Mercedes CLA Otomatik Şanzıman Tamiri

Mercedes CLA (C117) otomobillerinizin otomatik vites problemlerine garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda Mercedes-Benz marka araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız. Firmamızda tamirini gerçekleştirdiğimiz Mercedes-Benz CLA otomatik şanzıman tipleri:

 • Mercedes CLA180d 7G-Tronic Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Mercedes CLA200 Otomatik Şanzıman Tamiri

Mercedes CLA Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

722.9 7G-Tronic Otomatik Şanzıman Arızaları

7G Tronic şanzımanların en bilinen arızaları şanzıman elektronik kartının üzerindeki hız sensörlerinin bozulmasıdır. Bilgisayar ile bağlandığınızda  şu arıza kodlarının bir veya birkaç tanesini görebilirsiniz:

 • P0717 – Signal from Y3/8n1 turbine sensor
 • P0718 – Faulty unit Y3/8n1
 • P2767 – Signal from Y3/8n2 turbine sensor
 • P2768 – Faulty unit Y3/8n2

7G Tronic şanzımanların bilinen bir başka problemi devir saatinde gezinmedir. Tork konvertör tamiri ile bu problem ortadan kaldırılabilmektedir. 

722.9 Şanzıman Resetleme

Mercedes CLA araçlarda kontrol ünitesi kullanıcının tarzını en son 40 vites geçişini inceleyerek ve vites geçiş sürelerini bu kullanım tarzına uygun hale getirerek adaptif bir şekilde öğrenmektedir. Örnek vermek gerekirse, siz sürekli yarış halinde gaza basarak kullanıyorsanız, aracınızın vites geçiş komutları 3.000 devire göre ayarlanırken, eğer nazikçe kullanıyorsanız, aracınızın vites geçiş komutları 1.800 devire göre ayarlanacaktır. 

Yaygın ve yanlış olan bir kanı şanzıman resetleme işleminden sonra şanzıman kulanımının ilk günkü haline döneceğidir. Binlerce kilometre kullanılmış, içinde mekanik aşınmalar başlamış, selenoidleri yıpranmış bir şanzımandan bu sonucu beklemek biraz yanlıştır. Tecrübemiz göstermektedir ki sadece yeni revize edilmiş CLA araçlar bu adaptasyon ile ilk günkü haline gelmektedir. Eğer şanzımanınızda mekanik sorunlar ve aşınmalar var ise, bu işlem pek bir işe yaramayacaktır. Bazı durumlarda, hafızadaki program aracın problemli parçalarını gözönüne alarak çalıştığından, resetleme sonrası araçtaki vuruntuların değiştiği ve fazlalaştığı da görülmüştür.

Kısaca eğer Mercedes CLA aracınız yüksek kilometrelerde ise, şanzıman resetleme ve adaptasyonu yaşadığınız vites geçişleri sorunları, vitese geçişte sarsıntı, gaz yemiyor ve otomatik şanzıman vites atmıyor problemleri büyük ihtimal ortadan kalkmayacaktır.

CLA Şanzıman Adaptasyonu

Mercedes CLA 7G-tronic şanzımanlarda adaptasyon iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunların ilki diagnostik cihazı ile bağlanarak adaptif verilerin silinmesi ve aracın 15 dakika kullanılmasıdır. Bu işlemde beyin öğrenilmiş verinin tamamını silecek ve aracınız ilk günkü verileri kullanır haline dönecektir.

Sizin kendi başınıza yapabileceğiniz resetleme ve adaptasyon öğretisi ise şu 7 adımdan oluşmaktadır:

 1. Kontağı 2 pozisyonuna getirin – Ekran ışıkları yanacak, motor çalışmayacaktır.
 2. Gaz pedalına sonuna kadar basın
 3. En az 10 saniye ayağınızı dip gazda tutun
 4. Kontağı kapatın
 5. Ayağınızı gaz pedalından çekin
 6. İki dakika bekleyin
 7. Aracı en az 15 dakika kullanın.

Bu kullanım esnasında aracınızı önünüzdeki dönem nasıl kullanmak istiyorsanız, o şekilde kullanmanız faydalı olacaktır. Bu işlem esnasında şanzımanınız resetlendiği için bu 15 dakikalık kullanımızda motor beyni (ECU) ve şanzıman beyni (TCM) kullanım tarzınızı öğrenerek adaptasyon işlemine tamamlayacaktır.

 

Mercedes CLA Şanzıman Beyni Testi 

Arıza tespit cihazları otomatik şanzıman selenoid valf ve şanzıman beyni arızalarını elektriksel düzeyde tespit edebilir. Bununla birlikte fonksiyonel açıdan şanzıman beyninin ve selenoidlerin testi arıza tespit cihazları ile gerçekleştirilemez. 

Atco Mühendislik, selenoid testi ve 3 adet şanzıman beyni testi cihazları ile Türkiye’nin en kapsamlı selenoid ve şanzıman beyni test merkezidir. Bu sayede müşterilerimiz sadece gerekli parçaların değişimine ödeme yaparlar ve sunabildiğimiz otomatik şanzıman fiyatları, garantili onarım için oldukça uygundur.

Oldukça pahalı olan selenoid valflerin ve şanzıman beyninin test edilmeden değiştirilmesi, gereksiz şanzıman tamir fiyatları ortaya çıkmasına, arızalı parçaların tespit edilmemesi ve değiştirilememesi ise arızanın devam etmesine neden olacaktır. 

Garantili CLA180d Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Mercedes otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Mercedes CLA Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

Mercedes CLA Tork Konvertörü, Şanzıman Beyni Arızaları ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Mercedes CLA Şanzıman Yağı Değişimi

Mercedes CLA şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Mercedes CLA otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mercedes CLA şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Mercedes CLA şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Mercedes CLA Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara, İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Mercedes CLA aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

10 thoughts on “Mercedes CLA Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Özgür
  Özgür / Cevapla 3 Ekim 2020 at 01:03

  Mercedes Cla 180 Araç Dahibiyim 90 km geçince Geri dönüş mümkün değildir yazısı çıkıyor araç vites atarken çok zorlanıyor bulunduğum ilde çözüm üretemedim lütfen yardımcı olabilir misiniz

  • Serter
   Serter / Cevapla 24 Şubat 2023 at 07:45

   Çözebildiniz mi

 2. Gökhan
  Gökhan / Cevapla 18 Mayıs 2021 at 15:32

  Merhaba Mercedes CLA180d amg bir aracım var 2016 model 2017 çıkışlı aracı 13500 km de 2 el olarak aldım.Vites geçişleri ve büyük bir sıkıntım yok yalnız araç diğer otomatik araçlara göre vites geçişleri ve kullanımı biraz yorucu. Şikayetim gaz pedalı çok hassas ve aracı vites geçişlerine hıza göre geç tepki veriyor düşük viteslerde 1-2-3 de diğer otomatiklere göre kaçırıyomuş gibi bir durum var sanki bu sebeplede gaz pedalına hıza göre dengeli basmak gerekiyor gibi aracın normalimi budur,yoksa 2-3 viteslerde kaçırma gibi bir durum olabilirmi,hız ile motor devir düşük viteslerde tam paralel değil normal midir bir sorun olabilir mi ,özetle aracı torklu güçlü kullanınca sorun yok zayıf ve güçsüz kullanımda biraz yorucu ve geçişler hissediliyor.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 20 Mayıs 2021 at 09:16

   Gökhan Bey, geç tepki veriyor derken kaç bin devirde vites değişimi oluyor ve geçiş esnasında ki boşluk kaç saniye kadar sürüyor? Dilerseniz Atco İstanbul, Atco Ankara yada Atco İzmir şubelerimizden birisini ziyaret ederek aracınıza uygun ücretsiz bir şekilde ekspertiz yapalım hem hata kodu varsa onu öğreniriz hemde uzman kadromuzla aracınızı inceleriz.

 3. Ahmet Uyanık
  Ahmet Uyanık / Cevapla 18 Eylül 2021 at 11:16

  2014 Mercedes cla amg 200 sport 110 km arabam dün ve geçen hafta 1 seferlik olup şansuzaman aracı durdurun yazısını gördüm ne yapmalıyım şu an kullanıyorum

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 15 Mart 2022 at 17:25

   Ahmet Bey, fasılalı olarak bir arıza atmış gibi gözükmektedir. Müsait olduğunuzda İstanbul, Ankara, İzmir servislerimizden birisine uğrarsanız, ücretsiz olarak arıza kodunuza bakabiliriz.

 4. Ufuk
  Ufuk / Cevapla 6 Temmuz 2022 at 10:05

  2014 cla 200 amg 150 bin km
  Araç herhangi bir arıza vermiyor fakat vites düşürürken bazen tek tek değil birden bire 5.vitesten 2.vitese düşürüyor. Sebebi ne olabilir ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 8 Temmuz 2022 at 08:33

   Merhaba Ufuk Bey, belirtmiş olduğunuz arıza araca dip gaz yaptığınızda mı oluyor? Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 5. Emre
  Emre / Cevapla 18 Kasım 2023 at 15:24

  2014 cla180 amg aracım var 2 ve 3′ üncü vitese geçerken gaz yemiyor neden olabilir sonuna kadar basınca düzeliyor. Birde ışıklarda tam durmadan düşük hızda gaza basınca titreme oluyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 20 Kasım 2023 at 14:12

   Merhaba, tork konvertöründe bir arıza olabilir. Arıza kodlarına baktırmanız gerekiyor öncelikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.