Chery Otomatik Şanzıman

Chery aracınızda otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Chery araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Chery otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Chery otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Chery grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

Chery DPO AL4 Otomatik Şanzıman Sorunları

Chery Tiggo 2.0 aracınızda aşağıda belirtilen sorunlardan bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, muhtemelen otomatik şanzımanınızda PWM selenoid problemi yaşamaktasınız:

 • Aracı ilk çalıştırmaya başladığınızdan yaklaşık 1 dakika sonra araçta “küt” diye çok sert bir vuruntu oluyorsa – arkadan araba çarpmış gibi
 • Araç arıza moduna düşüyorsa ve 3.viteste kilitliyorsa
 • Aracınız gaz yemiyor ve hızlanmıyorsa
 • Aracı sağa çekip kontağı açıp kapattığınızda arızanız sona eriyorsa

Her ne kadar kullanıcılar arasında bu belirtilen durumlarda şanzıman yağı ve PWM selenoid valf değişimi (bu selenoidten şanzımanınızda iki adet bulunur, birisi yağ basıncını, diğeri tork konvertör hareketini kontrol eder) yaygın olarak yapılsa da, birçok durumda bu yeterli olmamaktadır.

Chery DPO Selenoid Valfi

Zira burada arızanın kök nedeni, bozulmaya başlayan şanzıman yağı ve elektrovanalar olabileceği gibi, aracın hidrolik kontrol ünitesi (şanzıman beyni) de olabilir. Özellikle yukarıdaki arızalara ek olarak aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız, DPO AL4 otomatik şanzıman beynini kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır:

 • Uzun süre şehiriçi kullanımdan sonra araç geriye kaçırmaya başlıyorsa
 • Özellikle yokuşlarda çekiş düşüyorsa
 • Aracı bu şekilde kullanılırken hararet aşırı yükseliyorsa

Chery Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik şanzıman tamirinde doğru yöntem, selenoidlerin, valf gövdesinin ve şanzıman iç parçalarının teknik şartnamelere uygunluklarının gerekli teknolojik ekipmanlar (selenoid test makineleri ve valfbody test cihazları) ile test edilmesidir. Aksi durumda defaatle selenoidleri, valf gövdesini ve şanzımanı söküp takmak zorunda kalabilirsiniz.

Chery araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Chery şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır.

Maalesef Covid19 sebebi ile Chery araçlardaki AL4 diğer adıyla DPO şanzımanlara hizmet sunamıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz!

Chery Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Chery şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Chery otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Chery şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Chery şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Chery Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Chery aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

8 thoughts on “Chery Otomatik Şanzıman

 1. Nazim
  Nazim / Cevapla 31 Ağustos 2020 at 14:46

  Merhaba. Chery Tiggo yıl 2013 motor 1600. Otomatik (robot) şanzıman 5. vitesde 5 rakamı yanıp sönüyor. Arıza lambası yanıyor.

  • İbrahim
   İbrahim / Cevapla 3 Ekim 2020 at 10:33

   Merhaba bende aynı sorun var neden kaynaklı bulabildinizmi

  • İbrahim
   İbrahim / Cevapla 3 Ekim 2020 at 10:34

   Merhaba bende aynı sorun var neden kaynaklı bulabildinizmi aceba

  • Yusuf
   Yusuf / Cevapla 3 Ekim 2020 at 23:29

   Şanzuman robot yağını değiştirin ,,, eksilmişse ilave edin

 2. SALİH
  SALİH / Cevapla 12 Eylül 2020 at 07:44

  Merhaba 2011 model 2000 motor wın işığı yandı araç kalkarken çok ağırlaştı

 3. Selim över
  Selim över / Cevapla 2 Mayıs 2021 at 02:03

  Merhaba! Aracım 2011 model cher kimo foza yari otomatık sanzumandan hareket etmeden cat dıye ses gelıyor ve arac vitese geciyor gıtmıyor ses gelıyor cat dıye yardımcı olurmusunuz

 4. Abdullah
  Abdullah / Cevapla 23 Mayıs 2021 at 19:48

  Merhaba 2009 model Chery tiggo 2.0 otomatik araç var bende bazen yolda giderken şanzıman arıza ışığı yanıyor kontak açıp kapatınca sönüyor bazen N konumundan D konumuna geçerken zorlanıyor vites geçişlerinde vuruyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Mayıs 2021 at 09:47

   Abdullah Bey, şanzımanınız içerisinde ki valfbody’ den kaynaklı olarak bu arızayı yaşamaktasınızdır arıza tespit cihazı bağlayıp hangi kanallarda sorun yaşadığınızı öğrenmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.