Audi A3 Otomatik Şanzıman Tamiri

Audi A3 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Audi A3 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Audi A3 otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Audi A3 araçlarında kendi üretimi olan 01M, 01N ve DSG şanzıman ve ZF şanzıman kullanmaktadır. Bütün bu şanzıman grupları zamanla farklı problemler çıkartabilmekte, yaşanan Audi A3 şanzıman sorunu kullanıcıları rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir.

Audi A3 şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Audi A3 Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Atco olarak, Audi A3 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz. Audi A3 grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

  • Audi A3 01M Otomatik Şanzıman Tamiri

  • Audi A3 09G (Aisin TF-60SN) Otomatik Şanzıman Tamiri

  • Audi A3 DSG Otomatik Şanzıman Tamiri (6 ileri 02E – DQ250)

   • Audi A3 DSG Otomatik Şanzıman Tamiri (7 ileri 0AM – DQ200)

  • Audi A3 ZF (6 ileri 6HP26) Otomatik Şanzıman Tamiri

   • Audi A3 S-tronic (OB5) F1 Otomatik Şanzıman Tamiri

Audi A3 Otomatik Şanzıman Arızaları

2005-2008 yılları arasında Audi A3 tam otomatik şanzıman olarak 09G, yada üreticisi Aisin’deki adı ile TF-60 şanzımanı tercih etmiştir. DSG’den farklı olduğu anlaşılması amacıyla, bu araçlar piyasaya Tiptronic olarak lanse edilmiştir.

Aisin TF60 şanzıman, yumuşak vites geçişlerine sahiptir. Bununla birlikte zaman içerisinde, diğer Aisin şanzımanlar gibi, özellikle valf gövdesi kısmından (hidrolik ünite) arıza vermeye başlarlar.

Audi A3 Tiptronic 09G şanzımanların en çok karşılaşılan sorunları, özellikle ısınınca vites geçişlerinde vuruntu – sanki arkadan başka bir araç çarpmış gibi (özellikle 3-4 geçişi), park (P) konumundan drive (D) konumuna alınca sarsıntı, devir yükselmesine rağmen aracın hızlanmaması ve şanzımanın vites değiştirememesi ve şanzımanın kendiliğinden vitesi yükseltme ve düşürme gibi problemlerdir. 

Bu problemlerin büyük çoğunluğu şanzıman beyni ve selenoidlerden kaynaklanır. Eğer probleme zamanında müdahale edilmez ise, şanzımanın mekanik kısmında da hasarlar başlar. 

Piyasada genel kanı, selenoid burçları değişimi ile şanzımandaki birçok problemin giderileceğidir. Oysa ki, eğer valf gövdenizde aşınma varsa, selenoid tamiri boşuna para harcamak olacaktır. Doğru yöntem, hem valf gövdesinin, hem de selenoidlerin birlikte revizyon yapılması olacaktır.

Aisin TF60 şanzıman beyni ve selenoid tamiri hakkında detaylı bilgilere sanzimanbeyni.com sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Audi A3 S-Tronic DSG ile aynı mı farklı mı?

Audi A3 gibi motoru enine yerleştirilmiş, önden çekişli araçlarda kullanılan şanzımanlar DSG şanzımanlar ile neredeyse birebir aynıdır. Audi’nin S-tronic olarak arkadan çekişli ve dörtçeker araçlara koymuş olduğu şanzımanlar klasik VW DSG şanzımanlardan çok farklı, tamamen değişik bir şanzımandır. Audi A3 S-tronic şanzıman ise DQ200 0AM kodlu DSG şanzımandır.

Audi A3 S-Tronic Şanzıman Arızaları

Audi A3 S-tronic şanzıman sorunu denilince sıklıkla karşılaşılan arızaları sizler için derlemeye çalıştık:

1. Audi P189C Arıza Kodu ve A3 Stronic Mekatronik Arızası:

Sarsıntı, gürültülü ses, titreşim ve vites geçişlerinde gelmeye başlayan bir ses mekatronik probleminin habercisidir. Eğer aracınızı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, hasar artacak ve aracınız bir sabah marşa bastığınızda hareket etmeyecektir. Mekatronik arızası olduğunda genellikle şu arıza kodları ile karşılaşırsınız:

 • P189C-00 Yetersiz basınç oluşumu nedeni ile fonksiyon kısıtlaması
 • P17BF-00 Hidrolik pompa koruması maksimum sınıra ulaştı
 • P1604-00 Kontrol ünite arızası
 • P068A-00 Ana röle çok erken açılıyor
 • P0562-00 Gerilim beslemesi  – gerilim çok küçük
 • P0841-00 Şanzıman hidrolik basıncı sensörü 1 – uygun olmayan sinyal 

Her iki durumda da şanzımanın mekatronik ünitesinin sökülmesi gerekmektedir. Genellikle bu arızanın başlangıcında sabah aracınızı çalıştırdığınızda “Sistem arızası sürüşe devam mümkün!” uyarısını ekranınızda görebilirsiniz.

2. Stronic Mekatronik Kart Arızası:

A3 Stronic şanzıman kartı arızaları daha çok marşa bastığınız zaman ekranda vites pozisyonlarının karışması ile kendisini belirli eder. Bazen R’ye aldığınızda ekranda aracınız P konumunda gözükür, bazen D’ye aldığınızda ekranda aracınız N veya R konumunda gözükebilir. Ayrıca bir başka belirtisi vites konumuna aldığında ekranda anahtar işareti çıkmasıdır. Nadir durumlarda kartların içerisindeki yollar bozularak selenoid arızaları gibi arızaların DTC olarak araç bilgisayarında oluşturulduğu da uzman ekibimiz tarafından saptanmıştır.

3. Stronic Şanzıman Kavrama Arızası:

Sıklıkla sorulan bir sorudur: Audi A3 kavrama sorunu nasıl anlaşılır? Kavramadaki kaçırma özellikle yokuşlarda araca gaz verilirken hızlanmama, çekişte zayıflık yada ilk hareket sırasında duran aracı yerinden güçlükle kaldırma şeklinde kendisini gösterebilir.

Eğer sorunlarınız günden güne artarak devam ediyorsa, muhtemelen kavrama balatalarınız incelmiştir ki bu da ani kavrama problemlerine yol açar ve siz bunu araç içerisinde vuruntu ve titreme olarak algılarsınız.

Bazı durumlarda aracınızdaki arıza kendisini hiçbir arıza kodu atmayarak belli etmeyebilir veya kendisini P1741 arıza kodu ile belli edebilir. Firmamız İstanbul ve İzmir’deki servis noktaları ile kavrama problemlerinize garantili servis hizmeti sunmaktadır.

Stronic Mekatronik Tamiri

A3 Stronic şanzımanların en önemli parçalarından biri mekatronik parçasıdır. Bu parçanın temel işlevi elektronik sinyali ya da veriyi mekanik hareket oluşumuna çeviren ve şanzımanda vites geçişlerini gerçekleştiren robotik bir sistemdir. Bu parça tüm yönetim mekanizmasını sağladığından  mekatronik ünitesine şanzımanların beyni demek yerinde bir ifade olacaktır. 

Sarsıntı, gürültülü ses, titreşim ve vites geçişlerinde gelmeye başlayan bir ses mekatronik probleminin habercisidir. Genellikle P189C,P17BF, P0562, P1604, P177D gibi arıza kodları ile karşılaşırsınız.

Tavsiyemiz aracınızı bu şekilde kullanmamanız ve acilen mekatronik ünitenizi tamir ettirmenizdir. Firma olarak garantili gerçekleştirdiğimiz mekatronik tamir fiyatlarımız, sıfır mekatronik fiyatından oldukça uygundur. 

Her türlü A3 mekatronik tamiri için, Türkiye’nin en modern tesisi olan firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. İstanbul ve İzmir’de kendi yerlerimizde, Anadolu’da ise anlaşmalı servislerimizde, anlaşmalı kargo desteğimiz ile bu hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Audi A3 Stronic Kavrama Değişimi

Firmamızda Audi A3 araçlar için kavrama değişimi garantili olarak yapılmaktadır. Audi A3 kavrama fiyatı ile ilgili tarafımızla her zaman 0216 3659500 nolu telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Audi A3 Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Audi A3 otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Audi-A3-TDI-Otomatik-Sanziman-Tamir-Merkezi

Audi A3 otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Audi A3 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Audi A3 otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 nolu destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Audi A3 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Audi A3 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Audi A3 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Audi A3 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Audi A3 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Audi A3 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Audi A3 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

149 thoughts on “Audi A3 Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.