Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Tamiri

Peugeot 406 otomatik şanzıman problemi yaşıyorsanız, doğru yerdesiniz. Peugeot 406 otomatik vites problemlerine garantili çözüm üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman tamir merkezi olan firmamızda Peugeot marka araçların her çeşit otomatik şanzıman arıza tespit, bakım, tamir, yedek parça ve satış hizmetini üstün kalite anlayışımız ve alanında uzman teknik ekibimizle sizlere sunmaktayız.

Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Arızaları

Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Selenoid Valf Problemi:

Peugeot 406 aracınızda aşağıda belirtilen sorunlardan bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, muhtemelen Peugeot 406 otomatik şanzımanınızda PWM selenoid problemi yaşamaktasınız: 

 • Aracı ilk çalıştırmaya başladığınızdan yaklaşık 1 dakika sonra araçta “küt” diye çok sert bir vuruntu oluyorsa – arkadan araba çarpmış gibi
 • Spor kar lambası yanıp sönmeye başlıyorsa
 • Otomatik şanzıman arıza lambası yanıyorsa ve 3.viteste kilitliyorsa
 • Manule aldığınızda rakamlar gözükmüyor ve ekran “D” durumunda kalıyorsa
 • Araç ekranınızda “Automatic Gear Fault” arızası yanıyorsa
 • Aracı sağa çekip kontağı açıp kapattığınızda arızanız sona eriyorsa

Her ne kadar kullanıcılar arasında bu belirtilen durumlarda şanzıman yağı ve PWM selenoid valf değişimi (bu selenoidten şanzımanınızda iki adet bulunur, birisi yağ basıncını, diğeri tork konvertör hareketini kontrol eder) yaygın olarak yapılsa da, birçok durumda bu yeterli olmamaktadır.

Zira burada arızanın kök nedeni, bozulmaya başlayan şanzıman yağı ve elektrovanalar olabileceği gibi, aracın hidrolik kontrol ünitesi (şanzıman beyni) de olabilir. Özellikle yukarıdaki arızalara ek olarak aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız, Peugeot 406 otomatik şanzıman beynini kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır:

 • Uzun süre şehiriçi kullanımdan sonra araç geriye kaçırmaya başlıyorsa
 • Özellikle yokuşlarda çekiş düşüyorsa
 • Aracı bu şekilde kullanılırken hararet aşırı yükseliyorsa

Peugeot 406 Şanzıman Isınma Problemi:

Özellikle LPG kullanılan araçların otomatik şanzımanlarında aşırı ısınmadan dolayı yukarıda bahsedilen arızaların bazıları gözlemlenebilir. Bunun temel nedeni LPG’nin yanma ısısının benzinden yüksek olması ve motor ve şanzıman yağının normalin üzerinde ısınmasına neden olmasıdır.

Peugeot 406 otomatik şanzımanın aşırı ısınmasının bir diğer nedeni radyatörünün tıkalı olması olabilir. Bu durumda aşırı ısınan yağ, daha çabuk bozulurken, elektrovanaların çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.

Bundan dolayı, şanzımanınıza müdahale ettirmeden evvel, varsa aracınızda LPG varsa, LPG’yi iptal ederek aracınızı test etmenizi ve mutlaka radyatörünüzü temizletmenizi tavsiye ederiz. Aksi durumda hem gereksiz yere şanzıman revizyonu yaptırarak binlerce TL harcayabilir, hem de bütün bu masraflardan sonra sorununuz çözülemeyebilir.

Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Vuruntu Problemi:

Eğer üzerinde DPO şanzıman olan Peugeot 406 aracınızda otomatik vites vuruntusu (tepme) var ise öncelikle gaz kelebeğinizi, akü voltajınızı ve bujilerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte piyasada çok bilinmediği hali ile, 406 üzerinde bulunun DPO şanzımanda vites geçişlerinde görev alan 6 adet on-off selenoid bulunmaktadır. Bu selenoidlerin zaman içerisinde bozulması, basınç altında geç açıp kapatmalarına, bu da şanzıman vites geçişlerinde zorlanma ve vuruntuya neden olacaktır.

Peugeot 406 Selenoid Valf Değişimi

Peugeot 406 otomatik şanzımanlarda 2 adet PWM selenoid valf ve 6 adet on-off selenoid valf bulunmaktadır. Piyasada yaygın olan kanı, her Peugeot 406 “Automatic Gear Fault” arızasında, 2 adet PWM elektrovanayı (bir tanesi yağ basıncını regüle eder), yağ ile birlikte değiştirmenin bütün arızaları giderebileceği yönündedir.  Oysa ki, şanzıman beyni içerisinde olabilecek aşınmalar, diğer 6 adet selenoid valfin içerisinde olabilecek bozulmalar ve şanzımanın içerisinde olabilecek mekanik aşınmalar, yağ değişimi ve 2 adet selenoid valf değişimi ile giderilmeyecektir. Özellikle aracınızda vites geçişleri esnasında boşa atma var ise, selenoid değişimini önermemekteyiz, zira sorununuz diğer şanzıman parçalarınızdadır. Yine de sadece selenoid değişimi yapmak istiyorsanız 406 otomatik şanzıman selenoid valf fiyatları için 0 216 365 95 00 nolu destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Peugeot 406 Şanzıman Tamiri

Peugeot 406 otomatik şanzıman tamirinde doğru yöntem, selenoidlerin, valf gövdesinin ve şanzıman iç parçalarının teknik şartnamelere uygunluklarının gerekli teknolojik ekipmanlar (selenoid test makineleri ve valfbody test cihazları) ile test edilmesidir. Aksi durumda defaatle selenoidleri, valf gövdesini ve şanzımanı söküp takmak zorunda kalabilirsiniz.

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün 4 vites AL4/DPO ve 6 vites AF40 (TF-80SC) otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

Güncel Peugeot 406 otomatik şanzıman fiyatı ve her türlü 406 şanzıman sorununuz için 02163659500 nolu destek hattımızı arayabilirsiniz.

Peugeot 406 Şanzıman Yağı Değişimi

Peugeot şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Peugeot 406 otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Peugeot 406 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Peugeot 406 otomatik şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

6 thoughts on “Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. ertan aytemur
  ertan aytemur / Cevapla 9 Mayıs 2019 at 16:44

  406 aracımda şehir içi çok ısındığı zaman herhangi bir duraklamada kendini boşa alma ve devam etmeye çalıştığınız zaman yüksek gaz vererek birden vuruntulu şekilde hatta patinaj yapacak kadar sert şekilde kalkma durumu mevcut bunun sorunu nedir çözebilir misiniz?
  lütfen telden ulaşın 05426151378

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 10 Mayıs 2019 at 10:50

   Ertan Bey, bahsettiğiniz telefon numarasından size ulaşamıyoruz. 0 530 5678991 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Ümmet
  Ümmet / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 23:35

  Yokuş çıkarken araba y gaza basmama ragmen yavaşlıyor daha sonra kar Işık’larını yakıyor durup istop ediyom Işık’lar sönüyor yola devam ediyom n yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 07:53

   Merhaba, aracınızda ya tork konvertörünüzde ya da hidrolik ünite (şanzıman beyni veya elektrovanalarda) probleminiz mevcut. Bundan dolayı ışıkları yakıyor ve hafızaya arıza atıyor. Stop edip çalıştırınca geçici hafızadaya atılan geçici arıza silinir, aracınızı bir müddet daha kullanabilirsiniz. Bu şekilde aracınızı çok kullanmamanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz buyurun gelin bir çayımızı için, birlikte aracınızın arızasına bakalım.

  • Hasan güler
   Hasan güler / Cevapla 25 Temmuz 2019 at 12:24

   Merhaba Hasan ben.benim 1999 model 406 otomatik şanzıman aracım hareket halinde uzun bir klm yaptıktan sonra spor ve kar modu uyarı veriyor sebeb ne olabilir aydınlatır iseniz çok sevinirim teşekkürler

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 11 Ağustos 2019 at 16:55

    Hasan Bey, aracın spor ve kar modu uyarısı vermesi (ve bunu takiben bir viteste sabit kalması), şanzıman mekanizmasında oluşan bir arızanın işaretçisidir. Eğer bunu sadece uzun yol sonucu yapıyorsa muhtemelen bir soğutma problemi yaşamaktasınız. Eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, master teknisyenlerimiz hem arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp elektronik diyagnosunu yapsınlar, hem de sürüş anında arızanızı tespit edelim. Bu işlemler için herhangi bir ücret almıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.