Skoda Octavia Otomatik Şanzıman Tamiri

Skoda Octavia otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Skoda Octavia araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Skoda Octavia otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Skoda Octavia otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Skoda Octavia Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Skoda Octavia araçlara garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

 • Skoda Octavia 01M Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Skoda Octavia DSG Otomatik Şanzıman Tamiri (6 ileri 02E)
 • Skoda Octavia DSG Otomatik Şanzıman Tamiri (7 ileri 0AM)Audi-A3-DSG-0AM-Otomatik-Sanziman-Tamiri-01

Skoda ZF Şanzıman Arızaları

Skoda 2000-2008 yılları arasında Octavia araçlarında ZF üretimi 5HP19FL şanzımanı tercih etmiştir. ZF5HP19FL (01L) Skoda şanzımanların başlıca sorunları geri viteste vuruntu ve sarsıntı, geri viteste aracın gaz yememesi, D’ye alınca vuruntu, rampada aracın çekişten düşmesi, vites geçişlerinde vuruntu ve boşa düşmesi gibi arızalardır.

Birçoğu kilometreye bağlı bu arızaların büyük çoğunluğunun nedeni işlevini yitirmekte olan selenoid valfler ve aşınmış şanzıman beyin (hidolik) üniteleridir. 

Eğer Skoda Octavia otomatik şanzımanınız yukarıda bahsedilen sorunlardan bir veya birkaç tanesine sahipse, en yakın serviste aracınıza arıza tespit cihazı bağlatıp, arıza kodlarını almanızı tavsiye ederiz. Skoda otomatik şanzıman arızaları hakkında her zaman 0 216 365 95 00 nolu telefonumuzdan destek alabilirsiniz.

Octavia Tork Konvertörü Arızası

5HP19 serisi ZF şanzıman kullanan Skoda araçlarda sıklıkla karşılan tork konvertör arızası, aracınız sabit bir hızda giderken, devir saatinde göreceğiniz oynamalardır. Eğer 100 km ve üzeri bir hızda ayağınız gaz pedalında sabit konumda giderken devir saatiniz 1500 ile 2000 devir arasında oynuyorsa, tork konvertörünüz arızalıdır.

Tork konvertör arızasının başka bir belirtisi, aracınız düz bir yolda giderken zaman zaman size  kasis üzerinden geçiyor hissi vermesidir. Bunun nedeni kaçıran şanzıman türbünü balatalarıdır. Firmamızda her türlü ZF tork konvertörü tamiri garantili olarak yapılmaktadır.

Octavia DSG Şanzıman Arızaları

Dsg şanzıman kullanan Skoda Octavia araçlarda genellikle karşılaşılan arızalar:

 1. DSG mekatronik arızası
 2. Mekatronik kart arızası
 3. Kavrama arızası
 4. Aşırı ısınma problemi
 5. Yüksek kilometrelerde volantta ses

Olarak sıralanabilir. Aşağıda en sık rastlanan üç arıza, Octavia DSG mekatronik arızası, mekatronik kartı arızası ve Octavia kavrama arızası konularını sizler için ele aldık.

Octavia Mekatronik Tamiri

Sarsıntı, gürültülü ses, titreşim ve vites geçişlerinde gelmeye başlayan bir ses mekatronik probleminin habercisidir. Eğer aracınızı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, hasar artacak ve aracınız bir sabah marşa bastığınızda hareket etmeyecektir.

Octavia P189C P17BF Arıza Kodları 

Skoda Octavia mekatronik arızası olduğunda genellikle şu arıza kodları ile karşılaşırsınız:

 • P189C Yetersiz basınç oluşumu nedeni ile fonksiyon kısıtlaması
 • P17BF Pompa koruması maksimum sınıra ulaştı
 • P1604-00 Ünite arızası
 • P0562-00 Gerilim beslemesi  – gerilim çok küçük

Her durumda da şanzımanın mekatronik ünitesinin sökülmesi gerekmektedir. Türkiye’nin en büyük şanzıman merkezi olan firmamız ülke genelindeki servis ağı ile ilinizde sizlere mekatronik arızalarının çözümü hakkında yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Octavia Mekatronik Kart Arızası

Eğer ekranınızda PRND ışıkları yanıp sönüyor ise, büyük ihtimalle mekatronik kartı arızası yaşıyorsunuz.Bazen R’ye aldığınızda ekranda aracınız P konumunda gözükür, bazen D’ye aldığınızda ekranda aracınız N veya R konumunda gözükebilir. Ayrıca bir başka belirtisi vites konumuna aldığında ekranda anahtar işareti çıkmasıdır. Nadir durumlarda kartların içerisindeki yollar bozularak selenoid arızaları gibi arızaların DTC olarak araç bilgisayarında oluşturulduğu da uzman ekibimiz tarafından saptanmıştır.

Octavia Kavrama Arızaları

DSG kavrama kullanan araçlarda kavrama arızası, özellikle yokuşlarda araca gaz verilirken hızlanmama, çekişte zayıflık yada ilk hareket sırasında duran aracı yerinden güçlükle kaldırma şeklinde kendisini gösterebilir.

Eğer sorunlarınız devamlılık gösteriyorsa, muhtemelen kavrama balatalarınız incelmiştir ki bu da ani kavrama problemlerine yol açar ve siz bunu araç içerisinde vuruntu ve titreme olarak algılarsınız.

Bazı durumlarda Skoda araçlardaki DSG kavrama arızası kendisini P1741 arıza kodu ile belli edecektir. Firmamız İstanbul ve İzmir’deki servis noktaları ile kavrama problemlerinize garantili servis hizmeti sunmaktadır.

Octavia Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Skoda Octavia otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Skoda Octavia araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Skoda Octavia otomatik şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Skoda Octavia otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 nolu destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Skoda Octavia Şanzıman Yağı Değişimi

Skoda Octavia şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Skoda Octavia otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Skoda Octavia şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Skoda Octavia şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Skoda Octavia Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Skoda Octavia aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

18 thoughts on “Skoda Octavia Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.