Şanzıman Beyni Arızaları

Otomatik şanzıman şanzıman beyni (valf gövdesi) genel olarak alüminyum bloklar ve selenoidlerden oluşmaktadır. Bloklar içerisinde yağı dağıtan labirentler ve bunları yönlendiren bir takım valflerden bulunmaktadır.

Şanzıman Beyni Neden Bozulur?

Zamanla çalışan metal parçaların aşınmasından kaynaklı boşluk oluşması, şanzımanın yüksek ısılarda çalışması, şanzıman yağının vaktinde değiştirilmemesi veya kavrama balatalarından dökülen tortu ve tozların şanzıman yağını kirletmesinden kaynaklı valflerin sıkışması gibi nedenlerden dolayı valf gövdesi anormal çalışarak şanzımanın çalışma yapısını bozmaktadır.

Şanzıman Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzımanda vuruntu sebebi denince ilk akla gelen şanzıman beyni (valf gövdesi) arızasıdır. Otomatik şanzıman beyninde sorun yaşanması durumunda:

 • Vites geçişlerinde vuruntu
 • Geç vites değiştirme
 • Hiç vites değiştirmeme
 • Aracın kalkışlarda vuruntu yapması
 • Şanzımanın korumada kalması (aracın hata modunda sabit bir viteste kalıp çalışması)

gibi çeşitli arıza belirtileri ortaya çıkacaktır.

Şanzıman beyni arızası olarak nitelendirilen bu arızalar, doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, kısa süre içerisinde otomatik şanzıman arızaları ortaya çıkacaktır. Otomatik şanzıman beynin arızalarının tetiklediği bu arızaların bir kısmı otomatik şanzıman arıza kodları ile kendini belli ederler.

9 thoughts on “Şanzıman Beyni Arızaları

 1. ömer faruk
  ömer faruk / Cevapla 27 Eylül 2019 at 16:06

  iyi çalışmalar benim aracım 2011 audi a6 triptonik vitese geçemiyorum..Sıkıntı ne olabilir

 2. İlker
  İlker / Cevapla 28 Haziran 2020 at 02:08

  Selamün aleyküm Cruze 2011 ls otomatik B270A-02 arıza kodu araç P de takılı kalıyor manuel olarak kilitten çıkarıyorum tekrar P ye aldığımda gene takılıyor aracın vites geçişlerinde bi sıkıntı yok ileri geri harekt ediyor ama P ye aldığımda tekrar vitese geçiremiyorm beyne su gitti tahminim ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz bu konuda

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 29 Haziran 2020 at 08:08

   ilker Bey, sorun şanzımanınızda değildir. İyi bir elektronikçiye gidip kısa devre olan yeri tespit ettirmeniz gerekmektedir.

   • İlker
    İlker / Cevapla 30 Haziran 2020 at 10:02

    Sorun bcm modülü bunun tamiri olacak tahmini ne kadar fiyat çıkar yada çıkması bulunurmu

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 2 Temmuz 2020 at 09:54

     ilker Bey, modül tamiri konusunda bir bilgimiz bulunmuyor maalesef…

 3. Yusuf
  Yusuf / Cevapla 11 Temmuz 2020 at 12:04

  Benim a4 b7 kasa otomatik aracımda vites gösterge ekranı bazen kayboluyor. Şanzıman beyninde sıkıntı olduğunu söylediler yaptırdım ama tekrar aynı arızayı verdi. Sorun ne olabilir acaba? Elektriksel bir problem olabilir mi?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 13:56

   Yusuf Bey, sorun elektriksel. Arıza kodunuza baktırırsanız daha sağlıklı olur, sorun şalterden, şalter tesisatından veya beyinden olabilir.

 4. adil saygılı
  adil saygılı / Cevapla 4 Eylül 2020 at 12:13

  hayırlı gunler aracım 2001 model megan 1 1.6 16 valf rxt otomatık modelıdır.benım auto lambası yanıyordu adana da şanjıman ustasına goturdum ıkı selenoıd basınç sensoru ve yağ değişti yağı mobıl marka yağ koydu usta ,ama şu an yıne ara ara auto lambasını yakıyor araç çok ağır kalkıyor ve 1 den 2 ncı vıtese ve 4 üncü vitese geçeceği zaman vuruntu yapıyor ama şanjıman soğuk ıken yapmıyor ısınınca vuruntu yapıyor şimdide usta bana dıyorkı şanjıman beynını değişecez dıyor ben adana kozan ılçesındeyım ne yapmam lazım lutfen bı yol gosterın bana zaten 2 bın lıraya yakın harcadım ama hata haala devam edıyor bıd ebeyın değişecek dıyor bana

 5. adil saygılı
  adil saygılı / Cevapla 4 Eylül 2020 at 12:16

  yukardakı soruma ek olarak aracın şanjıman ecu beynını bağlattım hata olarak verdığı vıtes kutusu çıkış devir kaptör devresı
  çok işlevlikontaktör p/n kontağı devresi arızası verıyor ,ama vıtes kutusu devır kaptorü değiştı hata yıne devam edıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.