Selenoid Valf Arızaları

Selenoid (elektrovana) arızaları genelde elektriksel arızalar olup, elle ve gözle kontrolü mümkün değildir. Ancak selenoid test makinesinde açma/kapama yapıp yapmadığı test edilebilir. Bununla beraber araç arıza tespit cihazına bağlanarak, elden edilen arıza kodları yorumlanabilir.

Otomatik Şanzıman Selenoid Valf Arızası Nasıl Anlaşılır?

Elektriksel olarak bakıldığında valf gövdesi üzerinde çalışan selenoidler zamanla işlevselliğini yitirdiği gibi, yağın kirlenmesinden kaynaklı selenoidlerin çalışma hareketlerinin kısıtlanması veya selenoid burçlarının aşınmasından kaynaklı nedenlerden ötürü yine şanzımanın anormal çalışmasına sebep olmaktadır.

Selenoid Test Makinesi

Selenoid Valf Arızası Belirtileri

En çok karşılaşılan selenoid valf arızası belirtileri şunlardır:

  • Vites geçişlerinde vuruntu
  • Vites geçişlerinde devirin aşırı yükselmesi
  • Şanzımanın bir veya birkaç vitese geçmemesi
  • D’ye veya R’ye geç geçme
  • D’de veya R’de geç doldurma

Şanzıman Selenoid Temizliği

Otomatik şanzıman selenoidleri kirlenmeye karşı çok hassastır. Balatalardan dökülen parçacıklar ve yağın içerisindeki diğer partiküller zaman içerisinde selenoidlerin çalışma düzenini bozacaktır.

Piyasada yaygın bir kanı selenoidlerin tiner veya benzinle temizlendiğinde sorunlarının çözüleceği yönündedir. Bu tip temizleme işlemleri bazı selenoid gruplarında işe yarayabilirken, birçok selenoidte, selenoid içi çapaklanmalar bu tip operasyonlarla temizlenmeyeceği için, sonuç vermemektedir.

Selenoid Valf Tamiri

Selenoid valflerin çeşitlerine göre tamir imkanı mümkündür. Atco Mühendislik bünyesinde barındırığı 4 adet selenoid ve valf gövdesi test ekipmanı ile selenoid valflerin testlerini ve tamirini gerçekleştirmektedir. Hangi tip selenoid valfleri test ve tamir ettiğimizi 02163659500 nolu telefondan danışabilirsiniz.

Ayrıca, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz Otomatik Şanzıman beyni arızası sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

170 thoughts on “Selenoid Valf Arızaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.