Chevrolet Captiva Otomatik Şanzıman Tamiri

Chevrolet Captiva şanzıman arızası yaşıyorsanız, doğru yerdesiniz. Chevrolet Captiva otomobillerinizin otomatik vites problemlerine garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda Chevrolet marka araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız.

Chevrolet Captiva Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Chevrolet Captiva Şanzıman Çeşitleri

Revizyonunu gerçekleştrdiğimiz Captiva şanzıman türleri:

  • GM 6T45 Otomatik Şanzıman

ChervoletCaptiva6T45otomatiksanziman

  • Aisin 55-51SN AF33 Otomatik Şanzıman

Chevrolet Captiva Şanzıman Arızaları

Chevrolet Captiva şanzıman sorunlarının başında otomatik şanzıman vuruntu problemi gelmektedir. Vuruntu problemi 4×4 Aisin 55-50 AF33 şanzımanlarda ve 2012 Captiva ve sonrası üretimlerdeki GM 6T45 şanzımanlarda sıklıkla meydana gelmektedir. Captiva otomatik vites vuruntusu birçok kez selenoidlerin bozulması ile başlar ve eğer zamanında müdahale edilemezse şanzımanın içerisinde mekanik hasara yol açar.

55-51 Aisin Şanzımanlı Captiva Şanzıman Sorunları

Bu şanzıman sorunlarının en başında tork konvertör (tirbün) problemleri gelir. Genellikle P0741 veya P2757 arıza kodu atar ve araç yüksek hızda giderken, 120-130 km gibi, 5.viteste iken esp on/off ışıkları ve abs ışıkları yanar, 4.viteste aracı korumaya alır. Durdurup tekrar kontağı açınca normal haline döner. Bu arızada tork konvektör (tirbün) revizyon işlemi gerçekleştirilirken şanzıman beyinin’de açılıp tamir olması gerekmektedir.

Vites geçişlerinde vuruntu: En belirgin arızalardan bir taneside 3.vitesten 4.vitese geçerken boşa düşme veya sarsıntıdır. İlk etapta Selenoidler ve beyinin kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Geri viteste kaçırma: Geri kaçırma yüksek kilometrelere sahip birçok Captiva otomatik şanzımanlı araç sahibinin ortak şikayetidir. Kök neden tork konvertörü olup, konvertörün revizyon olması gerekir.

Captiva GM 6T45 Otomatik Şanzıman Sorunları

6T45 GM şanzıman kullanan Captiva araçlarda en sık rastlanan 4 şanzıman arızası şunlardır:

 1. Geri vites arızası: Motor ısınınca vitesi R ye alındığında bazen 5-10 saniye bekleyip geç alıyor, araç gaz yemiyor ve takır takır sesi geliyorsa şanzımanınızın dip tası ile ilgili mekanik sıkıntısı mevcuttur. Bu durum şanzımanın komple açılması ve revizyon işleminin uygulanması gerektiğini göstermektedir.
 2. Vites geçişlerinde kaçırma: Vites geçişlerinde gecikme, devir saatinin yükselmesi, vites boşa düşüyor hissi yaşanıyorsa ilk adımda şanzıman beyninizin sökülerek hem hidrolik ünitenin, hem de solenoidlerin test edilmesi gerekmektedir.
 3. Otomatik vites vuruntusu: Captiva araçlardaki şanzımanlar özellikle 1’den 2’ye geçerken ve 2’den 3’e geçerken vuruntu yapabilmektedir. Aracınızda benzer vuruntu şikayetleri var ise ilk etapta şanzıman beyini (hidrolik ünite) kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Sonuçlarına bağlı olarak “şanzımanınız sökülmeden” teşhisini sağladığımız test makinemiz ile, şu anda sadece İstanbul’da bu hizmetimiz mevcuttur, basınç testi yaparak problemin nereden kaynaklı olduğunu tespit edebiliriz.
 4. Rapmada zorlanma: Tork konvertörünün kaçırmaya başlaması, otomatik şanzıman için basınç kayıpları, şanzıman tas ve teflonlarındaki mekanik kaçırmalar ve balatalarda yanma olabilir. Her durumda bir uzman tarafından aracın test edilmesi gerekmektedir.

Captiva Şanzıman Selenoid Valfi Arızası

Captiva araçlarda selenoid problemi yaşanmaya başlandığında TCM ilk olarak P0700 arıza kodu atar ve şanzıman arıza lambasını yakar.  Eğer aracınızda şanzıman arıza lambası yanıyorsa, hiç vakit kaybetmeden en yakın servise gitmeniz gerekmektedir. Selenoidler veya şanzıman içerisindeki hasara göre şanzıman kendisini bu arızadan sonra korumaya alabilir. Bu durumda aracınızda sadece geri vites ve 5.vites devrede kalacaktır.

Captiva araçlardaki AF33 şanzıman 3 adet PWM, 5 adet on-off elektro vanaya sahiptir. Captiva 6T45 şanzımanlarda ise 6 adet PWM, 1 adet on-off solenoid bulunmaktadır. Captiva PWM otomatik şanzıman selenoid valflerinin çalışma süresi içerisinde, çoğunlukla şanzımanın içerisindeki kirlilikten dolayı bozulurlar. Bu yüzden Captiva otomatik şanzıman yağı değişimi , şanzıman ömrü açısından oldukça önemlidir.

Araç tamir piyasasında pwm selenoid valflerin temizliği yapılsa da, selenoid valf temizleme işlemi yeterli yağ basıncı ile yapılmadığı için fayda etmeyecektir. Captiva selenoid valf arızasını tespit etmenin ve eğer temizleme yapıldı ise temizliğin sonuç verip vermediğini kontrol etmenin tek yöntemi özel tasarlanmış selenoid test makinelerinde bu selenoid valflerin test edilmesidir. 

Oldukça pahalı olan otomatik şanzıman selenoidlerinin test edilmeden değiştirilmesi, gereksiz şanzıman tamir fiyatları ortaya çıkmasına, arızalı selenoidin tespit edilmeden değiştirilememesi ise arızanın devam etmesine neden olacaktır.

Captiva Solenoid Arıza Kodları

Eğer belirtilen arıza kodlarından bir tanesini yaşıyorsanız, sizinde selenoid valflerinizde sıkışma var demektir:

 1. P0776 – P0777: PC2 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 2. P0796 – P0797: PC3 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 3. P2714 – P2715: PC4 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 4. P2723 – P2724: PC5 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 5. P0752 – P0753: SS1 selenoidi takılı kalmış
 6. P0741 – P0742: TCC selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış

Bunlar dışında olabilecek diğer arıza kodları, şanzıman kartı, şanzıman beyni veya şanzıman içerisinde mekanik arızayı işaret edebilir. Şanzıman kartı ve kart üzerindeki şalter arızalarının çoğunluğu elektrik arızalarıdır ve silinmez, silinsede kısa bir süre sonra tekrar arızaya düşer. Bunlar Şasiye kısa devre (Short circuit), açık/yüksek direnç, voltaj kısa arızaları olabilir.

Eğer bu arızalar selenoid performans arızaları ile birlikte atıyorsa, bir ihtimal selenoid değişimi ile düzelir. Aksi durumda kart değişimi gerekir. Şalter elektrik arızaları: P0973, P0974, P0976, P0977
Selenoid elektrik arızaları: P0961, P0962, P0963, P0965, P0966, P0967, P0970, P0971, P0973, P0974, P2719, P2720, P2721, P2728, P2729, P2730, P2762, P2763, P2764

Ayrıca şalter elektrik arızası atmadan aşağıdaki şu arızaları da atabilir: P0842, P0843, P0872, P0873, P0877, P0878, P0989, P0990 … Bu arıza kodları takılı kalmış switchler, takılı kalmış selenoidler, bozuk valf gövdesi veya karttan olabilir. 

Chevrolet Captiva 6T45 otomatik şanzıman selenoid valf arızaları konularında uzman kişiler tarafından değerlendirilmezse, çok kısa süreler içerisinde arıza tekrarları gerçekleşebilir.

Firmamızda Captiva şanzıman tamirlerinde sadece arızalı selenoidler tespit edilip değiştirilmektedir. Bununla birlikte sıfır ve testleri gerçekleştirilmiş selenoidlerimiz satışa hazırdır. Sıfır ve test edilmiş otomatik şanzıman selenoid valf fiyatları için 0216 365 95 00 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Captiva Otomatik Şanzıman Beyni Arızası

Firmamızda Chevrolet Captiva şanzıman beyinleri özel test ünitelerinde test edilerek kontrol edilmektedir. Gerçekleştirilen testler sonucu kavramaya istenilen basınçta ve zamanda yağ göndermeyen valfler tespit edilebilmektedir.

Araç üzerindeki çalışma koşullarını simüle eden makinelerden çıkan test sonuçlarına göre şanzıman beyinleri uzman teknisyenlerimiz tarafından tamir edilmektedir. Captiva otomatik şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Chevrolet Captiva otomatik şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca her türlü Opel ve Captiva şanzıman yedek parçaları için 0 216 365 95 00 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Captiva Otomatik Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Chevrolet Captiva otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Chevrolet Captiva araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Chevrolet Captiva şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Chevrolet Captiva otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Chevrolet Captiva Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Chevrolet Captiva otomatik şanzıman yağı ne zaman değişir? Elimizdeki teknik verilere göre her 150.000 km’de bir Captiva şanzıman yağı değişimi gereklidir.

Chevrolet Captiva şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Yağ değişimi, bir numaralı Captiva şanzıman sorunu olan Captiva şanzıman vuruntu probleminin düşük kilometrelerde ortaya çıkmasını engellemektedir. Chevrolet Captiva otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Chevrolet Captiva şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Chevrolet Aveo şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Chevrolet Captiva Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Chevrolet Captiva aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

96 thoughts on “Chevrolet Captiva Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.