Renault Laguna Otomatik Şanzıman Tamiri

Renault Laguna otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Renault Laguna araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Renault Laguna otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Renault Laguna otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Renault Laguna Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Renault Laguna araçlarda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzıman tipleri:

 • Renault Laguna 1 Otomatik Şanzıman Tamiri – AL4/DPO 
 • Renault Laguna 2 Otomatik Şanzıman Tamiri – AL4/DPO AL4-DPO-otomatik-sanziman
 • Renault Laguna 2 Otomatik Şanzıman Tamiri- SU1 (Aisin AW-55-50) 
 • Renault Laguna 3 Otomatik Şanzıman Tamiri- AJ0 6 Vites Renault-Koleos-6vites-AJ0-JF613E-Otomatik-Sanziman

Laguna Otomatik Şanzıman Isınma Problemi:

Özellikle LPG kullanılan araçların otomatik şanzımanlarında aşırı ısınmadan dolayı yukarıda bahsedilen arızaların bazıları gözlemlenebilir. Bunun temel nedeni LPG’nin yanma ısısının benzinden yüksek olması ve motor ve şanzıman yağının normalin üzerinde ısınmasına neden olmasıdır.

Renault Laguna otomatik şanzımanın aşırı ısınmasının bir diğer nedeni radyatörünün tıkalı olması olabilir. Bu durumda aşırı ısınan yağ, daha çabuk bozulurken, elektrovanaların çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.

Bundan dolayı, şanzımanınıza müdahale ettirmeden evvel, aracınızda LPG varsa, LPG’yi iptal ederek aracınızı test etmenizi ve mutlaka radyatörünüzü temizletmenizi tavsiye ederiz. Aksi durumda hem gereksiz yere şanzıman revizyonu yaptırarak binlerce TL harcayabilir, hem de uğraşlarınız sonuçsuz kalabilir.

Renault Laguna Otomatik Vites Arızası:

Renault Laguna araçların ilk üretimlerinde DPO şanzıman kullanılmıştır. DPO şanzımanın en çok bilinen otomatik vites arızası selenoid valflerin (elektropilot da denir) bozulmasıdır. Bunu aşırı ısınma ile birlikte gelen boşa düşme problemleri, vites geçmeme, yokuşta çekmeme,  vites geçişlerinde vuruntu sorunu, otomatik vites basınç kaptörü arızası, otomatik şanzıman türbünü arızası gibi problemler takip eder.

Renault Laguna DP0 AL4 Selenoid Valf Problemi:

Eğer aracınızda aşağıda belirtilen sorunlardan bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, muhtemelen AL4 DPO otomatik şanzımanınızda PWM selenoid problemi yaşamaktasınız: 

 • Aracı ilk çalıştırmaya başladığınızdan yaklaşık 1 dakika sonra araçta “tak” diye çok sert bir vuruntu oluyorsa – 1.vitesten 2.vitese geçerken, arkadan araba çarpmış gibi
 • Otomatik vites arıza lambası yanıyorsa ve 3.viteste kilitliyorsa
 • Ekranınızda “vites kutusunu kontrol ettiriniz!” uyarısı çıkıyorsa
 • Aracınız gaz yiyip devir almıyorsa
 • Manuele almak istediğinizde aracınız manuele geçmiyorsa
 • Aracı sağa çekip kontağı açıp kapattığınızda arızanız sona eriyorsa

Her ne kadar kullanıcılar arasında bu belirtilen durumlarda şanzıman yağı ve PWM selenoid valf değişimi (bu selenoidten şanzımanınızda iki adet bulunur, birisi yağ basıncını, diğeri tork konvertör hareketini kontrol eder) yaygın olarak yapılsa da, birçok durumda bu yeterli olmamaktadır.

Zira burada arızanın kök nedeni, bozulmaya başlayan şanzıman yağı ve elektrovanalar olabileceği gibi, aracın hidrolik kontrol ünitesi (şanzıman beyni) de olabilir. Özellikle yukarıdaki arızalara ek olarak aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız, Laguna otomatik şanzıman beynini kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır:

 • Uzun süre şehiriçi kullanımdan sonra araç geriye kaçırmaya başlıyorsa
 • Özellikle yokuşlarda çekiş düşüyorsa
 • Aracı bu şekilde kullanılırken hararet aşırı yükseliyorsa

Renault Laguna DPO Otomatik Şanzıman Vuruntu Problemi:

Eğer üzerinde aracınızda otomatik vites vuruntusu (tepme) var ise öncelikle gaz kelebeğinizi, akü voltajınızı, bobinleri, soketleri ve bujilerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte piyasada çok bilinmediği hali ile, Laguna araçların üzerinde bulunun DPO şanzımanda vites geçişlerinde görev alan 6 adet on-off selenoid bulunmaktadır. Bu selenoidlerin zaman içerisinde bozulması, basınç altında geç açıp kapatmalarına, bu da şanzıman vites geçişlerinde zorlanma ve vuruntuya neden olacaktır.

AL4 Şanzıman Selenoid Valf Değişimi

AL4 otomatik şanzımanlarda 2 adet PWM selenoid valf ve 6 adet on-off selenoid valf bulunmaktadır. Gerçekte PWM ve on-off selenoidlerin arızalanması sonucu ortaya çıkacak belirtiler birbirinden farklıdır. Fakat her selenoid valf arızası ardından genel kanı, her otomatik şanzıman probleminde, 2 adet PWM elektrovanayı (bir tanesi yağ basıncını regüle eder), yağ ile birlikte değiştirmenin bütün arızaları giderebileceği yönündedir. 

Oysa ki, şanzıman beyni içerisinde olabilecek aşınmalar, diğer 6 adet selenoid valfin (elektropilot) içerisinde olabilecek bozulmalar ve şanzımanın içerisinde olabilecek mekanik aşınmalar, yağ değişimi ve 2 adet selenoid valf değişimi ile giderilmeyecektir. Özellikle aracınızda vites geçişleri esnasında boşa atma var ise, selenoid değişimini önermemekteyiz, zira sorununuz diğer şanzıman parçalarınızdadır. Yine de sadece selenoid değişimi yapmak istiyorsanız Laguna selenoid valf fiyatı için 0 216 365 95 00 nolu destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Renault Laguna Şanzıman Tamiri

Renault Laguna araçlardaki otomatik şanzımanların tamirinde doğru yöntem, selenoidlerin, valf gövdesinin ve şanzıman iç parçalarının teknik şartnamelere uygunluklarının gerekli teknolojik ekipmanlar (selenoid test makineleri ve valfbody test cihazları) ile test edilmesidir. Aksi durumda defaatle selenoidleri, valf gövdesini ve şanzımanı söküp takmak zorunda kalabilirsiniz.

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Renault Laguna otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede yaşamakta olduğunuz Renault Laguna otomatik vites sorunu garantili olarak çözülerek, otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Renault Laguna araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Renault Laguna şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Renault Laguna otomatik şanzıman fiyatı için (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızı arayabilirsiniz.

Renault Laguna Şanzıman Yağı Değişimi

Renault Laguna şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Renault Laguna otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Renault Laguna şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Renault Laguna şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

32 thoughts on “Renault Laguna Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. HAKAN SEZER
  HAKAN SEZER / Cevapla 5 Nisan 2019 at 12:46

  S.A ÖNCELİKLE KOLAY GELSİN HAYIRLI İŞLER DİLİYORUM. SORUNUMA GELİNCE; BENDE MEGAN 1 1.6 16V OTOMATİK COUPE ARACIM VAR 2000 MODEL ARAÇDA GERİ VİTES VURUNTUSU YAŞIYORUM, ARAÇ İLK ÇALIŞMADA GERİYE TAKINCA BU SORUN YOK AMA BELLİ BİR SÜRE SONRA ISINDIKTAN SONRA GERİ VİTES VURUNTUSU VE GERİ VİTESE GEÇ GEÇME SORUNU VAR BİR İKİNCİ SORUNUM ARAÇ KIRMIZI IŞIKTA DURUP KALKTIKTAN SONRA 1. VİTESTEN 2. VİTESE GEÇİP ARAÇ DAHA DEVİRİNİ ALMADAN 3 E GEÇİYOR YANİ 2. VİTESTE FAZLA DEVİR ALMADAN 3 E GEÇİŞ PROBLEMİ YAŞIYORUM
  BİR CEVAP VEREBİLİRİSENİZ ÇOKSEVİNİRİM İYİ GÜNLER.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Nisan 2019 at 08:24

   Hakan Bey, bahsettiğiniz sorunlar sıklıkla karşılaşılan Megane otomatik vites arızalarından farklılık göstermektedir. Müsait bir zamanınızda uğrayabilirseniz, aracınızı birlikte test etmek isteriz.

 2. Erkan ünal
  Erkan ünal / Cevapla 22 Haziran 2019 at 01:14

  İyi günler arabam n ve d viteslerinde gösterle lambaları yanmıyor normal giderken birden vites düşürerek vuruntu oluyor daha sonra düzelir gibi olup tekrar yine aynı sorunla karşı karşıya geliyorum arabam 2004 model Renault laguna 2 otomatik

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 10:09

   Erkan Bey, öncelikle vites pozisyon şalterinizi ve vites kolunuzu halatı ile birlikte kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Eğer sorununuz hala çözülmezse buyrun bir çayımızı için aracınız ile ilgili ücretsiz bir tespit gerçekleştirelim.

   • Coşkun baklacı
    Coşkun baklacı / Cevapla 11 Temmuz 2019 at 08:40

    Selamu aleyküm hayırlı çalışmalar bir sorum olacaktı ben 2003 laguna2 aldım ama otomatik vites expertize soktum vites kutusunda vuruntu var vites kutusu kontrol demiş vites kutusu yağ kaçağı var kontrol demiş bunlar şanzuman lamı alakalı birde bazen vuruntu yapıp otomatik vites sorunu ışığı yanıyor ekranda mesela 50km hıza kadar üç in devirde güzel ama 50 km hızı geçtikten sonra dört bin veya beş bin devirde geçiş yapıyor neden yapar bunları bilgi verirmisiniz

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 14 Temmuz 2019 at 20:28

     Coşkun Bey, vites kutusu yağ kaçağınız ve vuruntu tamamen şanzıman ile alakalıdır. Öncelikle şanzıman yağ kaçaklarını gidermenizi, yağ seviyesini tamamlamanızı tavsiye ederiz. Eğer problemleriniz devam ederse, o zaman şanzıman parçalarına yönelmemiz gerekecektir.

 3. Şenol bilir
  Şenol bilir / Cevapla 3 Temmuz 2019 at 08:43

  S.aleyküm ustam 97 laguna 1 otomatik 2.0 renault motorlu araçta 2. Vitese geçişte vuruntu var ayrıca rampalarda çekmiyor çok zorlayınca yanık kokusu geliyo 1.5 yıldır bu şekilde kullanıyorum şanzıman revizyonmu istiyor yoksa selenoid vs bakımlarla giderilebilirmi

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 3 Temmuz 2019 at 10:03

   Şenol Bey, eğer aracınızdan yanık kokusu geliyorsa şanzımanınız revizyon istemektedir. Selenoid vs bakımlarla arızası giderilebilecek gibi değildir.

   • Şenol bilir
    Şenol bilir / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 00:34

    Ustam Ortalama revizyon işlemi ne kadar tutar

    • AtcoAdmin
     AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 10:09

     Şenol Bey, eğer AL4 DPO şanzıman varsa 6.500-7.000 TL gibi tutar. Eğer AD4 şanzımana sahipseniz bu şanzımana hizmet sunamıyoruz.

     • Şenol bilir
      Şenol bilir / 26 Ağustos 2019 at 23:59

      Ad4 şanzıman ustam yag seviye çubuğu yok bunun yağını nasıl tamamlarım çalışır vaziyet geri vitese takıp ust tapadan ekleyin diyolar doğrusu nedir bu işin

 4. İsa YÜKSEL
  İsa YÜKSEL / Cevapla 3 Temmuz 2019 at 16:38

  Selam aleyküm 2003 model laguna 2.0 motor otomatik vites 3. ve 4. viteslerde normal seyir halinde iken araç bazen vuruntu ile bazende vuruntusuz vitesden çıkıyor kontağı aç kapa yapınca düzelir gibi oluyor biraz gidince tekrarlıyor bunun sebebi ne olabilir

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 10:26

   İsa Bey, eğer tek şikayetiniz bu ise muhtemelen şanzıman hidrolik üniteniz (şanzıman beyni) veya selenoidlerinizden 1-2 tanesi problemi gibi gözükmektedir. Vitesten çıkması demek şanzımanın korumaya almasıdır. kontak aç kapa ile bunu resetliyorsunuz ama bir süre sonra aynı koşullar tekrarlandığında yine arıza verecektir. Bu şekilde kullanım bir süre sonra şanzımanınıza ciddi zararlar verebilir.

 5. Emre Berkol
  Emre Berkol / Cevapla 11 Temmuz 2019 at 10:16

  Merhaba aracım Laguna 3 2.0 DCI otomatik vites. Bendeki sorun şu şanzımandan çıkan su borusundan su çıkmıyor aksamda tıkanıklık var. Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Temmuz 2019 at 20:30

   Emre Bey, şanzımandan çıkan su borusu dediğiniz, yağ soğutucusu mudur?

 6. BEKİR
  BEKİR / Cevapla 18 Temmuz 2019 at 11:47

  MERHABA KOLAY GELSİN. BENDE LAGUNA 2 2.0 VAR. ARACIMDA KARTI İLK TAKTIĞIMDA PARKTA OLMASINA RAĞMAN P VE N IŞIKLARI YANIYOR. NORMALDE FRENE BASMADAN ÇALIŞIYOR ARACIM. AMA BU ARIZAYI VERDİĞİNDE FRENE BASIP START TUŞUNU BASILI TUTMADAN ÇALIŞMIYOR. ÇALIŞTIĞINDA EKRANDA VİTES IŞIKLARI YANMIYOR. YANİ HANGİ VİTESTE OLDUĞUNU GÖSTERMİYOR. BAZEN DE ARTI TAKTIĞIMDA HERŞEY NORMAL OLARAK ÇALIŞIYOR. BU NEDEN OLUR ACABA

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 23 Temmuz 2019 at 21:43

   Bekir Bey, vites kolunuz veya şanzıman pozisyon şalteriniz ile ilgili bir arızanız var gözüküyor. Bu arızanın giderilmesi için şanzımanın sökülmesi gerekmez. Ayrıca frene basmadan çalışmasına istinaden fren müşürünüzü de kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

 7. Sinan
  Sinan / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 23:18

  Merhaba.
  2008 model Renault laguna 3 2,0 dci otomatik vites kullanmaktayım benim sorunum sanzimanla ilgili sorunlar sırası ile bu sekilde.
  1.Araç çekişlerde çok devir kaybetmekte
  2.Manuele alınca vites bosa çıkmakta
  3.Ani yüklenmelerde araba gazi keserek kendini korumaya alıyor
  4.Bunları yaparken hiç bir sekilde ariza vermemekte

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 07:49

   Sinan Bey, aracınızda kesinlikle hidrolik ünite (şanzıman beyni) ile ilgili bir sıkıntı mevcut. Çekişlerde devir kaybetmesi ise tork konvertöründen kaynaklanabilir. Dilerseniz buyurun bir çayımızı için, aracınızı birlikte inceleyelim.

 8. Çetin Canan
  Çetin Canan / Cevapla 23 Temmuz 2019 at 00:43

  Aracım laguna 2 2000 motor 16 valf araç şehir içinde yapmıyor ama özellikle otobanda otomatik vites arızası veriyor 3.vitese atıyor kendini stop edip çalıştırınca düzeliyor ama bi zaman sonra yine ikaz veriyor benzinde denedim bunu yapmıyor birde akü arızalı dediler bundanda kaynaklanabilirmi bilgisayara bağladıklrında mekanik arıza vermiyor anlayamadık yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 07:33

   Çetin Bey, aracın 3.viteste kalması, herhangi bir arıza oluşumundan dolayı şanzımanın kendini korumaya almasından kaynaklanmaktadır. Stop edip çalıştırınca geçici hafızadaki arıza silinir, bir daha aynı koşullar oluştuğunda yine arıza yaratır. Kök nedeni ortadan kaldırmadığınız müddetçe de, koşullar oluştuğu anda 3.vitese atma olayı devam edecektir. Eğer bu arızayı benzinde kesinlikle vermiyorsa, arıza LPG sisteminin bağlantılarındaki elektriksel hatalardan, özellikle yaz aylarında LPG yanma sıcaklığının benzine göre yüksek olması ve hem motoru hem şanzımanı aşırı ısıtmasından, şanzıman soğutma sisteminden ve şanzıman içerisindeki basınç kaçaklarından oluşabilir. Eğer uzun yolda akünüz yeterince voltaj sağlayamıyorsa (bu LPG sistemi yüzünden de olabilir) bu da arızaya neden olabilir.

 9. Hasan reyhanoğlu
  Hasan reyhanoğlu / Cevapla 23 Temmuz 2019 at 15:33

  Laguna 2 giderken bazı vites atması oluyor ayağımı gazdan çekip tekrar bastigimda araç yürümüyor ancak kontak çekip tekrar taktigimda duzeliyor belli aralıkla tekrar ediyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 07:34

   Hasan Bey, şanzımanınız korumaya alıyor. En yakın serviste arıza tespit cihazına bağlatıp arıza koduna baktırıp bize söylerseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz.

 10. myasin
  myasin / Cevapla 27 Temmuz 2019 at 14:49

  Kolay gelsin Laguna 1 3.0 v6 24 v 2000 model otomatik şanzıman lpg var aracında geriye aldığım zaman vurarak kasma yapıyor D ye aldığım zaman vurma yok fakat araç herhangi bir vitese geçiyor ve o viteste devam ediyor vites atmıyor ekranda şanzıman işareti çıkıyor birde devir ve kilometre göstergeleri sürekli hareket ediyor araç konuşan Laguna ve şunu söylüyor otomatik şanzıman güvenli modda diyor yardımcı olursanız sevinirim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 08:08

   Yasin Bey, aracınızın bir vitese alıp orada kalması, korumaya alması demektir. Aracı önce arıza tespit cihazına bağlatmanız ve arızalarına baktırıp bize kodu söylemeniz size yardım etmemizi kolaylaştıracaktır. Eğer İstanbul’da iseniz biz de yardımcı olabiliriz.

 11. Mustafa başar
  Mustafa başar / Cevapla 14 Ağustos 2019 at 23:34

  99 model Laguna otomatik vites aracım var ısınınca 3 üncü viteste kalıyor manuel e alıyorum 3 üncü viteste kalkıs yapıyor aracı stop edip biraz bekleyince düzeliyor

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 01:30

   Mustafa Bey, aracınız korumaya almaktadır. Bunun birçok nedeni olabilir. Aracı bir arıza tespit cihazına bağlatıp kodunu paylaşırsanız daha fazla yardımcı olmaya çalışırız.

 12. Ahmet
  Ahmet / Cevapla 16 Ağustos 2019 at 06:26

  1996 Model Laguna araç var. Şanzımanı AD4 müdür yoksa AL4 DPO mudur?

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 01:31

   Ahmet Bey, bizdeki verilerde AD4 gözükmektedir.

 13. orhan
  orhan / Cevapla 21 Ağustos 2019 at 00:52

  laguna 1. 2000 model 2000 model otomatik araçım var .geri vitese aldığımda geri vites lanbararı yanmıyor

 14. Serdar
  Serdar / Cevapla 25 Ağustos 2019 at 10:48

  Laguna 2 2.0 T 2006 147 bin km aracım sadece 1. Viteste sıkıntı var N den D ye atıyorum kendini 10 cm gibi ileri atıyor gaz vermeden vuruntu deniyor sanırım buna. başka hiç sıkıntım yok neden yapar acaba yeriniz neresi bursadan yazıyorum

 15. Sertaç
  Sertaç / Cevapla 28 Ağustos 2019 at 02:18

  Merhaba 2005 model Laguna 2.0 otomatik aracım sabah ilk çalıştığında vitesleri normal atarken ısındıran hemen sonra sanki boşa düşüyor.Araç 90 km hızla hareket halinde iken ayağımı gazdan çektiğinde devir 1000 e düşüyor tekrar gaza bastığımda aniden 3000 3500 ve hatta yol yokuşşa 4000 devir e çıkıyor ve bir boş bağırma oluyor araçta.90 km hızla 3500 4000 devir e çıkıyor sabit düz yolda giderken YAĞINI DEĞİŞTİRDİM.GAZİANTEP DEKİ ŞANZIMANCILAR ŞAMZIMAN TAMİRİ DİYORLAR .Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.