Ford Mondeo Otomatik Şanzıman Tamiri

Ford-Mondeo-Powershift-MPS6-6DCT450-6F35-Otomatik-Sanziman-tamir Ford Mondeo otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Ford Mondeo araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Ford Mondeo otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Ford Mondeo otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz. Ford Mondeo Otomatik Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır.

Ford Mondeo Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Ford Mondeo araçlara garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz şanzıman tipleri:
 • Ford Mondeo 2.0 Tdci  – Mk3 Jatco JF506E 5 ileri vites Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Ford Mondeo 2.0 Tdci – 140hp Mk4  Aisin AF21 (TF-81SC) 6 vites Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Ford Mondeo 2.0 Benzinli Powershift şanzıman tamiri
 • Ford Mondeo 1.5 Ecoboost 6F35 Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Ford Mondeo 2.0 Tdci Powershift Şanzıman Tamiri (MPS6 – 6DCT450 Islak kavrama)

Mondeo Mk3 Jatco Şanzıman Sorunları

Mk3 2.0 Tdci Ford Mondeo araçlarda kullanılan Jatco JF506E şanzımanların en sık karşılaşılan arızaları şunlardır:
 1. Vites geçişlerinde vuruntu: Jatco JF506E şanzmanlar aşınmalarla birlikte vites geçişlerinde vuruntu başlayabilir. Bu vuruntular özellikle 1’den 2.vitese geçerken kendini belli etmektedir.
 2. Geri vites problemi: Eğer aracınız  geri viteste yokuşta kaçırma yapıyorsa, veya geri viteste ilk başta hareket etmeyip, siz gaza dokununca vuruntu ile hareket başlıyorsa, bu sorunu yaşamaktasınız.
 3. İlk kalkışlarda sorun: Eğer aracınızı D’ye aldığınızda vuruntu olmaya, başladıysa veya D’de bir lambada durduğunuzda aracınız ileri gitmek için hareket etmeye çalışıyor ve ayağı frenden kaldırdıktan sonra hareket etmek için 1-2 saniye bekliyorsa, bu sorunu yaşamaktasınız.

Mondeo Mk4  Aisin AWF21 Şanzıman Tamiri

Ford 2006 yılından itibaren ürettiği Mk4 Mondeo 2.0 Tdci araçlarda Aisin’den aldığı TF-81, Ford’taki adıyla AF21 şanzımanı kullanmıştır. Bu şanzıman ilerleyen kilometreler ile birlikte şu sorunları çıkarmaktadır:
 1. Kalkışlarda vuruntu: Özellikle şanzıman ısınınca, mesela lambada dururken, kalkışta, D’de veya R’de vuruntu gerçekleştir.
 2. Vites geçiş sorunları: Şanzıman ısınınca vites düşürürken vuruntu yaşanmaktadır – özellikle 4’ten 3’e, 3’ten 2’ye… Yine benzer şekilde vites yükseltirken kaçırma/boşa düşme gözlemlenir  -özellikle, 2’den 3’e, 3’ten 4’e….
 3. Tork konvertör problemleri: Rampada vites geçişi olmamaya ve zorlanmaya başlar. Bunu rampa çıkarken vites kutusu arızası lambasının yanması ve aracın çekişten düşmesi takip eder. Bazı durumlarda P0741: Tork konvertör arıza kodu ile birlikte ekranda vites kutusu servis gerekli yazısı çıkmaktadır.
Tecrübemiz göstermektedir ki bu şanzımanların yağı en geç 80.000 km’de bir değiştirilmediği ve yukarıdaki sorunlar başladığı durumda şanzıman yağı değişimi bu sorunları ortadan kaldırmayacaktır. Ayrıca yine yetkili servislerde AWF21 şanzıman yağı fiyatlarının çok yüksek olduğu, İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlemlerin çok daha uygun fiyatlarla gerçekleştirildiği bilinmektedir. Atco Mühendislik olarak AW21 Mondeo şanzımanda yaşayabileceğiniz arızalarda ve şanzıman yağı değişiminde uygun maliyetlerle yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Mondeo Powershift Şanzıman Sorunları

Mondeo powershift sorunları denince ilk akla gelen problem powershift şanzıman beyni arızalarıdır.  Sorun en belirgin olarak kendisini  geri vites veya D konumuna alındığında şanzımanda vuruntu ve ilerleyen durumlarda şanzımanın bazı viteslere hiç geçmemesi olarak gösterir. Çoğu zaman araç ekranında bu durumda “Düşük Şanzıman Performansı” veya “Şanzıman sınırlı işlevde” uyarısı belirir. Genellikle arıza tespit cihazına bağlanıldığında şu arıza kodları gözlemlenir:
 • P0766 – Shift Solenoid D Performans
 • P0796 – Basınç Kontrol Selenoidi C Performans
 • P1761 – Selenoid C Düşük Peformans
 • P2714 – Basınç Kontrol Solenoidi D Performans
Mondeo powershift arızalarının bir başkası aracın P0715 ve P1715 gibi arıza kodları atması ve vites geçişlerinde vuruntuların başlamasıdır. Yetkili servislerde oldukça pahalı olan ve 12.000 TL’den başlayan bu üniteler, Atco mühendisleri tarafından oluşturulan tamir yöntemleri ile firmamızda garantili ortadan kaldırılarak onarılmaktadır. Revizyonlu ve yeni Mondeo Powershift şanzıman beyni fiyatları için tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Mondeo Powershift Kavrama Problemi

Özellikle yokuşta kalkışta titreme ve vitese alındığında birkaç saniye sonra hareketle aracı ileri atma olarak kendini belli eden Mondeo kavrama sorunu ancak kavrama kiti tamiri veya değişimi ile çözüme kavuşturulabilir. Ford Mondeo Powershift titreme sorunu çözümü için bize danışabilirsiniz.

Mondeo Powershift Kavrama Değişimi

Uzun yıllardır Avis gibi Türkiye’nin en büyük Ford araç parkına sahip filosunun şanzıman arızaları konusunudaki çözüm ortağı olan firmamızda Ford Mondeo Powershift otomatik şanzıman tamiri garantili olarak yapılmaktadır. Mondeo powershift şanzımanların en büyük sorunu olan kalkışta titreme problemine karşı, firmamızda kavrama kiti tamiri ve değişimi yapılmaktadır. Güncel Ford Monedeo powershift kavrama fiyatı ve Mondeo powershift kavrama değişimi fiyatı için 0 216 365 95 00 nolu telefondan servis danışmanımıza ulaşabilirsiniz.

Mondeo Ecoboost Otomatik Şanzıman Arızaları

Ford Ecoboost otomatik şanzıman araçlarda bulunan 6F35, Ford tarafından Opel’in tasarımı üzerine geliştirilmiş bir şanzımandır. Daha çok selenoid arızalarından dolayı müşterilerini mutsuz etmekte, bu arızalar vites geçiş vuruntu problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu vuruntulara başlangıç safhasında müdahale edilmezse, vites geçişleri sertleşir, araçta boşa düşme (devir saatinde yükselme) ve uyarı lambasının yanması ile birlikte “şanzıman sınırlı işlevde” uyarısı çıkarak araç kendisini korumaya alabilir. Tübitak destekli geliştirdiğimiz selenoid ve valf body test ünitelerimiz bu sorunları rahatlıkla ortalıktan kaldırabilmekte, Ecoboost şanzıman tamiri firmamızda garantili olarak gerçekleştirilmektedir.

Ford Mondeo Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Ford Mondeo otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Ford Mondeo araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Ford Mondeo şanzıman arızası ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Ford Mondeo otomatik şanzıman fiyatı bilgilerine (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Ford Mondeo Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Ford Mondeo şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Ford Mondeo otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz. Ford Mondeo şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Ford Mondeo şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Ford Mondeo Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:
 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz
Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır. Eğer Ford Mondeo aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

95 thoughts on “Ford Mondeo Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.