Mercedes E180 Otomatik Şanzıman Tamiri

Mercedes E180 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Mercedes W212 E180 otomobillerinizin otomatik vites problemlerine garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda Mercedes-Benz marka araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız.

Mercedes E180 otomatik şanzıman tamiri

Firmamızda tamirini gerçekleştirdiğimiz Mercedes-Benz E180 otomatik şanzıman tipleri:

 • W212 Mercedes E180 7G-Tronic Otomatik Şanzıman Tamiri

Mercedes E180 Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı‘daki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır.

E180 7G-Tronic Otomatik Şanzıman Arızaları

7G Tronic şanzımanların en bilinen arızaları şanzıman elektronik kartının üzerindeki hız sensörlerinin bozulmasıdır. Bilgisayar ile bağlandığınızda  şu arıza kodlarının bir veya birkaç tanesini görebilirsiniz:

 • P0717 – Signal from Y3/8n1 turbine sensor
 • P0718 – Faulty unit Y3/8n1
 • P2767 – Signal from Y3/8n2 turbine sensor
 • P2768 – Faulty unit Y3/8n2

7G Tronic şanzımanların bilinen bir başka problemi devir saatinde gezinmedir. Tork konvertör tamiri ile bu problem ortadan kaldırılabilmektedir. 

Mercedes 7G-Tronic Şanzıman Resetleme

Mercedes E180 araçlarda kontrol ünitesi kullanıcının tarzını en son 40 vites geçişini inceleyerek ve vites geçiş sürelerini bu kullanım tarzına uygun hale getirerek adaptif bir şekilde öğrenmektedir. Örnek vermek gerekirse, siz sürekli yarış halinde gaza basarak kullanıyorsanız, aracınızın vites geçiş komutları 3.000 devire göre ayarlanırken, eğer nazikçe kullanıyorsanız, aracınızın vites geçiş komutları 1.800 devire göre ayarlanacaktır. 

Yaygın ve yanlış olan bir kanı şanzıman resetleme işleminden sonra şanzıman kulanımının ilk günkü haline döneceğidir. Binlerce kilometre kullanılmış, içinde mekanik aşınmalar başlamış, selenoidleri yıpranmış bir şanzımandan bu sonucu beklemek biraz yanlıştır. Tecrübemiz göstermektedir ki sadece yeni revize edilmiş E180 araçlar bu adaptasyon ile ilk günkü haline gelmektedir. Eğer şanzımanınızda mekanik sorunlar ve aşınmalar var ise, bu işlem pek bir işe yaramayacaktır. Bazı durumlarda, hafızadaki program aracın problemli parçalarını gözönüne alarak çalıştığından, resetleme sonrası araçtaki vuruntuların değiştiği ve fazlalaştığı da görülmüştür.

Kısaca eğer Mercedes E180 aracınız yüksek kilometrelerde ise, şanzıman resetleme ve adaptasyonu yaşadığınız E180 vites geçişleri sorunları, vitese geçişte sarsıntı, gaz yemiyor ve otomatik şanzıman vites atmıyor problemlerini büyük ihtimal ortadan kaldırmayacaktır.

7G-Tronic Şanzıman Adaptasyonu

7G-tronic şanzımanlarda adaptasyon iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunların ilki diagnostik cihazı ile bağlanarak adaptif verilerin silinmesi ve aracın 15 dakika kullanılmasıdır. Bu işlemde beyin öğrenilmiş verinin tamamını silecek ve aracınız ilk günkü verileri kullanır haline dönecektir.

Sizin kendi başınıza yapabileceğiniz resetleme ve adaptasyon öğretisi ise şu 7 adımdan oluşmaktadır:

 1. Kontağı 2 pozisyonuna getirin – Ekran ışıkları yanacak, motor çalışmayacaktır.
 2. Gaz pedalına sonuna kadar basın
 3. En az 10 saniye ayağınızı dip gazda tutun
 4. Kontağı kapatın
 5. Ayağınızı gaz pedalından çekin
 6. İki dakika bekleyin
 7. Aracı en az 15 dakika kullanın.

Bu kullanım esnasında aracınızı önünüzdeki dönem nasıl kullanmak istiyorsanız, o şekilde kullanmanız faydalı olacaktır. Bu işlem esnasında şanzımanınız resetlendiği için bu 15 dakikalık kullanımızda motor beyni (ECU) ve şanzıman beyni (TCM) kullanım tarzınızı öğrenerek adaptasyon işlemine tamamlayacaktır.

Mercedes E180 Selenoid ve Şanzıman Beyni Testi 

Arıza tespit cihazları otomatik şanzıman selenoid valf ve şanzıman beyni arızalarını elektriksel düzeyde tespit edebilir. Bununla birlikte fonksiyonel açıdan şanzıman beyninin ve selenoidlerin testi arıza tespit cihazları ile gerçekleştirilemez. 

Atco Mühendislik, selenoid testi ve 3 adet şanzıman beyni testi cihazları ile Türkiye’nin en kapsamlı selenoid ve şanzıman beyni test merkezidir. Bu sayede müşterilerimiz sadece gerekli parçaların değişimine ödeme yaparlar ve sunabildiğimiz otomatik şanzıman fiyatları, garantili onarım için oldukça uygundur.

Oldukça pahalı olan selenoid valflerin ve şanzıman beyninin test edilmeden değiştirilmesi, gereksiz şanzıman tamir fiyatları ortaya çıkmasına, arızalı parçaların tespit edilmemesi ve değiştirilememesi ise arızanın devam etmesine neden olacaktır. 

Garantili E180 Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Mercedes otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Mercedes E180 Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatları

Mercedes E180 Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

Mercedes E180 Tork Konvertörü, Şanzıman Beyni Arızaları ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Mercedes E180 Şanzıman Yağı Değişimi

Mercedes E180 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Mercedes E180 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mercedes E180 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Mercedes E180 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Mercedes E180 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara, İstanbul Levent, İstanbul Kartal ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Mercedes E180 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

4 thoughts on “Mercedes E180 Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Feyyaz
  Feyyaz / Cevapla 2 Aralık 2020 at 20:04

  Kolay gelsin hocam e 180 aracım 2014 model 115 binde gaza normal yüklemede sıkıntı yokken birden yüklendiğimde tekleme silkeleme olduyor du tekrar deneyim dedim yine aynısı oldu Ve eco modu devre dışı kaldı f1 vites de devre dışı kaldı araç gaz yemedi ve vites geçişleri hemen çok az gaz yemesine rağmen dğişiyor ve motor lambası yandı

 2. Mehmetc
  Mehmetc / Cevapla 29 Nisan 2022 at 03:05

  Merhabalar ustam kolay gelsin benim 2015 mercedes editione e180 aracım var aracım 120 binde ve sanzuman yağ değişimi 115 binde yapıldı. Aracımda yeni çalışırken vites 5 ten 4 e düşerken vuruntulu şekilde vites düşürüyor yanlış bunu aracı 5-10 kullanınca bu sorun ortadan kalkıyor diğer vites geçişlerinde herhangi bir sorun yaşamıyorum bu sorunda aracı sadece yeni çalıştırdığımda oluyor yukarıda belirttiğim gibi belli bir sürede geçiyor burda aracı bilgisayar bağlattım herhangi bir arıza kodu yok sorun nedir servislerinizin bulunduğu bir ilde yaşamıyorum bana yardımcı olabilrmisiniz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 16 Mayıs 2022 at 03:16

   Mehmet bey, aracı görmeden arızası hakkında çok sağlıklı yorum yapamayacağız. Problem bir ihtimal şanzıman hidrolik ünitesinden kaynaklanabilir.

  • Sinan
   Sinan / Cevapla 16 Mart 2023 at 21:09

   Mehmet bey konuyu çözdünüz mü sorun neymiş bişgi alabilir miyiz aynınsık7ntı bizdede gözüküyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.