Tork Konvertörü Nedir?

Tork konvertör nedir?

Tork konvertörü (şanzıman türbünü) otomatik vitesli araçlarda kullanılan, şanzıman ile motor arasında yer alan ve mekanik vites kutulu araçlardaki debriyajın görevini karşılayan, kavrama görevi yaparak motordan aldığı hareketi şanzımana ileten veya iletmeyen ve tork artışı sağlayan bir sistemdir.

Tork konvertörlerin, hidrolik kavramalardan farkı ve en önemli özelliği ise motor momentini yani torkunu artırmasıdır.

2 thoughts on “Tork Konvertörü Nedir?

 1. Tuğrul çiçek
  Tuğrul çiçek / Cevapla 23 Mayıs 2019 at 00:04

  merhaba.. aracim 2003 model 1.6 dynamique tekno son zamanlarda aracımda su şekilde bir sorunla karşılaştık Sebebi nedir öğrenmek isterim.. aracı stop ediyorum tekrar araca bindiğimde vites park konumunda ancak vites Işık’ları D konumunda takılı kalıyor ekranda da yine D konumunu gösteriyor aracı çalıştırmıyorum hareket ettiremiyorum aracımı Renault özel servise götürdüm bilgisayara bağladı sanzimanda herhangi bir sorun olmadığını araç üzerinde bulunan double din GPS özellikli ekranlı teybin vitesin ayarını bozduğunu söyledi ve basından attı bana cok saçma geldi ama tabi ben usta olmadığım icin yorum yapamıyorum sizce bu sorun neyden kaynaklanıyor artık iyice sinirlerim bozuldu arabaya benzin döküp yakacağım o durumdayım yardımlarınızı rica ediyorum teşekkürler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Mayıs 2019 at 19:44

   Tuğrul Bey, arıza teşhisi biraz garip olmuş. Nerede yaşadığınızı belirtirseniz sizi iyi bir Renault servisine (yetkili veya özel) yönlendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.