Tork Konvertörü

Tork Konvertör Nedir?

Tork konvertörü (şanzıman türbünü) otomatik vitesli araçlarda kullanılan, şanzıman ile motor arasında yer alan ve mekanik vites kutulu araçlardaki debriyajın görevini karşılayan, kavrama görevi yaparak motordan aldığı hareketi şanzımana ileten veya iletmeyen ve tork artışı sağlayan bir sistemdir.

Tork konvertörlerin, hidrolik kavramalardan farkı ve en önemli özelliği ise motor momentini yani torkunu artırmasıdır. Tork konvertörü köprüleme yaptığı zaman motorun gücü direk olarak şanzımana aktarılır ve motor momenti artmadan şanzımana iletilmiş olur. Tork konvertörü görevini yapamadığı zaman mekanik olarak konvertör köprüleme hatası meydana gelir ve araçta silkeleme ve titreme yaşanmaya başlar.

tork konvertoru nedir

Firmamızda tork konvertörü tamiri, revizyon hattımızda balans, piston birleştirme, kaynak ve test işlemleri tam otomatik makineler kullanılarak yapılmaktadır.

One thought on “Tork Konvertörü

  1. Mehmet Bülent Sönmezler
    Mehmet Bülent Sönmezler / Cevapla 31 Aralık 2019 at 12:43

    Selamlar 2007 model 2000 dizel motor kia sportage aracımda ikaz ışığı yanıyordu baktırdım tork konvektör arızasını işaret ediyor dediler bu durumda tamir işlemi tahmini ne kadar tutar bunu öğrenmek istiyorum lamba zaman zaman yanıyor zaman zaman sönüyor ve birde işlem süresi ne kadar sürer? Hayırlı işler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.