Citroen Xsara Otomatik Şanzıman Tamiri

Citroen Xsara otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Citroen Xsara araçların vites kutusu tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Citroen Xsara otomatik şanzıman sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Citroen Xsara otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Citroen Xsara araçlarda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzıman tipleri:

 • Citroen Xsara >> 4 Vites AL4/DPO Otomatik Şanzıman Tamiri

Citroen AL4 Otomatik Vites Kronik Sorunları

XSARA otomatik vitesinizde aşağıda belirtilen sorunlardan bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, muhtemelen otomatik şanzımanınızda PWM selenoid problemi yaşamaktasınız: 

 • Aracı ilk çalıştırmaya başladığınızdan yaklaşık 1 dakika sonra araçta “küt” diye çok sert bir vuruntu oluyorsa – arkadan araba çarpmış gibi
 • Spor ve kar modu ışıkları yanıp sönmeye başlıyorsa
 • Araç arıza moduna düşüyorsa ve 3.viteste kilitliyorsa
 • Aracı sağa çekip kontağı açıp kapattığınızda arızanız sona eriyorsa

Her ne kadar kullanıcılar arasında bu belirtilen durumlarda şanzıman yağı ve PWM selenoid valf değişimi (bu selenoidten şanzımanınızda iki adet bulunur, birisi yağ basıncını, diğeri tork konvertör hareketini kontrol eder) yaygın olarak yapılsa da, birçok durumda bu yeterli olmamaktadır.

Citroen XSARA AL4/DP0 Selenoid Valfi

Zira burada arızanın kök nedeni, bozulmaya başlayan şanzıman yağı ve elektrovanalar olabileceği gibi, aracın hidrolik kontrol ünitesi (şanzıman beyni) de olabilir. Özellikle yukarıdaki arızalara ek olarak aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız, aracınızın otomatik şanzıman beynini kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır:

 • Uzun süre şehiriçi kullanımdan sonra araç geriye kaçırmaya başlıyorsa
 • Özellikle yokuşlarda çekiş düşüyorsa
 • Aracı bu şekilde kullanılırken hararet aşırı yükseliyorsa

Citroen Xsara Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Citroen Xsara otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Citroen Xsara araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Citroen Xsara şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. 

Maalesef Covid19 sebebi ile Citroen Xsara araçlardaki AL4 diğer adıyla DPO şanzımanlara hizmet sunamıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz!

Citroen Xsara Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Citroen Xsara şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Citroen Xsara otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Citroen Xsara şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Citroen Xsara şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Citroen Xsara Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Citroen Xsara aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

30 thoughts on “Citroen Xsara Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Yasin
  Yasin / Cevapla 19 Nisan 2019 at 10:55

  2003 xsara 1.6 aracim manuel otomatiğe cevirebilinir mi?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Nisan 2019 at 11:35

   Yasin Bey, çok zahmetli ve maliyetli bir işlemdir. Biz hiç yapmadık. Bunun yerine aracınızı satıp otomatik vites bir araç alabilirsiniz.

  • Serhat
   Serhat / Cevapla 4 Ekim 2022 at 22:28

   Merhaba,
   2000 model xsara 1.6 sx otomatik aracın komple şanzıman revizyon fiyatı nedir?

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 6 Ekim 2022 at 10:05

    Merhaba Serhat Bey, aracınızda bulunan şanzıman modeline maalesef şu an için hizmet vermemekteyiz

 2. Seyhan
  Seyhan / Cevapla 20 Temmuz 2019 at 20:44

  Selam xsara 1998 1.8 komple şanzıman yenilemek ne kadar tutar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 13:11

   Seyhan Bey, DPO şanzıman var ise komple revizyonu 6.500-7.000 TL arası tutacaktır.

  • Murat
   Murat / Cevapla 15 Ocak 2020 at 17:08

   Citroen Xsara 1.6sx 2001 model otamatik vites araba alcam yalnız otamatiğin ekranında kar ve s modu yanıyor araç sahibi ben böyle kullanıyorum bir sorun çıkarmıyor diyo siz ne dersiniz tavsiye edermisiniz

   • Murat
    Murat / Cevapla 28 Eylül 2020 at 13:27

    99 model 1.8 otomatik Xsara aldım.binnpismanim.araba bir aydır sanzimancida.araba ya boşa çıkıyor ya 1 den yukarı cikmiyor

 3. yener
  yener / Cevapla 3 Ağustos 2019 at 15:02

  ustam engelliyim 2.el xsara otomatik almayı düşünüyorum fakat maddi durumum çok iyi olmadığı için şanzuman arızası beni korkutuyor sizden tavsiye istiyorum kolay arıza cıkaran bir şanzumanmıdır bana gelirmi durum malum 6-7 binlira verip yaptırma şansım pek olmaz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:55

   Yener Bey, DPO oldukça problemli bir şanzımandır. Almadan evvel aracı çok iyi test etmenizi tavsiye ederiz.

 4. Atilla
  Atilla / Cevapla 13 Ağustos 2019 at 03:48

  98 model otamatik vites xsara almayı düşünüyorum arabayı canlı olarak görmedim ama fotolarından beyendim hoşuma gitti yanlız vitesinde sorun varmış yüksek devirde vites değiştiriyormuş bu sorun bana nekadara maal olur

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 01:02

   Atilla Bey, yüksek devirde vites değiştirmesi basit veya çok karışık sorunların habercisi olabilir. Böyle bir alım süreci öncesinde aracı test etmeden bunu söyleyebilmemiz mümkün değildir. Size 1.000 TL deriz, yarın 7.000 TL masrafı çıkar. O yüzden bizce almadan evvel aracı bir otomatik şanzımancıda test ettirin deriz.

 5. Ferhat şah
  Ferhat şah / Cevapla 9 Kasım 2019 at 22:12

  Slm bende 2001 model xsara var yukarıdaki arızanın hepsini benim araçta hala yaşamaktayım araç seyire başladığı kısa bir süre sonra küt diye vuruyor ve spor mod ve kar modu Işık’ları yanıyor ve kontağı aç kapa yapınca düzeliyor ve sürekli yapıyor daha önce bir üsta yaptı be selenoit valfler ve beyni değişti ve aradan çok uzun süre geçmeden 10 gün sonra yine aynı arızayı yapmaya devam etti yaklaşık 1 senedir bu şekilde kullanıyorum bana yardımcı olurmusumuz bana ne kadara mal olur 542 585 32 32

 6. Mehmet Kurban
  Mehmet Kurban / Cevapla 21 Nisan 2020 at 03:33

  Merhabalar,Citroen Xsara 2004 otomatik 1.6 sahibiyim.Ben aracı 6,7 ay önce yeni aldığımda selenoid valfleri değiştirdim,daha sonra üst şaft değişti,en sonrada 15 gün önce şanzıman komple bakım gördü toplamda 7500 tl gibi bir rakam harcadım.Yalnız bugün sıkışık trafikte hararet 90 a yaklaşınca alttan biraz ama rahatsız edecek derecede ara ara vuruntu olduğunu hissettim,ayrıca geri vitese takınca 1-1,5 saniye sonra vitese geçmesiyle hissedilir bir sesle beraber ufak bir vuruntu yine oluyor.Birde bakımdan sonra ışıkta beklerken D konumunda araç fazlasıyla titremeye başladı.Ustamı aradığımda şu anda basınç fazlalığı olduğunu zamanla azalacağını belirtti.
  Bu kadar masraf yapmama rağmen çok canım sıkıldı,oluru bu mudur,tamirde olsa sıfır şanzıman performansı beklememek mi lazım.
  Şimdiden teşekkür ederim…

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Mayıs 2020 at 16:34

   Mehmet Bey, aracınızdaki vuruntu problemi düzeldi mi?

 7. Recep
  Recep / Cevapla 8 Temmuz 2020 at 21:52

  Selamlar.Bizim xsara 2002 model otomatik araç mevcut!yukarıda bahsedilen sorunları hemen hemen yaşıyorum,yokuşta geri kaçırma,çekişten düşme,kar modu ve spor modu yanıp sönme,ve araç kendi kendine gaz veriyor ayamı gazdan çekiyorum yinede 4000devire çukıyo sonra duruyor!ben Samsun’dan yazıyorum nereye götürcem bilmiyorum

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 11:56

   Recep Bey, Atco olarak covid sürecinde DPO revizyonlarımıza ara vermek zorunda kaldık. Şu anda size yardımcı olamıyoruz.

 8. Koray akıl
  Koray akıl / Cevapla 21 Eylül 2020 at 15:37

  Kolay gelsin bende tam otomatik xsara 1.6 2003 model var , araç 2 veya 3 . Viteste kalkıyor çok hantal oluyor otomatikmen 1 e atmıyor birde R ye aldığımda araç kendiliğinden gaz veriyor frene basmasam uçaçak cevaplarsanız çöm sevinirim?

  • Mustafa Doğramacı
   Mustafa Doğramacı / Cevapla 3 Aralık 2020 at 23:39

   2000 model citröen xara haçbek sahibiyim. Benzin ve LPG li aracım yüksek devirde küt küt diye vuruntu yapıyor spor ve kar IŞIKLARI yanıyor vites boşa çıkıyor. Kontak kapatıp açtığımızda sorun geçici olarak gideriliyor. Bana ne kadara mal olur. Nerede yaptırabilirim.arızası nedir

 9. Ali
  Ali / Cevapla 18 Aralık 2020 at 22:01

  Hayırlı günler 1.8 99 model otomatik vites xsara aracım yüksek devirde vites atma proplem nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 21 Aralık 2020 at 16:58

   Merhaba Ali Bey şuan pandemi dolayısıyla AL4 şanzıman grubuna hizmet verememekteyiz. Aracınızdaki problem selenoid kaynaklı görünmektedir.

 10. Engin
  Engin / Cevapla 5 Şubat 2021 at 00:53

  İyi günler 2000 Xsara Otomatik ısınınca yoğun trafikte vuruntu ile kalkıyor kar ve spor mod ışığı yanarsa valf ama benim yanmıyor direk şanzuman deniliyor şu an 7 den 10 bine kadar masraf var deniyor doğrumudur vuruntu tek cözüm şanzuman recizyon mu teşekkürler

 11. NECDET SARIALİOĞLU
  NECDET SARIALİOĞLU / Cevapla 13 Nisan 2021 at 17:14

  arabam normal çalıştıktan sonra normal giderken vitese geçiyor fakat bir müddet sonra kut diye arkadan ses geliyor ve spor ve kar modu işikları yanıp sönuyor durup kontağı kapattıktan sonra normele geliyor benim arızam elektronık vanalardan mı yardımınız için teşekkurler.

  arabamın modeli citreon xsara 1.6 2000 model

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Nisan 2021 at 10:33

   Necdet Bey, şanzımanınızın içerisinde mekanik bir arızadan kaynaklı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.Arıza kodu aldınız mı?

 12. Turkay ENEZ
  Turkay ENEZ / Cevapla 14 Mayıs 2021 at 12:11

  S.a.
  Trabzon dan yazıyorum.
  Aracım 2004 model Citroen Xsara, 1.6 motor 16v, 110 bg, otomatik (Al4), Lpg takılı.
  Şöyle bir sorun yaşıyorum. (Sorun mudur bilmiyorum)
  Araç rölantide çalışırken, düz bir zeminde dururken, vitesi N konumuna aldığımda el frenini indirip ayak frenini de bıraktığımda, araç çoook zayıf bir şekilde ileri gitmek istiyor, hatta gidiyor. Gaz verince bu biraz daha belirginleşiyor. Aracı arkadan birisi elle ittiriyormuş gibi. Bunun dışında hiçbir problem yok.
  Bu normal midir? Ya da bir sorun mudur? Ya da bir sorunun ön habercisi midir? Cevap yazarsanız çok memnun olurum. Vereceğiniz bilgiye göre hareket edeceğim. Teşekkürler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2021 at 09:33

   Turkay Bey, yaşamış olduğunuz bu olay bir sorundur siz vitesi N konumuna alıp basıncı kesmek istediğinizde, şanzımanınız içerisinde ki beyin basıncı kesmeyip ileri gitmeye çalışmakta sorununuz muhtemelen beyinden’ dir.

 13. Eren
  Eren / Cevapla 15 Ağustos 2022 at 17:59

  Merhaba 98 model citröen xsara 1.8 otomotik şanzımanlı aracımı 3 ay önce bi tamirciye verdim şanzımanımın çöp olduğunu ve uyumlu başka şanzıman takıcaklarını söylediler 1 tane çıkma şanzıman takmışlar 3 vites arabayı teslim aldıktan 1 gün sonra vuruntu , vites düşürmede sorun ve şanzımandan aşırı bi yağ damlama sorunu ile karşılaştım para iademi alıcam bana yardımcı olabilirmisiniz ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Ağustos 2022 at 09:14

   Merhaba Eren Bey, maalesef bu model araç ve şanzımana şu an için hizmet vermemekteyiz.

 14. Eren
  Eren / Cevapla 15 Ağustos 2022 at 17:59

  Merhaba 98 model citröen xsara 1.8 otomotik şanzımanlı aracımı 3 ay önce bi tamirciye verdim şanzımanımın çöp olduğunu ve uyumlu başka şanzıman takıcaklarını söylediler 1 tane çıkma şanzıman takmışlar 3 vites arabayı teslim aldıktan 1 gün sonra vuruntu , vites düşürmede sorun ve şanzımandan aşırı bi yağ damlama sorunu ile karşılaştım para iademi alıcam bana yardımcı olabilirmisiniz ? Nası

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Ağustos 2022 at 09:14

   Merhaba Eren Bey, maalesef bu model araç ve şanzımana şu an için hizmet vermemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.