Ford Focus Otomatik Şanzıman Tamiri

Ford Focus otomatik şanzıman arızası yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Ford Focus araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Ford Focus otomatik şanzıman sorunu zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Ford Focus otomatik vites problemleri için kesin çözüm üretmekteyiz.

Ford Focus Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Ford Focus Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Ford Focus araçlarda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzıman tipleri:

 • Ford Focus 4F27E 4 Vites Otomatik Şanzıman Tamiri – 2012 öncesi benzinli araçlarda bulunur
 • Ford Focus Powershift Şanzıman Tamiri (6DCT250 Kuru kavrama) – 2012 sonrası benzinli araçlarda bulunur
 • Ford Focus Powershift Otomatik Şanzıman Tamiri (6DCT450 Islak kavrama) – 2015 sonrası dizel araçlarda bulunur
 • Ford Focus 6F35 Otomatik Şanzıman Tamiri – 2016 sonrası benzinli araçlarda bulunur

Focus Otomatik Şanzıman Arızaları

2012 yılına kadar üretilmiş olan benzinli Focus araçlarda bulunan 4F27E otomatik şanzıman oldukça sıkıntısız bir şanzıman çeşitidir. Kilometreye bağlı olarak vites geçişlerinde devir yükselmesi, vitese geçmeme, dip gazda arıza moduna geçme, R’de ve D’de geç doldurma ve otomatik vites vuruntusu gibi sorunları firmamızda garantili olarak çözüme kavuşturulmaktadır.

Focus Ecoboost Şanzıman Arızaları

Ford Ecoboost otomatik şanzıman araçlarda bulunan 6F35, Ford tarafından Opel’in tasarımı üzerine geliştirilmiş bir şanzımandır. 2016 model ve üstü benzinli Ecoboost araçlarda bulunan bu şanzıman ise daha çok selenoid arızalarından dolayı müşterilerini mutsuz etmekte, bu arızalar vites geçiş vuruntu problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tübitak destekli geliştirdiğimiz selenoid ve valf body test ünitelerimiz bu sorunları rahatlıkla ortalıktan kaldırabilmektedir.

Ford Focus Kavrama Problemi

Focus Powershift şanzımanlarda yaşanan kavrama problemlerini, benzinli araçlarda bulunan kuru kavrama ve dizel araçlarda bulunan ıslak kavrama olarak ikiye ayırmak faydalı olacaktır:

Benzinli Focus kavrama problemleri:

Benzinli Focus powershift araçlarda (DPS250) şehir trafiğinde şanzımanın aşırı ısınması ile beraber “şanzıman çok ısındı” ve “güvenli durun” uyarısı ekranda belirebilir. Vites kutusu arızası uyarısı ile birlikte araçta R kaybolur, aracımız D’de araç yavaş hareket eder. Genellikle de kontağı açıp kapatınca araç kendi haline döner. Atco Mühendislik olarak bu tip arızalarda müşterilerimize ilk olarak araca yazılım güncellemesi yaptırılmasını önermekteyiz.

Eğer aracınızda ilk kalkışta, 2.viteste titreme, 2’den 3’e geçerken silkeleme varsa, büyük ihtimal powershift kuru kavramanızın değişmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda şanzıman adaptasyonu yaparak nispeten iyileştirmeler olduğu ise görülmüştür. Güncel Focus kavrama seti fiyatı için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dizel Focus kavrama problemleri:

Ford Focus 1.5Tdci Powershift şanzımanların en büyük sorunu kalkışta titreme problemidir. Özellikle yokuşta aracın birkaç saniye geç kavrayıp aniden ileri gitmesi kullanıcıları rahatsız edebilmektedir.

Ford Focus Powershift Beyin Problemi

Focus Powershift şanzımanlarda yaşanan beyin, bir diğer adıyla TCM veya mekatronik problemlerini, benzinli araçlarda bulunan kuru kavrama ve dizel araçlarda bulunan ıslak kavrama olarak ikiye ayırmak faydalı olacaktır:

Benzinli Focus Powerhift TCM Problemi: 

İlk Focus Powershift araçlarda TCM üniteleri gerçekten çok problemliydi. O kadar problemliydi ki, birçok yazılım güncellemesi yanı sıra, ünitenin kendisinde de bizim tespitimiz 10 farklı versiyon sürülerek iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Sıklıkla karşılaşılan arızalar:

 • Aracın parktan çıkmaması,
 • İleri ve geri vitesin kaybolması,
 • Otomatik vites geçmemesi,
 • P yanıp sönmesi
 • Ekranda PRNDS ışıklarının karışması
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Vites geçişlerinde ses
 • Spor moda geçmeme sayılabilir.

İlk TCM ünitelerinin en çok karşılaşılan arızaları P0607, P06B8, P0884 arıza kodlarıdır. Zaman içerisinde Ford mühendisleri P0606 diye bir kodu aktif kullanmaya başlayarak TCM çökecek diye erken uyarı sistemi kurmayı uygun gördüler.

Bugün ise o günlerden geriye sadece sıklıkla karşılaşılan P0900 Cluth actuator open circuit ( kavrama aktüatör açık devre ) arızası kalmıştır. Bu arıza TCM (şanzıman beyni) ile alakalı bir arızadır ve elektronik beyin ünitesinin değişmesi gerekir.

Dizel Focus Mekatronik sorunları:

6DCT451 Powershift şanzımanların TCM ünitesi (şanzıman beyni) arızalanınca araç geri viteste hemen tepki vermemeye ve ısınınca geri vites kaybolmaya başlar. Uzun kullanımlarda şanzıman ısınınca ekranda düşük şanzıman performansı” çıkar, şanzıman arızası uyarısı yanar ve rampa çıkarken devir saatinde dalgalanma gözlemlenir. Aracın vites geçişlerinde sert sarsıntılar meydana gelebilir. Genellikle arıza tespit cihazına bağlanıldığında şu arıza kodları gözlemlenir: 

  • P0766 – Shift Solenoid D Performans
  • P0796 – Basınç Kontrol Selenoidi C Performans
  • P1761 – Selenoid C Düşük Peformans
  • P2714 – Basınç Kontrol Solenoidi D Performans

Ayrıca bazı durumlarda P0715 ve P1715 gibi arıza kodları da gerçekleşebilir.

Yetkili servislerde oldukça pahalı olan ve 12.000 TL’den başlayan bu üniteler, Atco mühendisleri tarafından oluşturulan tamir yöntemleri ile firmamızda garantili ortadan kaldırılarak onarılmaktadır. Revizyonlu ve yeni Focus otomatik şanzıman beyni fiyatları için tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Ford Focus Powershift Arızalarına Kesin Çözüm

Uzun yıllardır Avis gibi Türkiye’nin en büyük Ford araç parkına sahip filosunun şanzıman arızaları konusundaki çözüm ortağı olan firmamızda Ford Focus Powershift otomatik şanzıman tamiri garantili olarak yapılmaktadır. Özellikle kalkışta titreme problemi yaşayan Ford Focus araçların sorunları kuru kavramalı araçlarda kavrama kiti değişimi, ıslak kavramalı araçlarda kavrama kiti tamiri yapılarak, garantili olarak çözülmektedir. Ford Focus Powershift kavrama fiyatı ve Focus Powershift kavrama değişimi fiyatı için 0 216 365 95 00 nolu telefondan tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ford Focus CVT Şanzıman Arızaları

Ford Focus 1.6 Tdci ve 2.0 Tdci araçlarda kullanılan CVT şanzımana ayrı bir başlık açmak gerekmektedir ki, firmamızda bu şanzımanın tamiri yapılmamaktadır.

Focus Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Ford Focus otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede Ford Focus otomatik vites sorunları garantili olarak ortadan kaldırılacak şekilde otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Ford Focus araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Ford Focus şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Ford Focus otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Ford Focus Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Ford Focus şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Ford Focus otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ford Focus şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Ford Focus şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Ford Focus Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Ford Focus aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

143 thoughts on “Ford Focus Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.