Bmw X3 Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW X3 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites BMW X3 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. BMW X3 otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. BMW X3 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Bmw X3 Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW X3 Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz, Bursa Osmangazi ve İzmir Bayraklı‘daki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

BMW X3 Otomatik Şanzıman Çeşitleri

BMW X3 serisi araçlarında ZF şanzıman kullanmaktadır. BMW X3 grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

  • BMW X3 (E83) ZF 6HP19 Otomatik Şanzıman Tamiri

  • BMW X3 (E83) ZF 6HP26 Otomatik Şanzıman TamiriAudi-A3-ZF-6ileri-6HP26-Otomatik-Sanziman-Tamiri-01
  • BMW X3 (E83) ZF 6HP28 Otomatik Şanzıman Tamiri              Audi-Q5-ZF-6-ileri-6HP28-Otomatik-Sanziman-Tamiri-01
  • BMW X3 (F25) ZF 8HP45 Otomatik Şanzıman Tamiri

  • BMW X3 (F25) ZF 8HP70 Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW X3 Otomatik Şanzıman Arızaları

E83 kasaya sahip X3 araçlarda karşılaşılan en belirgin problem vites geçişlerinde boşa düşme, kaçırma ve araç devrinin artmasıdır. Müşteri beyanları ve tecrübelerimize göre bu şanzıman şikayetleri özellikle gaza yüklenildiğinde ve rampada kendisini belli ederler. En çok karşılaşılanı 5.vitese devirlenmede problem, 1’den 2.vitese geçerken zorlanmas hissi ve vuruntu, 5’ten 4.vitese geçerken boşa düşme hissidir. Eğer bu arızalar ilerlemişse ve otomatik şanzıman içinde basınç kayıpları çoğalmışsa ekranda “transmission fault” hatası belirir ve şanzıman arıza lambası yanar.

Bir diğer problem ise motoru çalıştırdığınızda park konumunda gelen bir vuruntudur. Genellikle bunu şu iki arıza kodu izler:

4E8A Monitoring of valve position

507D Parking gear incorrectly disengage

Şanzıman beyni arızası olan bu iki arıza kodu ile karşılaştığınızda firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. ZF şanzıman beyinleri firmamızda garantili olarak tamir edilmektedir.

F25 X3 araçlarda otomatik şanzıman vuruntu problemi en karşılaşılan sorundur. Özellikle D ve 1-2.vites yükseltme ve düşürme esnasında olan vuruntuların nedeni şanzıman beynidir. Diğer vuruntuların nedeni selenoidler veya şanzıman beyni olabileceği gibi, bazı durumlarda şanzıman içerisindeki balatalardaki aşınmalarda vuruntuya neden olabilmektedir.

Bmw X3 8HP45 şanzımanların diğer bir sorunu şanzıman yağ soğutucusunu (eşanjörü) patlatmasıdır. Ortalama 100.000 km civarında gördüğümüz bu arıza sonucu şanzımanların sökülerek revize olması gerekmektedir. Eğer bu operasyonda şanzıman beyni ve selenoidleri incelenmez ve gerekli müdahale yapılmazsa, araçta vuruntu ve durmaya yakın titreme sorunları yaşanabilmektedir.

Türkiye’nin en büyük ve en modern otomatik şanzıman merkezi olan firmamızda Bmw X3 ZF şanzıman arızaları garantili olarak çözüme kavuşturulmaktadır.

BMW X3 Tork Konvertörü Sorunları

6HP serisi ZF şanzıman kullanan BMW X3 araçlarda sıklıkla karşılan tork konvertör arızası, aracınız sabit bir hızda giderken, devir saatinde göreceğiniz oynamalardır. Eğer 100 km ve üzeri bir hızda ayağınız gaz pedalında sabit konumda giderken devir saatiniz 1500 ile 2000 devir arasında oynuyorsa, tork konvertörünüz arızalıdır.

Tork konvertör arızasının başka bir belirtisi, aracınız düz bir yolda giderken zaman zaman size  kasis üzerinden geçiyor hissi vermesidir. Bunun nedeni kaçıran şanzıman türbünü balatalarıdır. Ayrıca şanzıman tork konvertörü kaçırmaya başlayınca şanzıman ısınması meydana gelir ve zaman içerisinde şanzımanın iç aksamına zarar vermeye başlar.

Bir başka Bmw X3 ZF şanzıman arızası alt devirlerde sarsıntıdır. Özellikle 1000-2000 devir arasında aracınızda sarsıntı hissediyorsanız muhtemel bir şanzıman türbünü arızası bulunmaktadır.

X3 araçlarda bulunan 8HP45 8 ileri otomatik vites şanzımanların kritik yönlerinden birisi tork konvertörüdür. Bmw şanzıman tirbün sorunu olarakta bilinen, kalkışta titreme, özellikle 1300-2000 devirler arası silkeleme, 70 km/saat civarında bir hızda giderken kasayı titretme, yüksek hızlarda hız sabit iken devir dalgalanması gibi arızalar F25 Bmw araçlarda da görülebilmektedir.

Bmw X3 Tork Konvertör Tamiri

Gizli balata (captive-clutch) sistemine sahip 6HP serisi tork konvertörleri, eğer firmamızda olduğu gibi, ön yükleme test cihazı yardımı ile revize edilmezse, kısa süre sonra tekrar problem yaşamanız muhtemeldir. Firmamızda ZF şanzımanlara ait tork konvertörleri tam otomatik makineler ile garantili olarak yenilenmektedir.

                               

BMW X3 Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün BMW X3 otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

BMW X3 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

BMW X3 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. BMW X3 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

BMW X3 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve BMW X3 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

BMW X3 Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatları

BMW X3 otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz BMW X3 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır.

BMW X3 Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

BMW X3 Tork Konvertörü, Şanzıman Beyni Arızaları ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Ustaya Sor – Bmw E83 ve F25 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara, İstanbul Levent, İstanbul Kartal ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer E85 ve F25 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

17 thoughts on “Bmw X3 Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Yaşar
  Yaşar / Cevapla 20 Haziran 2019 at 13:16

  Merhaba benim x3 bmw 2012 aracımda sağa sola rölantide dönüşlerde sarsıntı yapıyor. Servis kontrolünde arazi şanzımanının arızalı olduğu söylendi. Sizde bu arıza ile işlemin tamiri varmı ve maliyet nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 09:32

   Yaşar Bey, servisimizde arazi şanzımanın bakımı ve onarımı yapılmamakta, sadece değişimi yapılmaktadır. Müşterilerimiz sıklıkla çıkma parça olarak bu parçaları tedarik etmektedir.

   • Bilal çifçi
    Bilal çifçi / Cevapla 8 Aralık 2019 at 22:25

    KOLAY GELSİN 2009 model BMW x3 aracımda normal sabit hızda giderken birden gaz pedalına yüklenince araç devir saati sona vuruyor ve Şanzuman boşa çıkıyor gaz pedalından çekince normal gaza basmaya devam ediyorum araç yürüyor . Yardımcı olursanız sevinirim

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 18 Mayıs 2020 at 08:19

     Bilal Bey, şanzıman içerisinde muhtemelen bir piston veya teflonda kaçağınız var. Müsait olduğunuzda uğrarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

  • latif güren
   latif güren / Cevapla 14 Ekim 2019 at 12:57

   yaşar bey merhaba..bendede 2012 x3 de aynı sorun var..nasıl çözüm buldunuz.yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Süleyman Fahrettin Yurdakul
  Süleyman Fahrettin Yurdakul / Cevapla 28 Ağustos 2020 at 00:48

  Merhaba aracım BMW X3 2,0L Dizel 2008model 174300km de
  Debriyaj ilk kalkışta bazen vuruntu yapıyor ayağımı debriyajdan kaldırmaya çekinir hale geldim
  Serviste debriyaj balatasında sorun olabileceğini söylediler
  Kesin tesbit ve çözüm istiyorum
  Debrijay balata değişimi maliyeti nedir kaç gün sürer!

 3. Bekir
  Bekir / Cevapla 15 Eylül 2020 at 08:10

  Merhaba
  Aracım x3 f25 2.0d 2011 203 000km.
  Otomatik vites geçişleri çok hissettiyor son 5,6 ayda. 70-80 kmh ile giderken sanki biri arkadan arabayı tutup bırakıyor tutup bırakıyo 1-2 saniye. Bazende sol tarafa park için dönüşlerde durmaya yakın titreme yapıyor. Şanzumanı temizletmeyi düşünüyorum faydası olurmu sizce?

  Teşekkürler

 4. Abdullah özbek
  Abdullah özbek / Cevapla 16 Eylül 2020 at 21:20

  Merhabalar
  X3 2004 model aracimiz yuke bindigi zaman cukura girmis.gibi ufak vuruntular yapiyir hizini aldimi sorun yok ozellikle 3.4 viteste daha agirlikli yapiyo sorun ve maliyet nedir acaba

 5. Ramazan karakoç
  Ramazan karakoç / Cevapla 25 Nisan 2021 at 18:59

  Aracım 2008 model X3, Km: 176.000 de
  Bugün arabam da frene bastığımda durmaya yakın anlarda şanzımanın vurduğunu farkettim, sonra düz yolda gaza abandığımda şanzıman vites geçişlerinin çok farkedilir durumda olduğunu gördüm
  Ama aracımda herhangi bir arıza lambası veya ikaz ışığı yanmadı.
  Ortalama bir şanzıman bakım ücreti ne kadar tutar bilgi verirseniz sevinirim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 27 Nisan 2021 at 18:10

   Ramazan Bey, bu tip şanzıman içerisinde ki sorunlardan genellikle araçlar hemen arıza ışığı yakmaz ECU’ ye arıza kodu olarak gönderirler, Şanzımanınıza bakım olarak sadece yağı ve filtre değişimi yapabilirsiniz. Dilerseniz Atco İstanbul, Atco Ankara yada Atco İzmir şubelerimizden birisini ziyaret ederek ücretsiz bir şekilde aracınıza ekspertiz yapalım aracınızın hata kodlarını birlikte öğrenelim.

   • Yusuf aslan
    Yusuf aslan / Cevapla 13 Ekim 2022 at 02:33

    Merhaba hocam 2004 x3 2.5 benzinli aracimda kalkista gidiste bir sorun yok aracin hizi ne zaman 30 km hiza dusunce fren yapiyor gibi kitle oluyor sorun nedendir

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 14 Ekim 2022 at 14:21

     Merhaba Yusuf Bey, 0552 606 87 84 nolu telefona whatsapp dan aracınızın şase numarasını gönderebilir misiniz?

 6. Ilhan
  Ilhan / Cevapla 4 Mayıs 2021 at 04:34

  Iyi günler 2004 2.5 i benzin lpg x3 um var.belli km lerde disli içinde sarı renk dikkat işareti yanıyor arabayı istop edip 1 2 dakika bekledikten sonra çalıştırdığında ikaz lambası kendiliğinden sönüyor.kimi zaman 20 km de kimi zaman 50 km de tekrar yanıyor sebebi nedir .ortalama masrafı hakkında bilgi verebilirmisiniz.

 7. Kerem
  Kerem / Cevapla 15 Haziran 2022 at 21:11

  Merhabalar benim
  ARACIM X3 2015 3.0 dizel (258ps)BMW araç durmaya yakın yeni tam durmak üzere iken hafif vuruntu yapıyor sadece bu durumda yapıyor araç Xdrive aynı zamanda şanzuman tamiri yapıldı.
  Şanzuman beyni serviste ayarlardı ama genede yapıyor özellikle sert duruşlarda daha hissedilir.
  Sanki bir yerde boşluk var gibi.
  Ayrıca ilginç olan tamiranede liftle kaldırılıp indirildikten sonra daha fazla yapıyor sonra sürdükçe azalıyor.
  Hafif durmalarda o kadar hissedilmiyor sizce sebebi nedir ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Haziran 2022 at 09:08

   Merhaba Kerem Bey, öncelikle aracınıza cihaz bağlatıp arıza kodu verip vermediğine bakmamız gerekiyor. Dilerseniz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara ve İzmir’de bulunan servislerimize uğrayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

 8. Osman
  Osman / Cevapla 30 Kasım 2023 at 10:46

  mrb.2004 model 3.0i +LPG X3 aracim calismiyor.Hicbir sorunu yoktu. Akusu bitmis ve takviye yapilarak calistirmayi denediler olmadi.Aku degisti ve ekranda “S” modunda kalmis gorunuyor.Normal vites fonksiyonlari calisiyor ancak hangi vitese atarsak atalim ekranda “S” modu hic degismiyor. Tesisata ve beyine bakildi,cihaza baglanip ariza koduna bakildi ancak hicbir ariza vermiyor suan.Ne yapmaliyim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 1 Aralık 2023 at 10:38

   Merhaba, muhtemelen elektriksel bir arıza yaşıyorsunuz, oto elektrikçiye baktırmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.