Renault Megane Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik vites Megane aracınızda şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Renault Megane araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Renault Megane otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Renault Megane otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Renault Megane Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Renault Megane araçlarda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzıman tipleri:

 • Renault Megane 1 Otomatik Şanzıman Tamiri – AL4/DPO 4 ileri
 • Renault Megane 2 Otomatik Şanzıman Tamiri – AL4/DPO 4 ileri
 • Renault Megane 3 Otomatik Şanzıman Tamiri – JF613E 6 vites 
 • Renault Megane 3 CVT Otomatik Şanzıman Tamiri

 • Renault Megane 3 EDC Otomatik Şanzıman Tamiri
 • Renault Megane 4 EDC Otomatik Şanzıman Tamiri

Renault Megane Otomatik Vites Sorunu:

Renault Megane 1 ve Megane 2 araçlarda DPO şanzıman kullanılmıştır. DPO şanzımanın en çok bilinen otomatik vites arızası selenoid valflerin (elektropilot da denir) bozulmasıdır. Bunu aşırı ısınma ile birlikte gelen boşa düşme problemleri, vites geçmeme, yokuşta çekmeme, vites geçişlerinde vuruntu sorunu, otomatik vites basınç kaptörü arızası, otomatik şanzıman türbünü arızası gibi problemler takip eder.

Renault Megane Otomatik Şanzıman Selenoid Valf Problemi:

Eğer aracınızda aşağıda belirtilen sorunlardan bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, muhtemelen AL4 DPO otomatik şanzımanınızda PWM selenoid problemi yaşamaktasınız: 

 • Aracı ilk çalıştırmaya başladığınızdan yaklaşık 1 dakika sonra araçta “tak” diye çok sert bir vuruntu oluyorsa -1.vitesten 2.vitese geçerken, arkadan araba çarpmış gibi
 • Otomatik vites arıza lambası yanıyorsa ve 3.viteste kilitliyorsa
 • Ekranınızda “vites kutusunu kontrol ettiriniz!” uyarısı çıkıyorsa
 • Aracınız gaz yiyip devir almıyorsa
 • Manuele almak istediğinizde aracınız manuele geçmiyorsa
 • Aracı sağa çekip kontağı açıp kapattığınızda arızanız sona eriyorsa

Her ne kadar kullanıcılar arasında bu belirtilen durumlarda şanzıman yağı ve PWM selenoid valf değişimi (bu selenoidten şanzımanınızda iki adet bulunur, birisi yağ basıncını, diğeri tork konvertör hareketini kontrol eder) yaygın olarak yapılsa da, bir çok durumda selenoid değişimi sonrası vuruntu probleminini aynen devam ettiği görülmüştür.

Bu gibi arızaların kök nedeni, bozulmaya başlayan şanzıman yağı ve elektrovanalar olabileceği gibi, olay sadece selenoid valf arızası olmayıp, arızalı parça aracın hidrolik kontrol ünitesi (şanzıman beyni) de olabilir. Özellikle yukarıdaki arızalara ek olarak aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız, Megane otomatik şanzıman beynini kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır:

 • Uzun süre şehiriçi kullanımdan sonra araç geriye kaçırmaya başlıyorsa
 • Özellikle yokuşlarda çekiş düşüyorsa
 • Aracı bu şekilde kullanılırken hararet aşırı yükseliyorsa

Renault Megane Şanzıman Isınma Problemi:

Özellikle LPG kullanılan araçların otomatik şanzımanlarında aşırı ısınmadan dolayı yukarıda bahsedilen arızaların bazıları gözlemlenebilir. Bunun temel nedeni LPG’nin yanma ısısının benzinden yüksek olması ve motor ve şanzıman yağının normalin üzerinde ısınmasına neden olmasıdır.

Renault Megane otomatik şanzımanın aşırı ısınmasının bir diğer nedeni radyatörünün tıkalı olması olabilir. Bu durumda aşırı ısınan yağ, daha çabuk bozulurken, elektrovanaların çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.

Bundan dolayı, şanzımanınıza müdahale ettirmeden evvel, aracınızda LPG varsa, LPG’yi iptal ederek aracınızı test etmenizi ve mutlaka radyatörünüzü temizletmenizi tavsiye ederiz. Aksi durumda hem gereksiz yere şanzıman revizyonu yaptırarak binlerce TL harcayabilir, hem de uğraşlarınız sonuçsuz kalabilir.

Renault Megane Otomatik Şanzıman Vuruntu Problemi:

Eğer üzerinde aracınızda otomatik vites vuruntusu (tepme) var ise öncelikle gaz kelebeğinizi, akü voltajınızı, bobinleri, soketleri ve bujilerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte piyasada çok bilinmediği hali ile, Megane araçların üzerinde bulunun DPO şanzımanda vites geçişlerinde görev alan 6 adet on-off selenoid bulunmaktadır. Bu selenoidlerin zaman içerisinde bozulması, basınç altında geç açıp kapatmalarına, bu da şanzıman vites geçişlerinde zorlanma ve vuruntuya neden olacaktır.

Renault Megane Otomatik Şanzıman Selenoid Valf Değişimi

Megane 1 ve Megane 2 otomatik şanzımanlarda 2 adet PWM selenoid valf ve 6 adet on-off selenoid valf bulunmaktadır. Gerçekte PWM ve on-off selenoidlerin arızalanması sonucu ortaya çıkacak belirtiler birbirinden farklıdır. Fakat her selenoid valf arızası ardından genel kanı, her otomatik şanzıman probleminde, 2 adet PWM elektrovanayı (bir tanesi yağ basıncını regüle eder), yağ ile birlikte değiştirmenin bütün arızaları giderebileceği yönündedir. 

Oysa ki, şanzıman beyni içerisinde olabilecek aşınmalar, diğer 6 adet selenoid valfin (elektropilot) içerisinde olabilecek bozulmalar ve şanzımanın içerisinde olabilecek mekanik aşınmalar, yağ değişimi ve 2 adet selenoid valf değişimi ile giderilmeyecektir. Özellikle aracınızda vites geçişleri esnasında boşa atma var ise, selenoid değişimini önermemekteyiz, zira sorununuz diğer şanzıman parçalarınızdadır. Yine de sadece selenoid değişimi yapmak istiyorsanız Megane selenoid valf fiyatı için 0 216 365 95 00 nolu destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Renault Megane 3 1.6 CVT Vites Arızaları

Viteste titreme problemi, devir saatinde dalgalanma, rampadayken veya motor ısındığında daha belli oluyor.

Renault Megane Şanzıman Tamiri

Renault Megane araçlardaki otomatik şanzımanların tamirinde doğru yöntem, selenoidlerin, valf gövdesinin ve şanzıman iç parçalarının teknik şartnamelere uygunluklarının gerekli teknolojik ekipmanlar (selenoid test makineleri ve valfbody test cihazları) ile test edilmesidir. Aksi durumda defaatle selenoidleri, valf gövdesini ve şanzımanı söküp takmak zorunda kalabilirsiniz.

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Renault Megane otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Renault Megane araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Renault Megane şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Renault Megane 1 otomatik şanzıman fiyatı, Renault Megane 2 otomatik şanzıman fiyatı ve diğer Renault otomatik şanzıman fiyatları için (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Renault Megane Şanzıman Yağı Değişimi

Renault Megane şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Renault Megane otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Renault Megane şanzıman beyni tamiri, Renault Megane I otomatik şanzıman beyni fiyatı ve Renault Megane II otomatik şanzıman beyni fiyatı
ile ilgili bilgilere, sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

95 thoughts on “Renault Megane Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Emre DİZDAR
  Emre DİZDAR / Cevapla 27 Nisan 2019 at 14:39

  Merhaba bilgi almak istediğim bir konu var ;
  Megane 2 Dynamic 2004 model 2000 motor triptonik vites aracım var. Aracım son zamanlarda şu şekilde bir durum içinde ; ilk kalkışta gaza normal seviyede basınca araç sallanmaya başlıyor, bir iki saniye şurup geçiyor. Sallanmaktan kasıt , titreme sanki gitmede zorlanma gibi anlatabilirim. Bunun süresi maximum iki üç saniye. Sonra bir şey yok normale dönüyor. Gaza çok çok hafif basınca kalkış anında bu anlattığımi kesinlikle yapmıyor. Sadece yapmamasi için gaza çok çok hafif basmak gerekiyor. Aksi halde bu sallama titremeyi yapıyor. Görüş ve bilgilerinizi rica ederim. Saygılarımla

  • Doğuş
   Doğuş / Cevapla 14 Haziran 2019 at 06:37

   Merhaba 2000 megane coupe 1.6 16 valf aracimda 1 vitesten 2 vitese geçerken vuruntu var ayrica yokuslarda geri geri geri cikarken kaydırma yapiyor sizce sebebi ne olabilir

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 15 Haziran 2019 at 10:41

    Doğuş Bey, hidrolik ünitenizde basınç kaybı mevcut. Şanzıman beyninizin sökülerek revize olması gerekmektedir.

   • Kadir
    Kadir / Cevapla 20 Eylül 2019 at 19:31

    Merhaba benim 2002model Megane 1 otomatik aracım var araçta auto ışığı yanıyor sürekli vites atmıyor arızası ne olabilir

 2. AtcoAdmin
  AtcoAdmin / Cevapla 27 Nisan 2019 at 18:25

  Emre Bey, yüksek hızda sabit hızda giderken devir saatinizde oynama var mıdır? Ya da rampada geri kaçırma gibi bir probleminiz var mıdır?

 3. Emre
  Emre / Cevapla 29 Nisan 2019 at 11:37

  Merhaba; yüksek sabit hızda giderken ona bakmak benimde aklıma gelmişti . Hayır yok oynama yapmamakta. Rampada çok hafif geri kaçırma var evet. Ama o hemen hemen hep var gibi bir şeydi. Çok minik kaçırma yapıyor yüksek rampalarda ama.

 4. Emre
  Emre / Cevapla 29 Nisan 2019 at 11:40

  … Ayrıca rölanti de çalışırken devir 1000 nin altında aşağı yukarı 800 de falan. Bunu da belirteyim. Aklıma şu da geliyor, acaba bu sorunum gaz pedalınin ayarsizligi ile ilgili de olabilir mi?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 1 Mayıs 2019 at 17:19

   Emre Bey, sorununuz direk olarak tork konvertörü ile alakalı gözükmüyor. Zaman içerisinde DPO şanzımanlarda basınç kaybından dolayı problemler yaşanıyor ama sizinkisi sanki aracın motoru ve daha çok sizin bahsettiğiniz üzere gaz pedalı ile alakalı gibi duruyor.

   • Doğuş
    Doğuş / Cevapla 15 Haziran 2019 at 20:27

    Tahmini ne kadar bi masrafı olabilir peki

   • Goksel deviren
    Goksel deviren / Cevapla 22 Haziran 2019 at 17:09

    1-2-3-4 normal kullanimda gecislerimde sorun yok. 1-2-3 viteslerde 6 bin deviri cok rahat gorurken , 4 gecmiyor(155km/sa kaliyor). 4ncu vites yine ayni sekilde 4200 devirden sonra gitmiyor (155km/sa hizi gecmiyor)
    Megane 3 / 2011 moldel priv.

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 23 Haziran 2019 at 11:59

     Göksel Bey, tork konvertörünüzde problem olabilir.

 5. Eray
  Eray / Cevapla 30 Nisan 2019 at 10:17

  Merhaba 2001 Scenic 1.6 16v rxt Otomatik aracım var. Araba 213000 km’de. Araç sabahları ilk çalıştırdığımda beklemeden motor soğukken hareket edince hafif rampa yada hızımı arttırınca otomatik vites arıza lambası yanıyor. Yandığında kapatıp açıyorum ve düşük hızda motor ısınıncaya kadar gidersem birşey çıkmıyor.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 1 Mayıs 2019 at 17:20

   Eray Bey, şanzımanınızda basınç ile ilgili problem mevcut. Öncelikle selenoid değişimi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 6. Mahmut
  Mahmut / Cevapla 2 Mayıs 2019 at 23:43

  Merhaba,megane2 aracim yolda giderken birden vites bosa cikti,gaz yemedi durdum p konumuna aldim tekrar d konumuna aldim 2 saniye gecikmeyle tak diye arkadan birsey vurmus gibi ses geldi vitese geciş sesi araci kapatip tekrar calistirdim bir daha yapmadi sorun ne olabilir teskler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 5 Mayıs 2019 at 11:38

   Mahmut Bey, sorun hidrolik üniteniz üzerindeki vites geçiş selenoidlerinden veya şanzıman yağınızın fazla ısınmasından dolayı olabilir. Aracınızda LPG var mıdır?

   • Yusuf
    Yusuf / Cevapla 20 Ekim 2019 at 04:09

    Öncelikle slm benim 2009 model dizel otomatik vites megan 2 var arac soğukken çok güzel ısınınca rampalarda bağırıyor vites değiştirmeye calışıyor değiştiremiyor ve atlama yapıyor selonoit leri değiştirdiler Şanzıman yağını değişdirdiler olmada bu hareketi yaptığında fan motoru yüksek calışıyor stop ettiğim takdirde durmuyor anca Kontağı açıp kapayınca duruyor soğukken çok güzel ısınınca çok kötü oluyor şanzumanın üstündeki yağ soğutucusunada baktılar acık nedir aba bu arza rica etsem bilkiverebilrmisiniz tşkr ederim

 7. Fatih
  Fatih / Cevapla 3 Mayıs 2019 at 13:24

  Merhaba, 2009 model 180000 km Megane 2 aracımın son zamanlarda vites geçişleri daha hissedilir hale gelirken dik rampaları çıkarken balata kokusu gelmeye başladı. Düz yolda herhangi bir koku gelmesi durumu söz konusu değil. Bu durum ile ilgili görüşünüzü öğrenmek istiyorum. Saygılar sunarım…

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 5 Mayıs 2019 at 11:42

   Fatih Bey, aracınızda rampa çıkarken balata kokusu geliyorsa tork konvertörünüzü revizyon ettirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca şu anda muhtemelen şanzıman yağınızda da kararma mevcuttur. Yağınızı kontrol ettirme şansınız var mıdır?

   • Fatih
    Fatih / Cevapla 5 Mayıs 2019 at 15:19

    En kısa zamanda kontrol ettireceğim. Revizyon için de size uğrayacağım. Yorumunuz için teşekkür ederim..

 8. Yunus
  Yunus / Cevapla 10 Mayıs 2019 at 13:11

  Merhaba benim aracım 2004 Megane 2 1.6 16 v otomatik,sorunum şu vites geçişlerinde özellikle ikinci vitese geçerken zorlanıyor birde yokuş çıkarken zorladınmı arabada sert sarsıntılar oluyor şiddetli biçimde,şanzıman beynine baktılar bi sorun çıkmadı 145000 de yağıda hiç değişmedi değiştirmelimiyim onuda bilmiyorum,birde tüp taktıralı bir sene oldu tüpten öncede yapıyordu

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 11 Mayıs 2019 at 16:37

   Yunus Bey, şanzıman beynini nasıl test ettirdiniz? Genellikle bu arızalar selenoidler ve şanzıman beyninden kaynaklanmaktadır.

  • Oskan
   Oskan / Cevapla 31 Mayıs 2019 at 23:24

   Megan 2 2008 otomatik 190000 km arac soguk iken vites gecislerinde hic ama hic sorun yok kısın 1saatlik kullanim sonrasi 1nci viteste 2 ye gecerken arkadan sert vuruntu yapiyor yazin 10 dakikalik kullanim sonrasi basliyor ancak rampalarda geri kaydirma yok ama zayif duruyor hata msj yok herkez farki seyler soyluyor deneme yanilmadan bahsediyorlar deneme yanilma tamirciye ait olsun ve tecrube etmis olurlar bilgi kendilerine kalir biz yapilan isleme para verelim deneme yanilmalara degil net cevabi ihtiyacim var tskler.

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 4 Haziran 2019 at 06:35

    Oskan Bey, DPO şanzımanlarda hidrolik basınç kaçağından kaynaklanan bir durumdur. Hidrolik ünitenin (şanzıman beyni) sökülerek test cihazına bağlanması gerekmektedir. Kaçaklar selenoid kaynaklı mı, gövde kaynaklı mı, yoksa şanzımanın içerisinden mekanik kaynaklı mı o zaman belli olacaktır.

 9. HİKMET BADEMKIRAN
  HİKMET BADEMKIRAN / Cevapla 11 Mayıs 2019 at 08:02

  MEGAN 2 OTOMATİK BENZİN LPG SON ZAMANDA ENJEKSİYON ARIZA GÜSTERİYORDU 4 SEFER TAMİCİME GÜTÜRDÜM YAPTIM DEDİ YİNE ARIZA VERDİ DÜNDE GİDERKEN YOLDA BİRDEN TOK TUK SESLER BİLGİSAYARA SOKTUM ŞANZIMANDAN GÜSTERİYOR

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 11 Mayıs 2019 at 16:42

   Hikmet Bey, enjeksiyon arızası şanzıman arızasını tetikleyebilir. Bilgisayarda şanzıman ile ilgili nasıl bir arıza kodu vermiştir?

 10. Hakan sezer
  Hakan sezer / Cevapla 13 Mayıs 2019 at 00:13

  Slm. 2000 model Renault megan 1 Coupe otomatik vites aracım var; aracım aşırı derecede geri vites vuruntusu yasıyorum yalnız araba soğukken asla ve asla geri vuruntu olayı yaşamıyorum ama araç ısındıktan sonra geri vites gecikmeli olarak vuruntulu bir şekilde oturuyor ve uzun yola çıktığımda bazen kırmızı ışıkta beklemelerde araç D pozisyonundayken hareket etmiyor boşa çıkıyor biraz gaz verip 4 yada 5 saniye sonra vuruntulu bir sekilde kalkıyor ama bunu arasıra yapıyor geri vites ise arabayı aldım alalı var yardımcı olabilirsiniz sevinirim iyi günler kolay gelsin

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Mayıs 2019 at 14:02

   Hakan Bey, araçta muhtemel selenoid arızaları yaşıyorsunuz. Şanzıman beyninizin sökülüp test edilmesi gerekmektedir.

 11. Fatih
  Fatih / Cevapla 20 Mayıs 2019 at 18:07

  Slm abi benim 2009 mld Megan 2 ben yağını ve selenoid leri demişti ama vites geçişleri çok az hıssediyorum bazen de 3 veya 4 duncu vites hafıf vuruntulu geçiyor birde de gaza basıp veya çekerken araç selam veriyor gibi oluyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 21 Mayıs 2019 at 19:20

   Fatih Bey, selenodileriniz değişti ise, hidrolik ünitenizin valf body test tezgahında test edilerek kontrol edilmesi gerekmektedir.

 12. Şahin
  Şahin / Cevapla 3 Haziran 2019 at 09:26

  Kolay gelsin
  2003 model Megan 1 aracım bazen vites geçişleri vuruntulu oluyor. Bu aralar çok sık yapmaya başladı 4. Vitesten küt diye 3.vitese düşüyor ve bir daha 4. Vitese geçmiyor. Aracı durdurup stop Edip yeniden kalkış yapmak zorunda kalıyorum. Sorun ne olabilir ve ne kadar masrafı olur teşekkürler.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Haziran 2019 at 00:49

   Şahin Bey, sorun vites geçiş selenoidlerinizden veya şanzımanın içerisindeki mekanik parçalardan olabilir. Bu şekilde kullanmanız tamir maliyetini arttıracaktır. Selenoid arızaları için öncelikle elektriksel arıza incelemesi yapılmalı buna göre değişime gidilmelidir. Arıza maliyeti 500 TL’den başlar komple revizyon ücreti 6.500 TL’ye kadar gidebilir, aracı test etmeden birşey söylemek oldukça güçtür.

   • İLYAS YAVUZ
    İLYAS YAVUZ / Cevapla 5 Temmuz 2019 at 12:39

    2002 otomatik Megane 1 dynamiq 178000de araç bayır yukarı çıkarken otomatik arıza lambasini yaktı selenoid leri değiştirdik herşey mükemmel fakat bu seferde vites gistegesinde ara sıra geçişler olmuyor yani yukardan aşağıya doğru çok nadir olmakla birlikte özellikle aşağıdan yukarıya doğru yani 1 de 2 ye ordan d ye aldığımda vites konum ışığı yanıp sönüyor ve bı gariplik daha aşağıdan yukarıya direk r ye aldığımda veya p ye bu sorun olmuyor. Selenoidler arizalidir diye garantiden onları tekrar değiştirdik ama sorun bı oncekine nazaran daha az ollsada devam ediyor çekiş yakıt geçişler çok güzel maşallah da bu sorun kaldı bı tek şimdiden teşekkürler

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 5 Temmuz 2019 at 19:32

     İlyas Bey, muhtemelen hidrolik üniteniz problemli olabilir. İkinci ihtimal şanzımanın içerisindeki mekanik aşınmadır. Dilerseniz hidrolik ünitenizi (şanzıman beyni) söküp gönderin, burada test edelim.

  • Fatih
   Fatih / Cevapla 20 Ağustos 2019 at 12:00

   Slm. 2009 megan 2 otomatik vites aracim 4.vites sonrası 5 e geçmiyor.gaza yüklendiğimde araç sanki boşa geçiyor.devir 4000 üzeri motor bağırıyor.gazı kestigimde normale dönüyor. Bu ciddi bir sorun mu? Şanzıman da hafif yağ kaçağı var ama yağı normal seviyede. Bilgi verirseniz memnun olurum.ne yapmalıyım?

 13. saner çelik
  saner çelik / Cevapla 8 Haziran 2019 at 16:44

  merhaba .Aracım 2004 megan 2 dinamik otm.Aracım çalıştıktan sonra 3.-5 saniye devirden düşüyor motor titriyor sonra normale dönüyo , beyinine bakıldu oksijen sensörü dediler..ayrıca araç çekiçten düşmeye başladı,rampada geri vitese takıyorum gitmiyor.düz yoldada eskisi gibi fırlamıyor sabnki boşa gaz veriyormuş gibi….şanzıman kaçırıyor dediler ..motordaki bu titremeylemi alakalı acaba yoksa şanzımanda ayrı bir sıkıntımı var

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Haziran 2019 at 00:52

   Saner Bey, aracınızda motor ile ilgili bir problem (hava emiş veya çekiş problemi) var ise, öncelikle bunun giderilmesi gerekmektedir. Arızalı bir motorla şanzımanınız gerekli tork ve motor gücünü alamazsa, kaçırıyor gibi tepki verebilir. Öncelikle motordaki titremeyi gidermenizi tavsiye ederiz. Eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, aracınızı master teknisyenlerimiz test etsinler. Bu işlem için herhangi bir ücret almıyoruz.

 14. Cihan demircioglu
  Cihan demircioglu / Cevapla 9 Haziran 2019 at 17:59

  Merhaba megan 2 araç hendekte kaldı otomotikci burada yok fakat tamirci selenoidlerde olabilir diye soktu temizledi selenoidleri 12 voltla çalıştırdı çalıştığını söyledi bu şekilde topladi. Ama araç gaz yiyor geri gitmiyor ileri viteste hizlanmiyor vites atmiyor 2000 devirden sonra vites kendini boşa atıyor vites kutusunu kontrol edin uyarısı veriyor.Bu konuda yardimlarini zi bekliyorum. Selonoidlerin olduğu parçayı söktürüp getittirsem olurmu.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Haziran 2019 at 19:49

   Cihan Bey, dilerseniz selenoidlerin olduğu parçayı (hidrolik ünite) selenoidleri ile birlikte söktürüp bize kargo yapın, burada test makinelerinde test edip gerekli ise revizyonunu yapalım. Fakat anlattıklarınız kadarı ile şanzımanın veya aracın gelmesi daha sağlıklı olacaktır.

 15. Halil İbrahim
  Halil İbrahim / Cevapla 9 Haziran 2019 at 18:57

  Merhaba. Aracım 2013 Megane 3 CVT 1.6 benzin lpg sistemlidir. Sorunum D’de seyir halinde iken uyarı ekranında ”Vitesi N’ye alınız” yazması. Motor bu esnada çalışıyor ama D’de gaza basılsa da gitmiyor. Sorunumun nedeni nedir acaba hiçbir yerde bulamadım cevabını.. Şimdiden değerli yorumlarınız için Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 9 Haziran 2019 at 19:51

   Halil İbrahim Bey, aracınız şanzımandan dolayı korumaya alıyor. Bu durumda bir arıza kodu atması gerekiyor. Aracınızı bir Clip cihazına bağlatıp arıza kodunu paylaşabilir misiniz? Eğer İstanbul’da iseniz bu işlem için biz de yardımcı olabiliriz.

   • Halil İbrahim
    Halil İbrahim / Cevapla 9 Haziran 2019 at 19:54

    Admin bey ikametim İzmir. İlk fırsatta dediğinizi yapıp kodu öğreneceğim.

    • Mehmet
     Mehmet / Cevapla 5 Eylül 2019 at 19:35

     Merhaba megan 2 exp aracının vites geçişlerinde vuruntu vardı bazan boşa çıkma vardı yağını bostancidadegistim. 2litre otomatik 2 litre normal sanjuman hafif kalın yağla karıştırıp değiştiler herşey düzeldi.1sene sonra yani 7 ayda aracım hafif rampada manueldeyken arıza verdi vites numaraları yazmadı arac yavaşladı. Kontak kapatıp açtım düzeldi. Düz yolda sorun yok.4 defa yaptı şanzuman i soğutucu dedi ama gittiğin yol 500 metre idi aşırı ısınamaz tereddütteyim sıkıntı ne olabilir

  • Kadır
   Kadır / Cevapla 26 Ağustos 2019 at 00:00

   Hocam selamlar araç 1999 megane 2000 motor.rxe çok sıcak havada seyir halinde sorun yok ama kırmızı ışıklarda kalkmak isteyince araçta devir yükseliyor fakat yurumuyor 5-6saniye sonra kendini ileriye atıyor.ama gece veta sabah serinde kullanınca sorun yok.nedir sebep sizce?

 16. Selcuk
  Selcuk / Cevapla 19 Haziran 2019 at 21:09

  Merhaba aracim megane 2 2004 model benzinli ot. Vts benim sorum arabam vites gecislerini 3.5 devirde yapoyor 3- 4 gecerken bi skntidan mi kaynakli tskler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 23 Haziran 2019 at 12:01

   Selçuk Bey, eğer sorununuz sadece 3’ten 4’e geçerken ise, muhtemelen selenoid kaynaklı bir gecikme yaşıyorsunuz. Eğer bu sorun 2’den 3’e geçerken de yaşanıyorsa, tork konvertörünüze baktırmanız gerektirmektedir.

 17. Goksel deviren
  Goksel deviren / Cevapla 22 Haziran 2019 at 22:31

  Aracim 2011 megane 3 priv.
  1-2-3-4 gecislerde hicbir sorunum yok. 3 de 6 deviri gecince 4 e gecmiyor (155 km/sa da kaliyor)
  Ayni sekilde 4 ncu viteste 160 i gecmiyor. Benzinde 145 i gecmiyor
  Sizce sorun nedir nasil bir yol izlemeliyim.

 18. AtcoAdmin
  AtcoAdmin / Cevapla 23 Haziran 2019 at 12:04

  Göksel Bey, aracınızda problem 4.viteste hız yapmaması mı, 3’ten 4’e geçerken vitesin boş gibi yapıp 6.000 devire çıkmanız mı?

 19. Hasan
  Hasan / Cevapla 25 Haziran 2019 at 22:53

  Megane 2 privilange aracım son zamanlarda rampada hareket yapıyor ve geri viteste az bir rampada bile gitmiyor nedeni nedir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 26 Haziran 2019 at 21:42

   Hasan Bey, geri vites problemi muhtemel tork konvertörünüz içerisinde spragtan kaynaklanıyor. Aracınız rampada nasıl bir hareket yapmaktadır?

 20. Onur Erdoğan
  Onur Erdoğan / Cevapla 27 Haziran 2019 at 11:37

  Iyi gunler. 2010 model benzin lpg Megane 3 otomatik vites Aracimi 1 hafta once satın aldım. Yaklasik 1 haftalik surecte Aracimda herhangi bir sorun yoktu. 1 haftadir yaklasik 1 km dik yokus yolu olan is yerime gidip geliyordum. Ancak bugun yokusa geldigimde araba gitmedi. Hatta bi sure sonra yolda kaldı. Mecbur geri donmek zorunda kaldim. Otomatikten manuele de gecmedi arac. Sorun sanzumanda midir?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 5 Temmuz 2019 at 19:35

   Onur Bey, şanzıman selenoidleriniz ısınınca problem yaratıyor gibi gözükmektedir. Aracı LPGsiz kullanmayı deneyin, sorununuz devam ederse, öncelikle soğutucunuzu değiştirin. Halen devam ederse buyurun getirin birlikte bir ekspertiz yapalım.

   • Onur Erdoğan
    Onur Erdoğan / Cevapla 10 Temmuz 2019 at 22:59

    Sayın admin ilginiz icin cok tesekkur ederim. Benzinde kullanıp deneyimimi tekrar paylaşacağım.

 21. İLYAS YAVUZ
  İLYAS YAVUZ / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 02:44

  2002 otomatik Megane 1 178000km de selenoid valfleri değişti geçişlerde çekişte hiç bir sıkıntı yok fakat değişimden önce olmayan bir arıza çıktı buseefer. Vites konum lambası özellikle aşağıdan yukarıya doğru yanin1 den 2 ye ordan d ye geçtiğinde konum gösterge ışığı yanıp sönüyor vitese gecemiykr yani araç aşağıdan yukarı direk r veya p ye sorunsuz geciyir ama. Ayrıca p den r ye ve d ye daha az sıklıkta ollsada yapıyor baazen. Değişen selenoidler arızi diye onları garantiden tekrar değiştirdik sorun öncekine göre daha azaldı ama.tamamen geçmedi fikrinizi sormak isterim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 07:09

   İlyas Bey, muhtemelen hidrolik üniteniz problemli olabilir. İkinci ihtimal şanzımanın içerisindeki mekanik aşınmadır. Dilerseniz hidrolik ünitenizi (şanzıman beyni) söküp gönderin, burada test edelim.

   • İLYAS YAVUZ
    İLYAS YAVUZ / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 11:04

    Peki bu arızanın selenoidlerin değişiminden sonra hiç birsey yokken ortaya çıkmasını neye baglayabiliriz

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 10:22

     İlyas Bey, selenoidler ile birlikte hidrolik ünite içerisindeki yağ akışı istenilen seviyeye geldi. Eğer hidrolik ünite gerekli yağı sağlamaya başladı ise de şanzıman içerisindeki bir bölgedeki yağ kaybı hissedilir hale gelmiş olabilir.

 22. İLYAS YAVUZ
  İLYAS YAVUZ / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 19:35

  Birşey daha danışmak isterim bu yeni selenoidler cızırtılı çalışıyor diye görüşler var forumlarda sizce de normalmi bu cızırtı

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 10:25

   Yeni selenoidler daha yüksek frekansta çalıştıkları için cızırtı duyabilirsiniz. 2002 olduğu için aracınız zaten muhtemelen sizden çıkan selenoidlerde eski modeldi. Dolayısı ile ECU ünitenizde selenoidlerin iyileştirilmiş olduğunu da kodlatmanız gerekmektedir.

 23. Türker mise
  Türker mise / Cevapla 14 Temmuz 2019 at 21:54

  2003 megan 1 1.6 otomatik aracim.aracim birsure kullandıktan sonra durup kalktığımda vurma yapıyor.sanayiye götürdüğümde bayram haftası olduğundan sonra getirin dendi bakilmadi ve şanzıman degistiririz dendi.sayfanizdan anladığım kadarıyla soğutucu problemi yada yağı degistirmem gerek sanirim.boyle bir sayfa için teşekkür ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 17 Temmuz 2019 at 21:11

   Türker Bey, probleminiz ısınınca başlıyor. Komple şanzıman değiştirecek kadar ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Yağdan ziyade soğutucu ve radyatör ile öncelikle şanzıman dışı etkenleri elemenizi tavsiye ederiz. Komple şanzıman değişiminden çok daha ucuz olacaktır.

 24. mümin
  mümin / Cevapla 31 Temmuz 2019 at 07:21

  Merhabalar, Aracım Scenic 2001 model 1.6 otomatik 225.000 kmde. Sorunum ise uzun yola çıktığımda yani uzun süre 4. viteste ilerlediğimde otomatik vites arıza lambası yanıyor ve vites kendini korumaya alarak 4. vitesten 3. vitese geçiyor. aracı durdurup kısa bir süre bekledikten sonra arıza lambası sönüyor ve herşey normale dönüyor. Ama 10 dakika daha yol alınca yine aynı problem oluşuyor. şehir içinde kullanırken ise arıza lambası hiç yanmıyor.(4. viteste çok uzun süre kullanmadığım için olduğunu düşünüyorum.) bunun yanında vites geçişlerinde vuruntu da mevcut. özellikle 2. vitesten 3 e geçerken devir neredeyse 5000 lere geldiğinde vuruntulu bir şekilde geçiş oluyor. 5 bin km önce şanzıman yağını değiştirdim. yokuşta geri kaçırma falan yok. ama ilk çalıştırdığımda vitese geçtiğimde vuruntu yapıyor.
  Vuruntu ve arıza lambası yanması sorunu aynı sebepten midir?
  öncelikle değiştirmem gereken şanzıman dışı parça var mı?
  Radyatörün yeterince soğutma yapmaması bu belirtilere sebep olur mu? (hararet göstergesi stabil)
  şanzıman için hangi parçalardan değişime başlanması gerekir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:21

   Mümin Bey, sorunlarınız şanzıman yağından ziyade hidrolik üniteden kaynaklı gözüküyor. Sorularınıza gelince:
   1. Vuruntu aynı anda iki kavramanın üst üste çalışmasından gelmektedir, ki arıza lambasını genellikle bu değil, buna sebebiyet olan koşul yaktırır.
   2-3. Şanzıman soğutcunzu değiştirmeniz sadece uzun yoldaki 4.vites probleminizi hafifletebilir.
   4. Şanzıman içi öncelikle hidrolik beyin sökülmeli ve vites geçiş selenoidleri test edilmelidir.

 25. Fatma
  Fatma / Cevapla 31 Temmuz 2019 at 09:14

  Merhaba arabam Renault scenic 2000 model 214 bin de lpg li yeni sıfır değiştirdik LPG ti sorunum şu vites geçişlerinde zorlanıyor ve rampada geri kaçırıyor her seferinde olmuyor bu durum yeni olmaya başladı neyle alakalı olabilir Şanzımanın komple mi değişmesi gerekiyor yoksa yağı ile mi alakalı

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:23

   Fatma Hanım, sorun şanzımanın komple değişmesi gerekliliği değildir. Basınç kaçakları olduğunda DPO şanzımanlar bu tip arızalar yaratırlar. İlk etapta yağ ve selenoid değişimi bütün sanayilerde yapılmaktadır. Biz Atco olarak bunu tavsiye etmiyoruz, öncelikle hidrolik ünitenin kontrolünü önermekteyiz.

 26. Özhan Söğüt
  Özhan Söğüt / Cevapla 5 Ağustos 2019 at 17:02

  MErhabalar bende 2008 model megane 2 aracım var. araç fan acıtıgı zaman lambalarda durdugumda vitesi boşa atıyor. gaza bastığımda 5 sn vitese gecmiyor. daha sonra sert bir şekilde tak diye vuruyor ve araç ilerliyor. bunun için ne yapmam gerekli sadece fan actıgında problem yaşıyorum…

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:23

   Özhan Bey, öncelikle soğutucunuzu kontrol ettirin veya değiştirin diye tavsiye edebiliriz.

 27. osman
  osman / Cevapla 6 Ağustos 2019 at 18:02

  selam aracım megan 3 2012 model grand toer otomatik 1,5 dci sorum araç bazen vites kutusu kontrol edin diye yazı çıkıyo ekranda önce araç yeni kalkarken titriyo son 1 değilde sanki 3 te kalkıyo gibi hızlanıyor ondan sonra bu yazı çıkıyor. aracı durdurup stop ediyorum tekrar çalıştıryorum düzeliyor. bu konu ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz nası bi yol izleyelim.teşekkür ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:25

   Osman Bey, vites kutusunu kontrol ettirin dedikten sonra bir servise gidin ve aracı arıza tespit cihazına bağlatın. Burada alacağınız arıza kodu size daha fazla yardımcı olmamıza fayda sağlayacaktır. Alternatif olarak eğer İstanbul’da iseniz, buyurun biz aracınıza cihaz bağlayalım. Bu işlem için herhangi bir ücret almıyoruz.

   • osman
    osman / Cevapla 20 Ağustos 2019 at 12:52

    çok teşekkür ederim ilginiz için ama aracım konya da eğerki istanbula gelecek olursam uğrarım.

 28. Serkan
  Serkan / Cevapla 6 Ağustos 2019 at 22:40

  Merhaba 2013 megane 3 1.6 cvt aracımda yokuş yukarı giderken hızlanmak istediğimde titreme yapıyor adeta sürekli kafa atar gibi bir hali var nedir acaba problem

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:25

   Serkan Bey, kasnak-zincir mekanizmanız bozulmaya başlamış. Bu şekilde kullanmanız sadece arızanızı arttıracaktır. Şanzımanınıza revizyon gerekmektedir.

   • Serkan
    Serkan / Cevapla 26 Ağustos 2019 at 16:32

    Tahmini maliyeti ne kadardır? Birde ne kadar sürede tamir olur. Teşekkür ederim.

 29. Cem
  Cem / Cevapla 11 Ağustos 2019 at 23:24

  2001 model scenic 1 rxt otomatik vites arabam var 4 ay oldu alali gecenler yokus yukari arabanin geriye kacirdigini farkettim ve test ettim araba rampada d konumda iken ayagimi frenden kaldirmamla birlikte geriye gidiyor n deymis gibi daha once 1 cm bile geriye kacirma yapmazdi.ayrica 3 haftadir ara sira gostergede d3 lambasi yaniyor vites kolundaki 2.dugmeye basmamla sonuyor bazende vites degistirdigim zaman sonuyor acaba muhtemel arizalar nelerdir. Tesekkur ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 10:26

   Cem Bey, şanzımanınızdaki tek sorun geriye kaydırması mıdır? Herhangi bir vurunutu var mıdır?

   • Cem
    Cem / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 11:47

    Suan geriye kacirmasi var birde arada 1 d3 gostergesi yaniyor normalmi bilemiyorum fites kokindaki dugmeye basinca sönuyor

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 00:53

     Cem Bey, anlaşıldığı kadarı ile tork konvertörünüzün revizyon olması gerekmektedir.

 30. Muhammed
  Muhammed / Cevapla 13 Ağustos 2019 at 03:40

  İyi günler aracım 2000 model 1.6 16v megane coupe otomatik. Arabamın 132 bin kilometrede yetkili serviste elektrovana modul dpo (1 adet yazıyor kağıtta),şanzıman yağı renoultmatic d3 syn,vites kontaktörü bva bbod değişti. 5 yıldır çok memnundum ama son 1 senedir anlam veremediğim bir sıkıntı yaşıyorum. Araç yoğun trafikte kaldığında(dur kalk) veya çok fazla düşük devirde kullanınca yokuş inip çıkınca vs vites büyütürken değilde küçültürken vuruntu oluyor. Özellikle yavaşladığımda 2. vitesten 1. vitese daha çok hissedilir bir vuruntu meydana geliyor. Buna ek olarak aynı şartlar altında araç durduğumda 2-3 saniye ikinci viteste kalıyor ciddi bir vuruntuyla 1. vitese geçiyor. Şanzımanımın çok fazla ısındığı kanaatindeyim. Şuan 208 bin kilometrede aracım. Değerli yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 00:54

   Muhammed Bey, anladığımız kadarı ile artık şanzıman içerisinde basınç kaçakları artmış durumda ve ısınınca bu daha fazla belli oluyor. 200.000 km ve üzerindeki DPO şanzımanlara biz genellikle kısmi onarımdan çok komple revizyon önermekteyiz.

  • Harun
   Harun / Cevapla 29 Eylül 2019 at 19:14

   2000 model metan 1 im var P de marşa basınca çalışmıyor N de çalıştırıyordum şimdi o ışıkta yanmıyo D ışıkta yanıp yanıp sönüyor vites koluyla oynayınca çalışıyo yoksa çalışmıyo D te ve 2 te 1 vitesi atarken vites sert zorlanıyo acaba arıza ne olabilir

 31. Arif
  Arif / Cevapla 14 Ağustos 2019 at 15:58

  Merhaba 2004 model dinamik megan 2 aracim vites geçişlerinde sarsıntı oluyor ve devir yükselmesi araç bağırmaya başlıyor ama vites geçişlerinde sıkıntı oluyordu vites kutusunu kontrol edin uyarısı veriyordu 7000 tl gibi bir maliyet le arıza yapıldı ama 1 hafta sonra yine başladı tekrar yapıldı yine aynı sorun devam ediyor bunun nedeni ne olabilir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 00:56

   Arif Bey, muhtemelen yapan arkadaşlarımız bir kaç kritik noktayı atlamışlar. Şu an para ödemiş durumdasınız, dilerseniz onlarla görüşün işlemi tekrarlasınlar. Dllerseniz hidrolik üniteyi (üzerinde selenoidler olan şanzıman beynini) söktürüp bize gönderin, biz test edip bakalım.

 32. Murat
  Murat / Cevapla 25 Ağustos 2019 at 22:29

  Megan 2 station vagon 2007 1.6 16 valf privilege
  Şehir içi sıkışık trafikte kullanımda durduğumda sanki arkadan araç çarpmış gibi vuruntu yapiyor kalkışta 2 ye geçerken sarsıntılı geçiyor..
  Uzun yolda aracı sikistirmadiktan sonra hiç bir sıkıntı yapmıyor bunun sebebi ve çözümü nedir..
  Şimdiden teşekkürler…

 33. Hüseyin
  Hüseyin / Cevapla 28 Ağustos 2019 at 21:16

  Slm usta aracım renault megan 2 privilege araç ilk çalıştırmada sorunsuz fakat trafiğe girince dur kalk larda durunca araç boşa düşüyor manuel alıp 2 viteste kalkış yapıyor yokuş çıktığım zaman durunca fan susmuyor sorunu ustalar çözemedi nasil yardımcı olursunuz

 34. mustafa
  mustafa / Cevapla 29 Ağustos 2019 at 22:06

  mrb 2013 model benzinli otomatik aracimi yeni aldim .aracim 19.000 kmde. Aracta kaza surekli bastigimda vitea gecisi olmuyor.gazdan ayagimi biraz cektigimde vitesler normal sekilde geciyor.Bu durum normal mi? yoksa bir sorun mu var vites gecislerinde.Daha onceki 2012 leonda hic bu sekilde bir durumla karsilasmadigim icin bilgi verebilirseniz cok memnun olurum:) tskler

 35. Mesut kuşcü
  Mesut kuşcü / Cevapla 1 Eylül 2019 at 23:10

  Merhabalar 2008 megan2 1.5 dizel otamatik aracım var volantın üzerindeki saç her yıl çatlama ve kırılma yapıyor vede 1 vitesten 2 vitese geçişte de şiddetli vuruntu yapıyor bu saçın sürekli kırılma ve çatlaması neden? parçada kolay bulunmuyor ikinci elde bulabilirsek değiştiriyorum her yıl

 36. mustafa
  mustafa / Cevapla 3 Eylül 2019 at 21:47

  Araba çalışmaz haldeyken anahtarı takıp starta basınca vıtesı p ye alın dıyor ama zaten vıtes p de ama ekranda d ynaıp sonuyor ynaıp donuyor nedeni nedir sizce? Vites şalteri değişti ama işe yaramadı

 37. Fikret Tokkan
  Fikret Tokkan / Cevapla 6 Eylül 2019 at 16:10

  Merhaba
  2008 Model Megane 2 otomatik şanzuman bir aracım var.
  Yoğun trafikte bir müddet dur kalk yapınca 1. vitesten 2. vitese geçerken bir vuruntu oluyor. 3. 4. vitese geçerken bişey yok.
  Araç stabil hızda ve vites değişmeden giderse rahatlıyor.
  Yaklaşık 1 ay önce şanzuman yağını değiştirdim. Fakat pek bi hayrı olmadı.
  İnternette araştırdığım kadarıyla selenoid valf i ile alakalı olabilir deniyor.
  Yorumuz nedir birde tamiri tahmini olarak ne kadar a mal olur.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 38. ismail
  ismail / Cevapla 9 Eylül 2019 at 23:24

  merhaba 2001 megane rxt otomatik aracımın aşırı şehiriçi trafikte vuruntu oluyor dur kalklarda ve ısındığında acaba selenoid valflerden olabilirmi.eğer valflerde ise kaç tanesi değişmeli 1 tanesi yeterlimi.teşekkürler

 39. ÖZKAN
  ÖZKAN / Cevapla 17 Eylül 2019 at 23:02

  MERHABA ARACIM DİZEL MEGAN 2 SORUN 2 GÜNDÜR ARAÇ 1. VİTESTE KALKIŞ YAPARKEN SALLIYORDU VE SES YAPIYORDU BU GÜN 1. VİTESTE GAZ YEMEMEYE BAŞLADI GAZ PEDALINA 1-2 DEFA BASIP BIRAKTIĞINDA NORMAL KAVRIYOR DİĞER VİTESLERDE GAZ YEMEME GERİ KACIRMA SORUNU YOK SADECE 1. VİTESTE SORUN YAŞIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER

 40. serhan
  serhan / Cevapla 21 Eylül 2019 at 09:37

  Merhaba,
  2001 megane 1 coupe aracımda, düşük hızlarda yavaş giderken örnek 30 vey 40 km de gaz çektiğimde şanzımandan zırıltı gibi ses geliyor ara ara gaz verince kesiyor, manuel 1 de giderken gaz kesince bariz yapıyor sesi onun haricinde vites geçişleri olsun hiç bir problem yok , sadece yavaşlarken 3 den 2 ye hafif vuruntu var oda normal gibi hep vardı.

 41. Hayrettin
  Hayrettin / Cevapla 2 Ekim 2019 at 15:27

  Merhaba,
  Aracımın şanzımanından genel olarak memnunum ancak son dönemde gaz pedalına tepkisi daha az gibi hissediyorum birde özellikle dik rampalı bir yerden iniş çıkış yaptığımda, düz zemine gelince hafif bir vuruntu oluyor, son ve en rahatsız eden durum ise, eşim ile direksiyon eğitimi yaptık, sanırım şanzıman biraz fazla ısındı, vuruntu yaptığından dolayı, eve dönüş yolunda ufak bir rampada, önce boşa aldım, sonra D ye aldığımda araç yürümedi 1 ve 2 vitese alınca yine yürümedi, kontağı kapadım açtım düzeldi, ekranda herhangi bir uyarı almadım bugüne kadar, araç LPG li, aracın vitese geçmemesi konusunda şanzıman ısındığı içim kendini korumaya almış olabilir diye geldi aklıma ancak sorun var ise şimdiden çaresine bakmak isterim. değerli fikir ve görüşlerinizi rica ederim.

 42. furkan
  furkan / Cevapla 17 Ekim 2019 at 11:41

  merhaba. 2008 megane2 dizel otomatik 147 binde. araç ısındığında yani fan açmaya yakın veya fan açtığında şanzıman boşa atıyor sanki araç gaz yemiyor gitmiyor sonra bir anda arkadan tak diye itiyorlarmış gibi normal haline dönüyor. bunu ara ara sürekli yapıyor sorun ne olabilir. araç soğukken herhangi bir sıkıntı yok. bunu araç ısındığında yapıyor. soğukken hersey normal

 43. Mesut barasi
  Mesut barasi / Cevapla 19 Ekim 2019 at 00:44

  Merhaba. 2004 megan2 otomatik var bende. Karti takip starda bastigimda arac calismiyor. Yaklasik 10 saniye bekledikten sonra calistirabiliyorum. Sonrada vites lambalari kendiliginden yanip sonuyor. Vites d olmasina ragmen R VE N isiklari yaniyor ve vites mantali tas gibi. Vites gecisi yapamiyorum. Olmuyor. Yardim lutfen.

 44. İsmail demir
  İsmail demir / Cevapla 21 Ekim 2019 at 17:05

  Merhaba Sinoptan yazıyorum.2008 model megane 2 aracım manevra yapıp dönmek istedim geri gelip vitesi D ye aldım gaza bastım arba sanki P deymiş gibi kendini ileri gitmedi. 1 2 sefer vitesi P ye ve D ye aldım araba kalkmadı.Stop ettim arabadan koku geldi. 2 dakika sonra tekrar çalıştırdım sıçrar vaziyette kalktı.2 km. sonra durdum stop ettim bir sorun çıkartmadı. 35 km yol gittim bir sorun çıkmadı evin önünde arabayı kenara yanaştırmak istedim yol hafif iniş arcı geri vitese aldım. Ayağımı frenden alınca araç ileri gidiyor.Hemen gaza dokununca geri gitmiyor aşırı gürültülü çalışıyor. İleri vitese alıyorum ileri de gitmedi. Stop ettik tekrar çalıştırdım Geri vitese aldım gürültülü ve sıçrar vaziyette geri gitti. Aracımın sorunu sizce ne olabilir.

 45. Yaşar
  Yaşar / Cevapla 22 Ekim 2019 at 21:22

  Merhaba
  2011 megane3 aracim var. Arac soğukken vites kutusu arizasi veriyor vites degistirmiyor. Stop edip tekrar calistiriyorum düzeliyor. Acaba sorun nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.