Bmw X5 Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW X5 otomatik şanzıman sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük otomatik şanzıman merkezi ATCO olarak, otomatik vites BMW X5 araçların şanzıman tamir ve bakımını garantili olarak gerçekleştirmekteyiz. BMW X5 otomatik vites kutusu sorunları zamanında doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa bir süre sonra sürüş keyfinizi kaçırabilir. 

BMW X5 Otomatik Şanzıman Sorunları

BMW X5 şanzıman sorunlarının başında otomatik şanzıman vuruntu problemi gelmektedir. Vuruntunun nedeni selenoidler veya şanzıman beyni olabileceği gibi, bazı durumlarda şanzıman içerisindeki aşınmalarda vuruntuya neden olabilmektedir.

BMW aracınızda şanzıman arıza lambası yanıyorsa, artık en yakın servise gitme zamanınız gelmiştir. Kritik durumlarda otomatik şanzıman korumaya geçer. Otomatik şanzımanın korumaya geçmesi durumunda  araçta genellikle geri vites ve 4 veya 5.vites devrede kalır ve selenoidlere giden elektrik kesilir.

Arıza Lambasını Söndürmek Çözüm Değildir!

Arıza lambasının cihazla söndürülmesi birçok durumda arızayı gidermeyecektir. Örnek vermek gerekirse BMW otomatik şanzıman vuruntu yapıyorsa, cihazla arıza lambasını söndürmek, arıza sebebini çözmeyeceği için, yakın bir zamanda tekrar vuruntu ve şanzıman arıza lambası ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Bmw şanzıman arızası durumunda, arıza tespit cihazları otomatik şanzıman selenoid valf arızasını elektriksel düzeyde tespit edebilir. Bununla birlikte selenoid valf arızasını tespit etmenin en garanti yöntemi selenoidlerin özel tasarlanmış selenoid test makinelerinde test edilmesidir. Örnek selenoid test videomuzu izleyerek sizler de fikir sahibi olabilirsiniz:

Oldukça pahalı olan otomatik şanzıman selenoidlerinin test edilmeden değiştirilmesi, gereksiz şanzıman tamir fiyatları ortaya çıkmasına, arızalı selenoidin tespit edilmeden değiştirilememesi ise arızanın devam etmesine neden olacaktır. 

BMW X5 Otomatik Şanzıman Çeşitleri

BMW X5 serisi araçlarında GM şanzıman ve ZF şanzıman kullanmaktadır. Atco olarak bütün BMW X5 otomatik şanzıman arızaları için kesin çözüm üretmekteyiz.

BMW X5 grubunda garantili olarak tamir, değişim ve satışlarını gerçekleştirdiğimiz araçlara göre otomatik şanzıman tipleri:

  • BMW X5 (E53) ZF 5HP24 Otomatik Şanzıman Tamiri

BmwX55HP24otomatiksanziman

  • BMW X5 (E53) ZF 6HP19 Otomatik Şanzıman Tamiri

BmwX56HP19otomatiksanziman

  • BMW X5 (E53) ZF 6HP26 Otomatik Şanzıman Tamiri

BmwX56HP26otomatiksanziman

  • BMW X5 (E70) ZF 6HP21 Otomatik Şanzıman Tamiri

BmwX56HP21otomatiksanzimannn

  • BMW X5 (E70) ZF 6HP28 Otomatik Şanzıman Tamiri

Audi-Q5-ZF-6-ileri-6HP28-Otomatik-Sanziman-Tamiri-01

  • BMW X5 (E70) ZF 8HP45 Otomatik Şanzıman Tamiri

Bmw_F20_ZF_8HP45_Otomatik_Sanziman_Tamiri

  • BMW X5 (E70) ZF 8HP70 Otomatik Şanzıman Tamiri

  • BMW X5 (F15) ZF 8HP45 Otomatik Şanzıman Tamiri

Volkswagen Amarok_8_ileri_ZF_8HP45

  • BMW X5 (F15) ZF 8HP70 Otomatik Şanzıman Tamiri

BMW X5 Tork Konvertörü Sorunları

6HP serisi ZF şanzıman kullanan BMW X5 araçlarda sıklıkla karşılan tork konvertör arızası, aracınız sabit bir hızda giderken, devir saatinde göreceğiniz oynamalardır. Eğer 100 km ve üzeri bir hızda ayağınız gaz pedalında sabit konumda giderken devir saatiniz 1500 ile 2000 devir arasında oynuyorsa, tork konvertörünüz arızalıdır.

Tork konvertör arızasının başka bir belirtisi, aracınız düz bir yolda giderken zaman zaman size  kasis üzerinden geçiyor hissi vermesidir. Bunun nedeni kaçıran şanzıman türbünü balatalarıdır.

Bir başka Bmw X5 ZF şanzıman arızası alt devirlerde sarsıntıdır. Özellikle 1000-2000 devir arasında aracınızda sarsıntı hissediyorsanız muhtemel bir şanzıman türbünü arızası bulunmaktadır.

Gizli balata (captive-clutch) sistemine sahip 6HP serisi tork konvertörleri, eğer firmamızda olduğu gibi, ön yükleme test cihazı yardımı ile revize edilmezse, kısa süre sonra tekrar problem yaşamanız muhtemeldir.

                               

X5 Şanzıman Tamiri ve Dinamometre Testi

Firmamızca tamiri gerçekleştirilen bütün BMW X5 otomatik şanzımanlar, şanzıman dinamometremizde araç üzerindeki koşullarda test edildikten sonra müşterilerimize teslim edilmektedir. Bu sayede garantili otomatik şanzıman tamiri gerçekleştirilmektedir.

BMW X5 araçların otomatik vites kutusu arızası ile ilgili, konusunda uzman ekibimiz her zaman yanınızdadır. Makine mühendisleri yönetimindeki ekibimiz sizlere yaşamakta olduğunuz BMW X5 şanzıman arızaları ile ilgili destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır. Güncel BMW X5 otomatik şanzıman fiyatları ve revizyonlu Bmw X5 şanzıman fiyatları için (0216) 365 95 00 nolu destek hattımızı arayabilirsiniz.

Bmw X5 Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Bmw X5 şanzıman yağı değişimi servisimizde tam otomatik makineler ile yapılmaktadır. Bmw X5 otomatik şanzıman yağı fiyatları için firmamızı arayabilir veya şanzıman yağı güncel fiyat listemize yagdegisimi.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bmw X5 şanzıman beyni tamiri ile ilgili bilgilere ve Bmw X5 şanzıman beyni fiyatlarına sanzimanbeyni.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

30 thoughts on “Bmw X5 Otomatik Şanzıman Tamiri

 1. Tuncay
  Tuncay / Cevapla 9 Mart 2019 at 13:28

  kolay gelsin 2010 model x5 E70 aracım var. araç 6 ileri. araçta vuruntu vardı bir süredir. geçen yolda giderken araç korumaya aldı ardından arıza lambası yaktı. aracımdaki sorun ne olabilir. eğer şansıman sorunuysa bana ne kadara mal olur.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 15 Mart 2019 at 21:27

   Tuncay Bey, aracınızda vuruntu olduğundan bahsetmişsiniz. Muhtemel bir hasar (valf gövdesi veya mekanik) mevcut ve bu camdaki çatlak gibi siz aracı kullandıkça ilerliyor. Daha net yorum yapabilmemiz için aracınızı test etmemiz gerekmektedir. Hangi şehirde olduğunuzu paylaşırsanız size yardımcı olmaya çalışalım

 2. Fatih
  Fatih / Cevapla 14 Mart 2019 at 15:09

  Merhaba benim aracım 2001 bmw x5 e53 bende bazen arac vitesten cıkıyor durdugum zaman mesela arac gaz yiyor ama ilerlemiyor kontak kapatıp acmam gerekiyor bu bazen rolantide giderkende kendiliginden olabiliyor ileri geri devamlı deneme yaptığımda aynı hataya düşüyor geriye taktığımdada aracın kaldıgı oluyor acaba neden olabilir tesekkür ederim

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 14 Mart 2019 at 16:59

   Fatih Bey, aracınızda muhtemel bir valf-body, selenoid veya sensör arızası var. Aracınıza en yakın serviste arıza tespit cihazı bağlatıp bize arıza kodlarınızı gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Eğer İstanbul’a yakın iseniz, buyurun bir çayımızı için, arkadaşlarımzı ücretsiz ekspertiz gerçekleştirsinler.

 3. Mehmet Eren Alat
  Mehmet Eren Alat / Cevapla 21 Nisan 2019 at 08:07

  Hayırlı sabahlar öncelikle böylesi bir imkan için teşekkürler bmw e53 x5 3.0d 2005 model aracımda gaza bastığımda çok hafif titreme oluyor bazen de uzun yolda birdenbire şiddetli sarsıntı titreme tavana kadar hissettiriyor bu durumda aracı sağa çekip duruyorum direksiyon sağ sol yapınca arabada ki kasma rahatlıyor ve devam ediyorum birde don günlerde ikiden birinci vitese düşerken genelde frene basmak durmak üzereyken hafif bir uğultu ile geçiş oluyor sorunlar bunlar teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 21 Nisan 2019 at 16:24

   Mehmet Eren Bey, titreme probleminiz tork problemi gibi gözüksede, direksiyonu sağ sol yapınca ortadan kalkması arızanın ön takım aksamı ile ilgili olabileceği intibasını da bırakmaktadır. İkinci vitesten bire geçerken meydana gelen uğultuyu dinlememiz ve test etmemiz gerekmektedir. Müsait olduğunuzda bizi ziyaret ederseniz aracınızda ücretsiz bir tespit işlemi gerçekleştirebiliriz.

 4. Cengiz
  Cengiz / Cevapla 30 Mayıs 2019 at 23:28

  Merhabalar 2004 modèl x5 e53 aracim var. Arabada yok yok… 4×4 d’en cikmis arac. On sanzuman arzali arizayi gecistirmek icin fisleri cekmisler. Malesef farkrdemeden almis olduk araci. Yani arkadan cekisli bir araca donusmus… Bir yili gecti alali, simdi ise arkadan ugultu geliyor . Arka dingillere hareketi veren kutu dan geldigi soylendi.. ismi nedir bilmiyorum. Direksiyon da ciddi bir titreme var frene basinca virajlarda daha cok belli ediyor… yurdisinda yasiyorum ve siz turkiyedeki ustalarimin ellerinden opuyorum…Gercekten bu arabayi alinca anladimki bu ulkede ( Fransa) bir usta bulmak cok zor, varsada ben bulamadim. Yani laf uzar gider neyse…….. Aradtirirken burayi buldum yaziyim dedim, bi yorum yazarsaniz sevinirim… Cok tesekkurler, saygilar ustalarim.

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 19 Haziran 2019 at 20:08

   Cengiz Bey, öncelikle geçmiş olsun. Difransiyel kutunuz dağılmış gibi gözüküyor. İki farklı tipi mevcuttur. Daha çok çıkma olarak temin ediyor müşterilerimiz. Şanzıman revizyonu tarafımızca çok yapıldı fakat difransiyel revizyonunu tarafımızca şu ana kadar hiç yapılmadı.

 5. Fatih
  Fatih / Cevapla 9 Haziran 2019 at 22:28

  2012 x5 30 d arac aldım araç 6 ay yatmış kalkışlarda gec kavrama oluyor. Vites gecişleri normal Araba ısınınca ugultulu bir ses geliyor ara ara cekiş düşüyor sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim herkez başka bir sey söylüyor kafamız iyice karıştı

  • Fatih
   Fatih / Cevapla 9 Haziran 2019 at 22:30

   Arac 2002 yanlıs yazmışız

   • AtcoAdmin
    AtcoAdmin / Cevapla 13 Haziran 2019 at 22:18

    Fatih Bey, aracınızdaki uğultuyu dinlememiz gerekiyor. Kalkışlardaki geç kavrama ve çekiş düşüklüğü tork konvertörünüz kaynaklı olabilir. Çekiş düşüklüğü rampalarda ve tam yükte iken mi oluyor? Araç soğukken aynı problemleriniz var mıdır? Dilerseniz buyurun gelin aracınızı bir birlikte test edelim.

 6. Ahmet
  Ahmet / Cevapla 21 Haziran 2019 at 19:50

  Aracım bmw e70 2009 model arac hafıf tıtreme yapıyor dıb gaz yaptıgımda ise 4 den 5 e gecerken sanzuman ısaregı gelıyo ve kendını kıtlıyo yol yapabılırmıyım boyle turkıyeye gelecem nasıpse ne dusunuyorsunuz hocam

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 09:33

   Ahmet Bey, aracınızda muhtemelen tork konvertörünüz bozuk. Bu şekilde aracı fazla dip gaz yapmadan Türkiye’ye getirirseniz, burada garantili olarak tamirini yapabiliriz.

 7. hakan
  hakan / Cevapla 6 Temmuz 2019 at 00:03

  Aracim bmw x5 e70 3,0 diesel
  aracim hafifi titriyor göstergede sansuman hatasi veriyor kapatip tekrar calistirdigimda hata gidiyor
  Hata codu 4f85 manuel kullandigimda hic hata vermiyor aracta yanlis akü takiliydi yeni akü taktim artik arada hata veriyor yardimci olurmusunuz

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 09:37

   Hakan Bey, şanzımanınız içerisinde mekanik arıza mevcut. Muhtemelen 2-3 vites geçişlerinde titremeyi biraz daha fazla hissedersiniz. Akü ile bir ilgisi bulunmuyor. En yakın zamanda servsimize uğrarsanız garantili tamir yöntemleri hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

 8. Yusuf
  Yusuf / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 21:22

  Aracım x5 e70 2007 model 2gun önce rampa çıkarken araç tam yüklüyken solama yapmak için gaza yüklemdim vites bosa aldı kendini konya kapatın geri açtım düzeldi sorun ne olabilir tesekurler

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 07:46

   Yusuf bey, aracın korumaya alması (herhangi bir viteste sabit kalması), şanzımanda oluşan bir arızadan dolayı şanzımanın kendini korumaya almasından kaynaklanmaktadır. Stop edip çalıştırınca geçici hafızadaki arıza silinir, bir daha aynı koşullar oluştuğunda yine arıza yaratır. Bu esnada korumaya aldığı anda hafızaya kalıcı bir arıza atar. Bu arıza kodunu aracı cihaza bağlatıp bize söylerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz. Alternatif olarak eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, master teknisyenlerimiz hem arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp elektronik diyagnosunu yapsınlar, hem de sürüş anında arızanızı tespit edelim. Bu işlemler için herhangi bir ücret almıyoruz.

 9. yusuf
  yusuf / Cevapla 26 Temmuz 2019 at 14:23

  merhabalar suan sıvas tayım yaklaşık bın km yaptım tekrarlamadı bı hatada gostermıyor menü de sız ne dersınız bu olaya bu cevrede tavsıye edecegınız bırı varmı tesekurler

 10. yusuf
  yusuf / Cevapla 26 Temmuz 2019 at 14:26

  bana bır numara yollarmısınız sıze ulaşmak ıcın olayı daha detaylı anlatmak ıcın

  • AtcoAdmin
   AtcoAdmin / Cevapla 26 Temmuz 2019 at 14:50

   Yusuf Bey, 05305678991 nolu telefondan Ata Bey ile görüşebilirsiniz.

  • Ali Akcan
   Ali Akcan / Cevapla 31 Ağustos 2019 at 21:41

   Merhaba Sayın Yetkili,
   2005 model X5 E53 3.0d kasa aracım var. Araç özellikle 40-60 km civarlarındayken arabaya ivme gerektiğinde azcık gaza basıldığında arabada kesik kesik güç geliyor, araba kesintili ivmeleniyor ama gaz gücünü birazdaha artırılırsa hafif kesiyor ama yol düzken ve 70-80kmyi geçtikten sonra sorun kalmıyor. Ne zaman güç gerekse ve azıcık gaza basınca kesintili ivmeleniyor sanki kesik kesik vuruntu yapıyor. Böyle bir sorunla daha önce karşılaştınız mı acaba? Karşılaşıldıysa eğer masraf olarak buradan belirtebiliyormusunuz, belirtemiyorsanız bu sorun için hangi numaradan ve kimden fiyat bilgisini alabilirim? (Not:Daha önceden bir arkadaşım şanzıman türbünü arazısı olabilir demişti, yada yağ eksik olabilir demişti).
   Saygılarımla.

  • Rıfat şençoban
   Rıfat şençoban / Cevapla 3 Ekim 2019 at 23:17

   X5 e53 2002 aracım var GM şanzumam aracım var Kısa bir süre içinde araç geri vitese alıyordum ileri gidiyordu şanzıman ustasına götürdük yaklaşık 10 gün sonra aracınız hazır dendi teslim aldım geri viteste problem olmadı yavaşlayıp vites düşerken Araçta tatlı bir yığılma hissi olduğunu fark ettim daha sonra dik bit yokuş çıkarken şanzıman sarı arıza lambayı yaktı araç çekişten düştü istop edip bir süre sonra yola devam ettim fark ettim ki dik yokuşlarda lamba yaktı tahminim 2 vites geçişte sorun var usta ile aynı yokuşu çıktık ışık yine yaktı ustanın yorumu “birde motor soğuk ken çık yokuşu “acaba şanzıman yağ soğutmamı bozuk eğer lamba yanmaz ise dedi sizin yorumunuz ne olurdu ,?

 11. Dogan
  Dogan / Cevapla 1 Eylül 2019 at 19:23

  Aracim 2002 x 5..bmw..r yani geri vitese attigimda gitmiyor arac geriye..ama ileriye gidiyor sebep nedir acaba..

 12. muhAmmet küçükçınar
  muhAmmet küçükçınar / Cevapla 4 Eylül 2019 at 14:55

  slm hayırlı işler aracım 2001 e 53 x 5 otomatik hızlanınca belli bir hız sonunda aracım korumaya alıyor.ve viteste kalıyor msanuele geciş yapıyorum fakat ile çalışıyor stop ediyorum lamba sönüyor normale dönuyor manuelle gidiyorum vitese kadar normal oluyor vites sonunda lamba yanıyor korumaya geciyor bu konuda bilği vereisenız sevinirim kolsy gelsin

 13. taner
  taner / Cevapla 6 Eylül 2019 at 17:45

  selamun aleyküm 2000 model 4.4 x5 aracımda yol bilgisayarında şanzıman arızası gösteriyor ama devamlı değil vites geçişleri güzel araba yolda giderken stop ediyor 15 dakika gecince tekrar calısıyor bazen marş basmıyor yardımcı olursanız sevinirim

 14. ıspartalı
  ıspartalı / Cevapla 11 Eylül 2019 at 10:48

  s.a aracım x5 e 53 ne geldiyse başıma şanzuman yagını değiştirtdikten sonra geldi ilk mobil şanzuman katıldı sarı renkde sonra petrol ofisinin kırmızı renk şanzumanı katıldı sorun dha da arttı sorunum şanzuman korumaya alıyor manuel de kullanıyorum 5. vites de korumaya alıyor ne marka kullanayım ve ne kadar katalım ustanın biri 6 lt kattı diğeri 8 litre kattı bu konuda bilği lütfennnn teşekkür ederim şimdiden

 15. ıspartalı
  ıspartalı / Cevapla 11 Eylül 2019 at 14:31

  SLM BMW X5 E 53 ARIZA KODU:
  37.GEARMONITORİNG 5
  36.GEARMONİTORİNG4
  ARIZASI VERİYOR
  .

 16. Vahit Atak
  Vahit Atak / Cevapla 17 Eylül 2019 at 11:49

  iyi günler, 2003 model x5 e53 4.4 aracımda 2. viteste giderken 1. vitese düşerken özellikle hava sıcakken vuruntu oluyor, sanki araba atlıyor gibi oluyor, hava soğukken olmuyor. Bunu nasıl çözebiliriz ? Teşekkürler

 17. Murat Demir
  Murat Demir / Cevapla 21 Eylül 2019 at 14:10

  Merhaba Arkadaşlar 2003 model 30.d x5 bir aracim var. Aracı geriye aldigimizda hafif geri gidebiliyordu düz yolda. ama cok hafif ve kisa bir rampada arac 1 cm bile geri gitmiyor. gaza ne kadar yuklenirsek yuklenelim. ama d de bir sorun yok. Sizce sorun nedir? Başına gelen arkadaşım var mı?

 18. timur
  timur / Cevapla 12 Ekim 2019 at 19:04

  ustam 2005 e53 aracım getriebenotprogramm yazısı veriyor hem araba gitmiyor manuelede geçmiyor kapatıp açınca düzeliyor yokuş aşağa frene basınca fazla olmak kaydıyla kompurosöre giriyor arabayı sarsıyor cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.