Audi A5 Otomatik Şanzıman Tamiri

Audi A5 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Audi A5 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Audi A5 otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Audi A5 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Audi A5 Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Audi A5 Hangi Şanzımanı Kullanıyor?

Audi önden çeker A5 araçların ilk jenerasyonlarında CVT şanzıman, ikinci  jenerasyonlarında ise DSG tabir ettiğimiz 0AM şanzımanları tercih etmiştir. Dört çeker araçların Stronic olanları 0B5 ve 0CK, tiptronic olanları ise ZF şanzımandır.

Stronic Multitronic Farkı Nedir?

Audi’nin 1999 yılı sonunda LuK ile birlikte geliştirdiği Multitronic şanzımanlar, CVT şanzıman mantığı üzerine ıslak yağlı kavrama konması şeklinde tasarlanmıştır.

Stronic ise bildiğimiz DSG şanzımandır. Audi A5’de kullanılan Stronic DSG şanzımanlar, VW grubu üzerindeki şanzımanlardan farklı olarak araç üzerine uzunlamasına yerleştirilmiştir. Islak kavramaya sahip bu şanzıman aynı zamanda dört çeker özelliğine sahiptir. Dolayısı ile eğer aracınız önden çekişli ise Multitronic, A5 Quattro ise Stronic şanzıman sahip olabilir. Burada olabilir diyoruz zira A5 Quattro araçların bir kısmında ZF marka şanzımanlar bulunmaktadır. 

Audi A5 araçlara garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz şanzıman tipleri:

 • Audi A5 S-Tronic (0B5) Şanzıman Tamiri

 • Audi A5 Multitronic Şanzıman Tamiri (8 ileri 0AW)

 • Audi A5 ZF (6 ileri 6HP28) Otomatik Şanzıman Tamiri

 • Audi A5 ZF (8 ileri 8HP55) Otomatik Şanzıman Tamiri

Audi A5 Multitronic Şanzıman Tamiri

Aşağıda en sık karşılaşılan A5 Multitronic şanzıman arızalarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık:

Audi A5 Multitronic kavrama problemi: Bu araçlarda en sk karşılaşılan problem kalkışta titremedir. Özellikle rampada aracınız çok geç kalkıyorsa, ve R’de ve D’de vuruntusu var ise kavrama problemi yaşamaktasınız demektir.

Audi A5 Multitronic kavrama seti: Firmamızda multitronic kavrama tamiri yapıldığı gibi, müşteri tercihi doğrultusunda yeni sıfır kavrama montajı da gerçekleştirilmektedir. Bütün işlemlerimiz garantilidir. Multitronic kavrama fiyatı ile ilgili tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Audi A5 Multitronic beyin problemi: Audi A5 multitronic kullanıcılarının genel şikayetleri vites geçişlerinde kararsızlık, hızlanma anında titreme – özellikle 4-5-6.Viteslerde, 80 km üzerinde hızda gaza basınca olmaktadır ve geri vitese geçmeme olarak sıralanabilir. Kavrama revizyonu ile birlikte beyin tamiri veya beyin değişimi bu sorunları ortadan kaldıracaktır.

Audi A5 Multitronic sensör problemi: Eğer aracınız ekranda vites pozisyonlarını karşıtırıyorsa, PRNDS ışıkları yanıp sönmekte ise veya sürekli yanıyorsa veya hiç yanmıyorsa, vites pozisyon şalteri problemi yaşamaktasınız. Birçok araç grubunda çok basit bir şekilde değişim ile çözülen bu parça, maalesef Multitronic araçlarda şanzıman beyni ile entegre olduğu için beyin değişimine gidilmektedir. Genellikle P0705 arıza kodu ile karşımıza çıkan bu durum, firmamızda kimi durumlarda mekatronik tamiri ile garantili olarak çözüme kavuşturulmakta ve tüketicilerin cepleri korunmaktadır.

Audi A5 Multitronic volant problemi: Sıklıkla kavrama arızası ile karıştırılan bu problem, kendisini kalkışlarda yoğun bir ses ve titreme olarak belli etmektedir. Audi A5 araçlarda titreme sorunu volant veya kavrama kaynaklı olabilir. Kavrama arızası ile ayırt edilebilmesi için uzman bir teknisyenin aracı test etmesi gerekmektedir. 

Audi A5 Stronic Şanzıman Arızaları

Audi A5 Stronic kavrama problemi: Tüm DSG şanzıman kullanılan araçlarda olduğu gibi bu araçlarda da en sık karşılaşılan problem kalkışta titremedir. Özellikle rampada aracınız çok geç kalkıyorsa, ve R’de ve D’de vuruntusu var ise kavrama problemi yaşamaktasınız demektir.

Audi A5 S-tronic kavrama seti: Firmamızda Stronic kavrama tamiri yapıldığı gibi, müşteri tercihi doğrultusunda yeni sıfır kavrama montajı da gerçekleştirilmektedir. Bütün işlemlerimiz garantilidir. A5 Stronic kavrama fiyatı ile ilgili tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Audi A5 Stronic aşırı ısınma sorunu: A5 Mekatronik arızası olarakta geçen bu arızada genellikle aşağıdaki iki arıza kodu belirir:

 • P1740 Debriyaj sıcaklık kontrolü ısı arızası
 • P17D8 debriyaj sıcaklığına bağlı tork sınırlaması

Bu iki arızadan birisi bile yaşandığında ilk yapılması gereken şanzımanın yağ seviyesinin kontrol edilmesidir. Eğer ki problem devam ediyorsa, aracın mekatronik tamiri gerçekleştirilmelidir. Eğer tamirat gerçekleşmeden kullanıma devam edilirse, aracın kavraması yanacaktır ve ekstra bir masraf oluşacaktır. 

Audi A5 Stronic sensör problemi: Eğer aracınız vites düşürmelerde 1.vitese geçmiyorsa, duruş esnasında D-D1 karıştırıyorsa ve aracı ileri-geri sallıyorsa, sensör problemi yaşamaktasınız. Bu arızalar genellikle P176A ve P176B arıza kodlarını beraberine getirmektedir. Atco Mühendislik olarak bu sorunu da garantili olarak çözüme kavuşturmaktayız.

Audi A5 1.4 TFSI S-tronic Kavrama Problemi:

Kavramadaki kaçırma özellikle yokuşlarda araca gaz verilirken hızlanmama, çekişte zayıflık yada ilk hareket sırasında duran aracı yerinden güçlükle kaldırma şeklinde kendisini gösterebilir.

Eğer 1.4 TFSI Audi aracınızda böyle bir probleminiz varsa, muhtemelen kavrama balatalarınız incelmiştir ki bu da ani kavrama problemlerine yol açar ve siz bunu araç içerisinde vuruntu ve titreme olarak algılarsınız.

Bazı durumlarda aracınızdaki arıza kendisini hiçbir arıza kodu atmayarak belli etmeyebilir veya kendisini P1741 arıza kodu ile belli edebilir. Firmamız İstanbul ve İzmir’deki servis noktaları ile Audi A4 S-tronic kavrama problemlerinize garantili servis hizmeti sunmaktadır.

Garantili Audi A5 Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Audi A5 otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Audi A5 otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Audi A5 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Audi A5 otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 nolu destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Audi A5 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Audi A5 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Aşağıdaki işlemlerin her birinin farklı prosedürü ve işlem ücreti olduğu için, doğru bilgi ile tarafımıza ulaşmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır:

 • Audi A5 Stronic yağ değişimi
 • Audi A5 Multitronic yağ değişimi
 • Audi A5 ZF Triptronic yağ değişimi

Audi A5 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Audi A5 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Audi A5 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Audi A5 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Audi A5 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

20 thoughts on “Audi A5 Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.