Ford Focus Otomatik Şanzıman Tamiri

Ford Focus otomatik şanzıman arızası yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Ford Focus araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Ford Focus otomatik şanzıman sorunu zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Ford Focus otomatik vites problemleri için kesin çözüm üretmekteyiz.

Ford focus otomatik şanzıman tamiri

Ford Focus Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Ford Focus Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Ford Focus araçlarda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzıman tipleri:

 • Ford Focus 4F27E 4 Vites Otomatik Şanzıman Tamiri – 2012 öncesi benzinli araçlarda bulunur
 • Ford Focus Powershift Şanzıman Tamiri (6DCT250 Kuru kavrama) – 2012 sonrası benzinli araçlarda bulunur
 • Ford Focus Powershift Otomatik Şanzıman Tamiri (6DCT450 Islak kavrama) – 2015 sonrası dizel araçlarda bulunur
 • Ford Focus 6F35 Otomatik Şanzıman Tamiri – 2016 sonrası benzinli araçlarda bulunur

Focus Otomatik Şanzıman Arızaları

2012 yılına kadar üretilmiş olan benzinli Focus araçlarda bulunan 4F27E otomatik şanzıman oldukça sıkıntısız bir şanzıman çeşitidir. Kilometreye bağlı olarak vites geçişlerinde devir yükselmesi, vitese geçmeme, dip gazda arıza moduna geçme, R’de ve D’de geç doldurma ve otomatik vites vuruntusu gibi sorunları firmamızda garantili olarak çözüme kavuşturulmaktadır. Ayrıca Ford Fiesta, 4 ileri 4F27E Otomatik Şanzımanı ve Ford Focus 4 İleri 4F27E şanzımanı Sıfır olarak stoklarımızda mevcuttur. Sıfır şanzıman satışı için 0552 606 87 84 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Focus Ecoboost Şanzıman Arızaları

Ford Ecoboost otomatik şanzıman araçlarda bulunan 6F35, Ford tarafından Opel’in tasarımı üzerine geliştirilmiş bir şanzımandır. 2016 model ve üstü benzinli Ecoboost araçlarda bulunan bu şanzıman ise daha çok selenoid arızalarından dolayı müşterilerini mutsuz etmekte, bu arızalar vites geçiş vuruntu problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tübitak destekli geliştirdiğimiz selenoid ve valf body test ünitelerimiz bu sorunları rahatlıkla ortalıktan kaldırabilmektedir.

Ford Focus Kavrama Problemi

Focus Powershift şanzımanlarda yaşanan kavrama problemlerini, benzinli araçlarda bulunan kuru kavrama ve dizel araçlarda bulunan ıslak kavrama olarak ikiye ayırmak faydalı olacaktır:

Benzinli Focus kavrama problemleri:

Benzinli Focus powershift araçlarda (DPS250) şehir trafiğinde şanzımanın aşırı ısınması ile beraber “şanzıman çok ısındı” ve “güvenli durun” uyarısı ekranda belirebilir. Vites kutusu arızası uyarısı ile birlikte araçta R kaybolur, aracımız D’de araç yavaş hareket eder. Genellikle de kontağı açıp kapatınca araç kendi haline döner. Atco Mühendislik olarak bu tip arızalarda müşterilerimize ilk olarak araca yazılım güncellemesi yaptırılmasını önermekteyiz.

Eğer aracınızda ilk kalkışta, 2.viteste titreme, 2’den 3’e geçerken silkeleme varsa, büyük ihtimal powershift kuru kavramanızın değişmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda şanzıman adaptasyonu yaparak nispeten iyileştirmeler olduğu ise görülmüştür. Güncel Focus kavrama seti fiyatı için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dizel Focus kavrama problemleri:

Ford Focus 1.5Tdci Powershift şanzımanların en büyük sorunu kalkışta titreme problemidir. Özellikle yokuşta aracın birkaç saniye geç kavrayıp aniden ileri gitmesi kullanıcıları rahatsız edebilmektedir.

Ford Focus Powershift Beyin Problemi

Focus Powershift şanzımanlarda yaşanan beyin, bir diğer adıyla TCM veya mekatronik problemlerini, benzinli araçlarda bulunan kuru kavrama ve dizel araçlarda bulunan ıslak kavrama olarak ikiye ayırmak faydalı olacaktır:

Benzinli Focus Powerhift TCM Problemi: 

İlk Focus Powershift araçlarda TCM üniteleri gerçekten çok problemliydi. O kadar problemliydi ki, birçok yazılım güncellemesi yanı sıra, ünitenin kendisinde de bizim tespitimiz 10 farklı versiyon sürülerek iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Sıklıkla karşılaşılan arızalar:

 • Aracın parktan çıkmaması,
 • İleri ve geri vitesin kaybolması,
 • Otomatik vites geçmemesi,
 • P yanıp sönmesi
 • Ekranda PRNDS ışıklarının karışması
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Vites geçişlerinde ses
 • Spor moda geçmeme sayılabilir.

İlk TCM ünitelerinin en çok karşılaşılan arızaları P0607, P06B8, P0884 arıza kodlarıdır. Zaman içerisinde Ford mühendisleri P0606 diye bir kodu aktif kullanmaya başlayarak TCM çökecek diye erken uyarı sistemi kurmayı uygun gördüler.

Bugün ise o günlerden geriye sadece sıklıkla karşılaşılan P0900 Cluth actuator open circuit ( kavrama aktüatör açık devre ) arızası kalmıştır. Bu arıza TCM (şanzıman beyni) ile alakalı bir arızadır ve elektronik beyin ünitesinin değişmesi gerekir.

Dizel Focus Mekatronik sorunları:

6DCT451 Powershift şanzımanların TCM ünitesi (şanzıman beyni) arızalanınca araç geri viteste hemen tepki vermemeye ve ısınınca geri vites kaybolmaya başlar. Uzun kullanımlarda şanzıman ısınınca ekranda düşük şanzıman performansı” çıkar, şanzıman arızası uyarısı yanar ve rampa çıkarken devir saatinde dalgalanma gözlemlenir. Aracın vites geçişlerinde sert sarsıntılar meydana gelebilir. Genellikle arıza tespit cihazına bağlanıldığında şu arıza kodları gözlemlenir: 

  • P0766 – Shift Solenoid D Performans
  • P0796 – Basınç Kontrol Selenoidi C Performans
  • P1761 – Selenoid C Düşük Peformans
  • P2714 – Basınç Kontrol Solenoidi D Performans

Ayrıca bazı durumlarda P0715 ve P1715 gibi arıza kodları da gerçekleşebilir.

Yetkili servislerde oldukça pahalı olan ve 12.000 TL’den başlayan bu üniteler, Atco mühendisleri tarafından oluşturulan tamir yöntemleri ile firmamızda garantili ortadan kaldırılarak onarılmaktadır. Revizyonlu ve yeni Focus otomatik şanzıman beyni fiyatları için tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Ford Focus Powershift Arızalarına Kesin Çözüm

Uzun yıllardır Avis gibi Türkiye’nin en büyük Ford araç parkına sahip filosunun şanzıman arızaları konusundaki çözüm ortağı olan firmamızda Ford Focus Powershift otomatik şanzıman tamiri garantili olarak yapılmaktadır. Özellikle kalkışta titreme problemi yaşayan Ford Focus araçların sorunları kuru kavramalı araçlarda kavrama kiti değişimi, ıslak kavramalı araçlarda kavrama kiti tamiri yapılarak, garantili olarak çözülmektedir. Ford Focus Powershift kavrama fiyatı ve Focus Powershift kavrama değişimi fiyatı için 0 216 365 95 00 nolu telefondan tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ford Focus CVT Şanzıman Arızaları

Ford Focus 1.6 Tdci ve 2.0 Tdci araçlarda kullanılan CVT şanzımana ayrı bir başlık açmak gerekmektedir ki, firmamızda bu şanzımanın tamiri yapılmamaktadır.

Garantili Ford Focus Otomatik Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Ford Focus otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede Ford Focus otomatik vites sorunları garantili olarak ortadan kaldırılacak şekilde otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Ford Focus araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Ford Focus şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır.

Ford Focus Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatları

Ford Focus Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

Ford Focus Kavrama, Tork Konvertörü, Şanzıman Beyni Arızaları ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Ford Focus Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Ford Focus şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Ford Focus otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ford Focus şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Ford Focus şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Ford Focus Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara, İstanbul Levent, İstanbul Kartal ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Ford Focus aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

223 thoughts on “Ford Focus Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Ahmet
  Ahmet / Cevapla 17 Mart 2019 at 23:29

  2010 model 4 ileri otomatik vites ford focus aracım var vites geçişleri ve yürüründe hiçbir problem yok vitesi park konumundan r ye ve d ye alınca ara sıra göstergede geçişleri göstermiyor ve p harfi yanıp sönüyor ama yine de araç gidiyor sadece göstergede yanlış gösteriyor daha önce böyle bir problemle karşılaştınız mı sorun nedir ayrıca bilgisayar bağlandı hiçbir arıza vermedi hem elektrik hem de şanzıman

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mart 2019 at 01:33

   Benzer arızalara Ford Focus şanzımanlarda değil, farklı marka araçlarda rastladık. Şanzımanınızda bir sıkıntı yok gibi gözükmektedir. Şanzımanın üzerinde (dışında) vites pozisyon şalteri dediğimiz parçayı kontrol ettiriniz. Giriş çıkış bağlantıları veya elektriksel bir arızası olabilir.

   • Ahmet
    Ahmet / Cevapla 18 Mart 2019 at 15:18

    Pozisyon şalterini de kontrol ettirdim onda da problem yok internet ten araştırdığım kadarıyla bu vitesin hemen altında küçük micro bi swiçh varmış konsola doğru giden sorun onun bozulması veya yerinden çıkması veya oksitlenmesi olduğunu söyleyenler var
    İstanbul yoğun olduğu için kimse de uğraşmak istemiyor

   • Alper
    Alper / Cevapla 2 Şubat 2020 at 08:22

    Merhaba benim 2014 ford focus otomatik aracım var arac 2 kere sanzuman çok ısındı 5dk bekleyin diyor neden olabilir

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:39

     Alper Bey, şehiriçi trafikte çok fazla dur kalkta yaşanan bir sorundur.

   • Fatih
    Fatih / Cevapla 12 Ekim 2020 at 10:51

    Merhaba iyi çalışmalar 2012 Focus 3 otomatik benzin+LPG aracımda vites geçişlerinde hafif bir sarsıntı oluyor.motor fazla ısınmadan nadiren yapıyor fakat uzun yolda km yaptıkça vites geçişlerinde ki sarsıntı daha fazla belirginlesiyor

   • Yasin tunçer
    Yasin tunçer / Cevapla 8 Aralık 2020 at 20:13

    Merhaba focus 1 benzinli otomatik aracim var vites dususlerinde vuruntu yapiyor 4 ten 3 e 3 ten 2 ye sadece 2 defa alt begin degisti problem duzelmedi yan tarftan acildi sanjiman hic bir hata bulunmadi sizde sorunu nedir maliyet ne kadar olur tesekkurler

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 20 Ocak 2021 at 15:03

     Merhaba Yasin Bey aracınızdaki problem yaptığınız işlemler sonucunda değişim sağlanmadıysa aracınızın tork konvektörüne baktırmanız gerekiyor. Şanzıman yan kısımdan kontrolden hariç komple iç mekanik kontrol yapılması gerekiyor.

   • Halil
    Halil / Cevapla 5 Ağustos 2022 at 01:05

    Merhabalar, ford focus 2016 1.5 powershift aracımda iniş aşağı farkında olmadan p konumuna alıp freni bıraktım. Tekrar d ye alırken p den çok zor çıktı vites ve şanzımandan ciddi bir tak sesi geldi. Bir sorun yaşarmıyım baya canımı sıkan bir durumdu.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 16 Ağustos 2022 at 09:20

     Merhaba Halil Bey, sorununuz hala devam ediyor mu ? Yani vites geçişi yaptığınızda aynı sesi duyuyor musunuz? Eğer normale döndüyse bir problem olmaz. Yokuşta yüke bindiği için geçiş dişlilerinin ayrılmasında o tarz bir ses olabilir. Ama devam ediyorsa şanzımana bakmakta fayda var.

   • Fatih
    Fatih / Cevapla 8 Şubat 2024 at 15:51

    Merhabalar, 2008 focus makyajlı kasa sedan otomatik aracım, sırasıyla motor arızası ardından vites kutusu arızası son olarak da hızlanma azaltıldı uyarısı veriyor. Aracım 182 binde kilometresi. Ne yapmam gerekiyor acaba? Teşekkürler şimdiden.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 9 Şubat 2024 at 17:32

     Merhaba, öncelikle bir servise uğrayıp cihaz bağlayıp arıza kodlarına baktırmanızı öneririz. Çıkan arıza koduna göre ve araçtaki semptoma göre daha net bir teşhis konulabilir. Dilerseniz size en yakın servisimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

  • Murat YALÇIN
   Murat YALÇIN / Cevapla 16 Haziran 2020 at 18:15

   Merhaba;
   Size Muş tan yazmaktayım. Focus 2009 model benzinli otomatik şanzıman aracım var. Aracımın uzun yolda giderken triptoniğe geçirdiğimde topuz geçmesine rağmen ekranda D olarak yazmaktaydı ve hiç bir şekilde manuele geçmedi. Ayrıca ilk 2 vitesin haricinde 3 ve 4. Vitese de geçmedi. Yolda bir sanayide usta alt tarafta yer alan hidroliklerin kutum bağladığını belirterek söktü benzinle ve hava ile temizledi. Memleketime aracı zorlamadan geldim. Ama sonra bir gün aracı çalıştırdığımda vites kutusu arızası ve motor arızası uyarıso verdi ve söndü. Şu anda triptonic veya vites değiştirme sorunum yok fakat araç d ye alınırken hafif vurma yapıyor ve ses çıkarmakta buralarda otomatik şanzımandan anlayan yok. Bir usta yağ değişimi önerdi yardımınızı talep ediyorum. Araçta herhangi bir hata kodu bulunmamaktadır. Şimdiden teşkkürlerimi iletirim.

   • Murat YALÇIN
    Murat YALÇIN / Cevapla 16 Haziran 2020 at 18:16

    Ayrıca aracım eskiden N veya P de çalışırken şu anda sadece P de çalışmaktadır.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 18 Haziran 2020 at 08:10

     İlk olarak vites pozisyon şalterinde korozyon var mı yok mu onu kontrol etmeniz faydalı olabilir.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Haziran 2020 at 08:09

    Murat Bey, yağ değişimi araçtaki vuruntuyu engellememektedir. Arıza kodu olmaması problemin mekanik olarak şanzımanın içerisinde olduğunu işaret etmektedir. Aracı şanzımandan anlayan birinin test sorunu bildirmesi daha faydalı olacaktır. Biz mesela hidroliklerin kutum bağlamasının ne olduğunu anlayamadık…

 2. Tamer
  Tamer / Cevapla 1 Mayıs 2019 at 11:46

  Merhaba, 2006 Focus benzinli 4 ileri otomatik aracım var 98.000 km de. Vites D de iken 2 dk civarı frende beklerken, önce motor sesi değişiyor. Sonra motor stop edecek gibi rölanti düşüyor. Sonra stop ediyor. İnternette tork konvertöründe sorun olabileceğini okudum. Size de göstermek istiyorum.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 1 Mayıs 2019 at 17:28

   Tamer Bey, tork konvertörün salgılı çalışmasından bahsettiğiniz arıza gerçekleşiyor olabilir. Müsait bir zamanınızda uğrarsanız, birlikte test edebiliriz.

   • Ferhat
    Ferhat / Cevapla 15 Haziran 2020 at 21:34

    Selam şanzuman sıcak uyarısı veriyor ve titrme silkeleme yapıyor

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 18 Haziran 2020 at 07:55

     Ferhat Bey, aracınızın marka model yılı ve motor tipi nedir?

   • Saban
    Saban / Cevapla 28 Haziran 2020 at 17:49

    Slm 2009 model otomatik şanzımanlı focus aaracim var benzin LPG ile kullanmaktayım son günlerde araç ile uzun yola çıktım ve devir yükseldikçe vitese gecemiyor yada boşta gaza basiyomussunuz gibi devir saati bı anda yükseliyor bunun sebebi nedir acaaba yaşayan var mi

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 2 Temmuz 2020 at 09:36

     Şaban Bey, şanzıman içerisinden kaçırıyor olabilir. LPG’yi iptal edip aynı sorun devam ediyor mu bir bakın. Eğer devam ediyorsa buyurun gelin ücretsiz bir teşhis ve test yapalım.

   • Gökdeniz
    Gökdeniz / Cevapla 21 Haziran 2022 at 21:54

    Merhabalar ankaradan yazmaktayım
    Aracım focus titanium 2011 benzinli otomatik geçen sene yoğun yağmurlardan sonra göstergede d,n,r,p harflerini göstermemeye başladı sadece p olarak gösteriyor ve sürekli yanıp sönüyor aracın gidişince veyahut başka hiçbir yerinde sorun yok fakat göstergede p yanıp yanıp sönüyor vites şalteri değiştirildi fakat bir işe yaramadı sorun nedir nasıl çözülebilir sizce ?

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 22 Haziran 2022 at 09:15

     Merhaba Gökdeniz Bey, öncelik olarak yetkili servisinizde şanzıman yazılımınızı güncelletin. TCM’niz de oksitlenmiş olabilir. Kart değişimi gerekebilir.

 3. kaya
  kaya / Cevapla 14 Mayıs 2019 at 23:40

  Merhaba. 2010 otomatik benzinli titanyum aracim var. arac calisiyor ama vites değişmiyor. kitlenmis gibi. sorun nedir?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Mayıs 2019 at 13:44

   Kaya bey, aracınız korumaya almış durumdadır. Bu durumda kullanmanız araca ve şanzımana daha fazla hasar verecektir. Aracınızı herhangi bir arıza tespit cihazına bağlattınız mı?

   • Vakkas
    Vakkas / Cevapla 2 Şubat 2020 at 21:57

    Merhaba 2006 focus 2 otomatik vites aracı alalı 2 ay oldu geçenler çok dik bir rampa çıkarken boğuldu ve motor arızası lambası yandı ve 1gun sonra o gitti ve otomatik vites kutusu arızası uyarısı çıktı araç motor ısısı normal seviyeye gelince uyarı veriyor motor korumaya alıyor yavaşlıyor
    stop edip tekrar çalıştırınca aracı normale dönüyor ancak bir süre sonra tekrar arıza veriyor lütfen yardımcı olabilir misiniz

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:40

     Vakkas Bey, aracınız dizel mi benzinli mi?

 4. Volkan
  Volkan / Cevapla 16 Haziran 2019 at 11:28

  Merhaba,

  2006 model Focus dizel Cvt model aracım var.

  Son zamanlarda ilk çalıştırmada Otomatik Vites Kutusu Arızası veriyor, fakat sonraki çalıştırmada bu hata geçiyor, göstermiyor. Aracın gidişinde bir problem yok.

  Bu hata neden meydana geliyor?

  Teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 26 Haziran 2019 at 22:50

   Volkan Bey, çok problemii bir şanzımanınız var. Ford Otosan bu araçları 10 yıl boyunca toplattı, en sonunda da hiçbir garantisi kalmadığını servislere duyurdu. Biz Atco olarak bu şanzımanı yapmıyoruz. O yüzden yardımcı olamayacağız.

   • Ersin Özbakan
    Ersin Özbakan / Cevapla 24 Kasım 2019 at 18:58

    Merhaba 2012 kodel focus benzinli powershift aracim var arac bazen 1 den 2 ye alirken titriyor amam sakin kalkislarda sorun yapmiyor birde kapali otoparktan cikarken arac rampa boyunca titrenlme yapti ve sanzimandan tik tik sesler geldi sorun ne gibi gorunuyor masrafi ne cikar saygilar

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 28 Mayıs 2020 at 22:34

     Ersin Bey, sorun kavramadan gibi gözükmektedir.

   • Abdullah
    Abdullah / Cevapla 15 Aralık 2019 at 09:24

    Iyi gunler 2012 model power shift focus aracim şanzuman arizasi servise gidin uyarisi veriyor. Araci stop edip tekrar calistirinca sorun geciyor uyari vermiyor. Sebebi ne olabilir? Tesekkurler..

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 28 Mayıs 2020 at 22:36

     Abdullah Bey, araç kendisini korumaya aldığında arıza bildirimi yapar. Kontağı açıp kapatmanız anlık reset sağlasa da, koşullarının ilk tekrarında aynı kod atacaktır. En yakın servise gidip arıza kodunuzu bilgisayardan okutmanız gerekmektedir. Eğer İstanbul veya İzmir’de iseniz ücretsiz olarak bu hizmeti biz sunabiliriz.

  • Muharrem
   Muharrem / Cevapla 28 Ağustos 2019 at 18:09

   2013 focus benzin-lpg li aracımın otomatik şanzımanında sıkıntı vardı makinaya bağlattım 090C hatasını verdi. Aracımı şuanlık kullanmıyorum iyi bir usta arıyorum. Bu hatası halledildikten sonra tekrar aynı sıkıntıyı yaşar mıyım

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 28 Mayıs 2020 at 22:36

    Muharrem Bey ,arıza kodunuz p0900 olabilir mi?

  • Necmettin
   Necmettin / Cevapla 13 Ekim 2019 at 15:39

   Aracım 2010 model ford focus çarşıdan evinmin önüne geldim aracımı garajina koymak için biraz ileri gidip geri geri garaja girmek istiyordum biraz ileri gittikten sonra geri moduna almak istedigimde geri moduna geçmedi tekrar ileri geri yapayım dedim her iki konuma p konumunada geçişte çok zorlayarak geçti. Bir de şunu gördüm vites başlığının altindaki metal kısım ile plastik aksam arsında açıklık oluşmuş. Aracı zorla D ve R konumuna geçtiğinde hareket ediyor. Böyle servise kada gidersem başka zararlara daha buyk zarara yol açar mı.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 28 Mayıs 2020 at 22:37

    Necmettin Bey, anlaşıldığı kadarı ile vites kolunuzda problem var. Bir servise göstermenizi tavsiye ederiz.

  • Sedat
   Sedat / Cevapla 18 Aralık 2021 at 09:25

   Slm bende 2006 fokus var dizel 1.6 bunda sabah ilk calıştırdıgımda şanzıman arızası veriyor stop edip 3. 4 defa sonra düzeliyor gün icinde hic bir sıkıntı yok

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Nisan 2022 at 02:37

    Sedat bey, Ford cvt şanzıman var aracınızda ve çok problemli bir şanzımandır. Atco olarak biz bu şanzımana hizmet sunmuyoruz.

 5. hakan ÜNER
  hakan ÜNER / Cevapla 16 Haziran 2019 at 14:20

  Merhabalar, 2013 model benzinli otomatik şanzıman focus aracım var trend X arabam 87.500 km de 1.5 yıldır kullanıyorum. Bugüne kadar herhangi bir sorunum yoktu, fakat son 2 haftadır özellikle trafikte dur-kalklar sırasında “şanzıman ısındı 5 dk bekle” ve “güvenli durun” uyarısı vermekte. Son yolculuğumda 30 dk trafikte kaldığımda araç yine aynı uyarıyı verip, R ile geriye hiç hareket etmeyip D ile yavaşça öne ilerledi.Park edip 5 dk dinlendirdikten sonra sorun düzeldi.Bir süre trafikte ilerledikten sonra aracın çekişinde yine sorunlu bir sürüş yaşadım,uyarı vermediği halde. Konu hakkında nasıl bir yol izlemeliyiz. araç ihtiyacım olduğu için arıza tespit ve iyileştirme sürelerim hakkında da bilgi verebilir misiniz?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 20:23

   Hakan Bey, DCT250 tip şanzımanlara Ford tarafından birçok güncellenme geldi. En yakın yetkili serviste son sürümü yükletmenizi tavsiye ederiz. Eğer bundan sonra probleminiz devam ediyorsa, buyurun gelin, birlikte aracınıza bir ekspertiz yapalım (bunun için bir bedel talep etmiyoruz), siz de tahmini maliyet hakkında daha net bilgilere sahip olabilirsiniz.

   • Ruslan
    Ruslan / Cevapla 12 Temmuz 2020 at 23:35

    Merhaba 2013 model benzinli otomatik şanzıman focusla aynı problemi bende yaşıyorum. Size Bakuden yazıyorum. Acaba son sürümün versiyonu, ismi hakklnda bilgi vere bilir misiniz?

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 14:55

     Merhaba, kardaş Azerbaycana sevgiler! Son versiyonu inanın biz de bilmiyoruz. Yetkili serviste güncelletirseniz çok daha iyi olacaktır.

   • davut
    davut / Cevapla 21 Şubat 2021 at 18:28

    merhabalar ustam ford focus 3.5 2015 model dizel bir aracim var aracimi alali ortalama bir sene oldu alirkende bu ariza kodu cikiyodu su anda aracimi kullaniyorum vites gecislerinde hizlanmasinda filan herhangi bir sikinti yok P2855 hata kodu vermekte bunun nedeni nedir ileride bir sikinti yaratirmi bir senedir kullaniyorum sanziman yag bakimlarini filan aldigimda yaptirmistim

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 22 Şubat 2021 at 08:35

     Davut Bey, şanzımanınızda A selenoidinizde problem var. Mekatronik tamiri firmamızda yapılabilmektedir. Bu şekilde kullanırsanız kavramayı bozarsınız.

  • Ozan
   Ozan / Cevapla 4 Mayıs 2022 at 00:02

   Merhabalar 2012 focus 1.6 otomatik 112 binde aracım 1.ile 2 arasında ara ara hissettiğim titreme oluyor ama kronikmiş bunu eledim bu hafta 2 defa yaptı normal seyir halen de giderken şanzıman aşırı sıcak 5 dk bekle uyarısı verdi sonra normale dönüyor tabi bunun nedeni nedir sıkıntı çıkarır mı bilgi verirseniz çok sevinirim hayırlı günler

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 5 Mayıs 2022 at 07:28

    Ozan bey, muhtemelen kavramanız artık işlevini yitirmeye başlamış. Kavramanın komple değişmesi gerekebilir.

   • ALI IHSAN ARDA
    ALI IHSAN ARDA / Cevapla 13 Aralık 2022 at 14:02

    2013 model benzinli powersifft sanzimana sahio ford fokus 3 aracimda uzun yolda vites gecisl gec kalma ve s pozisyonuna gecmeme r geriye gecmedigi gibi sorunlar yasadim arac 78000 km de arizasina bilgisayardan baktirdim b motoru arizasi vermis oldugu goruldu ,ariza verdiginde kontagi kapatip actigimda resetleniyor simdilik bir soru yasamiyorum sizin oneriniz tesekkurler.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 14 Aralık 2022 at 08:52

     Merhaba Ali İhsan Bey, aracınızda bulunan 6Dct250 şanzımanına şirket olarak şu an için hizmet vermemekteyiz.

 6. Şeref Özcan
  Şeref Özcan / Cevapla 17 Haziran 2019 at 10:27

  Merhaba hayırlı işler
  2004 model fokus aracım yağ damlatıyor ne yapmalıyım?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Haziran 2019 at 08:47

   Şeref Bey, en yakın servise giderek yağ damlatmasını engelletmeniz gerekmektedir.

 7. Aykut YILMAZ
  Aykut YILMAZ / Cevapla 20 Haziran 2019 at 11:51

  2015 Model Focus Trend X Otomatik 152.000 km de aracım var. Yaklaşık 1 Ay oldu alalı. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ancak şanzıman yağ durumu nedir bilemiyoruz. Yetkili servis kayıtlarına göre 90.000 km de ikinci şanzıman bakımı yapılmış. ondan sonra özel serviste şanzıman bakımı yapılmış mı yapılmamış mı bilemiyoruz. Şanzıman yağı seviyesini nasıl kontrol edebilirim. bu araçlarda şanzıman yağ çubuğu varmı. ben motor kısmında bulamadım. birde Şanzıman Yağ bakımı ücreti ne kadar. bunlar hakkında bilgi alabilirmiyim?

  • Aykut YILMAZ
   Aykut YILMAZ / Cevapla 2 Temmuz 2019 at 11:22

   AtcoAdmin bizi unuttun.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 3 Temmuz 2019 at 09:10

    Aykut Bey, yazlık izinlerden dolayı aksamalarımız var, lütfen kusura bakmayınız. Şanzımanınızda yağ çubuğu bulunmamaktadır. Şanzıman yağ seviyesi yağ tapasından ölçülebilir. Yağ bakım ücreti 900 TL civarındadır, eğer şanzımanınız DCT250 tipi ise bu ücret 500 TL civarında olacaktır. Sağlıklı bilgilendirme için şasi numarası gerekmektedir.

  • Ahmet
   Ahmet / Cevapla 17 Ağustos 2020 at 00:56

   Merhabalar 2004 otomatik focus benzin&lpg 125000 km de 120000 km deyken şanzuman yağını değiştirdim aracımla yağ değişiminden sonra uzun yol yaptım malum yaz olduğundan klimada açıktı aracımın sol ön teker davlumbazına yağ sıçramıştı ama yere damlatmıyordu dönüş yolundayken mola verdiğim yerde aracı kontrol ettığimde yerede yağ damlattı aracın alt tarafında karterde akıntı yoktu hava filtresini söküp baktığımda şanzumanın üstünde yağ birinkitileri vardı eve vardığımda davlumbazı sıvama yağ kaplamış ve aracın sol alt kısmı arka tampona kadar yağ lekesi olmuştu budurumda şanzumana bir zarar gelmişmidir ve öneriniz nedir? Teşekkürler.

  • Deniz
   Deniz / Cevapla 29 Ocak 2024 at 19:41

   Merhabalar. Aracım 2020 model dizel otomatik focus. Araç vites geçişlerinde biraz karasız kalıyor gibi, silkeleme olarak geçiyor. Özellikle 2-3-4 e geçerken. Aracı cihaza bağlayınca hiç bir hata kodu vermiyor ve arıza ışığı yanmıyor. Sizce be yapmalıyım

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 30 Ocak 2024 at 15:19

    Merhaba, aracınız kaç ileri? şanzıman içinde basınç kaçağı olabilir.

 8. Sadık aslan
  Sadık aslan / Cevapla 20 Haziran 2019 at 22:32

  Merhaba, 2012 otomatik benzin lpg li aracım 58 bin km de .
  Tirger değişimi ne zaman olur.

  Birde şanzıman engellerden geçtiğimde gaza basınca bir iki sn kadar baza bassamda hemen algılamıyor. Bazende sallama yapıyor .

  Yokuş aşağı durup ilerlediğinde anı gaza başar isem veya yine kristen geçerken gaza hızlı basarsam sallama yapıyor.

  Motoru çalıştırıp aracılarla aldığımda içeride motor kısmından gelen vuvvvv vuvvvv diye bşr ses var bu ses hareket et edince de oluyor ama düşük hızda iken sanki birinci viteste iken oluyor.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 20:25

   Sadık Bey, şanzımanınızda rulman problemi var sanki. Bir test etmemiz gerekiyor. Triger için http://www.motorrevizyonu.com sitesindeki arkadaşlarımıza danışabilirsiniz.

 9. Yasin SAYAN
  Yasin SAYAN / Cevapla 24 Haziran 2019 at 09:12

  Merhaba;
  2008 Ford focus titanyum otomatik aracım dün sağa yanaşırken stop etti, vites’i D den P ye alıp çalıştırdım ancak sonrasında P pozisyonundan diğer konumlara geçirmeme rağmen vites geçişi olmuyor ve P yanıp sönüyor. Araç p konumunda olduğu için hareket ettirilemiyor. Henüz cihaz bağlatamadım ancak ekrana herhangi bir arıza düşmüyor. Olay şanzıman sorunu mu yoksa elektronik mi aceba, tecrübeleriniz den faydalanabilir miyiz?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 26 Haziran 2019 at 22:52

   Yasin Bey, aracınız dizel mi benzinli mi? Bilgi verirseniz ona göre yardımcı olmaya çalışalım

   • Yasin SAYAN
    Yasin SAYAN / Cevapla 1 Temmuz 2019 at 08:19

    İlginiz için teşekkürler, arıza vites kumanda kablosundan kaynaklıymış, işlevini yerine getiremediği için şanzıman kumanda almamış.
    Araç benzinli MK2.5 2008-2011 kasa. Şanzıman yağ değişiminde filtreyi de değiştiriyor musunuz? Sadece makine ile yağ mı değiştiriyorsunuz? Maliyet konusunda bilgi alabilir miyim? Mail adresim yasinsayan@gmail.com.
    Kolay gelsin

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 20:27

     Yasin Bey, şanzıman yağ değişiminde filtreyi değiştiriyoruz. Yağı müşterinin tercihine göre makine ile veya konvensiyonel yöntem ile değiştiriyoruz. Makine ile yaklaşık 800 TL, geleneksel yöntemle 450 TL gibi bir ücreti vardır.

 10. Hüseyin kurt
  Hüseyin kurt / Cevapla 8 Temmuz 2019 at 11:01

  2013 otomatik vites benzinli Kuga aracım var.Son bir haftadır,40-80 km hız arasında düşük devirde iken,hafif gaz verdiğimde takırtı sesi geliyor.devirli kullanırken bu ses olmuyor.Servise götürdüm usta şanzumandan geliyor dedi..herhangi bir ölçüm yapılmadan sökülecek dedi ve masraf ve arıza konusunda net bir şey diyemediler..ne yapabilirim..Bu arada şase numarsından bakıp şanzumanın power schit olmadığını diğer model olduğunu söylediler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Temmuz 2019 at 20:58

   Hüseyin Bey, aracınızda 6F35 şanzıman var. Ses, mekanik bir problemi işaret etmektedir. Bu tork veya şanzımanın içerisinden olabileceği gibi volantdan da olabilir. Dilerseniz ücretsiz ekspertiz ve diyagnoz için servisimize uğrayabilirsiniz.

  • Ali
   Ali / Cevapla 15 Ocak 2020 at 21:26

   Iyi günler 2014 ford focus powersift aracım var arabada 60 km hızdan sonra sürtunme sesi geliyor baskı balatayla alakalı bi durum değil servis şanzuman diyor sizce sorun nedir ayrıca frene basınca veya boşa atınca değişen bisey olmuyor

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:47

    Ali Bey, sesi dinlemeden yorum yapmamız sağlıklı olmayacaktır.

 11. zeki
  zeki / Cevapla 14 Temmuz 2019 at 17:46

  merhabalar ben 2009 model 1.6 hatcback benzinli yarı otomatik ford focus kullanıyorum aracım 120 km/s hıza çıkınca 4. vitesten 3. vitese geri çekiyor sorun ne olabilir şimdiden teşekkür ederim ( zeki yılmaz)

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2019 at 08:53

   Zeki Bey, Atco olarak şu anda yarı otomatik araçlara maalesef ki hizmet sunamıyoruz. Genellikle bu tip arızaları elektronik aksamlardan yapar.

 12. turhan
  turhan / Cevapla 30 Temmuz 2019 at 20:53

  Merhaba,
  2015 Ford kuga 1,5 ecoboost awd aracımın şanzuman yağ değişimini yapmak istiyorum. Araç 60000 km de. Yetkili servisler değişim olmaz diyorlar ancak ben yineden değiştirilmesi taraftarıyım.
  İzmir de bana referans bir yer önerebilir misiniz.
  Kendim 8 litre Castrol Transmax Dexron VI Mercon LV 1 Lt Otomatik Şanzıman Yağı aldım. 2 kez değişim düşünüyorum. Bununla ilgili bir prosedür varsa tanımlarsanız sevinirim.
  İlginiz için teşekkür ederim.

 13. Murat göl
  Murat göl / Cevapla 31 Temmuz 2019 at 21:39

  Merhabalar aracım 2012 otomatik focus lpgli. Gaz pedalını bırakıp bir süre sonra tekrar gaz verdiğim zaman arada sırada pat sesi geliyordu. Şanzımandan olduğunu düşünüyordum. İki gündür sabah çalıştırdıktan sonra D konumuna aldığımda 5 6 kez pat sesi yapmaya başladı. N konumuna alınca kesiliyor. Takırtukur sesler de geliyor ve sanki bu sesler de çoğaldı. Gaza basıp gidiyorum. vitez değişimleri küçük viteslerde kasıntılı oluyor. Sorun ne olabilir ve 150 km falan gitmem gerekir tamirci için. Gidersem sorun yaşar mıyım? Şimdiden teşekkürler cevabınız içn

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:10

   Murat Bey, aracınızdan gelen sesleri dinlemeden yorum yapmamız çok zor. Aciliyet ile bir tamirciye götürmenizi tavsiye ederiz.

   • Coşkun
    Coşkun / Cevapla 7 Temmuz 2022 at 23:13

    Ford focus3 2012 powershift otomatik saziman benzin-LPG li aracım var aracımın baskı balatasini 6 ay önce set halinde değiştirdim haziran ayının 2sinde denizliden İstanbula vardığım da 40 dakika arayla d konumunda bulunan aracım sanki vites boşa düşmüş gibi bir yüksek gaz verilmiş gibi ses çıkardı sonra d ışığı yanıp sönmeye başladı motor arızası servise götürün yazısı çıktı vitesi n konumuna alıp tekrar d ye aldığımda düzeldi bu iki kere tekrar etti aradan 1 ay geçtikten sonra 20 km bir yol gidip geri dönerken yine ayı şekilde yüksek gaz vermiş gibi ses çıkardı d ışığı yanıp sönmeye başladı motor arızası servise götürün yazısı çıktı ancak önceden yaptığım gibi vitesi n konumuna alıp d ye geri aldığımda düzelmedi aracı komple kapattım biraz bekledim açtım düzeldi bunun sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 8 Temmuz 2022 at 08:28

     Merhaba Coşkun bey, size en doğru teşhisi yapabilmemiz açısından sizi en yakın servisimize davet ediyoruz. Aracınıza cihaz bağlayıp arıza kodlarına baktıktan sonra yapılması gereken işlemi size iletebiliriz. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 14. Hanifi İNCİ
  Hanifi İNCİ / Cevapla 15 Eylül 2019 at 17:56

  Merhaba AtcoAdmin
  2011 model ford focus comfort benzin/lpg li aracım 186000 KM de
  araç D pozisyonda düşük hızda seyir halinde iken (30 km) birşeye bakarken ayağımı gazdan çektim araba biraz gittikten sonra hafif sarsıldı tekrar gaz verince düzeldi ancak bir dakika sonra vites kutusu arızası uyarısı verdi. arabayı stop edip yarım saat bekledikten sonra tekrar çalıştırdım uyarı silinidi şu an normal gibi gözüküyor. Şanzımanda yağ değişimi yada başka bir bakım yapmam gerekirmi ( 80.000) kilometredir kullanıyorum herhangi bir şanzıman yağı değişikliği yada bakımı yaptırmadım)
  Aracımın şanzımanında kalıcı bir arıza oluşmuşmudur ne yapmam gerekir
  Gaziantepde yaşıyorum burada tavsiye edeceğiniz ford yetkili servisi dışında bir teknik servis varmı
  iyi çalışmalar dilİyorum

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 28 Mayıs 2020 at 22:39

   Hanidi Bey, bu kadar yüksek bir kilometrede yağ değişimi tavsiye etmiyoruz. Tekrar arıza yaşarsanız bize telefonla ulaşın, sizi Antep’te bir servise yönlendirelim.

   • Murat deniz
    Murat deniz / Cevapla 15 Eylül 2020 at 13:34

    Merhaba.2011 model Ford focus titanium otomatik şanzıman aracımın hareket halindeyken veya N pozisyondayken P sürekli yanıp sönüyor. Bir çok ustaya gösterdim şanzıman arızası diyen oldu soket arızası diyen oldu elektriksel arıza var diyen de oldu. Aracımda LPG olduğu için yetkili servis tamir kabulü yapmamakta .otomatik şanzımandan anlayan usta bulmakta sorun yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

 15. ersen
  ersen / Cevapla 12 Ekim 2019 at 20:20

  kolay gelsin.. 2006 ford focus 2 ghia 1.6 benzinli/lpg otomatik araçların kullandığı şanzıman 4 ileri yarı otomatik şanzıman mı yoksa eski tip tork konvetörlü tam otomatik 4 ileri şanzıman mı. sorunlu bir şanzımanmıdır firma olarak önerileriniz nelerdir. araba alıcam ona göre hareket etmek istiyorum. jazz ve city cvt şanzımanlarda bobin arızası yüzünden internette şanzıman değişikliğine gidip volanlar değişen bile olmuş bu sebepten vazgeçtim cvt den. arkadaşların sorularına verdiğiniz cevapları okudum baya bi ilgilisiniz şimdiden tşk ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:49

   Ersen Bey şanzıman 4 ileri tam otomatik, tork konvertörlü şanzımandır. CVT değildir.

 16. SAİT
  SAİT / Cevapla 19 Ekim 2019 at 14:55

  Merhaba

  2015 Ford focus dizel otomatik powershift bir aracım var yapmış olduğum kaza sonrası şanzıman karteri ve beyin kırıldı beyin ve aliminyum gövde değişti kodlaması yapıldı ancak aracın marşına bastığımızda motor tık yapıp duruyor Kontak açıldığında P R N D S seçeneklerini göstermiyor bu konu ile çzöümünüz varmıdır

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:50

   Sait Bey, problem şanzımanın vites şalterinden kaynaklanmaktadır.

 17. Ramazan Akçam
  Ramazan Akçam / Cevapla 5 Kasım 2019 at 18:52

  Merhaba, 2007 sw kasa ford focus 1.6 tdi cvt otomatik vitesim mevcut. En son uzun yolda birine verdin kullanması için. Teslim aldıgımda bir ses oluşmuş araçta. Gidişte bir sıkıntı yok ama ses beni rahatsız ediyor. Şanzımandan olabilirmi bu ses. Vuuuuuuu gibisinden ince tiz bir ses. Vites 2,4,5 aşamasında ve gazdan çektiğimde ses geliyor yavşça azalıyor sonra gazlayınca yine başlıyor. İşitme engelli olmama rağmen cihaz taktıgımdan bu ses aşırı rahatsıx ediyor. Sizce sorun nedir?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:50

   Ramazan Bey, Ford’un CVT şanzımanı çok problemli olup, firmamızca hizmet verilmemektedir.

 18. hüseyin
  hüseyin / Cevapla 17 Kasım 2019 at 10:00

  Sayın ustam kolay gelsin. 2004 tork konvertörlü tam otomatik focus aldım. Daha önce de uzun zaman kullandığım bir model. Mevzu bahis aracımın yalnızca vites düşürmede VURUNTU problemi var. Yani rampada 4. vitesten 3. vitese geçerken sert şekilde vuruntu yapıyor. Ne yapmam gerekir? Sorunun kaynağı nedir?

  • Murat
   Murat / Cevapla 29 Kasım 2019 at 02:51

   Merhaba 2007 Ford Focus Benzinli 4 ileri otomatik şanzımanlı bir aracım var sanıyorum 90 100 bin arası sizde yağ değişimi gerçekleşmiş. Dün gece otomatik vites arızası verdi sonrasında sa motor sistem arızası gibi bir şey yazdı. Edirnedeyim araç şuan yürüyor ama marşa basmaya dahi korkuyorum işletmenize getirmemde sakınca varmı.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:53

    Murat Bey, araç korumaya almamışsa (sabit tek viteste gitmeye başlamamışsa) sorun olmayacaktır.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:52

   Hüseyin Bey, sorun mekanik veya beyinden kaynaklanıyor olabilir. Müsait bir zamanda İzmir veya İstanbul servislerimizden birisine uğrarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 28 Mayıs 2020 at 22:39

   Hüseyin Bey, aracınızı test etme şansımız var mıdır?

 19. musa
  musa / Cevapla 18 Kasım 2019 at 12:45

  Öncelikle hayırlı işler iyi çalışmalar.Bende 2015 ford kuga 1,5 ecoboost benzin+lpg li araçım var.Henüz 42000km de dün 3 km yol gittikten sonra şanzuman arızası servise gidin uyarısı verdi.
  fakat aracımda titreme ,tekleme ve vites geçişlerinde herhangi bir problem yok,sürücü olarak hiç sorun hissetmedim.
  Bu sorunun kaynağı ne olabilir tşk.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:54

   Musa Bey, bu uyarı ile birlikte bir arıza kodu atar. Bu kodu paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

  • Haktan
   Haktan / Cevapla 16 Temmuz 2020 at 00:52

   Merhabalar 2013 modeL otomatik benzinli Aracım var aracım geriye geçiyor ama gaza basıyorum gitmiyor vites geçişinde sıkıntı ama geri gitmiyor d konumuna getirince ileri gidiyor ama aracım ileri giderkende çok sarsılıyor geriye bazen gidiyor bazen gitmiyor am çoğunlukla gitmiyor ustaya götürdüm ve şanzıman beyninden olduğunu söyledi aracım için ne yapabiliriz

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Temmuz 2020 at 09:28

    Haktan Bey, aracınızı getirirseniz arızasına birlikte bakarız. Şanzıman beyni olma ihtimali yüksektir. Size garantili şekilde hizmet sunabiliriz.

 20. Ferhat
  Ferhat / Cevapla 20 Kasım 2019 at 15:43

  Merhaba.
  2004 model 1.6 Focus comfort otomatik vites aracım var. Özellikle motor sıcakken, yokuşta kırmızı ışıkta beklerken, vites kutusundan tak diye bir ses geliyor, vites d’de iken araç durağan hale geliyor. Sarı ikaz lambası yanıyor. Gaza basınca devir normalden daha fazla fazla yükseldiğinde araç hareket ediyor vites geç yükseliyor yığılma oluyor. Kontağı kapatıp açınca düzeliyor. EPC selonoidi, Şanzuman yağı, filtresi değişti. Sorun düzelmedi. Usta, beynin değişmesi lazım dedi. Ford servisi beyinde sorun yok. Sorun olsa başka belirtileri de olur dedi. Nasıl çözüleceği konusunda net bir tavırları yok. Aracı çalıştırıp 5-10 km gittikten sonra oluyor. Bazen 2-3 gün hiç yapmıyor. Seyir halinde hiç bir sorun yok. Yolda yağ gibi akan araba, kırmızı ışıkta bekleyince yol eğimli olunca motor sıcakken bu hatayı veriyor. Lpg yok. Km 110 bin’de. Sizce neden olabilir?
  Selamlar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:56

   Ferhat Bey, EPC selenoidi neden değiştiniz? Bu araçlarda bazı kronik sorunlar var. EPC selenoidi arızalı gibi gözüküyor ama değil. Sizde de bu durum mu yaşanıyor acaba?

 21. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 3 Aralık 2019 at 09:55

  İyi günler kolay gelsin
  Ford focus 1.6 ghia benzinli 2005 model otomatik vites aracım bulunmakta

  Otomatik şanziman yağı tam ve herhangi bir kacak gözükmüyor ancak şanzımanın dış kısmında yağ var bir tane ustaya gösterdim terleme olmuş sıkıntı yo dedi

  Terleme neden meydana gelir ve geçmesi için ne yapmamız gerekiyor

  Yardımlarınız ve ilginiz tsk ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:56

   Mehmet Bey, terleme zaman içerisinde olur, terlemenin yerine göre müdahale edilmesi gerekmektedir.

 22. Engin gündoğdu
  Engin gündoğdu / Cevapla 28 Aralık 2019 at 23:41

  2013 focus 1.6 benzinli otomatik powershift aracım belli bir km sonra ısındıktan sonra araç 2.viteste titreme yapıyor.Sorunun çözümü ile ilgili nasıl bir tavsiye ve hizmet veriyorsunuz acaba

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:57

   Engin Bey, önce yazılımı güncelletin, problem düzelmezse kavrama değişimi gerekmektedir.

 23. Ahmet
  Ahmet / Cevapla 10 Ocak 2020 at 00:19

  Ford focus 2010 hatchback otomatik motor şanzuman beyni yerine ford FİESTA şanzuman beyni uyumlu olurmu bunların kodları ile mi çalışır

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:57

   Uymaz.

 24. Fahri
  Fahri / Cevapla 15 Ocak 2020 at 21:59

  Merhaba 2012 volvo s60 powershift sanzıman silkeleyerek kalkıyor ne olabilir ve tahmini masraf ne çıkar bilgi alabilirmiyim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:59

   Fahri Bey, klasik powershift arızası olup, 5.750 TL masraf ile komple kavrama, yağ, filtre değişimleri garantili olarak yapılmaktadır.

 25. BURAK DEMİRAY
  BURAK DEMİRAY / Cevapla 1 Şubat 2020 at 18:29

  Merhabalar 2010 otomatik focus hb aracım dik bir yokuştayken sadece 2.viteste devrini alana kadar ufak bi titreme yapıyor sebebi ne olabilir?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 08:59

   Burak Bey, birçok sebebi olabilir. Aracı test etmemiz gerekir. İstanbul ve İzmir’de servislerimiz mevcut olup, test işlemi için herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

 26. Yusuf
  Yusuf / Cevapla 2 Şubat 2020 at 00:13

  Merhaba 2010 model focus otomatik aracım var aracım sabahları normal şekilde çalışıyor ancak şansıman ısıınınca R veya D alınca hafif vuruyor neyden yapabilir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 09:00

   Yusuf Bey, şanzıman ısındığı zaman olabilecek problemlerin başında hidrolik beyin ve mekanik kısımlardaki aşınmalar olabilir.

 27. Selçuk
  Selçuk / Cevapla 4 Mart 2020 at 20:14

  Aracım ile kaza geçirdim. Ustalar motorda bir hasar yok dediler motor için bir işlem yapılmadı dediler. Kartel klima hortumları tampon vs değişti. Aracı teslim aldıktan sonra araç vites geçişleri bazen hissediliyor önceden hiç hissediliyordu. Sabah çalıştırdığımda ayağımı frenden kaldırmama rağmen araç hareket etmiyor 3 bin devir gaz verdikten sonra hareket ediyor. Hareket ettikten sonra frene bastığımda araç boğuluyor titriyor ve stop ediyor. Araç bir kaç yüz metre gittikten sonra düzeliyor ama eskisi gibi olmuyor. Yokuşta durdurdup kalkerken geri bırakıyor. Ford Focus 2010 4 ileri vites titanium x

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2020 at 09:02

   Selçuk Bey, muhtemelen kazada tork konvertörünüz veya şanzıman pompanız da hasar görmüş. müsait bir zamanınızda uğrarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

  • Şükrü Bayrak
   Şükrü Bayrak / Cevapla 25 Ocak 2021 at 01:13

   Merhaba,2016 model 1.5 focus powershift araç.45000 de şanzıman yağı serviste değişti.3 gün önce ekranda “şanzıman sınırlı işlev” şeklinde uyarı çıktı.Ama sonrasında bir daha çıkmadı.Bilgisayara bağlattık şanzımanla ilgili herhangi bi hata kodu çıkmadı.Sadece akü ile ilgili bi hata çıktı.Akü zayıflamasından dolayı yapmıştır dediler.Bu arada aracın çekiş ve vites geçişleri ile ilgili herhangi bir sorun yok.Sizce şanzımanda sorun olsa hata kodu atarmıydı.Teşekkürler.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 25 Ocak 2021 at 11:21

    Merhaba Şükrü Bey aracınızdaki arızayı yerimizde tespit etmek isteriz. Dilerseniz ücretsiz yol ve cihaz testi için İstanbul, İzmir Yada Ankara servis noktalarımıza bekleriz.

 28. Ferhat aydın
  Ferhat aydın / Cevapla 17 Haziran 2020 at 01:12

  2006 focus ghia otomatim sahibiyim
  Aracim durmaya yakin 2 den 1 e aldiginda vuruntu yapiyor. Frenle durdugumda kut diye ses geliyor
  Fakat durmaya yakin freni biraktigimda sorunsuz geciyor.
  Yani vuruntu yapmasini ayarliyabiliyorum.
  Birde bu araclarda sanziman yag cubugu varmi seviyesini kontrol edebilecegimz

 29. ufuk
  ufuk / Cevapla 19 Haziran 2020 at 19:54

  merhabalar. iyi çalışmalar. aracım 2012 model 16 ti-vct otomatik şanzıman. çalışmasında her hangi bir problem yok. fakat vites geçişinde kasmalar ve devir yükselmeleri yaşıyorum. R ye aldığımda da araç haraket etmiyor. sorunu ne olabilir? bursa’da servis noktanız var mı ? şimdiden teşekkürler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 23 Haziran 2020 at 10:16

   Ufuk Bey, büyük ihtimalle mekatronik problemi yaşıyorsunuz. Bunun için özellikle bizim anlaşmalı servislerimize gelmenize gerek yok. Dilerseniz Bursa’da sizi yönlendirebiliriz.

 30. Ferhat aydın
  Ferhat aydın / Cevapla 24 Haziran 2020 at 16:46

  Merhaba 2006 focus benzinlik otomatik aracim durmaya yakin 2den1 e gecerken vuruntu yapiyor.
  Fren pedalina yavas bastigimda vuruntu oluyor az daha sert bastigimda yada durmaya yakin frenden ayagimi cektigimde vuruntu olmuyor.manuele alip 2de durdugumda 1e gecisindede bi problem yok sorun sanzimandanmidir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 28 Haziran 2020 at 15:38

   Merhaba, sorununuz şanzıman beyni (hidrolik üniteden) gözükmektedir. Aracınızda arıza kodu var mıdır?

  • Yakup Korkmaz
   Yakup Korkmaz / Cevapla 27 Eylül 2020 at 22:45

   İyi günler. 2016 focus 1.6 powershift benzin/lpg aracım hızlandıkça artan bir uğultu oluşmaktadır. Ön sağ teker bilyesi ve ön sağ Akis bilyesi değiştirildi. Ön lastikler de değiştirildi ama uğultu azaldı ama gitmedi.

 31. MEHMET
  MEHMET / Cevapla 26 Haziran 2020 at 09:14

  Merhaba 2015 model 1,5 dizel otomatik focus titanium 56000 de yeni bir araç aldım. Aracı sabah çalıştırdım işe giderken 1.inci viteste takılı kaldı. Durdum vites ileri geri yaptım. Düzeldi neden böyle yapmış olabilir? Teşekkür ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 28 Haziran 2020 at 18:23

   Mehmet Bey, bu araçlarda ilk defa böyle bir arıza duyuyoruz. İstanbul veya İzmir’de iseniz aracınızı bir de biz incelemek isteriz. Ekspertiz için herhangi bir ücret almıyoruz.

 32. Nev
  Nev / Cevapla 28 Haziran 2020 at 12:18

  Merhaba 2004 model otomatik vites Focus ghia aracım var 165000 km de aracım da gaz kelebeği arıza lambası yanıyor bu arıza lambasından önce aracımda 3 4 bin devirde vites geçişleri normaldi ancak bı arıza lambası sonrası aracımda vites geçişlerinde devir yükselince hissedilir derece de silkeleme ve vuruntu yapar oldu bu sorun gaz kelebeği ile bağlantılı mıdır yoksa şanzıman ile ilgili bi problem midir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 2 Temmuz 2020 at 09:18

   Merhaba, sorununuz gaz kelebeği ile ilgili olabilir zira motor istenilen verimde çalışmazsa şanzıman vuruntu ve silkeleme yapabilir. Önce gaz kelebeğini düzeltip arıza varsa şanzımana yönelmek lazım.

 33. sami
  sami / Cevapla 6 Temmuz 2020 at 22:34

  MerhabaSamsun da servisiniz varmı acaba,

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Temmuz 2020 at 17:43

   Sami Bey, sökme-takma konusunda çalıştığımız firmalar mevcuttur. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

 34. tam öğrenme
  tam öğrenme / Cevapla 16 Temmuz 2020 at 13:11

  iyi ve güzel bir anlatım olmuş teşekkür ederiz.

 35. Uğur KARAASLAN
  Uğur KARAASLAN / Cevapla 16 Temmuz 2020 at 23:35

  Merhabalar,
  2015 model dizel otomatik focus trendx powershift araç almak için ekpertiz yaptırdığımda, raporda şanzuman terlemesi bulunmaktadır ifadesi dikkatimi çekti. Sonrasında sanayi bölgesinde Ford araç ustasına gösterdiğimde önemli bir durum olmadığını söyledi. Araç 60000 km’de fakat yine de %100 emin olamadım. Bu modelde şanzıman terlemesi yaygın mıdır? Bilinen bir sorun mudur? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Temmuz 2020 at 10:12

   Uğur Bey, çok fazla karşılaşmadığımız bir durumdur şanzıman terlemesi. Yağı nereden terlettiği daha önemlidir.

 36. Tuncay
  Tuncay / Cevapla 20 Temmuz 2020 at 00:17

  Merhaba
  2004 model tam otomatik 130 bin km prins lpgli focus aracım var. vites düşürürken manuel viteste debriyaj ayarını iyi yapamazsınız da kütletirsiniz ya aynen o şekilde vuruntu yapıyor küt diye ses geliyor. bu haftasonu ankara şaşmazda 2 yere gösterdim. her ikisi de aracı test edip sesi duydular. bir tanesi hidrolik beyni değişmesi lazım dedi. diğeri beyinle ilgisi yok şanzımanı açmamız lazım dedi. yağ ve filtre değişimini yaptık yine devam ediyor. selenoid valflere baktılar 2 tanesinde kaçak tespit ettim dediler ama işlem yapmayıp kapattılar. aracın normal hızlanabileceği yolda 1 2 3 4 diye vites artırırken sorun yok. sadece frene basıp yavaşlayıp tekrar gaza bastığımda vites küçültüyor ve ve bu esnada bahsettiğim kütleme oluyor. sorun ne olabilir beni ne zaman yolda bırakacak diye tedirgin bir şekilde sürüyorum malesef. arıza ışığı da hiç yanmadı bugüne kadar ankarada yönlendirebileceğiniz otomatik şanzımancı var mıdır. çözüm olabileceğini bilsem inanın kalkar istanbula gelirim.
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Zeki Bilge
   Zeki Bilge / Cevapla 22 Ağustos 2020 at 21:26

   Ustam 2008 yeni lpg takilmis fokus otomatik bites aracim var.km si 145000 aracimda bites D de Ayagim frende iken araliklarla vuruntu yapiyor.tepme yapar gibi baska sikintim yok.ne yapmam gerekiyor acaba. Sizden uzagim tokat ta yasiyorum.E postal yoluyla cevap verirseniz sevinirim.saygilar.

 37. gökhan karaoğlu
  gökhan karaoğlu / Cevapla 22 Temmuz 2020 at 23:37

  Merhabalar 2013 Ford Focus TrendX aracım 30 km civarında gittiğim zaman vites geçişlerinde araç devir düşürüp resmen yere doğru pusuyor ve geri vitese geçtiğinde gaz versemde boşta gibi duruyor. S moduna ilerlerken frene basınca stop ediyor.

 38. Cüneyit
  Cüneyit / Cevapla 26 Temmuz 2020 at 12:31

  Selam alaykum
  2008 focus um var araç seyir halindeyken vites geçişlerinde bir sıkıntısı yok yalnız araç yavaşlarken durmaya yakın viteste Bi vuruntu yapıyor ne den kaynaklı olabilir ustam

 39. Emrah
  Emrah / Cevapla 27 Temmuz 2020 at 00:31

  2005 model Ford Focus comfort otomatik vites aracım rampalarda geri kaçırıyor bu rampalar çok dik olan rampalarda değil hele dik bi rampaysa manuel vites araç gibi geriye çok hızlı kaçıyor birde gaza basıp hızlandığım esnada araç ileri doğru atılıyor vuruntu yapıyor sebebi nedir ustam şanzıman ölü mü yoksa ne kadar masrafı var tahmini

 40. Soner Altunkılıç
  Soner Altunkılıç / Cevapla 28 Temmuz 2020 at 20:17

  Merhaba2013 Ford Fiesta powersift LPG’li aracım var.titreme ve vites geçiş sesleri çok fazla oluyor.şanzıman beyni yeni değişti.ancak bu sorunlar devam ediyor sanırım kronik bu.

 41. Serdar
  Serdar / Cevapla 6 Ağustos 2020 at 14:35

  Merhaba 2013 model Ford Focus Titanyum Otomatik Benzinli aracım var.

  1. Araç ilk birkaç marşta çalışmıyor. Vitesi birkaç kez değiştirip denediğimde genellikle N modunda çalışıyor.
  2. Kalkışta kavramıyor, vites karıştırıyor, S moduna alınca ekrandaki vites göstergesinde görüntülenmiyor.
  3. Manuel kontrol devre dışı
  4. Yüksek viteste kalkıyor sanırım. Çünkü şehir içinde dur-kalk yaptığımda “şanzıman çok sıcak, bekleyin 5 dk” yazıyor. Bir süre soğuduktan sonra hareket ediyor ama yine aynısını yapıyor.

  Ford servisi TCM değişecek dedi. Epey tuzlu da bir fiyat verdiler.

  Size şunları sormak istiyorum:
  1. TCM tamir olur mu?
  2. Olmuyorsa dışarıdan satın alsam takabilir misiniz?

  İyi çalışmalar dilerim.

  • nadir
   nadir / Cevapla 1 Eylül 2020 at 16:14

   Sorun çözüldü mü?
   Bende de benzer sorunlar var
   Vites s moduna ve manuel moda geçmiyor ve çok titreşimli vites geçişi var

 42. Sezgin
  Sezgin / Cevapla 20 Ağustos 2020 at 22:06

  2016 model 1.5 tdci 120 focus aracım var
  Aracımı ilk çalıstırma da p den d ye alınca bir tık sesi geliyor sonrasında sıkıntı yok ama
  Bu sesi kafama taktım problem cıkarırmı?

  • Emre kelleci
   Emre kelleci / Cevapla 30 Mart 2022 at 00:23

   Merhaba 2006 model ford focus aracim var benzinli otomatik arac suan vites kolu haraket etmesine rağmen vites geçişleri yapmiyor kol hernekadar r ye n ye ver d ye gitsene ekranda p den cikmiyor p yanıp sönüyor bunun sebebi ne olabilir

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Nisan 2022 at 00:26

    Emre Bey, vites pozisyon şalteri, vites halatı veya vites kolundan kaynaklanıyor olabilir.

 43. Emrah oner
  Emrah oner / Cevapla 12 Eylül 2020 at 21:46

  İyi günler 55 bin km de aldığım 2015 dizel otomatik focus aracım şu an 92 bin km de . Aracımda düşük hızda herhangibi sıkıntı yok ama hızlanınca ( ibre 70 -80km hıza geldikten sonra ) üst vitese geçiş aralıkları sünüyo daha geç geçiyo gibi. Yani daha yüksek devirde vites geçisi oluyo eskiden böyle değildi. Sanki bişey sanzumanın üst vistese geçmesini engelliyo tutuyo gibi ama sadce hızlanınca oluyo, titreme vs yok . Ustalar bunun yağı değişmez dedi bende Bilmediğim için şanzıman yağını değiştirmedim değişmesine gerek yok dediler. Benden önceki sahibininde değiştirdiğini sanmam . Acaba yağı değişmediği için olabilir mi , filtresi falan tıkanınca böyle bişey yapma ihtimali varmı yoksa kavrama falan mıdır ?

 44. Uğur
  Uğur / Cevapla 13 Eylül 2020 at 13:13

  Hocam merhaba 2015 1.6 benzinli powershift aracım 86 bin km de aracımda ilk 3 viteste daha hissedilir olmasına rağmen tüm viteselerde sarsıntı oluyor şanzıman yağı değişmem bu durumun düselmesinde etkili olabilir mi ne önerirsiniz saygılarımla

  • Lokman
   Lokman / Cevapla 29 Eylül 2020 at 21:31

   Merhaba 2013 focus 1.6 benzinli powershift aracımla sağ far tarafından düşük hızda kaza yaptım. Serviste sağ ve sol salıncak, sağ tekerlek bilyası, sağ amortisör değişti. 60-70 km/h hızı geçtikten sonra kesik kesik uğultu sesi var ve hızlandıkça artıyor. Bulunduğum ilde otomatik şanzımancı yok. Servis şanzıman (difrensiyel) bilyası olabilir dedi. Arıza teşhisi doğru olabilir mi? Doğru ise ortalama maliyet ne çıkar? İyi çalışmalar

 45. Ayhan
  Ayhan / Cevapla 8 Ekim 2020 at 00:40

  Merhabalar, 2011 1.6 otomatik 4 vites focusum var. Aracı R konumuna aldığımda rölantide düşme oluyor ve ayak frende basılı kalırsa çoğu zaman stop ediyor. Ve bundan sonra bi kaç kez marşa bastığımda hiç bir işlem olmuyor. Bi kaç dk sonra çalışıyor. Benzinde de LPG de de ayni sorunu yapıyor. Bu konuda bilgi paylaşımı yapabilir misiniz?

 46. Ayhan
  Ayhan / Cevapla 8 Ekim 2020 at 00:41

  Merhabalar, 2011 1.6 otomatik 4 vites focusum var. Aracı R konumuna aldığımda rölantide düşme oluyor ve ayak frende basılı kalırsa çoğu zaman stop ediyor. Ve bundan sonra bi kaç kez marşa bastığımda hiç bir işlem olmuyor. Bi kaç dk sonra çalışıyor. Benzinde de LPG de de ayni sorunu yapıyor. Bu konuda bilgi paylaşımı yapabilir misiniz?

 47. Harun
  Harun / Cevapla 12 Ekim 2020 at 21:58

  2015 benzin LPG otomatik focus aracımın kavrama değişim ücreti nedir ?? Araç ısınınca 2 ye gecerken titreme oluyor.

 48. Enes kahraman
  Enes kahraman / Cevapla 7 Kasım 2020 at 17:07

  Merhaba 2013 model 1.6 powershift otomatik şanzıman style paket Ford focusum var aracımda 1 den 2 ye geçişte titreme meydana geliyordu bi süre bu şekilde aracı kullandım daha sonra aracımda vites geçişleri olmamaya başladı bütün viteslerin geçişlerini çok hissetmeye başladım Sport modu ve vitesteki tuşlar çalışmamaya başladı aracımı tamieciye götürdüm kavramanın arizali olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi kavrama değişti aracımı teslim aldım 15-20 km sonra tekrardan aynı hatayı verdi aracı stop ettikten 15-20 dakika sonra araç normale dönüyor aracımdaki sıkıntı nedir ne yapmam gerekiyor araç beyninin değişmesi durumu duzeltirmi yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Aralık 2020 at 16:25

   Merhaba Enes Bey aracınızda bir kavrama problemi olabilir bu tarz arızaları yerinde tespiti bizim için daha sağlıklı çözüm almamızı sağlar. dilerseniz ücretsiz test ve çay ikramımız için İstanbul yada İzmir şubenmize bekleriz.

 49. Serdar Tanhan
  Serdar Tanhan / Cevapla 13 Aralık 2020 at 15:16

  Merhaba. 2018 model 1.5 TDCİ Focus 3 MCA powershift sıfır aldığım aracım var. 6 ay önce şanzıman yağ sızıntısı nedeniyle serviste şanzıman contası değişti. Daha sonra rölantide sürekli bir ses ve titreşim problemi ortaya çıktı. Kaç defa yetkili servise gidip söylememe rağmen test ettik cihaza bağladık sıkıntı yok deniyor. Ama aracı aldığımda ses ve titreşim yokken şimdi çok fazla. Mersin’deki yetkili servis hafif bir volant sesi var ama değişim bu seviyede olmaz, ses artarsa değişimi yapılır dendi. Özellikle şoför tarafında hissedilen titreşim ve ses nedeni ne olabilir acaba? Teşekkürler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Aralık 2020 at 00:51

   Merhaba Serdar Bey ses problemlerini duymadan size yorum yapmamız çok sağlıklı olmıyacaktır. sizi ücretsiz test için İstanbul yada İzmir şubemize bekleriz.

 50. Şahin Boztepe
  Şahin Boztepe / Cevapla 21 Aralık 2020 at 23:31

  2014 dizel manuel Ford focus aracımda 1.2.3. viteste ve boşta iken 2/3 saniye sonra vınlama şeklinde ses yapıyor ayrıca debriyaj a basınca ses gidiyor bu konuda iki ustaya gösterdim şanzıman sorunu var dediler bu konuda yardımcı olur musunuz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Aralık 2020 at 12:31

   Merhaba Şahin Bey Atco otomatik şanzıman ailesi olarak otomatik şanzıman araçlara hizmet vermekteyiz. Manuel yada yarı otomatik araçlara hizmet verememekteyiz.

 51. Muhammet
  Muhammet / Cevapla 16 Şubat 2021 at 13:51

  Selamlar aracim 2006 model ford focus otomatik vitesdir. Aracimi 3 gun once evimin onune park ettigimde ve daha oncesinde hic bir sorun yoktu. 3 gun sonra bugun aracimi calistirdigimda otomatik vites kutusu arizasi verdi. Ariza sebebi ne olabilir ve ortalama bir fiyat verebilir misiniz?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Şubat 2021 at 07:21

   Muhammet Bey, onlarca farklı sebebi olabilir. Aracı İstanbul, Ankara veya İzmir’deki servislerimizden birisine getirirseniz, ücretsiz ekspertiz yapıp size ortalama bir fiyat verebiliriz. Bu arada aracınız dizel ise revizyon hizmeti sunamıyoruz.

 52. Burak
  Burak / Cevapla 18 Şubat 2021 at 01:47

  Merhaba kolay gelsin 2011 otomatik ford focus titanyum marka aracim d konumuna gecmesine ragmen ekran p yanip sönüyor bu neden kaynakli aceba yardimci olurmusunuz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Şubat 2021 at 07:39

   Burak Bey, bu arıza şalter arızası gibi durmaktadır. Herhangi bir serviste arıza koduna baktırdınız mı?

 53. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 2 Mart 2021 at 20:26

  Merhaba. 2012 focus otomatik benzinli aracım var. Aracim gaza basmama rağmen bazen yemiyor. Gaz yemedigi zaman biraz daha fazla bastığım durum da devir 6 7 arasına geldiğinde yavaş yavaş hızlanmaya başlıyor. Bu hata ile ilk defa bugün karşılaştım. Yardımcı olabilir misiniz?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 4 Mart 2021 at 09:02

   Mehmet Bey, bu arızayı yerinde incelememiz gerekiyor. Sizi ücretsiz ekspertiz için İstanbul, Ankara, İzmir şubelerimizden birisine beklemekteyiz.

  • Fatih
   Fatih / Cevapla 17 Mart 2024 at 06:07

   Merhabalar 2011 otomatik 4 vites aracım var. Özellikle.motor ısınınca 4. Vitesten 3. Vitese geçince vitesi boşa atıyormuş gibi devir saati yükseliyor ayağımı gazdan çekip tekrar gaz verince normale.donuyor. beyin değişti tribün değişti halen aynı sorun lütfen yardımcı olur msuunuz neyden kaynaklıdır bu durum

   • Fatih
    Fatih / Cevapla 17 Mart 2024 at 06:15

    Araç benzin tüplü 210000 km de

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 18 Mart 2024 at 14:03

     Merhaba, LPG li araçlara garanti verilmemektedir.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 18 Mart 2024 at 14:02

    Merhaba, şanzıman içinde bir basınç kaybı olabilir. Elimizde sıfır şanzıman var, dilerseniz size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 0553 902 88 14 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 54. Erdal kabalal
  Erdal kabalal / Cevapla 19 Mart 2021 at 08:16

  Merhaba kolay gelsin aracım 2006 model benzin &LPG focus Ghia modeli otomatik vites . Aracım da P R N D aralarimda geçiş yaparken çok sert ve D den N yada Rden N ye vites geciisi yaptığımda arabamda ufak bı irkilme oluyor konuyla ilgili yardımcı olur musunuz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mart 2021 at 10:39

   Erdal Bey, aracınızda 4F27E şanzıman tipi var. Bu vites geçişleri sırasında aracınızda ki vuruntunun bir çok sebebi olabilir, erken müdahale ile masrafınızı minimuma indirebiliriz. Dilerseniz Atco İstanbul, Atco Ankara yada Atco İzmir şubelerimizden birisini ziyaret ederseniz siz çay ikramımızı içerken ekibimiz ücretsiz bir şekilde ekspertiz yaparak aracınızın sorunlarını inceler.

 55. furkan
  furkan / Cevapla 22 Mart 2021 at 23:31

  oncelikle selamun aleykum sole bi problemim var arac 2006 ford focus hb 1 6 dizel 110 beygir cvt sanjıman 7 ileri gecen memlekete giderken 1100 km civarı 300 km flan performanslı kullandım aracı ve ekranda sanjıman arızası yaktı bide arac 80 i gecmiyordu sonra yawaslamaya basladı 60 30 20 flanbende çketim saga 30 dk civarı bekledim motor sanjıman sogudu sogudukdan sonra ekranda yazı devam ediyo ama arac yuruyodu neyse goturdum tamirciye gecici arıza vermis dedi sildi gitti bu aralar cok zorladım zaman gene aynısını yapıyo ekranda yazı cıkmıyo yanlız arac sanki gitmesini bise tutuyo gibi hissettiriyo yagın nezman deigistini bilmiyorum yagdan olma ihtimali nedir bide triptonikde bile zorlasam 160 i zor geciyo motor bagırıyo nerdeyse patlıcak 😀 ama sanki aracın arkasına 2 ton yuk koymusuun gibi gidiyo ısınınca performansı dusuyo gib, seyler meydana gelmeye basladı sizce sorun ne olabilir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 23 Mart 2021 at 11:33

   Furkan Bey, 2006 Ford Focuslarda 7 ileri cvt şanzıman tipi bulunmamaktadır aracınızda 4 ileri 4F27E tipi şanzıman mevcuttur. Size daha iyi bir şekilde yardımcı olabilmem için bana aracınızın modelini, model yılını ve motor hacmini teyit ederek tekrar yazabilir misiniz?

 56. Nail AKDUMAN
  Nail AKDUMAN / Cevapla 3 Nisan 2021 at 13:05

  Bende 2007 tirent 1.6dizel dotamatik şanzıman var araç ilk çalışmada 25 dakka çalışınca şanzıman devreye giriyor araç hareket etmiyor gaz yemiyor ama şanzıman arza yazısı gittikten sonra hiç bir sıkıntı kalmıyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Nisan 2021 at 09:09

   Nail Bey, bahsettiğiniz sorun aracınızın ECU’sünden yada elektrik tesisatından kaynaklı olabilir.

 57. VURAL MEHMET
  VURAL MEHMET / Cevapla 7 Nisan 2021 at 21:54

  SELAM BUGÜN HER ZAMAN Kİ GİBİ YOLA ÇIKTIK FAKAT ARABA ANİDEN DURDU VE EKRANDA AKTARMA ŞANZIMAN İLE İLGİLİ BİR YAZI BELİRDİ MOTOR GAYET İYİ ÇALIŞIYOR FAKAT HAREKET ETMEK İSTEDİĞİMDE TEKRAR DURUYOR VE BEN DE ARTIK HAREKET ETTİRMEDİM SORUN NE OLABİLİR ACABA AY

 58. Tacettin
  Tacettin / Cevapla 30 Mayıs 2021 at 21:16

  Ford focus 2016 benzinli trendx power shift şanzıman yağı varmi:
  Varsa kaç km de degisir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 31 Mayıs 2021 at 09:55

   Tacettin Bey, motul firmasının ford focus için önerdiği km 45.000 ile 50.000 km aralığındadır. Şuan için mevcut powershift yağı değişim fiyatımızda 850 TL’ dir.

 59. Murat Yokuş
  Murat Yokuş / Cevapla 14 Haziran 2021 at 22:32

  2007 model ford focus ghia otomatik vites benzinli lpg aracımın vites geçişlerinde sorunum yok ama aracın altından bakınca şanzımanın üzerinde kelebeğe benzer kablolu bir cıvata bağlı olan malzeden çok ince yağ kaçağı var ilerleyen zamanlarda bana bi sorun yaratır mı ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Haziran 2021 at 18:16

   Murat Bey, şanzımanınızın uzun dönemde yağsız kalması size sorun yaratabilir. O yüzden bir an önce yağ kaçağını gidermenizi tavsiye ederiz.

 60. Kenan
  Kenan / Cevapla 18 Haziran 2021 at 23:08

  Ford focus 2013 1.6 benzin. ariza kodu p0805

  Yardim ederseniz sevinirim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Haziran 2021 at 20:25

   Kenan bey, muhtemelen şanzımanın TCM ünitesinde elektriksel problem bulunmaktadır. Yenisi ile değiştirilmesini öneririz.

   • Cihat Çakır
    Cihat Çakır / Cevapla 23 Kasım 2021 at 03:40

    2016 focus dizel powershift aracim özellikle rampalarda düşük viteste metal surtmesi gibi sesler geliyor hizlaninca ses yapmiyor yardımcı olursanız sevinirim.Kolay gelsin.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 18 Nisan 2022 at 02:38

     Cihat bey, problem kavramadan veya volanttan olabilir. Hangi ilde olduğunuzu söylerseniz, size ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

 61. mustafa
  mustafa / Cevapla 21 Kasım 2021 at 14:00

  merhabalar 2006 focus 1.6 tdci cvt aracimda şanzıman basınç arzası var dedi usta ben şanzımanın basınç ayarını nasıl yaptırabilirim.eskişehirden yazıyorum.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Nisan 2022 at 02:39

   Mustafa bey, Ford cvt en problemli şanzımanlardan birisidir ve Atco olarak bu şanzıman grubuna hizmet sunamıyoruz maalesef.

 62. mevlut caglarer
  mevlut caglarer / Cevapla 10 Ocak 2022 at 14:40

  2013 ford focus 95 binde vites geçişlerini begenmıyorum acaba kavrama degısmesımı gerekır ondan kaynaklımıdır . yuksek devırlerde gaza yuklendıgımde kacırma yapıyor baskı balata sıyırmıs gıbı acaba fıyat ne cıkar sıkıntı buyukmudur. yardımcı olursanız sevınırım.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Nisan 2022 at 02:36

   Mevlüt bey, bu araçlarda kavrama, manuel vitesli arabalardaki baskı balata ile aynıdır. Belirli bir ömrü vardır. Fiyatı piyasada ithalatçıdan gelen fiyata göre değişmektedir. Hangi ilde olduğunuzu söylerseniz, size ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

 63. Fatih
  Fatih / Cevapla 11 Ocak 2022 at 22:01

  2016 1.5 dizel otomatik Ford focus aracim var c sıkışması ve c basınç sensörü arızası görünüyor ayrıca 1 3 5 e geçiyor sınırlı sanziman hatası veriyor sorunu ve çözümü öğrenmek istiyorum sizin içinde uygunsa

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Şubat 2022 at 01:47

   Fatih Bey, aracınızı İstanbul Kartal veya Levent, Ankara veya İzmir şubelerimizden birisine getirirseniz, sorununuzu garantili olarak çözebiliriz.

 64. emrah
  emrah / Cevapla 21 Mart 2022 at 00:34

  Merhabalar,

  2013 model volvo powershift aracımda zaman zaman geri viteste hareket etmeme problemi başladı. Yorumunuz nedir acaba? Müsait zamanda istanbul’a gelmek istiyorum.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Nisan 2022 at 00:26

   Emrah bey, mekatronik ünite kaynaklıdır. Garantili şekilde tamirini yapabilmekteyiz.

 65. ismail
  ismail / Cevapla 23 Haziran 2022 at 11:09

  mrb 2013 benzinli otomatik focus aracımın vistes geçişlerinide sıkıntı var yüksek devirde vites zor geçiyor bazen geçmiyor bazen s moduna geçmiyor yardımcı olursanız sevinirim..

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 25 Haziran 2022 at 09:06

   Merhaba İsmail Bey, kavramanızda, mekatroniğinizde ve kartınız da arıza var gibi görünüyor. Öncelikle bir servise gidip arıza kodlarına baktırmanızı öneririz. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 66. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 12 Temmuz 2022 at 22:17

  Merhaba.2010 benzin lpgli otomatik vites ford aracımda yuksek vites gecişlerinde gecikme oluyor ve sonrasında önce vites kutusu arızası daha sonrada motor arıza lambası yanıyor.Bu arıza lambalarından sonra vites geçişleri vuruntulu ve cok geç oluyor.Arabayı biraz durdurunca geri düzeliyor.Bu arızanın nedeni nedir?Yardımcı olursanız sevinirim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Temmuz 2022 at 08:49

   Merhaba Mehmet Bey, şanzımanda basınç kaçağı öngörülüyor. Şanzıman beyninin ve tork konvertörününün de incelenmesi gerekebilir. Size en doğru teşhisi sunabilmemiz için aracınıza cihaz bağlayıp arıza kodlarına bakmamız gerekmektedir. Arıza kodlarıyla birlikte size aracınıza yapılması gereken işlemler hakkında net bir bilgi verebiliriz. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz

 67. Bekir Toker
  Bekir Toker / Cevapla 13 Temmuz 2022 at 13:23

  Merhaba iyi çalışmalar 2013 focus benzin lpg otomatik aracımda şanzıman arızalı servise götürün uyarısı yazdı. aracım ilk kalkışta normal kalkıyor ikinci vitese normal geçiyor sonrasında ise sanki S modunda kullanıyor gibi yüksek devirde vites atıyor düz yola çıkınca hız 100 km de giderken vites atmadığından dolayı yüksek devirde gidiyor fakat bi N ye alıp tekrar D ye çekince uygun vitei buluyor normal bir şekilde gidiyor. ayrıca ekranda S moduna geçmiyor S de kalkınca vites değiştirmiyor ve vites üzerinde rtı eksi tuşları yani manuel mod çalışmıyor acaba yazılımsal bir sorunmudur ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Temmuz 2022 at 17:17

   Merhaba Bekir Bey, araçta bulunan arızayla ilgili net bir şey söyleyebilmemiz için öncelikle araca cihaz bağlayıp arıza kodlarına bakmamız gerekiyor, ardından size net bir bilgi verebiliriz. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

   • Bekir Toker
    Bekir Toker / Cevapla 3 Ağustos 2022 at 11:39

    merhabalar arıza tekrar yanınca bilgisayara bağlattım aracı arıza kodu 606 dediler

 68. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 24 Temmuz 2022 at 13:08

  Teşekkür ederim cevabınız için.Ankarada şubeniz nerde?

 69. Emre
  Emre / Cevapla 28 Temmuz 2022 at 08:27

  Merhabalar, 2006 model Focus 1.6 benzin otomatik (4ileri) şanzıman aracım var, araç ile yaklaşık 30-45 dk yol yaptıktan sonra durakladığımızda D konumunda olmasına rağmen araç boşa düşüyor ve devir yükselmesine rağmen araç ilerlemiyor yaklaşık 10 sn bekledikten sonra vites kendi kendine geçişi yapıp ilerleme sağlıyor.Sorun neden olabilir? Tahmini masrafı ne tutar? Yardımcı olursanız sevinirim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 2 Ağustos 2022 at 10:41

   Merhaba Emre Bey, aracınızın şanzımanında kaçak olabilir. Mutlaka bir servise götürüp arıza tespit cihazına bağlatıp arıza kodlarına baktırmanızı öneriyoruz. Biz bu model araçlara şu an için hizmet verememekteyiz.

 70. Resul 54
  Resul 54 / Cevapla 26 Ekim 2022 at 21:45

  Merhabalar
  2010 model Ford focus 2.5 otomatik vites aracım var
  Aracım soğuk iken mesela sabahları çok dik rampalarda ileri ve geri kaçırma kesinlikle yapmıyor fakat bir müddet yol aldıktan sonra yani motor yada şanzıman ısınınca diyelim aynı rampada ileride geri de hafif hafif kaçırma yapıyor
  Aracın performansında gidişinde bi sorun yok geçişleri gayet güzel 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum
  Naçizane fikrinizi almak isterim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Ekim 2022 at 10:40

   Merhaba Resul Bey, araca bir cihaz bağlatıp arıza kodlarına baktırmaknız gerekmektedir. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 71. haker
  haker / Cevapla 18 Kasım 2022 at 12:05

  merhaba;
  2005 model 1,6 otomatik ford marka aracım otomatik vites kolu mekanik olarak ileri geri geliyor ancak hangi kademeye alırsam alayım ekranda yalnızca D konumu gözüküyor. d olduğu için aracı harekette ettiremiyorum.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 21 Kasım 2022 at 13:41

   Merhaba Hakkı Bey, aracınızda bulunan şanzıman modeline şirket olarak şu an için hizmet vermemekteyiz. Aracınızın arıza kodlarına baktırmanızı öneririz.

 72. ENSAR
  ENSAR / Cevapla 21 Kasım 2022 at 20:10

  merhabalar kolay gelsin öncelikle. Erzurum dan selamlar.
  2013 focus 1.6 ti vct otomotik benzinli araç. kontağı çevirdiğimde şanzıman hazır yazısı çıkıyor.( önceden çıkmıyordu) çalıştırınca frene bassam dahi P den çıkmıyor( vites üzerindeki mandal hareket etmiyor) birkaç kez tekrar deneyince araç vitese geçiyor ama biraz ilerledikten sonra vitesten düşüyor sanki araç boşta. sonra sürece baştan başlıyorum ama ikinci kez araç yürüdüğünde daha vitesten düşmüyor. yazın şanzıman beyni arıza verince yenisini taktırmıştım şimdi de böyle bir sorun yaşıyorum. işin aslı pek anlayan da yok. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Kasım 2022 at 08:59

   Merhaba Ensar Bey, belirtmiş olduğunuz arızaya göre size önerebileceğimiz, ilk olarak fren müşürünüzün elektrik tesisatını ve vites kolunuzu kontrol ettirmeniz olacaktır.

   • Ensar
    Ensar / Cevapla 23 Kasım 2022 at 01:35

    İlgi ve alakanız için çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi insanların sayısı artar inşallah

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 23 Kasım 2022 at 08:58

     Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Umarız sorununuz en kısa sürede çözülür.

 73. Selman
  Selman / Cevapla 1 Aralık 2022 at 15:10

  Merhaba, öncelikle kolaylıklar dilerim
  2007 Focus, LPG+Benzin aracım var, 234.000 km. Son zamanlarda özellikle 70-80 km üzerinde sabit hızla ilerlerken devir birden yükselmeye başlıyor ve birkaç saniye sonra vuruntu ile araç öne atıyor. Özellikle araç ısındıkça bu durum daha sık gerçekleşiyor. Hatta bu durumda vites manuele alınsada ekran ve sistem D konumunda kalıyor. Fakat şehir içinde (düşük hızlarda) kullanımda karşılaştığım bir durum değil. Küçük viteslerde motor soğukken geç algılama bazen olabiliyor.
  Makinaya bağlandığında selenoid hatası verdi. Başka beyin ile deneme yapıldı fakat çözüm olmadı. Bu aşamada sorunun şanzımandan olduğu bilgisini ve açılması gerektiği bilgisini alıyorum. Benzer problemlerde neden genelde şanzımandan mı çıkar? Yoksa selenoid valf tenmidir?
  Aracı görmeden fikir vermek pek mantıklı olmasa da tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Bu doğrultuda aracımızı bırakıp çıkmak yerine daha sorgulayıcı olabiliriz.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 5 Aralık 2022 at 09:07

   Merhaba Selman Bey, şirket olarak aracınızda bulunan 4F27E şanzımanına ve LPg’li araçlara hizmet vermemekteyiz.

 74. Adem SARICA
  Adem SARICA / Cevapla 30 Aralık 2022 at 13:45

  Merhaba, araç 1016 model focus 1,5 tdci powershift. aracı hareket ettikten bir müddet sonra araç durup stop ediyor. bu sorun mekatronikten mi yoksa şanzımandan mı kaynaklanıyor. Öngörüde bulunabilirseniz, tamiri de mümkün olur mu yoksa sıfır parçamı takmamız gerekir.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 30 Aralık 2022 at 15:55

   Merhaba Adem Bey, öncelikle aracın arıza kodlarına bakıp yorum yapmak daha doğru olacaktır. Verdiği arıza kodlarına göre arızanın mekatronik ünite mi yoksa şanzıman içinden kaynaklı bir arıza mı olduğu belli olacaktır. Şanzıman, kavrama veya beyinle alakalı arıza tespit edildiğinde revizyonu mümkündür. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp diagnos ile ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 75. Sinan
  Sinan / Cevapla 25 Ocak 2023 at 23:24

  Merhaba aracım 2014 model ford focus 1.6 benzinli yarı otomatik bir araç araçtaki sorun yeni başladı 160 bin km de ilk başlarda ki uzun olda 5 gün önce oldu 4. Vitesten 5 e geçerken geç geçti 6 bin devire vurdu az daha geçmese ben müdahale edecektim geçerken araba resmen silkelendi sonra biraz yokuşta ki tam sollama yaptım vites 5 te şanzuman hatası verdi ve hızım 80 e kadar düştü gaz yemedi hali ile 4 lü yakıp sağa durmak istedim ancak Frene baktıkça araba daha çok silkeleme yaptı zor şer vitesten saldı durdum yanımda odb cihazım vardı hata kodu taradım p07A2 p0420 hataları verdi hataları sildim kontak kapatıp geri açtım hatalar gitti aracı çalıştırdım D ye aldım gaza dokundum araç gitmedi r ye aldım gaza dokundum yine gitmedi n ye aldım p ye aldım derken kapattım indim aracı kitledim geri açtım bindim d ye alıp bastım gaza yürüdü rahat 300 km gittim hiç sorun yaşamadan sonra gene yaptı gene hataları sildim çünkü vitesi kilitliyor sabit 4. Viteste gidiyor 80km ile mecbur durdum hataları silip devam ettim bugün köye gittim sıkıntı yoktu dönüşte yol yokuş yine yaptı sildim kodları yine yaptı derken 60km yolu zehir etti forscan ile tüm modülleri sıfırladım tekrardan adaptasyon öğrenme yaptım şanzumana ama a noktası b noktası sürtünme gibi hatalar verdi şimdi araç hiçbir şekilde 1 den 2 ye geçmiyor zorla kodları silip s moda aldım 2 ye zor geçirdim 3 e attım 4 e attım derken takır tukur sesler gelmeye başladı yine ısındı uyarısı verdi sonra fan açtı deli gibi ki bu arabanın ben daha fan açtığını pek görmedim kısacası hatalar bunlar sorunu nedir bunun kavrama mı? Beyin mı?

 76. Özgür
  Özgür / Cevapla 25 Şubat 2023 at 22:11

  Merhaba aracım focus 2007 1.6 otomatik benzinli araç aracım p0733 hatası veriyor, ekranda otomatik vites kutusu arızası yazıyor, araç özellikle yokuşlarda devir saati 4 bin 5 bin devirlere geliyor araç hızlanmıyor ya da vites değiştiremiyor ve yukarıdaki arızayı veriyor. 5 dk stop edip bekleyince bazen aynı hatayı aynı koşullarda verirken bazen vermeyebiliyor cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Şubat 2023 at 08:58

   Merhaba Özgür Bey, aracınızda 3. vites dişli oran hatası var. Bu arıza bize ”Şanzımanın kesinlikle açılıp incelenmesi gerekiyor.” der. Hem şanzıman beyninde hem de şanzıman içinde basınç kaçağı söz konusudur. Aracınızda 4F27E kodlu bir şanzıman var. Bu şanzımanın komple sıfır hali elimizde mevcut, daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0552 606 87 84 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 77. Hayrettin
  Hayrettin / Cevapla 28 Mayıs 2023 at 01:11

  Merhaba ben Afyonkarahisar dan yazmaktayim 2006 fokus gh otamatik fides aracım Kalkışta titreme ve biraz 3,5kilomere sonra vites kutusu arzasi yazıyor neden olabilir kaç para maliyeti olur

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 29 Mayıs 2023 at 11:47

   Merhaba Hayrettin Bey, aracınız benzinli mi? benzinli ise bizde aracın komple sıfır şanzımanı var, size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 0552 606 87 84 nolu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

 78. ibrahim
  ibrahim / Cevapla 4 Eylül 2023 at 09:44

  merhabalar 2015 1600 ford focus benzin+ lpg aracım (122000 km oldu.) 5 ay önce yagmurlu havalarda 3-4 gün çalıştırmadım. Şanzıman hazır yazısı çıktı. kontak boşta çevrilmiyor. araç çalışmadı. hava ısınınca kendiliğinden geçti. Ankara 2 gündür yağışlı bugün sabah gene şanzıman hazır yazısı çıktı yine kontak çevrilmiyor. havanın düzelmesini bekliyorum. yardımcı olurmusunuz.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Eylül 2023 at 09:37

   Merhaba, aracınızdaki 6dct250 maalesef yaptığımız şanzıman modeli değil.

 79. Volkan
  Volkan / Cevapla 13 Ekim 2023 at 22:32

  Merhabalar
  2010 model 1.6 lpgli focus 4 vites otomatik vites aracım var. Aracım önce motor arızası verip sonra vites kutusu arızası verdi. 2. Vitesten yukarı geçiş yapmadı. 2.vites yanlış oranı ve sıcaklık sensörü hatası verdi.(P0732 hatası ve P0972 hatası P1783) Ardından şanzıman tamir edildi. Komple dolu tas ve arka kapak, orjinal band ve hidrolik beyin değişti.. 3 ay geçmeden tekrar vites kutusu arızası verdi. Ama geçişlerde bir problem yok. Ve uyarı gitti. Ayrıca dikkat ettiğim kadarıyla 2.viteste rampa çıkarken devir yükselip geri düşüyor. Kaçırıyor gibi. Zaten çok hantal bir araç. Hiç 1.6 gibi değil gidişi. Yardımcı olabilirmisiniz acaba

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Ekim 2023 at 11:15

   Merhaba, aracınızda bulunan şanzıman modelinin revizyonu olsa dahi randıman tutması maalesef biraz zor oluyor. Sizin araç için elimizde sıfır şanzıman mevcut. Ayrıntılı bilgi için 0552 606 87 84 nolu telefonumuzu arayıp bilgi alabilirsiniz.

 80. Mehmet aksoy
  Mehmet aksoy / Cevapla 16 Ekim 2023 at 00:23

  Merhabalar kolay gelsin 2012 1.6 ti-vct lpg li aracım var otomatik aracımın baskısını değiştirdim ancak baskısını değiştirdikten sonra özellikle agrasif kullanmalarda silkeleme yapıyor bütün viteslerde oluyor sanki manuel araçta ayağınızı debriyajdan birden kaldırıyormuş gibi oluyor sorun neyden olabilir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Ekim 2023 at 11:21

   Merhaba, beyinle alakalı bir sorun olabilir. Cihaz bağlayıp arıza kodlarına baktırmanız gerekiyor.

 81. Cengiz
  Cengiz / Cevapla 26 Kasım 2023 at 00:26

  Merhaba ATCO. Aracım 2010 benzinli focus 4 ileri otomatik.
  Aracımın gidişinde, vites geçişlerinde, rolantisinde problem yok fakat kalkış için ayağımı frenden çekerken ilk hareketinde ve dururken tam durmaya yakın hafif titreme oluyor. Gaz verip kalkarken titreme yok. Freni hafif salıp kaymasına izin verdiğimde titreme var. Bu arıza nedendir?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Kasım 2023 at 09:33

   Merhaba, torkla alakalı bir arıza olabilir. Cihaz bağlayıp arıza kodlarına baktırmakta fayda var, dilerseniz size en yakın servisimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0552 606 87 84 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 82. fatih
  fatih / Cevapla 8 Ocak 2024 at 23:03

  Merhaba 2017 1.5 tdci Powershitf şanzımanlı aracımı dün aldım. experde şanzımanda yağ kaçağı olduğu söylendi ben de altta terlemeyi gördüm. aracın servis kayıtlarına baktığımda araç garanti kapsamında 44 bin kmde yağ kaçağı için servise başvurmuş sadece yağ eklemesi yapmışlar. düzenli şekilde serviste 40 bin kmde bakımları yapılmış en son 150 binde bakımı yapılmış şuan araç 185 binde ve şanzımanda kaçak var yeni aldığım için size danışmak istedim. vites geçişleri sorunsuz hiç hissetmiyorum kaçağın bu araçlarda kronik olduğunu duydum çok üzerinde durmalı mıyım ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 10 Ocak 2024 at 17:46

   Merhaba, öcenlikle yağ şanzımanın ortasından mı yoksa motora yakın olan kısımdan mı geliyor bunu net ifade etmenizi rica edeceğim? Şanzımanın yağsız kalması demek içinde balatadan selenoide kadar her üniteye zarar vermesi demek olur bu da size yüklü bir masraf açar. Eğer motora yakın olan ön kapaktan bir yağ kaçağı varsa, kavrama kapağı değiştirilir, kavramanın kendisi kontrol edilir ve kavramada bir problem yoksa kapak değişimi ile sorunu çözebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 0552 606 87 84 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 83. Fatih
  Fatih / Cevapla 17 Mart 2024 at 06:21

  Merhabalar aracım 2011 4 ileri otomatik.vites benzin LPG 210000 km de. Özellikle.uUn yolda şanzıman isimca muhtemelen yapiyor 4. Vitesten 3 vitese düştüğü zaman devir saati 4000-5000 e çıkıyor arab boşa.duser gibi oluyor ayagimi gazadan çekip tekrar bastığım zaman normale dönüyor. Beyin değişti tribün değişti sorun çözülmedi.simdi şanzıman değişecek deniliyor lütfen yapdimci olabilir msiiniz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 18 Mart 2024 at 14:03

   Merhaba, şanzıman içinde bir basınç kaybı olabilir. Elimizde sıfır şanzıman var, dilerseniz size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 0553 902 88 14 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 84. Hüseyin Taşan
  Hüseyin Taşan / Cevapla 14 Nisan 2024 at 23:05

  Merhabalar. Ford B Max 1,6 6 ileri benzinli otomatik aracım var. Aracım özellikle yaz ayında karşılaştığım problem belli bir süre gidince motor arıza lambasını yakıyor. Bu lamba sonrası aracım vites gecişleri yüksek devirlerde yapmaya ve hatta gecişlerde vuruntu şeklinde olmaktadır. Buna paralel ilk kalkışlarda titremelerde başlıyor. Kavrama ve şanzuman ısındığında oldugunu düşünüyorum. Kış aylarında sadece kalkışta titreme sorunu oluyor. Vites gecişleri normal oluyor. Aracımın devir göstergesi çoğunlukta 1100 devrin üstünde inişli çıkışlı durum oluyor. Dururken ayağımı frenden hafif çektiğimde devir normale dönüyor. Bu konular hakkında sizden yardım istiyorum. Aracımda hiç lpg takılmadı. Araç 85000 km de. Garantili çözüm sunacaksanız aracımı getirmek istiyorum. Muhtemel masrafın ne olabilecegini az çok tahmininiz olabilir benimle paylaşırsanız mutlu olurum. Tşk.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 15 Nisan 2024 at 15:06

   Merhaba, öncelikle aracınıza cihaz bağlayıp arıza kodlarına bakılması gerekiyor. Kalkıştaki titremenin sebebi kavrama olabilir fakat vuruntuya sebebiyet veren şey şanzıman beyni de olabilir. DCT250 kodlu şanzıman beyni tamir edilebilir bir model değil maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.