalıştırdığı MFA araç sarsıntılı vites geçişi oluyor araç d attığında hareket ediyor ve vites değiştirme yapmıyor ayrıca d harfinin olduğu bölüm kaybolutor araç gidiyor ama d harfi gözükmüyor ayrıca araç çalışırken geri vitese geç motor parka alıp aracı tekrar calistirdigim da birdefa geri vitese geçiyor tekrar d ye alıp tekrar geri vitese geçmiyor araç bazende p hatfinde gözüküyor aslında vites d de araç hareket ediyor ama vites göstergesi p de aracın arızası neden acaba sanjuman yağı eksikse tamamlamak arza gider mi

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 25 Mayıs 2020 at 08:04

   Merhaba, aracınızın şanzıman kartı bozulmuş gibi duruyor. Büyük ihtimalle kartı değiştirdiğinizde sorununuz ortadan kalkacaktır.

 3. İbrahim çek
  İbrahim çek / Cevapla 9 Kasım 2019 at 22:19

  Merhabalar
  2010 model otomatik c180 kompressor aracımın türbün ve arka burçlarında sorun var tamir ücreti ortalama nekadar olur bilgi rica ediyorum

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 19:16

   İbrahim Bey, bu şanzımanlarda burç arızası pek yaşanmaz. Bu tespitleri nerede koydurdunuz?

 4. Mürsel
  Mürsel / Cevapla 13 Mayıs 2020 at 19:00

  Aracım 2013 C 180 204 model şanzıman soğutucu patlamış ve şanzıman su dolmuş şanzımanı açmadan yağ ve filitreyi değiştirsek düzelirmi?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2020 at 16:43

   Mürsel bey, maalesef su balatalarınıza zarar vermiştir. Büyük ihtiaml ile düzelmez.

  • Hüseyin
   Hüseyin / Cevapla 17 Ocak 2023 at 23:11

   Merhabalar 2009 model c180 kompresör aracım var araç soğukken yada şanzıman ısınanakadar 2 ile 3 cü vites arası vuruntu yapıyor bunun sebebi ne olabilir arıza falan vermiyor ısınınca düzeliyor

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Ocak 2023 at 12:17

    Merhaba Hüseyin Bey, aracınızın şanzıman beyninde problem olabilir. Şanzıman beyninde bulunan 2-3 arası solenoidinde arıza olabilir. İlk olarak beyin revizyonu denendikten sonra arıza devam ederse şanzıman içindeki tasta basınç kaçağı var demektir. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı’ da bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

   • Osman kanmaz
    Osman kanmaz / Cevapla 7 Haziran 2023 at 19:54

    Aracim c180 2015 benzinli
    Sanzuman icindeki beyin tamiri yapabiliyormusunuz

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 8 Haziran 2023 at 08:41

     Merhaba, aracınız 7G-Tronic mi?

  • Berat
   Berat / Cevapla 30 Haziran 2023 at 00:17

   Merhaba aracım w204 Mercedes Benz C200 CDI 2009 model aracı geri vitese taktığımda hareket eder etmez kendi boşa atııyor ve tak diye ses geliyor sizce ne olmuş olabilir

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 3 Temmuz 2023 at 15:24

    Merhaba, şanzıman içiyle alakalı bir sorun olabilir. Cihaz bağlatıp arıza kodlarına baktırmanız gerekiyor.

 5. Bircan
  Bircan / Cevapla 23 Mayıs 2020 at 21:56

  Merhabalar ben size hollandadan yaziyorum
  Benim 2011 model c200 w204 benzinli mercedes aracimin 7 otomatik sanzimanin da 4 den 5 e gecerken vuruntu oluyor digerlerinde yok gibi ama bu vuruntu arac sogukken hic hissedilmiyor ne zamanki arac 85 dereceye geliyor vuruntu basliyor ve gittikce artiyor aracimin bu yuzden 2 ay once komple sanziman icini temizletip filitre ve yag degisimi yaptirdim ama gene ayni problem devam ediyor sizce sorun nerde ve bu aracla izin yolu yapilirmi?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 25 Mayıs 2020 at 08:07

   Merhaba, anladığımız kadarı ile aracınızda mekanik veya şanzıman beyninden kaynaklanan bir problem var. Problem çok büyük olsaydı, 2 ay önce yağı değiştirirken yanık yağdan şanzımanı indirmeniz gerekecekti. Bu problemler camdaki çatlak gibidir. Siz kullandıkça ilerler. Tahmin ediyoruz, aracınız sizi Türkiye’ye kadar getirir. Geldiğinizde biz burada teşhis ve onarım konusunda yardımcı olabiliriz.

 6. Faruk
  Faruk / Cevapla 28 Haziran 2020 at 10:18

  Ustan merhaba;
  Aracım 2012 c180 kompressor otomtk
  Aracımdaki sorun şu; arac 1 den 2 ye gecişlerde vuruntu yapıyor. Sonrakı viteslerdede bazen zor atıyor bazende sıfır sorun yaşıyorum.. kırmızı ışıklarda duracağım zaman 2 den 1 e atarken , sanki arac gaza yuklenır gıbı devır saatını yukseltıp vitesi titreyerek düşüruyor.. daha önce aracı makıneye bağlattığımda’’ tork konvertor turbin inde aşırı güç çekişi var’ arızasıyla karsılastım. Ustam senın yorumun nedir, maliytli bi işmidir, ortalama nekadara çözebilirz bu durumu.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 2 Temmuz 2020 at 09:17

   Faruk Bey, tork konvertör problemi gibi gözüküyor. Ortalama 3.500-4.000 TL maliyeti olacaktır.

  • Çağlar
   Çağlar / Cevapla 16 Eylül 2020 at 08:47

   Faruk bey, merhaba.
   Aynı problem benim aracımda da var, zaman zaman koku da yapıyor. Siz sorunu nasıl çözdünüz, kaç lira masraf yaptınız? Bana destek olabilirseniz çok sevinirim.

   • Faruk
    Faruk / Cevapla 23 Aralık 2020 at 01:14

    Çağlar bey merhaba,,aracı aynı şekilde kullanıyorum..uzun yolda motor ışığı yandı , söndürttüm hala bu sekıl kullanıyorum.konvertorun sıfır orjınalı 5 bin tl.. şimdılık bu parayı vermedım.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 24 Aralık 2020 at 16:11

     Merhaba Faruk Bey aracınızdaki arıza tork konvektör arızası mıdır? Aracınızdaki arızayı yerinde tespit etmek isteriz dilerseniz ücretsiz test için İstanbul yada izmir şubemize bekleriz.

 7. ahmet cet
  ahmet cet / Cevapla 7 Temmuz 2020 at 17:02

  Ustam merhaba,
  w204 2010 model otomatik 1600 cc lpg’li aracım çok düşük hızda ilerlerken gaz vermediğim halde 2. vitese atıyor. hata kodu falan yok ama bunun için endişelenmeli miyim? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 09:22

   Ahmet Bey, araca LPG takılmış. Bu esnada yapılan yazılım yüklemesi nedeni ile bahsettiğiniz düşük devirde vites geçişi meydana gelebilir.

 8. hayrettin eynehan
  hayrettin eynehan / Cevapla 10 Temmuz 2020 at 11:11

  merhaba 2016 model w205 kasa 87 bin km de ki aracım 3. vitesten 2. vitese düşerken vuruntu yapmakta aynı olay manuel kullanımda yapmamakta.sebebi ne olabilir.teşekkur ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 13:04

   Hayrettin Bey, manuelde yapmayın otomatikte yapan arıza direk olarak şanzıman beyni ile alakalıdır.

  • Zafer
   Zafer / Cevapla 17 Ağustos 2020 at 20:16

   Merhaba w204 K. Yokuşları çıkmıyor vites geçişleri düzensiz çoğu zaman yüksek devirlerde vites geçişi yapıyor yakıt 15 lt çıktı. Nedir bunun derdi

 9. hüseyin
  hüseyin / Cevapla 25 Temmuz 2020 at 15:07

  2010 mercedes c 180 ustam devir daima yag karıştırıyor nasıl bilgi alabilirim

 10. gökhan
  gökhan / Cevapla 29 Ağustos 2020 at 12:10

  merhaba,
  sıfırdan itibaren bende olan 2015 model w204 c180 1.6 CGI coupe aracım var 92000 km de.
  şanzuman yağı yaştan ötürü değişmesi gerek dediler değiştirdik.
  ama o günden sonra vites P N D konumlarından R ye atınca aracım
  R ye atarken hafif vuruntu yapıyor
  cam açıkken gerilen bir mekanizma yada tel sesi geliyor
  aracım dışarıdan biri sanki itelemeye çalışmış gibi sendeliyor
  bir iki kere devir saatinin yükselip alçaldığını yakaladım
  bunlar park halinde iken yapıyor normal kullanmada ise tepkime hızı gecikmeleri başladı
  ve ben bu güne kadar aracımı önce boşa alıp sonra ayak frenine basıp P ye alıp park eden biriyim
  bi yağ değişiminde ne değişir ne bozulur ne kırılır biri bana izah edebilirmi ????

 11. Enes Tayfur
  Enes Tayfur / Cevapla 30 Ağustos 2020 at 22:21

  2011 model, C180 1.8 CGI 7G-Tronic kullanıyorum. Şu an 205000km – vites 3 ten 4’e geçerken gaz verip yükseltiyor. Genel olarak bu sorun neden olur. Kimseye baktırmadım çünkü şehrimizde bu tarz araçtan anlayan usta maalesef yok.

 12. Oktay çambel
  Oktay çambel / Cevapla 16 Ekim 2020 at 16:42

  Mercedes C180 204 kasa vites geçişlerinde uzatma yapıyor motor soğukken bir den ikiye geçişte vuruntu yapıyor ne yapmam gerekiyor

 13. mehmet
  mehmet / Cevapla 17 Şubat 2021 at 01:32

  w202 1993 model c180 aracım rolanti devri 6000 lerdeydi güzel çalışıyodu. ateşleme bobini değişirken akü başlığını söktüm işlem bittiğinde tekrar akü kutup başlığını taktım aracım 15000 devirde çalışmaya başladı. hafif 1. vites geçişinde vuruntu vardı. iş gereği 338 km yaptım memlekete dönüşte akşam üzeri 1. vites geçişim bianda 4000 devirde çok pis vuruntuyla 2. vitese geçti. araç son iki gündür aracım ısınınca 1. vites geçişim vuruntulu ve yüksek devirde geçiş sağlıyoe. diğer vites geçişlerim çok rahat.

 14. Metin
  Metin / Cevapla 25 Şubat 2021 at 00:13

  Ustam merhaba , w205 c180 127 binde aracım vites geçişlerini ayağım gazdan hafif çektiğimde yada tek düze sakin kullanımda yapıyor.gaza yüklendiğimde vites büyümüyor yüksek devirlere kadar çıkıyor problem nedir acaba?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 1 Mart 2021 at 13:55

   Metin Bey, şanzıman içerisinde muhtemel bir basınç kaçağı mevcut. Hangi ildesiniz? Eğer İstanbul, Ankara veya İzmir’de iseniz uygun bir zamanda sizleri ücretsiz test için servis noktalarımıza beklemekteyiz.

 15. Tuncay
  Tuncay / Cevapla 8 Mart 2021 at 13:37

  Merhaba aracım 2010 model c180 w 204
  Üçten ikiye düşerken vuruntu yapıyor sebebi hakkında görüş bildirebilirmisiniz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 10 Mart 2021 at 09:09

   Tuncay Bey, bu tip vuruntular genellikle şanzıman beynininden kaynaklanabilmektedir. Dilerseniz ücretsiz ekspertiz işlemimiz için şubelerimizden birisine uğrayabilirsiniz.

 16. Abdullah Derman
  Abdullah Derman / Cevapla 4 Nisan 2021 at 07:31

  2012 1600 benzin 123 viteslerde sorun yok 4cu vitese geçmiyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Nisan 2021 at 17:33

   Abdullah Bey, manuel olarak 4. vitese atabaliyor musunuz? 4. vites üstlerine geçiş sağlayabiliyor musunuz?

 17. Emre abdullah
  Emre abdullah / Cevapla 24 Nisan 2021 at 01:16

  2010 model w204 kasa aracım var araç viteslere geç geçiyor yada hafifçe ayağınızı gazdan çekince yada gaza yüklenince geçmesi gereken devirde geçiyor ama vuruntu yada titreme vs vb gibi durum söz konusundeğil dir arıza neden. Kaynaklı acaba

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Nisan 2021 at 13:50

   Emre Bey, Şanzıman içerisinde ki hat basıncından kaynaklı olarak bu arızaları verebileceği gibi valfbody’ nin içerisinde ki pistonların geç doldurmasından kaynaklıda bu sorunu yaşayabilirsiniz daha doğru bir tespit yapabilmemiz için dilerseniz Atco İstanbul, Atco Ankara yada Atco İzmir şubelerimizden birisini ziyaret ederek aracınıza ücretsiz bir biçimde ekspertiz ve hata kodu öğrenme işlemlerini yapabiliriz.

 18. Tufan
  Tufan / Cevapla 9 Ekim 2021 at 19:01

  Bugün bi araç almaya niyetlendim 2011 c180 1.8 motor 7 ileri otomatik eksper Şanzıman adaptasyon kontrol önerdi acaba sorunlu bişeyin diye kafama takıldı

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2022 at 03:26

   Tufan bey bu araçlar akıllı öğrenim ile adaptasyon gerçekleştirirler, sorun teşkil etmemektedir.

 19. Ferhat
  Ferhat / Cevapla 17 Ekim 2021 at 10:48

  Ustam merhaba faydalı bilgiler için teşekkürler benim aracım c180 2012 model 110 km de
  P de aracımı çalıştırdıktan soran D aldığımda araba zıplıyor aracı N de gaz bastığımda 2000 devir ile 3500 devir arası gaz yemiyor da gibi vuruntulu çalışıyor. Dün yaşadığım sorun ise 1.2. Vitese geçiyor sonra vites atmıyor gaza basıyorum 4000 devire çıkıyor gazdan çekip tekrar gaza basınca sanki aracı boşa almış gibi gaz boşa düşüyor sorun ne olabilir. Ankarda yeriniz nerde yaklaşık ne kadar masraf çıkar uykularım kaçtı Bilgi verirsen sevinirim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2022 at 03:25

   Ferhat bey, Ankara’da yerimiz Şaşmaz’da Çağdaş marketin arkasındayız. Dilerseniz getirin aracınızı birlikte bir bakalım.

  • Akça
   Akça / Cevapla 13 Mart 2024 at 03:45

   Merhaba ustam aracım 2011 model 1.6 5 ileri benzinli c180 kompresör aracım 1. Viteste 2000 devre geldiğinde devir birden 1500 e düşüyor soğukken fazla yapıyor ısındıkça azalıyor sadece 1. Viteste yapıyor sorun ne olabilir?

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 15 Mart 2024 at 12:52

    Merhaba, araçtaki arızayı net tespit edebilmek için cihazla arıza koduna bakmak gerekiyor. Muhtemelen şanzıman içine inceleme gerekebilir ama öncelikle arıza tespiti yapılmalı.

 20. Nurettin
  Nurettin / Cevapla 5 Nisan 2022 at 06:12

  Merhabalar,
  W203 dizel otm aracım var. Rampaya karşı durduktan(kontak kapatmadan-trafik ışığı gibi) sonra ilk kalkışta vites büyümesi olmuyor. Vitesi N den tekrar D ye alınca sorun kalkıyor. Vites geçişleri normalde problemsiz. Bu sorunun sebebi ne olabilir acaba!

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2022 at 03:24

   Nurettin bey, aracın kalkış tası yeterli basınçta doldurmuyor olabilir.

 21. İBRAHİM
  İBRAHİM / Cevapla 5 Mayıs 2022 at 23:37

  2012 C 180 7 G TRONİC
  GÖSTERGEDE P ve vites değiştirirken R N D YANMIYOR BU YÜZDEN ARAÇ ÇALIŞMIYOR

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2022 at 03:09

   İbrahim bey, bu arıza şanzımanın kartından veya vites kolunun elektronik modülünden kaynaklanabilir. Hangi il ve ilçede olduğunuzu belirtirseniz size ona göre yardımcı olalım

 22. MEHMET NOYAN
  MEHMET NOYAN / Cevapla 15 Haziran 2022 at 12:03

  İyi günler kolay gelsin.Denizlide ikamet etmekteyim.2009 MODEL C180 5 ileri otomatik aracım var.aracım birkaç gün önce durduğumuz yerden hareket ettiremedik.sanki boğulmuş gibi yerinden kaldıramadık.P konumuna aldığımda aracın çalışmasında herhangibir sarsıntı olmuyorken,D konumuna aldığımda sarsıntılı bir titreme ile zorlanarak kalktı.Aracım herhangi bir arıza kodu vermiyor.aracım 3 gündür sanayide ve en sonunda arızasının şarzumandan olduğunu söylediler.Denizlide daha önceki aracımda sarzuman sorunu yaşadım ve burda yaptırmak istemiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 15 Haziran 2022 at 14:19

   Merhaba Mehmet Bey, daha önceden şanzıman işlem gördü mü? Belirttiğiniz şikayeti yaşamadan önce şanzımanla ilgili bir sorun(vuruntu veya titreme) yaşıyor muydunuz? Yakın zamanda motora işlem yapıldı mı? Belirttiğiniz şikayete göre ön görümüz tork ile alakalı görünüyo fakat şanzıman içine bakmalı ve şanzıman beyninin de testlerini yapmamız gerekmektedir. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 0552 606 87 84 nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

 23. İsmail Doğan
  İsmail Doğan / Cevapla 10 Temmuz 2022 at 21:57

  2011 mercedes c180 kompresör 5 vites otomatik. Arabamın vites geçişleri bugun ara ara gecmemeye başladı. Manuel kullanılmadı. 1. Vites kalkış zorlamaya baskadi.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Temmuz 2022 at 09:56

   Merhaba İsmaİL Bey, şanzıman içinde basınç kaçağı olabilir bundan dolayı şanzımanın açılıp incelemeye alınması gerekiyor. Fakat size ilk önerimiz aracınıza cihaz bağlatıp arıza kodu verip vermediğine bakmanız olacaktır. Eğer arıza kodu veriyorsa, o arıza koduna göre size yapılması gereken işlem hakkında bilgi verebiliriz. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 24. Kanen
  Kanen / Cevapla 10 Ekim 2022 at 08:27

  Ustam merhaba, 5G tronic w204 aracımda vitesi 3ten 2ye düşerken çok hafif bir sarsıntı yapıyor yani vitesin düştüğünü hissediyorum. Bu kadar az sarsıntı normal midir bilmiyorum ama hiç sarsıntısız mı geçmesi gerekiyor acaba? Eğer bu bir sorun ise yeni başlamışken sorun büyümeden hallettirmek isterim. Şanzıman yağının değişimi mi gerekir? Onun dışında vites geçişlerinde bir sorun yok. Teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 10 Ekim 2022 at 15:26

   Merhaba, Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 10 Ekim 2022 at 15:28

   Merhaba Kanen, Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 25. Ali ÇELİK
  Ali ÇELİK / Cevapla 15 Ekim 2022 at 18:01

  Ustam kolay gelsin benzinli 2010 c180 kompresör 4.viteste iken araçtan vuruntu sesi geliyor 5.vitese geçince o ses kesiliyor nedeni ne olabilir ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Ekim 2022 at 16:12

   Merhba Ali Bey, şanzıman beyninde bulunan ve 4. vitesi çalıştıran beyin selenoidi düzgün çalışmadığından kaynaklı olabileceği gibi şanzıman içindeki ünitelerin görevini yerine getirememesinden de kaynaklanabilir. Daha net bir teşhis için dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 26. Tween
  Tween / Cevapla 26 Şubat 2023 at 02:38

  Merhaba. Aracım 2010 1.6 k araç 320 binde. Benzinli. Uzun yolda kullanılmış bir araç. Soğuk havalarda ilk çalıştırdığımda aracı d veya r konumunda hareket ettirince stop ediyor. Ancak aracı çalıştrıp hareket ettirmeden hararet 60 derece civarına geldiğinde hareket edince herhangi bir sorun olmuyor. Sıcak havalarda sorun olmuyor yani.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Şubat 2023 at 08:59

   Merhaba Serdar Bey, aracınızın arıza kodlarına baktırmanızı öneririz. Şanzıman beyniyle alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 27. Serdar
  Serdar / Cevapla 26 Şubat 2023 at 23:39

  Merhaba. 2010 c180 1.6 k benzinli. Araç 319 binde uzun yolda kullanıldı. Motor soğukken ilk çalıştırmada hareket ettirince stop ediyor. Ancak durduğu yerde hararet 50-60 derece civarına gelince her şey normal. Gün içerisindede herhangi bir sorun olmuyor. Soğuk adaptasyon ile bu sorun giderilir mi?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Şubat 2023 at 08:59

   Merhaba Serdar Bey, aracınızın arıza kodlarına baktırmanızı öneririz. Şanzıman beyniyle alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 28. Bahadır
  Bahadır / Cevapla 18 Nisan 2023 at 11:52

  Merhabalar 2008 model w204 kasa c 220 cdi aracımda yokuşlarda yavaş kalkışlarda sadece ,2 bin devire geliyor ve 1900 lere düşüp 2200 gibi 2 . vitese atıyor soğukken bunu yapmıyor ve bazen yokuşlarda vitesi yükselttiğinde 1500 e iniyor sonra 1200 e inip devam ediyor. Bunun sebebi nedir acaba gaz pedalına az bastığım için mi? şanzıman kartı, ve şanzıman yağı,türbin seloidi değişti.Bunlar dışında bir problemim yok bunlar normal mi acaba? stabil kullanımlarda hissedilmez sadece çok yavaş kalkışlarda dikkat çekiyor.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Nisan 2023 at 11:34

   Merhaba Bahadır Bey, şu anki güncel yaşadığınız şikayetin ardından servise uğrayıp arıza koduna baktırdınız mı?

   • Bahadır
    Bahadır / Cevapla 5 Mayıs 2023 at 16:44

    Baktırdım bir arza kaydı yok

 29. Tolga
  Tolga / Cevapla 13 Haziran 2023 at 13:22

  Merhaba, 2015 model slk 250d 2.2 motor dizel 44 binde aracim var. 1. Vitesten 2 ye gecerken vuruntu yapiyor. Diger viteslerde ya da kuculmede hic bir sorun yoktur. Sorun ne olabilir?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Haziran 2023 at 15:45

   Merhaba, Şanzıman içi ya da şanzıman beyniyle alakalı bir basınç kaçağı olabilir. Aracın arıza kodlarına baktırmanızı öneririz.

 30. Yasin
  Yasin / Cevapla 18 Ekim 2023 at 23:24

  Merhaaba. 2011 1.6 kompressor aracım var 260 binde. Arqc sabah sogukken 1 den ıkıye gecerken cok sert geciyor. 3 4 km gidince düzliyor. Sorun nedir sizce ne kadar masraf cıkarır. Tsk ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ekim 2023 at 18:52

   Merhaba, şanzıman beyniyle alakalı bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Öncelikle cihaz bağlatıp arıza kodlarına baktırmanızı öneririm.

 31. Yunus emre kılıç
  Yunus emre kılıç / Cevapla 12 Şubat 2024 at 01:22

  2011 model c 180 aracım 5G otomatik şanzuman 1 hafta önce şanzuman yagı degişimi yapıldı yag degişiminden sonra araçta vurma başladı yolda sabit hızla giderken araçta titreme var sebebi ne olabilir ustam

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Şubat 2024 at 11:54

   Merhaba, yağ değişiminden sonraki vuruntular şanzıman içinin zarar gördüğü anlamına gelir. Şanzımana müdahele gerekiyor.

   • Mustafa
    Mustafa / Cevapla 10 Mart 2024 at 18:18

    Merhaba hocam c180 2012 1.6 5 ileri aracım var vites takılı kaldı hic birşekilde vites değiştirmiyor ne otomatikde nede manuelde + – yapıyorum gösterge ekranda D1 D2 çıkmıyor D de takılı kaldı diye sport mod düğmesine basıyorum aynı şekilde ekranda E yazıyor S ye dönmüyor nedeni ne olabilir başına gelen oldumu yardımcı olabilirmisiniz bilgiyasara bağlattım p0743 hatası verdi

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 11 Mart 2024 at 09:02

     Merhaba, şanzıman içinde de bir sorun olabilir. Aynı şekilde şanzıman beyninin üzerine gelen kartta elektiriksel bir arıza olabilir.

 32. Mustafa
  Mustafa / Cevapla 10 Mart 2024 at 18:05

  Merhaba hocam c180 2012 1.6 5 ileri aracım var vites takılı kaldı hic birşekilde vites değiştirmiyor ne otomatikde nede manuelde + – yapıyorum gösterge ekranda D1 D2 çıkmıyor D de takılı kaldı diye sport mod düğmesine basıyorum aynı şekilde ekranda E yazıyor S ye dönmüyor nedeni ne olabilir başına gelen oldumu yardımcı olabilirmisiniz bilgiyasara bağlattım 0743 arızası verdi tork konverter türbin kavramasında bi elektrik arızası var diyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 11 Mart 2024 at 09:01

   Merhaba, şanzıman içinde de bir sorun olabilir. Aynı şekilde şanzıman beyninin üzerine gelen kartta elektiriksel bir arıza olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.