Peugeot 508 Otomatik Şanzıman Tamiri

Peugeot 508 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites Peugeot 508 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. Peugeot 508 otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. Peugeot 508 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

Peugeot 508 Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Peugeot 508 araçlarda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzıman tipleri:

 • Peugeot 508 >> 4 İleri Vites AL4/DPO Otomatik Şanzıman Revizyonu
 • Peugeot 508 >> 6 İleri Vites TF-80(AF40) Otomatik Şanzıman Revizyonu
 • Peugeot 508 >> 6 İleri Vites EAT6 (TF-70) Otomatik Şanzıman Revizyonu
 • Peugeot 508 >> 6 İleri Vites Powershift 6DCT451/MPS6i Otomatik Şanzıman Revizyonu

Peugeot 508 DPO Otomatik Vites Sorunları:

5008 araçlarda kullanılan AL4 DPO şanzımanın en çok bilinen otomatik vites arızası selenoid valflerin bozulmasıdır. Bunu aşırı ısınma ile birlikte gelen boşa düşme problemleri, vites geçmeme, yokuşta çekmeme,  vites geçişlerinde vuruntu sorunu, otomatik vites basınç kaptörü arızası, otomatik şanzıman türbünü arızası gibi problemler takip eder.

Peugeot 508 DP0 AL4 selenoid valf problemi:

Eğer aracınızda aşağıda belirtilen sorunlardan bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, muhtemelen AL4 DPO otomatik şanzımanınızda PWM selenoid problemi yaşamaktasınız: 

 • Aracı ilk çalıştırmaya başladığınızdan yaklaşık 1 dakika sonra araçta “tak” diye çok sert bir vuruntu oluyorsa – 1.vitesten 2.vitese geçerken, arkadan araba çarpmış gibi
 • Otomatik vites arıza lambası yanıyorsa ve 3.viteste kilitliyorsa
 • Ekranınızda “vites kutusunu kontrol ettiriniz!” uyarısı çıkıyorsa
 • Aracınız gaz yiyip devir almıyorsa
 • Manuele almak istediğinizde aracınız manuele geçmiyorsa
 • Aracı sağa çekip kontağı açıp kapattığınızda arızanız sona eriyorsa

Her ne kadar kullanıcılar arasında bu belirtilen durumlarda şanzıman yağı ve PWM selenoid valf değişimi (bu selenoidten şanzımanınızda iki adet bulunur, birisi yağ basıncını, diğeri tork konvertör hareketini kontrol eder) yaygın olarak yapılsa da, birçok durumda bu yeterli olmamaktadır.

Zira burada arızanın kök nedeni, bozulmaya başlayan şanzıman yağı ve elektrovanalar olabileceği gibi, aracın hidrolik kontrol ünitesi (şanzıman beyni) de olabilir. Özellikle yukarıdaki arızalara ek olarak aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız, Peugeot 508 aracınızın otomatik şanzıman beynini kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır:

 • Uzun süre şehiriçi kullanımdan sonra araç geriye kaçırmaya başlıyorsa
 • Özellikle yokuşlarda çekiş düşüyorsa
 • Aracı bu şekilde kullanılırken hararet aşırı yükseliyorsa

Peugeot 508 Otomatik Vites Tamiri

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün Peugeot 508 otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Peugeot 508 araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz Peugeot 508 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel Peugeot 508 otomatik şanzıman fiyatlarımızı (0216) 365 95 00 numaralı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Peugeot 508 Şanzıman Yağı Değişimi

Peugeot 508 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Peugeot 508 otomatik şanzıman yağ fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Peugeot 508 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Peugeot 508 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

11 thoughts on “Peugeot 508 Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Lütfi
  Lütfi / Cevapla 20 Haziran 2019 at 09:18

  Merhabalar,
  Aracımı size getirmeyi düşünüyorum, ama öncesinde bir miktar vaktinizi alarak değerli fikirlerinizi almak isterim:

  2011 model Peugeot 508 kullanıyorum. 2.0lt Tam otomatik Şanzuman var. Tahminimce Aisin AWTF-80 SC. Şuandaki kilometresi 178.000km

  Yaşamış olduğum problemler:
  1-Motor soğukken, arabayı ilk çalıştırdığımızda, hemen hareket edersek, 2 den 3 e geçişte, devir hafif yükselip 3 e sert kavrama yapması.
  2-Nadir de olsa bazen Şanzumanın arıza mesajı çıkması ve şanzumanın kendini 3.vitese kitlemesi. (Kontağı kapatıp belli bir süre beklendiğinde bu arıza geçiyor.)
  3-Çok Sıcak havalarda, veya motor harareti yüksek iken, Araç kendi haline yavaşlarken 5 ten 4 e düşüşte vuruntulu(sert) geçiş yaparak aracı sarsması. Diğer vites geçişlerinde (aşağı yada yukarı) bir problem yok.
  4-Çok Sıcak havalarda, veya motor harareti yüksek iken, Araç kendi haline yavaşlarken 4ten 3 e düşüşte vuruntulu(sert) geçiş yaparak aracı sarsması. Diğer vites geçişlerinde (aşağı yada yukarı) bir problem yok.
  5-Çok Sıcak havalarda, veya motor harareti yüksek iken, Araç kendi haline yavaşlarken 4ten 3 e düşüşte vuruntulu(sert) geçiş yaparak aracı sarsması. Diğer vites geçişlerinde (aşağı yada yukarı) bir problem yok.
  6-Çok sıcak havalarda veya motor harareti yüksek iken, kırmız ışıkta beklediğimi farzedin, N den D ye alınca araç 1’e geçmiş gibi ekrandan görüyorum ancak fiziki olarak birkaç saniye sonra sert bir şekilde 1’e geçiyor.

  Bunlara istinaden Yaklaşık 140.000 km civarında, yetkili servis Vites Kolu ve telinde problem olduğunu, Peugeot’un bunla ilgili bir duyurusu olduğunu söyledi. Değişimi yapıldı. Değişim yapıldıktan sonra 4 -5 ay bu arızaları vermedi. Ama sonra yine aynı arızaları yaşamaya başladım.
  Bunun üzerinde yaptığım araştırmalar sonucunda araç 160.000 lerdeyken yağı değiştirmeye karar verdim. (Aslında çok önceden araç 90.000km deyken değiştirmek istedim ama yetkili servis, kesinlikle değişmesine gerek yok dedi.)
  Yetkili serviste Şanzuman yağı değişti. Şanzuman yağı değişimi sonra hiçbir zaman şanzuman hatası vermedi. 3-4-5-6 nolu problemlerim oldukça azaldı. Hatta hiç olmadı diyebilirim.
  Ancak şimdi bugünlerde, araca peryodik bakım yapıldı. Sonrasında 3-4-5-6 nolu problemleri tekrar yaşamaya başladım. Ayrıca Aracın şanzumanı çok seri tepki veriyor. Tahmin ediyorum ki, aracın yazılımını güncellediler, iyi tepki veriyor şanzuman ama benim şanzumanımda problem var ki bu yeni yazılımın dinamiğini kaldıramıyor diye düşünmeye başladım.

  Size aracımı getirmeyi düşünüyorum.
  -Arıza tespit ücretsiz mi?
  -Gördüğüm kadarıyla Nissan ve Fiat araçlara hizmet veriyorsunuz. Peugeot/Volvo araçlarda Aisin AWTF-80 SC şanzuman üzerine deneyiminiz var mı?
  -Almanya Peugeot dan bir tanıdığım, şanzuman yıkama(Yağ ile temizleme) yaptırmamı tavsiye etti. Bunun ücreti nedir?
  -Selenoid değişimi olacak olursa ücreti nedir?
  -Valf gövdesi(beyin) değişimi olacak olursa ücreti nedir?

  Değerli görüş ve tavsiyelerinizi bekler, iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla

  • Ertugrul
   Ertugrul / Cevapla 7 Ağustos 2019 at 20:19

   Peugeot 508 im var. Araç sogukken otomatik vites çalışmıyor. Kontağı çevirdikten 3 sn sonra devriye giriyor. Araç sicakken hemen devreye giriyor ve araç çalışıyor. Baskı balata yağ yeni beyin sorgulamasında arıza görünmüyor. Sizce sorun ne olabilir

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 12 Ağustos 2019 at 11:31

    Ertuğrul Bey, aracınız yarı otomatik midir? Ona göre sizi ilgili arkadaşa yönlendireceğiz.

 2. AtcoAdmin
  AtcoAdmin / Cevapla 5 Temmuz 2019 at 21:01

  Lütfi Bey,
  1. Arıza tespitimiz ücretsiz
  2. Peugeot/Volvo/Citroen/Alfa/Opel grubunda şanzımanınız kullanılmaktadır ve sıklıkla revizyon yapmaktayız.
  3. Şanzımanınız filtresi şanzımanın içinde olduğu için iç temizletme yapmak için filtre değiştirmeli, bunun için şanzıman sökülmelidir.
  4. Şanzımanınız birinci nesil TF80 ise selenoidleriniz tamir edilebilir, bunlarda değişim yerine onarımına gidebilirsiniz. Fakat 6 nolu şikayetiniz kalkış tası (şanzıman içi mekanik arıza) ile alakalı, hızlı tepki vermesi tork konvertörü balatası ile alakalı, 1-3-4 nolu arızalar valf gövdesi ile alakalıdır.
  5. Valf gövdesi değişimi sıfır gövde 5.000 TL, üzerine yağ ve işçilik toplamda 6.000 TL civarındadır. Yukarıda belirtilen mekanik problemlerinizi çözmeyebilir.
  6. 4 ve 5 nolu problemleriniz aynı gözükmektedir.
  7. 2 nolu arızanız şanzımanın vites dişli oranı kaçırmasından (şanzımanın mekanik kısmından) kaynaklanabilmektedir.
  8. Yıllık izinlerden dolayı ancak dönüş yapabiliyoruz, lütfen kusurumuza bakmayınız.

 3. Yusuf
  Yusuf / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 12:55

  Merhaba 508 access auto 6r araç sahibiyim geçen gün giderken birden vites i a- konumuna aldı gazı kesti ve otomatik şanzıman arızası yazdı çok korktum bi müddet bekledikten sonra normale döndü o olaydan sonra 2 gün normal sıkıntısız dı bugün yine aynı sorunu verdi ve şimdide bilgi ekranında motor arızası yazıyo sorun ne olabilir acaba

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 13:11

   Yusuf Bey, robotize şanzımanınız ile ilgili sıkıntı var. Bu arızayı yaptığı zaman araç beyni içinde bir arıza kodu saklar. Arıza tespit cihazı ile araca bağlanıp bu koda bakılarak yapılması gerekenlerin belirlenmesi gerekiyor.

 4. hasan özbay
  hasan özbay / Cevapla 22 Ağustos 2019 at 23:19

  508 2011 tam otomtik 165000 km de aracım azen kalkış yaparken d ye aldığımda vuruntu yapıyor bi sefer uzun yolda vites kutusu arızası verdi 3 te kaldı biraz bekledim bidaha yapmadı bilgi verirseniz sevinirim

  • Erkan çelik
   Erkan çelik / Cevapla 29 Ekim 2019 at 22:17

   Bu süreçle ilgili bende aynı şeyi yaşadım yakın zamanda.
   Çözüm üretebildini mi? Bende de 3 de takılı kalıp vites kutusu arızası verdi kontağı açıp kapattım geçti

 5. Yakup CUCİ
  Yakup CUCİ / Cevapla 8 Aralık 2019 at 19:45

  Merhaba, 2013 model 508 Allure yarı otomatik aracım var. Ara sıra arabayı çalıştırdığımda hemen bir uyarı veriyor. Vites kutusu arızası. Motoru tamir ettiriniz diye… Ancak araba çalışıyor ve vitese geçmiyor. 2-3 dakika bekleyip yeniden çalıştırıyorum, hiç bir sorun çıkarmadan yola gidiyorum.
  Sorun ne olabilir fiyatı ile birlikte bilgi verirseniz memnun olurum. Yetkili servis net bir şey diyemedi. Sırasıyla şanzımanla ilgili her şeyi sırasıyla değiştirecek sanırım.

 6. Alper
  Alper / Cevapla 2 Ocak 2020 at 09:58

  Merhaba,2012 model Peugeot 508 Auto 6R şanzımanlı bir aracım var. Şanzımanımda meydana gelen arıza şu şekilde başladı. Sabahları arabaya binerken Vites”A”da duruyor. Daha çalıştırmadan N ye alıyorum. Vites kutusundan N’ye geçtiğini görüyorum. Sonra frene basıp çalıştımaya kalkığımda kokpit ekranında “vites N ye almak” uyarısı veriyor. (vites kutusunda vites hala “N” de olmasına rağmen). Vitesi ileri geri hareket ettirdikten sonra tekrar “N” ye alıyorum kokpit ekranından da “N” ye geçtiğini görüyorum. Tekrar çalıştırdığımda araba çalışıyor.
  Bu soruna istinaden arabayı “N” de bırakmaya başladım. İlk zamanlar normal çalışmasına rağmen sonra da “vites kutusu hatası” vermeye başladı. Araç motorunu durdurup belli bir süre bekledikten sonra da düzeldi.
  Bu sabah da araç yine vitesi bir kaç kez ileri geri yaptıktan sonra çalıştı fakat araç bu sefer araç Manuel de kaldı ve otomatiğe geçemedi. Araba çalışır halde durdum gaza bastım bu sefer araba hareket etmedi. Motoru kapatıp bekledikten sonra düzeldi. Zonguldakta yaşıyorum. Aracı size getirmek istiyorum. Sorun ne olabilir.? Teşekkürler.

 7. RIZA EREN DAĞ
  RIZA EREN DAĞ / Cevapla 1 Şubat 2020 at 18:59

  508 160000 km de yarı otamatik aracımın arızası
  Arabayı calıstırırken N de olmasına ragmen vştesi N ye alın diyor ileri yada geri yapıp tekrar N ye alınca calısıyordu
  Bugun ilkkez vites kutusu arızası yazdı akü kutup baslarını söküp taktıgımda düzeldi sizce sorn ne olabilir ve tahmini fiyat ne cıkabilir en son olarak aracı nekadar sürede tamir edilebilir aktif olarak kullandıgım için önrmli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.