Chevrolet Epica Otomatik Şanzıman Tamiri

 

Chevrolet Epica otomatik vites şanzıman sorunu yaşıyorsanız, doğru yerdesiniz. Atco Mühendislik olarak, Chevrolet Epica araçların otomatik vites sorunlarına garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda Chevrolet Epica araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız.

Chevrolet Epica Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Chevrolet Epica Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Revizyonunu gerçekleştirdiğimiz Chevrolet Epica şanzıman türleri:

  • Epica 2.0 GM 6T40 Otomatik Şanzıman

ChervoletCruze6T40otomatiksanziman

  • Epica 2.0 Dizel GM 6T45 Otomatik Şanzıman

ChervoletCruze6T45otomatiksanziman

Chevrolet Epica Otomatik Vites Sorunları

Chevrolet Epica şanzıman sorunlarının başında otomatik şanzıman vuruntu problemi gelmektedir. Epica otomatik vites vuruntusu birçok kez selenoidlerin bozulması ile başlar ve eğer zamanında müdahale edilemezse şanzımanın içerisinde mekanik hasara yol açar.

Epica araçlarda selenoid problemi yaşanmaya başlandığında TCM ilk olarak P0700 arıza kodu atar ve şanzıman arıza lambasını yakar.  Eğer aracınızda şanzıman arıza lambası yanıyorsa, hiç vakit kaybetmeden en yakın servise gitmeniz gerekmektedir. Selenoidler veya şanzıman içerisindeki hasara göre şanzıman kendisini bu arızadan sonra korumaya alabilir. Bu durumda aracınızda sadece geri vites ve 5.vites devrede kalacaktır.

Chevrolet Epica Selenoid Valf Arızası

Epica araçlardaki 6T40 serisi (6T30, 6T40, 6T45) şanzımanlarda 6 adet PWM, 1 adet on-off solenoid bulunmaktadır. PWM Epica otomatik şanzıman selenoid valflerinin 4 tanesinin görevi ilgili kavramalara yağı yönlendirmek iken, 1 tanesi tork konvertörü, 1 tanesi de genel yağ basıncı ayarlamaya yarar. Çalışma süresi içerisinde seleonid valfler bozulurlar.

Her ne kadar bu selenoid valflerin temizliği yapılsa da, selenoid valf temizleme işlemi yeterli yağ basıncı ile yapılmadığı için fayda etmeyecektir. Epica selenoid valf arızasını tespit etmenin ve eğer temizleme yapıldı ise temizliğin sonuç verip vermediğini kontrol etmenin tek yöntemi özel tasarlanmış selenoid test makinelerinde bu selenoid valflerin test edilmesidir. 

Oldukça pahalı olan otomatik şanzıman selenoidlerinin test edilmeden değiştirilmesi, gereksiz şanzıman tamir fiyatları ortaya çıkmasına, arızalı selenoidin tespit edilmeden değiştirilememesi ise arızanın devam etmesine neden olacaktır.

Epica Selenoid Arıza Kodları

Eğer belirtilen arıza kodlarından bir tanesini yaşıyorsanız, sizinde selenoid valflerinizde sıkışma var demektir:

 1. P0776 – P0777: PC2 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 2. P0796 – P0797: PC3 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 3. P2714 – P2715: PC4 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 4. P2723 – P2724: PC5 Selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış
 5. P0752 – P0753: SS1 selenoidi takılı kalmış
 6. P0741 – P0742: TCC selenoidi Kapalı/Açık Sıkışmış

Bunlar dışında olabilecek diğer arıza kodları, şanzıman kartı, şanzıman beyni veya şanzıman içerisinde mekanik arızayı işaret edebilir. Şanzıman kartı ve kart üzerindeki şalter arızalarının çoğunluğu elektrik arızalarıdır ve silinmez, silinsede kısa bir süre sonra tekrar arızaya düşer. Bunlar Şasiye kısa devre (Short circuit), açık/yüksek direnç, voltaj kısa arızaları olabilir.

Eğer bu arızalar selenoid performans arızaları ile birlikte atıyorsa, bir ihtimal selenoid değişimi ile düzelir. Aksi durumda kart değişimi gerekir. Şalter elektrik arızaları: P0973, P0974, P0976, P0977
Selenoid elektrik arızaları: P0961, P0962, P0963, P0965, P0966, P0967, P0970, P0971, P0973, P0974, P2719, P2720, P2721, P2728, P2729, P2730, P2762, P2763, P2764

Ayrıca şalter elektrik arızası atmadan aşağıdaki şu arızaları da atabilir: P0842, P0843, P0872, P0873, P0877, P0878, P0989, P0990 … Bu arıza kodları takılı kalmış switchler, takılı kalmış selenoidler, bozuk valf gövdesi veya karttan olabilir. 

Bunlar dışında olabilecek diğer arıza kodları, şanzıman kartı, şanzıman beyni veya şanzıman içerisinde mekanik arızayı işaret edebilir. Chevrolet Epica otomatik şanzıman selenoid valf arızaları konularında uzman kişiler tarafından değerlendirilmezse, çok kısa süreler içerisinde arıza tekrarları gerçekleşebilir.

Firmamızda Epica şanzıman tamirlerinde sadece arızalı selenoidler tespit edilip değiştirilmektedir. Bununla birlikte sıfır ve testleri gerçekleştirilmiş selenoidlerimiz satışa hazırdır. Sıfır ve test edilmiş otomatik şanzıman selenoid valf fiyatları için 0216 365 95 00 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Epica Otomatik Şanzıman Beyni Tamiri

Firmamızda Chevrolet Epica şanzıman beyinleri özel test ünitelerinde test edilerek kontrol edilmektedir. Gerçekleştirilen testler sonucu kavramaya istenilen basınçta ve zamanda yağ göndermeyen valfler tespit edilebilmektedir.

Araç üzerindeki çalışma koşullarını simüle eden makinelerden çıkan test sonuçlarına göre şanzıman beyinleri uzman personlimiz tarafından tamir edilmektedir. Epica şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Chevrolet Epica şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca her türlü Opel ve Chevrolet 6T40 şanzıman yedek parçaları için 0 216 365 95 00 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Garantili Epica Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Chevrolet Epica otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Chevrolet Epica araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Chevrolet Epica şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Chevrolet Epica otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Chevrolet Epica Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Chevrolet Epica şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Chevrolet Epica otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Chevrolet Epica Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Chevrolet Epica aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

5 thoughts on “Chevrolet Epica Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. ugur
  ugur / Cevapla 8 Temmuz 2020 at 00:24

  merhaba 15 gun önce 2010 model dizel epica sahibi oldum gecen hafta yolda hafif rampa asagıya inerken 60 km hızda birden bira arac bosa geldi devir saati sonuna dayandı km saati de sonuna dayandı saga çektim durdum kapattım actım ne geri gidiyor ne ileri 10 dk bekledikten sonra tekrar çalıştırdım herşey normale dönmustu oturdugum yere yakın sanzımancıya goturdum bilgisayara baglayınca hiçbir hata kodu vermedi belki bir pislik geldi selonoit e o anda attı gitti yorumunu yaptık
  bugun yine aynı durum basıma geldi bu sefer 80 km ile giderken tahminimce 5 veya 6 vites yine rampa asagı bosa geldi vitesi manuele aldıgımda 1 de gösteriyordu saga cektim durdum bosa aldım tekrar vitese taktım hersey normale donmustu size gelicem ön bilgilendirme yapabilirmisiniz , ayrıntılı yazdım çok masraflı bir durum mu ?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2020 at 11:45

   Uğur Bey, genellikle Epica araçlar bu arızadan sonra beyinde mutlaka bir kod saklarlar. Her cihaz bu kodu göstermeyebilir. Dilerseniz İstanbul veya İzmir’deki servis noktalarımızdan birisine uğrayın, hem arıza kodunuza bakalım, hem de yol testi yapalım. Test ve ekspertiz işlemlerimiz ücretsizdir. Size ancak bu teşhislerden sonra sağlıklı bir masraf bilgisi sunabiliriz.

  • Oktay
   Oktay / Cevapla 13 Ekim 2020 at 00:28

   Merabalar aracim 2007 model 2.dizel otomatik chevrolet epica 3ve 4 vites aralığında sert vurma yapiyo şanzıman yüke bindiğinde vuruyo ayrıca park esnasında geride ve d de vurma yapiyo yaptırmam lazım tahmini masraf nedir ayrıca kulaktan sanırım titreme var baya şanzımanda

  • ahmet ümit
   ahmet ümit / Cevapla 14 Aralık 2020 at 11:27

   şanzıman balatasında sıkıntı var zanlımca o aracın şanzıman balatası bıttığı zaman o arızayı yapar araba boşa düşer bikaç vites kullanılmaz araba bağırır

 2. Orhan İsmail
  Orhan İsmail / Cevapla 27 Ekim 2020 at 12:01

  İyi günler.
  Bizim 2009 model 2000 motor dizel otomatik vites 6t 45 şanzıman kullanan epica bir aracımız var. Araç arkadaşıma ait 4-5 yıl aracı taksi olarak kullandıktan sonra şanzımanda oluşan arızadan dolayı aracı kenara çekmek zorunda kalmış. O dönemde servisin kendisine söylediği şanzımanın değişmesi gerektiği imiş. Biz aracı tekrar canlandırmak istiyoruz. Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz.
  WhatsApp 00306972422909
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.