Audi A4 Otomatik Şanzıman Tamiri

Audi A4 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Audi A4 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Audi A4 otomatik vites sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Atco olara bütün Audi A4 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Audi A4 Şanzıman tamiri hizmetimiz İstanbul, Ankara ve İzmir‘deki Atco bölge müdürlüklerinde kendi servislerimizce garantili olarak yapılmaktadır. 

Audi A4 Hangi Şanzımanı Kullanıyor?

Bu soru Audi aracı olan bütün sürücülerin birgün aklına gelmektedir. Nedeni Audi’nin A4 araçlarda zaman içerisinde birçok farklı üreticiden birçok farklı şanzımanı tercih etmesidir. Genellikle Tiptronic şanzımanlar ZF üretimi olup, Multitronic şanzımanlar CVT, Stronic şanzımanlar DSG tabanlıdır.

Stronic Multitronic Farkı Nedir?

Audi’nin 1999 yılı sonunda LuK ile birlikte geliştirdiği Multitronic şanzımanlar, CVT şanzıman mantığı üzerine ıslak yağlı kavrama konması şeklinde tasarlanmıştır.

Stronic ise bildiğimiz DSG şanzımandır. Audi A4’da kullanılan Stronic DSG şanzımanlar, VW grubu üzerindeki şanzımanlardan farklı olarak araç üzerine uzunlamasına yerleştirilmiştir. Islak kavramaya sahip bu şanzıman aynı zamanda dört çeker özelliğine sahiptir. Dolayısı ile eğer aracınız önden çekişli ise Multitronic, A4 Quattro ise Stronic şanzıman sahip olabilir. Burada olabilir diyoruz zira A4 Quattro araçların bir kısmında ZF marka şanzımanlar bulunmaktadır. 

Audi A4 Şanzıman Tipleri

Audi A4 araçlarında kendi üretimi olan 01M, 01N ve DSG şanzıman, Multitronic şanzıman ve dışarıdan tedarik edilen Aisin şanzıman ve ZF şanzıman kullanmaktadır. Audi A4 grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

   • Audi A4 01M/01N Otomatik Şanzıman Tamiri

    • Audi A4 CVT Multitronic Şanzıman Tamiri (6 ve 7 ileri vites 01J ve 8 ileri vites CVT 0AW)

AuidA401Jotomatiksanziman

   • Audi A4 09G (Aisin TF-60SN) Otomatik Şanzıman Tamiri

   • Audi A4 01V – ZF (5 ileri 5HP19) Otomatik Şanzıman Tamiri

  • Audi A4 ZF (6 ileri 6HP19A) Otomatik Şanzıman Tamiri

  • Audi A4 ZF (8 ileri 8HP55) Otomatik Şanzıman Tamiri

AudiA38HP55otomatiksanziman

Audi A4 TipTronic Şanzıman Arızaları

Aşağıda A4 araçlarda kullanılan 5 ve 6 ileri vites, 5HP19FL ve 6HP19A şanzımanların genel arızalarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık:

Audi A4 Tork konvertör arızası: Bu araçlarda tork konvertör problemleri kendilerini 1500-2000 devirde devir saatinde gezinti, 80-90 km sabit hızda giderken araçta titreme, ilk kalkışta özellikle rampada titreme gibi sorunlar ile belli etmektedir. Tork revizyonu kararı verilmeden evvel dikkat edilmesi gereken bir husus titremenin şafttan olup olmadığının tespitidir. Firmamızda tork konvertör tamirleri garantili olarak gerçekleştirilmektedir.

ZF Otomatik vites geçiş sorunları: Gerek 5 ileri gerekse 6 ileri vites Quattro ZF şanzıman arızalarının başında vites geçiş sorunları gelir. Vites geçişlerinde şanzıman vuruntu yapması,  devir yükselmesi fakat aracın yürümemesi, otomatik şanzıman basınç kaybını ve selenoidsel hataları işaret etmektedir. 5 ileri vites ZF şanzımana ait araçlarda özellikle 5-4 geçişinde sarsıntı ve D’de vuruntu ve sarsıntı, 6 ileri vites ZF şanzıman ait araçlarda ise 4-5 geçişi, 1-2 geçişi vuruntuları en bilinenleridir.  Eğer A4 Quattro aracınızda bu problemler varsa servis danışmanımızla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. 

ZF 6HP19A 4.Vites problemleri: 2003-2012 model yılları arası Quattro 6 ileri vites ZF şanzımana sahip araçlarda sıklıkla karşılaşılan bir durum, özellikle gaza yüklenildiğinde aracın 4 ve 5 vites geçişlerinde devir saatini aşırı yükseltmesidir. Rampada veya dip gazda giderken bu aracın şanzımanını korumaya almasına (sabit bir viteste kilitlenmesine) neden olabilir. Atco Mühendislik olarak bu tip arızalara garantili çözüm hizmetimiz bulunmaktadır.

Audi A4 Multitronic Şanzıman Tamiri

Aşağıda en sık karşılaşılan A4 Multitronic şanzıman arızalarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık:

Audi A4 Multitronic kavrama problemi: Bu araçlarda en sk karşılaşılan problem kalkışta titremedir. Özellikle rampada aracınız çok geç kalkıyorsa, ve R’de ve D’de vuruntusu var ise kavrama problemi yaşamaktasınız demektir.

Audi A4 Multitronic kavrama seti: Firmamızda multitronic kavrama tamiri yapıldığı gibi, müşteri tercihi doğrultusunda yeni sıfır kavrama montajı da gerçekleştirilmektedir. Bütün işlemlerimiz garantilidir. Multitronic kavrama fiyatı ile ilgili tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Audi A4 Multitronic beyin problemi: Audi A4 multitronic kullanıcılarının genel şikayetleri vites geçişlerinde kararsızlık, hızlanma anında titreme – özellikle 4-5-6.Viteslerde, 80 km üzerinde hızda gaza basınca olmaktadır ve geri vitese geçmeme olarak sıralanabilir. Kavrama revizyonu ile birlikte beyin tamiri veya beyin değişimi bu sorunları ortadan kaldıracaktır.

Audi A4 Multitronic sensör problemi: Eğer aracınız ekranda vites pozisyonlarını karşıtırıyorsa, PRNDS ışıkları yanıp sönmekte ise veya sürekli yanıyorsa veya hiç yanmıyorsa, vites pozisyon şalteri problemi yaşamaktasınız. Birçok araç grubunda çok basit bir şekilde değişim ile çözülen bu parça, maalesef Multitronic araçlarda şanzıman beyni ile entegre olduğu için beyin değişimine gidilmektedir. Genellikle P0705 arıza kodu ile karşımıza çıkan bu durum, firmamızda kimi durumlarda mekatronik tamiri ile garantili olarak çözüme kavuşturulmakta ve tüketicilerin cepleri korunmaktadır.

Audi A4 Multironic volant problemi: Sıklıkla kavrama arızası ile karıştırılan bu problem, kendisini kalkışlarda yoğun bir ses ve titreme olarak belli etmektedir. Kavrama arızası ile ayırt edilebilmesi için uzman bir teknisyenin aracı test etmesi gerekmektedir. 

Audi A4 Stronic Şanzıman Tamiri

Aşağıda en sık karşılaşılan A4 Stronic şanzıman arızalarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık:

Audi A4 Stronic kavrama problemi: Tüm DSG şanzıman kullanılan araçlarda olduğu gibi bu araçlarda da en sık karşılaşılan problem kalkışta titremedir. Özellikle rampada aracınız çok geç kalkıyorsa, ve R’de ve D’de vuruntusu var ise kavrama problemi yaşamaktasınız demektir.

Audi A4 S-tronic kavrama seti: Firmamızda Stronic kavrama tamiri yapıldığı gibi, müşteri tercihi doğrultusunda yeni sıfır kavrama montajı da gerçekleştirilmektedir. Bütün işlemlerimiz garantilidir. A4 Stronic kavrama fiyatı ile ilgili tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.

Audi A4 Stronic aşırı ısınma sorunu: A4 Mekatronik arızası olarakta geçen bu arızada genellikle aşağıdaki iki arıza kodu belirir:

 • P1740: Debriyaj sıcaklık kontrolü ısı arızası
 • P17D8 debriyaj sıcaklığına bağlı tork sınırlaması

Bu iki arızadan birisi bile yaşandığında ilk yapılması gereken şanzımanın yağ seviyesinin kontrol edilmesidir. Eğer ki problem devam ediyorsa, aracın mekatronik tamiri gerçekleştirilmelidir. Eğer tamirat gerçekleşmeden kullanıma devam edilirse, aracın kavraması yanacaktır ve ekstra bir masraf oluşacaktır. 

Audi A4 Stronic sensör problemi: Eğer aracınız vites düşürmelerde 1.vitese geçmiyorsa, duruş esnasında D-D1 karıştırıyorsa ve aracı ileri-geri sallıyorsa, sensör problemi yaşamaktasınız. Bu arızalar genellikle P176A ve P176B arıza kodlarını beraberine getirmektedir. Atco Mühendislik olarak bu sorunu da garantili olarak çözüme kavuşturmaktayız.

Audi A4 Tork Konvertör Tamiri

Atco Otomatik şanzıman merkezimizde A4 araçların tork konvertör revizyonları, revizyon hattımızda balans, piston birleştirme, kaynak ve test işlemleri tam otomatik makineler kullanılarak yapılmaktadır.

Türkiye’nin en gelişmiş tork konvertör tamiri atölyesine sahip firmamızda yapılan işlemler ile ilgili kısa tanıtım videomuzu izleyebilirsiniz.

Audi A4 Otomatik Şanzıman Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Audi otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Audi A4 otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Audi A4 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Audi A4 otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 nolu destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Audi A4 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Audi A4 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Audi A4 otomatik şanzıman yağı fiyatı için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Audi A4 şanzıman beyni tamiri ve Audi A4 otomatik şanzıman beyni fiyatlı ile ilgili bilgilere sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Audi A4 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Audi A4 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Aşağıdaki işlemlerin her birinin farklı prosedürü ve işlem ücreti olduğu için, doğru bilgi ile tarafımıza ulaşmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır:

 • Audi Stronic yağ değişimi
 • Audi Multitronic yağ değişimi
 • Audi ZF Triptronic yağ değişimi

Audi A4 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Audi A4 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Audi A4 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ustaya Sor – Audi A4 Şanzıman Arızaları

Aracınızda yaşadığınız otomatik şanzıman problemini makine mühendisleri ve ustalarımızdan oluşan ekibimize sormadan önce lütfen sorunuza aşağıdaki bilgileri paylaşarak başlayınız:

 • Aracınızın model yılı
 • Aracınızın motor hacmi
 • Aracınızın yakıt tipi
 • Varsa arıza kodunuz

Eğer aracınızın arıza kodunu bilmiyorsanız, yakındaki bir serviste aracınızı cihaza bağlatabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul ve İzmir’deki servislerimizde bu işlem tarafımızca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Eğer Audi A4 aracınızda motor arızası yaşıyorsanız, sorularınızı motorrevizyonu.com sayfasından motor teknik ekibimize ulaştırabilirsiniz.

120 thoughts on “Audi A4 Otomatik Şanzıman Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.